Главная Сервисы для юристов ... База решений “Протокол” Ухвала КАС ВП від 09.02.2020 року у справі №160/4486/19 Ухвала КАС ВП від 09.02.2020 року у справі №160/44...
print
Друк
search Пошук

КОММЕНТАРИЙ от ресурса "ПРОТОКОЛ":

Історія справи

Ухвала КАС ВП від 09.02.2020 року у справі №160/4486/19



ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

16 липня 2020 року

м. Київ

справа № 160/4486/19

провадження № К/9901/3480/20

Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду: судді-доповідача - Єзерова А. А. суддів: Кравчука В. М., Стародуба О. П.,

розглянув у порядку письмового провадження адміністративну справу

за касаційною скаргою Дніпровської міської ради

на рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 24.09.2019 (суддя Сидоренко Д. В. ) та постанову Третього апеляційного адміністративного суду від 26.12.2019 (головуючий суддя Бишевська Н. А., судді Добродняк І. Ю., Семененко Я. В. )

у справі № 160/4486/19

за позовом ОСОБА_1

до Головного управління Держгеокадастру у Дніпропетровській області,

третя особа: Дніпровська міська рада

про визнання протиправним і скасування рішення та зобов'язання вчинити певні дії.

І. РУХ СПРАВИ

1. У травні 2019 року ОСОБА_1 звернувся до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Головного управління Держгеокадастру у Дніпропетровській області в якій, з урахування уточнень, просив:

- визнати протиправним і скасувати рішення Головного управління Держгеокадастру у Дніпропетровській області у формі відповіді відділу у м. Дніпро Головного управління Держгеокадастру у Дніпропетровській області від 24.04.2019 №1204-2497;

- зобов'язати Головне управління Держгеокадастру у Дніпропетровській області в особі територіального органу - відділу у м. Дніпро Головного управління Держгеокадастру у Дніпропетровській області в передбачений законодавством строк для виготовлення витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки, з моменту набрання чинності рішенням суду, з урахуванням вимог положень п.2.3 договору оренди землі від 01.07.2014, який укладено позивачем, як орендарем, і Дніпровською міською радою, як орендодавцем земельної ділянки, а також даних Державного земельного кадастру від 14.05.2019 №НВ-0003144322019, надати витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки з кадастровим номером 1210100000:01:075:0042 та цільовим призначенням останньої (КВЦПЗ) за кодом 03.15 з застосуванням останнього на строк дії договору оренди землі від 01.07.2014.

2. Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 02.07.2019 залучено до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - Дніпровську міську раду.

3. Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 24.09.2019 у справі №160/4486/19, залишеним без змін постановою Третього апеляційного адміністративного суду від 26.12.2019, позов задоволено частково: визнано протиправною та скасовано відмову у наданні витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки, викладену у формі листа від
24.04.2019 №1204-2497; зобов'язано Головне управління Держгеокадастру у Дніпропетровській області повторно розглянути звернення ОСОБА_1 від 19.03.2019 №301028-023516-360-15-2019 про надання витягу з технічної документації про нормативно грошову оцінку земельної ділянки. В задоволенні інших вимог - відмовлено.

4. Дніпровська міська рада з вищевказаними судовими рішеннями не погодилася, тому звернулася до Верховного Суду з касаційною скаргою, в якій просить скасувати рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від
24.09.2019 в частині задоволених вимог і постанову Третього апеляційного адміністративного суду від 26.12.2019 у справі №160/4486/19 і прийняти постанову про відмову у задоволенні позовних вимог у повному обсязі.

5. До Верховного Суду від позивача надійшов відзив на касаційну скаргу, в якому він просить касаційну скаргу залишити без задоволення, а судові рішення - без змін.

ІІ. ОБСТАВИНИ СПРАВИ

6. Судами першої та апеляційної інстанції встановлено, що рішенням Дніпропетровської міської ради від 21.05.2014 №171/51 затверджено технічну документацію із землеустрою, розроблену Товариством з обмеженою відповідальністю "Геоматика", щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) по АДРЕСА_2 площею 2,1728 га. (кадастровий номер 1210100000:01:075:0042 (п.1); зареєстровано право комунальної власності на земельну ділянку про по АДРЕСА_2, площею 2,1728 га. (кадастровий номер 1210100000:01:075:0042, за територіальною громадою м. Дніпропетровська, в особі Дніпропетровської міської ради (п.2); передано земельну ділянку АДРЕСА_2, площею 2,1728 га. (кадастровий номер 1210100000:01:075:0042), в оренду строком на десять років гр. ОСОБА_1, по фактичному розміщенню нежитлової будівлі та споруд і для проектування та будівництва, код виду цільового призначення земель (КВЦПЗ)
03.15 (для будівництва та обслуговування інших будівель громадської забудови), код цільового використання землі (УКЦВЗ) 1.11.6 (інша комерційна діяльність) (п.3); віднесено земельну ділянку (кадастровий номер 1210100000:01:075:0042) за основним цільовим призначенням до категорії "Землі житлової та громадської забудови".

7.01.07.2014 між Дніпропетровською міською радою (орендодавець) та гр. ОСОБА_1 (орендар) було укладено договір оренди землі, за умовами якого орендодавець надав, а орендар прийняв в строкове платне користування земельну ділянку по фактичному розміщенню нежитлової будівлі та споруд і для проектування та будівництва, яка знаходиться за адресою: по АДРЕСА_2).

Пунктом 2 розділу "Об'єкт оренди" вищезазначеного договору передбачено, що в оренду передається земельна ділянка загальною площею 2,1728 га. Підпунктами
2.1-2.4 визначено, що категорія земель згідно зі ст.19 Земельно кодексу України: землі житлової та громадської забудови. Цільове призначення земельної ділянки:
03. Землі громадської забудови (землі, які використовуються для розміщення громадських будівель і споруд (готелів, офісних будівель, торговельних будівель, для публічних виступів, для музеїв та бібліотек, для навчальних закладів, для лікарень та оздоровчих закладів), інших об'єктів загального користування). Код КВЦПЗ: 0315 (для будівництва та обслуговування інших будівель громадської забудови). Функціональне використання: по фактичному розміщенню нежитлової будівлі та споруд і для проектування та будівництва.

Пунктами 9-10 договору оренди землі передбачено, що орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі. Розмір орендної плати встановлюється у мінімальному розмірі, встановленому Податковим кодексом України для відповідної категорії земель, виду цільового призначення та функціонального використання. Обчислення розміру орендної плати за земельні ділянки здійснюється на підставі цільового призначення, категорії та функціонального використання з урахуванням коефіцієнтів індексації, визначених законодавством, за затвердженими Кабінетом Міністрів України формами, що заповнюються під час укладання або зміни умов договору оренди чи продовження його дії. Змін нормативної грошової оцінки земельної ділянки проводиться без внесення змін та доповнень до даного договору.

Зазначені зміни відображаються лише у витягу із технічної документації щодо нормативної грошової оцінки земельної ділянки та розрахунку орендної плати, що є невід'ємними додатками даного договору.

8. Актом приймання - передачі земельної ділянки кадастровий номер 1210100000:01:075:0042 від 01.07.2014 орендодавець передав, а орендар прийняв в оренду земельну ділянку за кадастровим номером 1210100000:01:075:0042, яка знаходиться за адресою: АДРЕСА_2. Цільове використання (УКЦВЗ): 1.11.16 (інша комерційна діяльність) (п.9).

9. Відповідно до Витягу із технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки кадастровий номером 1210100000:01:075:0042 від 29.03.2014 №2572, нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 8997648,20 грн.

Коефіцієнт КФ - 0,52.

10. Відповідно до Витягу із технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки (кадастровий номером 1210100000:01:075:0042) від 12.04.2017 №13/110417/03-07, нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 25427294,36 грн. Цільове призначення земельної ділянки (КВЦПЗ) зазначено - 03.15 для будівництва та обслуговування інших будівель громадської забудови.

11. Відповідно до Витягу із технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки (кадастровий номером 1210100000:01:075:0042) від 12.02.2018 №41/070218/03-07, нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 25427294,36 грн. Цільове призначення земельної ділянки (КВЦПЗ) зазначено - 03.15 для будівництва та обслуговування інших будівель громадської забудови.

12. Відповідно до Витягу з Державного земельного кадастру про земельну ділянку №301015-037963-360-05-2019 від 14.05.2019, відносно земельної ділянки (кадастровий номером 1210100000:01:075:0042) у Державному земельному кадастрі міститься відомості, зокрема про цільове призначення - 03.15 Для будівництва та обслуговування інших будівель громадської забудови.

13.19.03.2019 ОСОБА_1 звернувся до ЦНАП м. Дніпра "Правобережний" з заявою про надання витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки за кадастровим номером 1210100000:01:075:0042, відділом у м. Дніпро Головного управління Держгеокадастру у Дніпропетровській області.

14. Листом від 24.04.2019 №1204-2497, повідомлено заявника про неможливість надати витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки з кадастровим номером кадастровим номером 1210100000:01:075:0042 із завідомо нижчим коефіцієнтом функціонального використання земельної ділянки (Кф).

Відмова мотивована тим, що за даними Державного земельного кадастру (які відображенні на Публічній карті) цільове призначення земельної ділянки з кадастровим номером 1210100000:01:075:0042, відповідно до Класифікації видів цільового призначення земель, затвердженої наказом Державного комітету України із земельних ресурсів від 23.07.2010 №548, встановлено код КВЦПЗ 03.15. У зв'язку з тим, що до Відділу у м. Дніпро не надходили документи, які б свідчили про зміну цільового призначення земельної ділянки з кадастровим номером 1210100000:01:075:0042, дана земельна ділянка використовується в комерційних цілях, а саме відповідно до Класифікації видів цільового призначення земель (КВЦПЗ), цільове призначення цієї земельної ділянки повинно бути встановлено
03.10.

15. ОСОБА_1 не погодившись з відмовою відповідача звернувся до суду з відповідним позовом.

ІІІ. ОЦІНКА СУДІВ ПЕРШОЇ ТА АПЕЛЯЦІЙНОЇ ІНСТАНЦІЇ

16. Задовольняючи частково позовні вимоги, суди першої та апеляційної інстанцій керувалися тим, що Закон України "Про оцінку земель" не містить жодної підстави для відмови у надані такої адміністративної послуги, як видача витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки, тому відмова відповідача, викладена в листі, на думку судів, є протиправною.

17. Суд першої інстанції, з яким погодився і суд апеляційної інстанції, зробив висновок, що належним способом захисту у цій справі буде саме зобов'язання відповідача повторно розглянути заяву позивача з врахування висновків суду.

IV. ДОВОДИ КАСАЦІЙНОЇ СКАРГИ, ВІДЗИВУ НА КАСАЦІЙНУ СКАРГУ

18. У касаційній скарзі Дніпровська міська рада посилається на те, що суди попередніх інстанцій не взяли до уваги, що згідно з актом приймання-передачі земельної ділянки з кадастровим номером кадастровий номер 1210100000:01:075:0042 від 01.07.2014 зазначено цільове використання (УКЦВЗ): 1.11.16 (інша комерційна діяльність), орендована позивачем земля використовується в комерційних цілях.

19. Скаржник вказує, що під час ухвалення судових рішень першої та другої інстанцій не враховано положень ст. 9 Закону України "Про Державний земельний кадастр", а саме те, що згідно з чинним законодавством державний кадастровий реєстратор має повноваження щодо самостійного виправлення помилок у Державному земельному кадастрі.

20. За посиланням третьої особи, судами першої та другої інстанцій не враховано, що витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки не є рішенням Відділу у м. Дніпро Головного управління Держгеокадастру у Дніпропетровській області, як органу владних повноважень, а лише роздруковані за допомогою програмного забезпечення відомості про земельну ділянку, які є у Державному земельному кадастрі та технічної документації з нормативної грошової оцінки земель міста Дніпра.

21. У відзиві на касаційну скаргу ОСОБА_1 посилається на те, що судами попередніх інстанцій було надано належну і правильну оцінку тій обставині, що оскаржувана відмова відповідача в наданні позивачу витягу про нормативну грошову оцінку земельної ділянки з кадастровим номером undefined була обґрунтована саме невідповідністю коду КВЦПЗ, а не УКВЦЗ чи будь-якого іншого відмінного від КВЦПЗ.

22. Позивач вважає за, що третя особа подала касаційну скаргу, яка фактично не направлена на захист прав та інтересів такої третьої особи, оскільки судове рішення не стосується третьої особи.

VІ. ОЦІНКА ВЕРХОВНОГО СУДУ

23. Верховний Суд, перевіривши доводи касаційної скарги, у межах касаційного перегляду, визначених ст. 341 КАС України, а також, надаючи оцінку правильності застосування судами норм матеріального і процесуального права у спірних правовідносинах, керується таким.

24. Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Слід зауважити, що під час розгляду спорів щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень суди повинні перевіряти їх на відповідність того, чи прийняті (вчинені) останні з дотриманням усіх вимог, визначених ч. 3 ст. 2 КАС України.

25. Відповідно до ст. 1 Закону України "Про оцінку земель", в редакції чинній на час виникнення спірних правовідносин, нормативна грошова оцінка земельних ділянок - це капіталізований рентний дохід із земельної ділянки, визначений за встановленими і затвердженими нормативами.

Нормативна грошова оцінка земельних ділянок використовується для визначення розміру земельного податку, державного мита при міні, спадкуванні та даруванні земельних ділянок згідно із законом, орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, втрат сільськогосподарського і лісогосподарського виробництва, а також при розробці показників та механізмів економічного стимулювання раціонального використання та охорони земель.

За нормами ч. 1 ст. 15 Закону України "Про оцінку земель" підставою для проведення оцінки земель (бонітування ґрунтів, економічної оцінки земель та нормативної грошової оцінки земельних ділянок) є рішення органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування.

Згідно зі ч. 1 ст. 15 Закону України "Про оцінку земель" нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться відповідно до державних стандартів, норм, правил, а також інших нормативно-правових акті на землях усіх категорій та форм власності.

Нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться на землях, розташованих у межах населених пунктів незалежно від їх цільового призначення не рідше ніж один раз на 5-7 років. Нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться юридичними особами, які є розробниками документації із землеустрою відповідно до Закону України "Про землеустрій".

У відповідності до ч.ч. 1, 2 ст. 20 Закону України "Про оцінку земель" за результатами нормативної грошової оцінки земельних ділянок складається технічна документація. Дані про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки оформляються як витяг з технічної документації з нормативної грошової оцінки земель.

У ч.ч. 1, 2 ст. 20 Закону України "Про оцінку земель" вказано, що рішення рад, зазначених у цій статті, щодо технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок набирають чинності у строки, встановлені відповідно до п. 271.2 ст. 271 Податкового кодексу України.

Підпунктом 271.1.1 ст. 271 Податкового кодексу України, в редакції на час виникнення спірних правовідносин, передбачено, що базою оподаткування земельним податком є нормативна грошова оцінка земельних ділянок з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного відповідно до порядку, встановленого цим розділом.

26. Згідно з ч. 5 ст. 5 Закону України "Про оцінку земель" нормативна грошова оцінка земельних ділянок використовується для визначення розміру земельного податку, державного мита при міні, спадкуванні (крім випадків спадкування спадкоємцями першої та другої черги за законом (як випадків спадкування ними за законом, так і випадків спадкування ними за заповітом) і за правом представлення, а також випадків спадкування власності, вартість якої оподатковується за нульовою ставкою) та даруванні земельних ділянок згідно із законом, орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, втрат сільськогосподарського і лісогосподарського виробництва, вартості земельних ділянок площею понад 50 гектарів для розміщення відкритих спортивних і фізкультурно-оздоровчих споруд, а також при розробці показників та механізмів економічного стимулювання раціонального використання та охорони земель.

У ч. 5 ст. 5 Закону України "Про оцінку земель" передбачено, що нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться, зокрема, у разі: визначення розміру земельного податку; визначення розміру орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності.

Нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться юридичними особами, які є розробниками документації із землеустрою відповідно до Закону України "Про землеустрій".

Відповідно до ч. 2 ст. 20 цього ж Закону дані про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки оформляються як витяг з технічної документації з нормативної грошової оцінки земель.

За приписами ст. 18 Закону України "Про оцінку земель" нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться відповідно до державних стандартів, норм, правил, а також інших нормативно-правових актів на землях усіх категорій та форм власності. Нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться: розташованих у межах населених пунктів незалежно від їх цільового призначення - не рідше ніж один раз на 5-7 років; розташованих за межами населених пунктів земельних ділянок сільськогосподарського призначення - не рідше ніж один раз на 5-7 років, а несільськогосподарського призначення - не рідше ніж один раз на 7-10 років.

Нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться юридичними особами, які є розробниками документації із землеустрою відповідно до Закону України "Про землеустрій".

За результатами нормативної грошової оцінки земель складається технічна документація.

У ст. 15 цього ж Закону встановлено, що підставою для проведення оцінки земель, у тому числі нормативної грошової оцінки земельних ділянок, є рішення органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування.

Відповідно до ст. 23 Закону України "Про оцінку земель" виготовлена технічна документація нормативної грошової оцінки земельних ділянок у межах населених пунктів затверджується відповідною сільською, селищною, міською радою. Витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки видається центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин.

Грошова оцінка земельних ділянок проводиться за методикою, яка затверджується Кабінетом Міністрів України (ч. 5 ст. 201 Земельного кодексу України).

27. Видача витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки - це адміністративна послуга, яку в даному випадку надає Головного управління Держгеокадастру у Дніпропетровської області через центр надання адміністративних послуг, відповідно до вимог Закону України "Про адміністративні послуги", постанови Кабінету Міністрів України від 01.08.2011 №835 "Деякі питання надання Державною службою з питань геодезії, картографії та кадастру та її територіальними органами адміністративних послуг" та розпорядження Кабінету Міністрів України від 16.05.2014 №523-р "Деякі питання надання адміністративних послуг органів виконавчої влади через центри надання адміністративних послуг".

Відповідно до ч. 6 ст.5 Закону України "Про адміністративні послуги" виключно законами, які регулюють суспільні відносини щодо надання адміністративних послуг, встановлюються перелік підстав для відмови у наданні адміністративної послуги.

28. Суди попередніх інстанцій вірно зазначили, що чинне законодавство не містить жодної підстави для відмови у наданні такої адміністративної послуги, як видача витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки.

При цьому у касаційній скарзі Дніпровська міська рада сама відзначає про те, що витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки є роздрукованими за допомогою програмного забезпечення відомості про земельну ділянку, які є у Державному земельному кадастрі та технічної документації з нормативної грошової оцінки земель міста Дніпра.

Отже, у відповідача не було підстав для відмови у видачі відповідного витягу і суди зробили вірний висновок про те, що зобов'язання повторно розглянути заяву позивача буде належним способом захисту права у цій справі.

29. Враховуючи зазначене, Суд не встановив неправильного застосування норм матеріального права або порушень норм процесуального права при ухваленні судового рішення, а доводи касаційної скарги є необґрунтованими і не спростовують вірних висновків суду апеляційної інстанції.

30. За приписами ч. 1 ст. 350 КАС України суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення без змін, якщо такі рішення ухвалені без порушень норм матеріального і процесуального права.

31. Оскільки Верховний Суд залишає без змін судове рішення апеляційної інстанції, то відповідно до ст. 139 КАС України, судові витрати не підлягають новому розподілу.

Керуючись ст. 343, 349, 350, 355, 356 КАС України, Суд

ПОСТАНОВИВ:

Касаційну скаргу Дніпровської міської ради - залишити без задоволення.

Рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 24.09.2019 в частині задоволених вимог і постанову Третього апеляційного адміністративного суду від 26.12.2019 у справі №160/4486/19 - залишити без змін.

Постанова набирає законної сили з дати її прийняття є остаточною і оскарженню не підлягає.

Суддя-доповідач А. А. Єзеров

Суддя В. М. Кравчук

Суддя О. П. Стародуб
logo