Історія справи
Ухвала КАС ВП від 22.09.2019 року у справі №822/1155/17

ПОСТАНОВАІменем України19 вересня 2019 рокуКиївсправа №822/1155/17провадження №К/9901/24032/18Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду: судді-доповідача Коваленко Н. В., суддів: Берназюка Я. О., Желєзного І. В. розглянувши у письмовому провадженні в касаційному порядку справу за позовом ОСОБА_1 до Міністерства внутрішніх справ України, треті особи - Головне управління Національної поліції України у Хмельницькій області, Ліквідаційна комісія Управління Міністерства внутрішніх справ України в Хмельницькій області, про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії, за касаційною скаргою Міністерства внутрішніх справ України на постанову Хмельницького окружного адміністративного суду у складі колегії суддів:Петрикович А. І., Ковальчук О. К., Лабань Г. В. від 15 травня 2017 року та ухвалу Вінницького апеляційного адміністративного суду у складі колегії суддів Кузьмишина В. М., Сушка О. О., Боровицького О. А. від 05 жовтня 2017 року,УСТАНОВИЛ:
ІСТОРІЯ СПРАВИКороткий зміст позовних вимог1. У квітні 2016 року ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом, в якому просив:- визнати протиправною бездіяльність Міністерства внутрішніх справ України щодо повернення без розгляду матеріалів про призначення йому одноразової грошової допомоги;- зобов'язати Міністерство внутрішніх справ України розглянути матеріали (висновок) про призначення йому одноразової грошової допомоги у зв'язку із встановленням ІІ групи інвалідності, відповідно до статті 23 Закону України "Про міліцію", а також Порядку та умов призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без установлення інвалідності працівника міліції, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.2015 № 850.
Короткий зміст рішень судів першої та апеляційної інстанцій2. Постановою Хмельницького окружного адміністративного суду від 15 травня 2017 року, залишеною без змін ухвалою Вінницького апеляційного адміністративного суду від 05 жовтня 2017 року, позов задоволено. Визнано протиправними дії Міністерства внутрішніх справ України щодо повернення без розгляду матеріалів на призначення одноразової грошової допомоги ОСОБА_1 Зобов'язано Міністерство внутрішніх справ України розглянути матеріали про призначення одноразової грошової допомоги ОСОБА_1 в порядку, визначеному пунктом 9 Порядку та умов призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без установлення інвалідності працівника міліції, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від21.10.2015 року № 850.3. Рішення судів мотивовані тим, що дії Міністерства внутрішніх справ України щодо повернення без розгляду матеріалів про призначення одноразової грошової допомоги ОСОБА_1 з тих підстав, що призначення такої допомоги має здійснюватись за останнім місцем служби поліцейського, не ґрунтуються на вимогах чинного законодавства. Та обставина, що позивач після звільнення зі служби в органах внутрішніх справ був прийнятий на службу в органи поліції не позбавляє його права на отримання одноразової грошової допомоги відповідно до Порядку та умов призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без установлення інвалідності працівника міліції, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21 жовтня 2015 року № 850.Короткий зміст вимог касаційної скарги4. Не погоджуючись з вказаними судовими рішеннями, Міністерство внутрішніх справ України подало касаційну скаргу, в якій просить їх скасувати та прийняти нове рішення про відмову у задоволенні позову.
СТИСЛИЙ ВИКЛАД ОБСТАВИН СПРАВИ, ВСТАНОВЛЕНИХ СУДАМИ ПЕРШОЇ ТА АПЕЛЯЦІЙНОЇ ІНСТАНЦІЙ5. Судами попередніх інстанцій встановлено, що ОСОБА_1 з 06 листопада 2015 року було звільнено з органів внутрішніх справ (у зв'язку з переходом у встановленому порядку на роботу (службу) в інші міністерства, центральні органи виконавчої влади (установи, організації).6. З 07 листопада 2015 року ОСОБА_1 проходив службу в органах Національної поліції у статусі поліцейського.7. Наказом № 9 о/с від 08 лютого 2016 року ОСОБА_1 звільнено в запас Збройних Сил України за пунктом
7 частини
1 статті
77 Закону України "Про Національну поліцію" (за власним бажанням).8.19 лютого 2016 року відповідно до протоколу ВЛК № 16 ОСОБА_1 було встановлено причинний зв'язок між його захворюваннями з його проходженням служби в органах внутрішніх справ.
9.04 березня 2016 року ОСОБА_1 Хмельницькою обласною МСЕК було встановлено ІІ групу інвалідності та видано довідку №0017334, згідно якої встановлено захворювання, пов'язане з проходженням служби в ОВС України.10. Постановою Хмельницького окружного адміністративного суду від 16 вересня 2016 року у справі №822/1259/16, залишеною без змін ухвалою Вінницького апеляційного адміністративного суду від 08 листопада 2016 року, позов ОСОБА_1 задоволено частково. Зобов'язано ГУНП в Хмельницькій області прийняти та направити до Міністерства внутрішніх справ України висновок щодо виплати ОСОБА_1 грошової допомоги у зв'язку із встановленням II групи інвалідності відповідно до статті 23 Закону України "Про міліцію", а також Порядку та умов призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без установлення інвалідності працівника міліції, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.2015 року №850. В задоволенні решти позовних вимог відмовлено.11. На виконання вказаної постанови Ліквідаційна комісія УМВС України в Хмельницькій області надіслала до Міністерства внутрішніх справ України матеріали на призначення одноразової грошової допомоги ОСОБА_112. Листом №15/2-388 від 10.02.2017 року Міністерство внутрішніх справ України зазначені матеріали повернуло без розгляду та повідомило, що призначення вказаної допомоги повинно проводитися за останнім місцем служби поліцейського.13. Не погодившись з такими діями ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом.
ДОВОДИ УЧАСНИКІВ СПРАВИ14. Касаційна скарга обґрунтована тим, що право у ОСОБА_1 на отримання одноразової грошової допомоги виникло у період дії
Закону України "Про Національну поліцію" і оскільки останнім місцем його служби було Головне управління Національної поліції в Хмельницькій області, то на нього як на поліцейського, поширюються норми
Закону України "Про Національну поліцію", у зв'язку з чим він має право на отримання одноразової грошової допомоги згідно із статтею
97 Закону України "Про Національну поліцію" та Порядку, затвердженого наказом Міністерства внутрішніх справ України від 11 січня 2016 року № 4.15. Відзиву на касаційну скаргу Міністерства внутрішніх справ України на постанову Хмельницького окружного адміністративного суду від 15 травня 2017 року та ухвалу Вінницького апеляційного адміністративного суду від 05 жовтня 2017 року ОСОБА_1, Головне управління Національної поліції України у Хмельницькій області, Ліквідаційна комісія Управління Міністерства внутрішніх справ України в Хмельницькій області не надали.ПОЗИЦІЯ ВЕРХОВНОГО СУДУ16. Частиною
2 статті
19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
17. До набрання чинності
Законом України "Про Національну поліцію", тобто до 07 листопада 2015 року, порядок виплати одноразової грошової допомоги було врегульовано статтею 23 Закону України "Про міліцію", Порядком та умовами призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без установлення інвалідності працівника міліції, затвердженими постановою Кабінету Міністрів України від 21 жовтня 2015 року № 850.18. Відповідно до статті 23 Закону України "Про міліцію" у разі поранення (контузії, травми або каліцтва), заподіяного працівнику міліції під час виконання ним службових обов'язків, яке призвело до встановлення йому інвалідності, а також інвалідності, що настала в період проходження служби в органах внутрішніх справ або не пізніше ніж через три місяці після звільнення зі служби чи після закінчення цього строку, але внаслідок захворювання або нещасного випадку, що мали місце в період проходження служби в органах внутрішніх справ, залежно від ступеня втрати працездатності йому виплачується одноразова грошова допомога в розмірі, зокрема, 200-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб, - у разі встановлення інвалідності II групи, в порядку та на умовах, визначених Кабінетом Міністрів України. Визначення ступеня втрати працездатності працівником міліції у період проходження служби в органах внутрішніх справ у кожному випадку ушкодження здоров'я здійснюється в індивідуальному порядку відповідно до законодавства.19. На виконання зазначеної норми Кабінет Міністрів України постановою № 850 від 21 жовтня 2015 року затвердив "Порядок та умови призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без установлення інвалідності працівника міліції". Дана постанова набрала законної сили 31 жовтня 2015 року.20. Згідно з пунктом 2 Порядку № 850 днем виникнення права на отримання грошової допомоги у разі встановлення працівнику міліції інвалідності або ступеня втрати працездатності без установлення інвалідності є дата встановлення втрати працездатності, що зазначена в довідці медико-соціальної експертної комісії.21. Відповідно до пункту 3 Порядку № 850 грошова допомога призначається і виплачується у разі, зокрема, установлення працівникові міліції інвалідності, що настала внаслідок поранення (контузії, травми або каліцтва), отриманого під час виконання ним службових обов'язків, а також інвалідності, що настала в період проходження служби в органах внутрішніх справ або не пізніше ніж через три місяці після звільнення із служби чи після закінчення цього строку, але внаслідок захворювання або нещасного випадку, що мали місце в період проходження служби в органах внутрішніх справ, у розмірі 200-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб на дату встановлення інвалідності, - у разі встановлення інвалідності IІ групи.
22. Згідно з пунктом 5 розділу ХІ Прикінцевих та перехідних положень
Закону України "Про Національну поліцію" (набрав чинності 07 листопада 2015 року) визнано таким, що втратив чинність Закон України "Про міліцію".23. Разом з тим, за змістом пункту 15 розділу ХІ Прикінцевих та перехідних положень
Закону України "Про Національну поліцію" право на отримання одноразової грошової допомоги, інших виплат, передбачених
Законом України "Про міліцію" зберігається і здійснюється в порядку, що діяв до набрання чинності Законом України "Про Національну поліцію".24. Згідно з частиною
1 статті
97 Закону України "Про Національну поліцію" одноразова грошова допомога в разі загибелі (смерті), визначення втрати працездатності поліцейського (далі - одноразова грошова допомога) є соціальною виплатою, гарантованою допомогою з боку держави, яка призначається і виплачується особам, які за частиною
1 статті
97 Закону України "Про Національну поліцію" мають право на її отримання, у разі:1) загибелі поліцейського, що настала внаслідок протиправних дій третіх осіб, або під час учинення дій, спрямованих на рятування життя людей або усунення загрози їхньому життю, чи в ході участі в антитерористичній операції, під час захисту незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України або смерті працівника поліції внаслідок поранення (контузії, травми або каліцтва), отриманого за зазначених обставин;2) смерті поліцейського, що настала під час проходження ним служби в поліції;
3) визначення поліцейському інвалідності, що настала внаслідок поранення (контузії, травми або каліцтва), отриманого під час виконання ним службових обов'язків, пов'язаних із виконанням повноважень та основних завдань поліції відповідно до частиною
1 статті
97 Закону України "Про Національну поліцію", чи участі в антитерористичній операції, захисту незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України, протягом шести місяців після звільнення його з поліції внаслідок причин, зазначених у цьому пункті;4) визначення поліцейському інвалідності внаслідок захворювання, пов'язаного з проходженням ним служби в поліції, протягом шести місяців після звільнення його з поліції внаслідок причин, зазначених у цьому пункті;5) отримання поліцейським поранення (контузії, травми або каліцтва) під час виконання ним службових обов'язків, пов'язаних із здійсненням повноважень та основних завдань поліції відповідно до частиною
1 статті
97 Закону України "Про Національну поліцію", чи участі в антитерористичній операції, захисту незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України, наслідком якого є часткова втрата працездатності без визначення йому інвалідності;6) отримання поліцейським поранення (контузії, травми або каліцтва), пов'язаного із проходженням служби в поліції, наслідком якого є часткова втрата працездатності без визначення йому інвалідності.25. Частиною
2 статті
97 Закону України "Про Національну поліцію" встановлено, що порядок та умови виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейського встановлюється Міністерством внутрішніх справ України.
26. З метою врегулювання питання щодо порядку та умов виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейського, відповідно до статей
97,
98,
99,
100,
101 Закону України "Про Національну поліцію", наказом Міністерства внутрішніх справ України від 11 січня 2016 року № 4 затверджено Порядок № 4, який визначає механізм оформлення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейського.27. Згідно з пунктом 1 розділу ІІ Порядку № 4 днем виникнення права на отримання одноразової грошової допомоги у разі встановлення поліцейському інвалідності або ступеня втрати працездатності без установлення інвалідності є дата встановлення втрати працездатності, що зазначена в довідці медико-соціальної експертної комісії.28. Заява (рапорт) про виплату одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейського подається Голові Національної поліції (керівнику міжрегіонального, територіального органу поліції) за останнім місцем служби поліцейського (п. 3 розділу ІІІ Порядку № 4).29. За правилами пункту 1 розділу IV Порядку № 4 фінансові підрозділи в десятиденний строк з дня реєстрації документів готують висновок про призначення одноразової грошової допомоги, форма якого наведена у додатку 2. Висновок про призначення одноразової грошової допомоги складається працівником фінансового підрозділу і підписується керівником фінансового підрозділу та керівником підрозділу, де проходить (проходив) службу поліцейський.30. Рішення про призначення виплати одноразової грошової допомоги приймає керівник Національної поліції (міжрегіонального, територіального органу поліції), у якому проходив (проходить) службу поліцейський, у п'ятнадцятиденний строк шляхом видання наказу про виплату такої допомоги, а в разі відмови - письмовим повідомленням осіб із зазначенням мотивів відмови (п. 2 розділу IV Порядку № 4).
31. Судова палата для розгляду справ щодо захисту соціальних прав Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду, вирішуючи питання визначення порядку та належного органу, до компетенції якого входить призначення та виплата одноразової грошової допомоги поліцейському, якому інвалідність встановлена внаслідок захворювання, пов'язаного з проходженням служби в органах внутрішніх справ, у постанові від 14 лютого 2019 року у справі № 822/764/18 висловила правову позицію, згідно якої поліцейський, який проходить службу в поліції, у разі встановлення інвалідності або ступеня втрати працездатності без установлення інвалідності внаслідок захворювання, пов'язаного з проходженням служби в органах внутрішніх справ, має право на отримання одноразової грошової допомоги, передбаченої
Законом України "Про Національну поліцію", виплата якої здійснюється відповідним підрозділом Національної поліції за останнім місцем служби поліцейського на підставі Порядку № 4.32. У вказаній постанові Судова палата для розгляду справ щодо захисту соціальних прав Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду зазначила, що зважаючи на те, що позивача звільнено зі служби в поліції, на нього, як на поліцейського, поширюються норми
Закону України "Про Національну поліцію", а порядок та умови призначення одноразової грошової допомоги урегульовано Порядком № 4. Отже належним органом, до якого позивач мав звернутися з заявою (рапортом) про виплату одноразової грошової допомоги, є Головне управління Національної поліції в Хмельницькій області.33. З урахуванням вказаного, Міністерство внутрішніх справ України не мало повноважень розглядати та приймати рішення про призначення позивачу одноразової грошової допомоги, а тому доводи касаційної скарги про правомірність повернення документів позивача через відсутність компетенції на вирішення питання про призначення одноразової грошової допомоги є обґрунтованими.Висновки за результатами розгляду касаційної скарги34. З урахуванням наведеного, на думку колегії суддів, неправильними є висновки судів попередніх інстанцій про наявність правових підстав для задоволення позову.
35. Оцінюючи висновки судів та доводи касаційної скарги в сукупності, Суд вважає, що неврахування вищевказаних обставин, порушення норм матеріального та процесуального права призвело до помилкових висновків судів попередніх інстанцій та неправильного вирішення спору.36. Відповідно до частини
1 статті
351 Кодексу адміністративного судочинства України підставами для скасування судових рішень повністю або частково і ухвалення нового рішення або зміни рішення у відповідній частині є неправильне застосування норм матеріального права або порушення норм процесуального права.37. Оскільки доводи касаційної скарги про порушення норм матеріального та процесуального права знайшли підтвердження під час касаційного перегляду, Суд дійшов висновку, що відповідні судові рішення суду першої та апеляційної інстанції підлягають скасуванню з ухваленням нової постанови - про відмову у задоволенні позову.Керуючись статтями
341,
345,
349,
351,
355,
356,
359 Кодексу адміністративного судочинства України,ПОСТАНОВИВ:
Касаційну скаргу Міністерства внутрішніх справи України - задовольнити.Постанову Хмельницького окружного адміністративного суду від 15 травня 2017 року та ухвалу Вінницького апеляційного адміністративного суду від 05 жовтня 2017 року- скасувати.Відмовити у задоволенні позову ОСОБА_1 до Міністерства внутрішніх справ України, треті особи - Головне управління Національної поліції України у Хмельницькій області, Ліквідаційна комісія Управління Міністерства внутрішніх справ України в Хмельницькій області, про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії.Постанова є остаточною і оскарженню не підлягає.Суддя-доповідач Н. В. Коваленко
Судді: Я. О. БерназюкІ. В. Желєзний