Історія справи
Ухвала КАС ВП від 17.12.2018 року у справі №816/301/16Постанова КАС ВП від 18.12.2018 року у справі №816/301/16

ПОСТАНОВА
Іменем України
18 грудня 2018 року
Київ
справа №816/301/16
адміністративне провадження №К/9901/1678/18, К/9901/1677/18
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
головуючого - Стрелець Т. Г.,
суддів - Білоуса О. В., Желтобрюх І. Л.,
розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу №816/301/16
за позовом ОСОБА_1 до Територіального управління Державної судової адміністрації України в Полтавській області, третя особа - Головне управління Державного казначейства України в Полтавській області про визнання дій та бездіяльності протиправними, зобов'язання вчинити певні дії, провадження по якій відкрито
за касаційними скаргами Територіального управління Державної судової адміністрації України в Полтавській області та ОСОБА_1 на постанову Полтавського окружного адміністративного суду від 23 травня 2016 року та постанову Харківського апеляційного адміністративного суду від 02 серпня 2016 року
ІСТОРІЯ СПРАВИ
Короткий зміст позовних вимог
1. ОСОБА_1 звернувся до суду з позовною до Територіального управління Державної судової адміністрації України в Полтавській області, в якому, з урахуванням заяви про зміну позовних вимог від 12.05.2016, просив:
1.1. визнати протиправними дії та бездіяльність ТУ ДСА України в Полтавській області, що полягали у не проведенні нарахування та виплати надбавки за вислугу років до заробітної плати за період з 02.06.2004 р. по 31.12.2005 р. включно, за період з 01.01.2007 р. по 31.12.2007 р. включно та за період з 22.05.2008 р. по 31.12.2010 р. включно у відповідності до ч. 4 ст. 44 Закону України «Про статус суддів»;
1.2. зобов'язати ТУ ДСА України в Полтавській області нарахувати та виплатити негайно з часу набрання постановою суду законної сили за період з 02.06.2004 р. по 31.12.2005 р. включно, за період з 01.01.2007 р. по 31.12.2007 р. включно та за період з 22.05.2008 р. по 31.12.2010 р. включно надбавку за вислугу років в розмірі визначеному ч. 4 ст. 44 Закону України «Про статус суддів» з урахуванням окладу, доплати за кваліфікаційний клас, премій всіх видів, індексації доходу, надбавок 25 та 30 відсотків суддям, різниці окладу, президентської надбавки, додаткового посадового окладу до щорічної відпустки, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, інших нарахувань;
1.3. зобов'язати ТУ ДСА України в Полтавській області нарахувати та виплатити негайно з часу набрання постановою суду законної сили за період з 02.06.2004 р. по 31.12.2005 р. включно, за період з 01.01.2007 р. по 31.12.2007 р. включно та за період з 22.05.2008 р. по 31.12.2010 р. включно заробітну плату за час відпустки, допомогу по тимчасовій непрацездатності та матеріальні допомоги на вирішення соціально-побутових питань з врахуванням донарахованої надбавки за вислугу років за вказані періоди;
1.4. зобов'язати ТУ ДСА України в Полтавській області нарахувати та виплатити негайно з часу набрання постановою суду законної сили на суму незаконно недоплаченої надбавки за вислугу років та незаконно недоплачених сум заробітної плати за час відпустки, допомоги по тимчасовій непрацездатності та матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань за період роботи з 02.06.2004 р. по 31.12.2005 р. включно, за період з 01.01.2007 р. по 31.12.2007 р. включно та за період з 22.05.2008 р. по 31.12.2010 р. включно індексацію відповідно до Закону України «Про індексацію грошових доходів населення»;
1.5. зобов'язати ТУ ДСА України в Полтавській області нарахувати та виплатити негайно з часу набрання постановою суду законної сили на суму незаконно недоплаченої надбавки за вислугу років та незаконно недоплачених сум заробітної плати за час відпустки, допомоги по тимчасовій непрацездатності та матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань за період роботи з 02.06.2004 р. по 31.12.2005 р. включно, за період з 01.01.2007 р. по 31.12.2007 р. включно та за період з 22.05.2008 р. по 31.12.2010 р. включно компенсацію відповідно до Закону України «Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати».
2. Позовна заява мотивована тим, що відповідач протиправно нараховував та виплачував позивачу надбавку за вислугу років до заробітної плати за період з 02 червня 2004 року по 18 жовтня 2008 року у розмірі 15 відсотків при стажі роботи понад п'ять років, а також за період з 19 жовтня 2008 року по 31 грудня 2010 року у розмірі 20 відсотків при стажі роботи понад 10 років, виходячи з розміру посадового окладу та доплати за кваліфікаційний клас, оскільки за приписами частини 4 статті 44 Закону України "Про статус суддів", чинного на момент виникнення спірних правовідносин, суддям виплачується щомісячна надбавка за вислугу років у розмірах: при стажі роботи понад 3 роки - 10 відсотків, понад 5 років - 15, понад 10 років - 20, понад 15 років - 25, понад 20 років - 30, понад 25 років - 40 відсотків від загальної суми щомісячного заробітку з урахуванням доплати за кваліфікаційні класи.
У зв'язку з недоплатою надбавки за вислугу років відповідач невірно виплатив позивачу заробітну плату за час відпустки, допомогу по тимчасовій непрацездатності та матеріальні допомоги на вирішення соціально-побутових питань за вказаний період, оскільки не врахував при їх виплаті недораховану йому надбавку за вислугу років, адже розмір вказаних виплат залежить від середньомісячного заробітку.
Короткий зміст рішення суду І інстанції
3. Постановою Полтавського окружного адміністративного суду від 23 травня 2016 року позовні вимоги задоволено частково.
Визнано протиправною бездіяльність ТУ ДСА України в Полтавській області у вигляді не проведення нарахування та виплати ОСОБА_1 надбавки за вислугу років до заробітної плати за з 02.06.2004 р. по 31.12.2005 р. включно, за період з 01.01.2007 р. по 31.12.2007 р. включно та за період з 22.05.2008 р. по 31.12.2010 р. включно у відповідності до ч. 4 ст. 44 Закону України «Про статус суддів».
Зобов'язано ТУ ДСА України в Полтавській області нарахувати та виплатити ОСОБА_1 надбавку за вислугу років за період з 02.06.2004 р. по 31.12.2005 р. включно, за період з 01.01.2007 р. по 31.12.2007 р. включно та за період з 22.05.2008 р. по 31.12.2010 р. включно в розмірі визначеному ч. 4 ст. 44 Закону України «Про статус суддів» з урахуванням посадового окладу, в тому числі різниці окладу та додаткового посадового окладу, премій всіх видів, доплат за кваліфікаційні класи та всіх видів надбавок. В задоволенні решти позовних вимог відмовлено.
4. Рішення суду першої інстанції мотивоване тим, що оскільки загальна сума щомісячного заробітку судді відповідно до статті 44 Закону України «Про статус суддів» № 2863 має визначатись зі складових його заробітної плати, до яких входять посадовий оклад, премії, доплати за кваліфікаційні класи, надбавки за вислугу років та інші надбавки, відповідач протиправно не здійснював нарахування та виплату ОСОБА_1 надбавки за вислугу років до заробітної плати за періоди з 02.06.2004 р. по 31.12.2005 р. включно, з 01.01.2007 р. по 31.12.2007 р. включно та з 22.05.2008 р. по 31.12.2010 р. включно, а саме - у відсотковому значенні виходячи із загальної суми щомісячного заробітку з урахуванням посадового окладу, в тому числі різниці окладу та додаткового посадового окладу, премій всіх видів, в тому числі щомісячних та до свят, доплат за кваліфікаційні класи та всіх видів надбавок.
Короткий зміст рішення суду апеляційної інстанції
5. Харківський апеляційний адміністративний суд у постанові від 02 серпня 2016 року вирішив:
5.1. Постанову Полтавського окружного адміністративного суду від 23 травня 2016 року по справі № 816/301/16 скасувати в частині задоволення позовних вимог про зобов'язання ТУ ДСА України в Полтавській області нарахувати та виплатити ОСОБА_1 надбавку за вислугу років за період з 02.06.2004 р. по 31.12.2005 р. включно, за період з 01.01.2007 р. по 31.12.2007 р. включно та за період з 22.05.2008 р. по 31.12.2010 р. включно в розмірі визначеному ч. 4 ст. 44 Закону України «Про статус суддів» з урахуванням додаткового посадового окладу.
5.2. Постанову Полтавського окружного адміністративного суду від 23 травня 2016 року - змінити шляхом доповнення третього абзацу резолютивної частини тексту постанови словами наступного змісту: «з урахуванням нарахованих та виплачених ОСОБА_1 за цей період сум».
5.3. В іншій частині постанову Полтавського окружного адміністративного суду від 23.05.2016р. по справі № 816/301/16 - залишити без змін.
6. Рішення апеляційного суду мотивоване тим, що суд першої інстанції дійшов вірних висновків про наявність підстав для нарахування та виплати на користь позивача надбавки за вислугу років до заробітної плати за періоди з 02.06.2004 р. по 31.12.2005 р. включно, з 01.01.2007 р. по 31.12.2007 р. включно та з 22.05.2008 р. по 31.12.2010 р. включно, проте, помилково не зазначив, що сума, яка має бути виплачена ОСОБА_1, повинна визначатись із врахуванням виплачених ОСОБА_1 за цей період сум.
Короткий зміст вимог касаційної скарги
7. Не погоджуючись з ухваленими по справі рішеннями, Територіальне управління Державної судової адміністрації України в Полтавській області звернулося до Вищого адміністративного суду України із касаційною скаргою, в якій просить їх скасувати та прийняти нове рішення, яким у задоволенні позовних вимог відмовити повністю.
8. ОСОБА_1 також звернувся до суду касаційної інстанції із касаційною скаргою на рішення судів першої та апеляційної інстанції, в якій просив їх скасувати в частині відмови у задоволенні позову та прийняти нове рішення, яким позовні вимоги в цій частині задовольнити повністю.
9. Ухвалами Вищого адміністративного суду України від 30 серпня 2016 року відкрито провадження за касаційними скаргами Територіального управління Державної судової адміністрації України в Полтавській області та ОСОБА_1 на постанову Полтавського окружного адміністративного суду від 23 травня 2016 року та постанову Харківського апеляційного адміністративного суду від 02 серпня 2016 року.
10. Верховний Суд ухвалою від 11 січня 2018 року прийняв до провадження вищезазначені касаційні скарги.
11. Касаційна скарга Територіального управління Державної судової адміністрації України в Полтавській області аргументована тим, що підставою для неврахування ОСОБА_1 при розрахунку суми надбавки за вислугу років загальної суми щомісячного заробітку (з урахуванням інших виплат та надбавок) слугувала та обставина, що чинне на момент виникнення спірних відносин законодавство України не містило визначення поняття «загальна сума щомісячного заробітку».
12. Касаційна скарга ОСОБА_1 аргументована тим, що суди попередніх інстанцій помилково зазначили, що індексація грошових коштів не є складовою заробітної плати судді, оскільки рішенням Конституційного Суду України від 15.10.2013 року №1-18/2013 у справі за конституційним зверненням громадянки ОСОБА_2 щодо офіційного тлумачення положень частини другої статті 233 Кодексу законів про працю України, статей 1, 12 Закону України "Про оплату праці" визначено, що індексація заробітної плати є складовою заробітної плати. Отже, на суму нарахованої індексації повинна нараховуватися і надбавка за вислугу років.
Виплата надбавки за вислугу років і виплата всіх інших складових заробітної плати: відпускні, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань та допомога по тимчасовій непрацездатності є взаємопов'язаними виплатами, оскільки виплата зазначених складових заробітної плати (відпускні, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, допомога по тимчасовій непрацездатності) залежить від розміру середнього заробітку за попередні місяці роботи, до складу якого входить і надбавка за вислугу років.
Оскільки відповідач протиправно не нарахував та не виплатив на користь позивача надбавку за вислугу років та невірно виплатив суми заробітної плати за час відпустки, матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань та допомогу по тимчасовій непрацездатності у спірних періодах, позивач, відповідно до Закону України «Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати», має право на компенсацію вказаного доходу.
ОБСТАВИНИ СПРАВИ
13. Наказом начальника ТУ ДСА України в Полтавській області № 41 від 02.06.2004 р. ОСОБА_1 зараховано з 02.04.2004 р. на посаду судді Оржицького районного суду Полтавської області відповідно до Указу Президента України № 539/2004 від 13.05.2004 р. з окладом згідно штатного розпису (304,00 грн.), встановлено ОСОБА_1 з 02.06.2004 щомісячну надбавку за вислугу років у розмірі 15% від загальної суми щомісячного заробітку з урахуванням доплати за кваліфікаційний клас та надбавку у розмірі 50% посадового окладу з урахуванням доплати за кваліфікаційний клас, відповідно до Указу Президента України № 684/95 від 10.07.1995 р. «Про додаткові заходи щодо соціального захисту суддів» (а.с. 83).
14. Також судом першої інстанції встановлено, що згідно розрахункових листів, ОСОБА_1 починаючи з червня 2004 року по вересень 2004 року включно нараховувалася щомісячна надбавка за вислугу років виходячи із суми посадового окладу та надбавки у розмірі 50% посадового окладу (а.с. 41), а 15.10.2004 р. наказом начальника ТУ ДСА України в Полтавській області № 86 на підставі рішення кваліфікаційної комісії суддів загальних судів Харківського апеляційного округу від 17.09.2004 р. ОСОБА_1 з 17.09.2004 р. було встановлено доплату за четвертий кваліфікаційний клас (а.с. 89).
15. У зв'язку з цим, ОСОБА_1 починаючи з жовтня 2004 року по травень 2005 року включно щомісячна надбавка за вислугу років нараховувалася виходячи із суми посадового окладу, президентської надбавки та доплати за кваліфікаційний клас (а.с. 42-43). З квітня 2005 року щомісячними наказами начальника ТУ ДСА України в Полтавській області суддям місцевих судів Полтавської області встановлювалася надбавка в розмірі 30% посадового окладу з урахуванням доплати за кваліфікаційний клас за виконання особливо важливої роботи (а.с. 99-100, 102, 106-107, 109, 115), у зв'язку з чим, починаючи з червня 2005 року по грудень 2005 року включно щомісячна надбавка за вислугу років ОСОБА_1 нараховувалася виходячи із суми посадового окладу, президентської надбавки, надбавки за виконання особливо важливої роботи та доплати за кваліфікаційний клас (а.с. 44-46). У період з січня 2007 року по грудень 2007 року включно щомісячна надбавка за вислугу років ОСОБА_1 нараховувалася виходячи із загальної суми посадового окладу та доплати за кваліфікаційний клас (а.с. 47-50).
16. У зв'язку зі змінами, внесеними до абз. 2 ч. 4 ст. 44 Закону України «Про статус суддів» згідно Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України», начальником ТУ ДСА України у Полтавській області виданий наказ № 16 від 21.03.2008 р., відповідно до якого з 01.01.2008 р. по 31.12.2008 р. виплата суддям місцевих судів Полтавської області щомісячної надбавки за вислугу років має бути у відсотках до посадового окладу з урахуванням доплати за кваліфікаційні класи (а.с. 122) та на підставі цього, ОСОБА_1 починаючи з січня 2008 року по грудень 2010 року включно щомісячна надбавка за вислугу років нараховувалася виходячи із загальної суми посадового окладу та доплати за кваліфікаційний клас (а.с. 51-60).
17. Разом з цим, зі змісту розрахункових листів ОСОБА_1 слідує, що працюючи на посаді судді Оржицького районного суду Полтавської області у періоди з 02.06.2004 р. по 31.12.2005 р. включно, з 01.01.2007 р. по 31.12.2007 р. включно, з 22.05.2008 р. по 31.12.2010 р. включно позивач отримував також: - середню заробітну плату для оплати часу щорічної (додаткової) відпустки (серпень 2005 року, липень, серпень, вересень 2007 року, травень, серпень, жовтень 2008 року, травень 2009 року, липень, листопад 2009 року, березень 2010 року, травень, червень жовтень, грудень 2010 року); - матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань (серпень, вересень 2005 року, липень 2007 року, травень 2008 року, травень 2009 року, березень 2010 року); - допомогу по тимчасовій непрацездатності (березень 2009 року).
РЕЛЕВАНТНІ ДЖЕРЕЛА ПРАВА Й АКТИ ЇХ ЗАСТОСУВАННЯ
18. Конституція України.
18.1. Стаття 19. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
19. Кодекс адміністративного судочинства України.
19.1. Частина 2 статті 2. У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5)добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
19.2. Стаття 371. Негайно виконуються рішення суду про:
1) присудження виплати пенсій, інших періодичних платежів з Державного бюджету України або позабюджетних державних фондів - у межах суми стягнення за один місяць;
2) присудження виплати заробітної плати, іншого грошового утримання у відносинах публічної служби - у межах суми стягнення за один місяць;
3) поновлення на посаді у відносинах публічної служби;
4) припинення повноважень посадової особи у разі порушення нею вимог щодо несумісності;
5) уточнення списку виборців;
6) усунення перешкод та заборону втручання у здійснення свободи мирних зібрань;
7) накладення арешту на активи, що пов'язані з фінансуванням тероризму та стосуються фінансових операцій, зупинених відповідно до рішення, прийнятого на підставі резолюцій Ради Безпеки ООН, зняття арешту з таких активів та надання доступу до них.
Негайно також виконуються рішення суду, прийняті в адміністративних справах, визначених пунктами 1, 5 частини першої статті 263, пунктами 1-4 частини першої статті 283 цього Кодексу.
20. Кодекс законів про працю України, введений в дію з 1 червня 1972 року Законом Української РСР від 10 грудня 1971 року №322-VIII (в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин).
20.1. Стаття 95. Заробітна плата підлягає індексації у встановленому законодавством порядку.
21. Закон України «Про статус суддів» від 15 грудня 1992 року №2862-XII.
21.1. Частини 1, 4 статті 44. Заробітна плата суддів складається з посадового окладу, премій, доплат за кваліфікаційні класи, надбавок за вислугу років та інших надбавок.
Суддям виплачується щомісячна надбавка за вислугу років у розмірах: при стажі роботи понад 3 роки - 10 відсотків, понад 5 років - 15, понад 10 років - 20, понад 15 років - 25, понад 20 років - 30, понад 25 років - 40 відсотків від загальної суми щомісячного заробітку з урахуванням доплати за кваліфікаційні класи.
22. Закон України "Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії" від 05 жовтня 2000 року № 2017-III (в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин).
22.1. Стаття 18. Індексацію доходів населення, яка встановлюється задля підтримання достатнього життєвого рівня громадян та купівельної спроможності їх грошових доходів в умовах зростання цін, віднесено до державних соціальних гарантій, що, згідно зі статтею 19 цього Закону, є обов'язковими для всіх підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності.
23. Закон України «Про судоустрій і статус суддів» від 07 липня 2010 року №2453-VІ (в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин).
23.1. Стаття 148. Державна судова адміністрація України є органом у системі судової влади, який здійснює організаційне та фінансове забезпечення діяльності органів судової влади, отже на неї покладено обов'язок по здійсненню заходів щодо матеріального забезпечення суддів відповідно до законодавства.
24. Закон України «Про індексацію грошових доходів населення» від 3 липня 1991 року №1282-XII (в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин).
24.1. Стаття 1. Індексація грошових доходів населення - встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг;
24.2. Стаття 2. Індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру: пенсії; стипендії; оплата праці (грошове забезпечення); суми виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування; суми відшкодування шкоди, заподіяної працівникові каліцтвом або іншим ушкодженням здоров'я, а також суми, що виплачуються особам, які мають право на відшкодування шкоди в разі втрати годувальника.
24.3. Стаття 4. Індексація грошових доходів населення проводиться в разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 101 відсотка.
Обчислення індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення провадиться наростаючим підсумком, починаючи з місяця введення в дію цього Закону.
Для проведення подальшої індексації грошових доходів населення обчислення індексу споживчих цін починається за місяцем, у якому індекс споживчих цін перевищив поріг індексації, зазначений у частині першій цієї статті.
Підвищення грошових доходів населення у зв'язку з індексацією здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, у якому опубліковано індекс споживчих цін.
У разі якщо грошові доходи населення підвищено з урахуванням прогнозного рівня інфляції випереджаючим шляхом, при визначенні обсягу підвищення грошових доходів у зв'язку із індексацією враховується рівень такого підвищення у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
25.1. Стаття 2. Компенсація громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати (далі - компенсація) провадиться у разі затримки на один і більше календарних місяців виплати доходів, нарахованих громадянам за період починаючи з дня набрання чинності цим Законом.
Під доходами у цьому Законі слід розуміти грошові доходи громадян, які вони одержують на території України і які не мають разового характеру: пенсії; соціальні виплати; стипендії; заробітна плата (грошове забезпечення) та інші.
25.2. Стаття 3. Сума компенсації обчислюється шляхом множення суми нарахованого, але не виплаченого громадянину доходу за відповідний місяць (після утримання податків і обов'язкових платежів) на індекс інфляції в період невиплати доходу (інфляція місяця, за який виплачується доход, до уваги не береться).
25.3. Стаття 7. Відмова власника або уповноваженого ним органу (особи) від виплати компенсації може бути оскаржена громадянином у судовому порядку.
26. Закон України «Про оплату праці» від 24 березня 1995 року №108/95-ВР.
26.1. Стаття 33. В період між переглядом розміру мінімальної заробітної плати індивідуальна заробітна плата підлягає індексації згідно з чинним законодавством.
26.2. Стаття 34. Компенсація працівникам втрати частини заробітної плати у зв'язку із порушенням строків її виплати провадиться відповідно до індексу зростання цін на споживчі товари і тарифів на послуги у порядку, встановленому чинним законодавством.
27. Порядок проведення індексації грошових доходів населення, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 2003 року №1078.
27.1. Пункт 2. Індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані в гривнях на території України, які не мають разового характеру, зокрема: оплата праці найманих працівників підприємств, установ, організацій у грошовому виразі, яка включає оплату праці за виконану роботу згідно з тарифними ставками (окладами) і відрядними розцінками, доплати, надбавки, премії, гарантійні та компенсаційні виплати, передбачені законодавством, а також інші компенсаційні виплати, що мають постійний характер.
27.2. Пункт 1-1. Індексація грошових доходів населення проводиться у разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який встановлюється в розмірі 101 відсотка.
27.3. Пункт 5. У разі підвищення розмірів мінімальної заробітної плати, пенсії, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, стипендій, а також у разі зростання грошових доходів населення без перегляду їх мінімальних розмірів місяць, в якому відбулося підвищення, вважається базовим при обчисленні індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення. У базовому місяці значення індексу споживчих цін приймається за 1 або 100 відсотків. Індексація грошових доходів, отриманих громадянами за цей місяць, не провадиться. З наступного місяця здійснюється обчислення наростаючим підсумком індексу споживчих цін для проведення подальшої індексації.
28. Положення про порядок компенсації працівникам втрати частини заробітної плати у зв'язку з порушенням термінів її виплати, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 20 грудня 1997 року №1427.
28.1. Пункт 2. Компенсація працівникам втрати частини заробітної плати у зв'язку з порушенням термінів її виплати (далі - компенсація) провадиться у разі затримки на один і більше календарних місяців виплати заробітної плати, нарахованої працівникові за період роботи починаючи з 1 січня 1998 року, якщо індекс цін на споживчі товари і тарифів на послуги (далі - споживчі ціни) за цей період зріс більш як на один відсоток.
28.2. Пункт 3. Сума компенсації обчислюється шляхом множення суми нарахованої, але не виплаченої працівникові заробітної плати за відповідний місяць (після утримання податків і платежів) на коефіцієнт приросту споживчих цін.
29. Порядок обчислення середньої заробітної плати, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 08.02.1995 р. № 100.
29.1. Пункти 2, 7. Обчислення середньої заробітної плати для оплати часу щорічної відпустки провадиться, виходячи з виплат за останні 12 календарних місяців роботи, що передують місяцю надання відпустки. Нарахування виплат за час щорічної відпустки провадиться шляхом ділення сумарного заробітку за останні перед наданням відпустки 12 місяців на відповідну кількість календарних днів року. Одержаний результат, перемножується на число календарних днів відпустки.
ПОЗИЦІЯ ВЕРХОВНОГО СУДУ
30. Суд касаційної інстанції наголошує на тому, що перевірка законності судових рішень судів першої та апеляційної інстанції, згідно зі статтею 341 КАС України, здійснюється виключно у частині застосування норм матеріального та процесуального права.
31. Вирішуючи питання стосовно обґрунтованості заявлених касаційних скарг, колегія суддів виходить з наступного.
32. Судами попередніх інстанцій встановлено, що згідно розрахункових листів ОСОБА_1, які були надані позивачем до суду першої інстанції, за спірні періоди йому нараховувалися такі види виплат як: оклад; надбавка за вислугу років; президентська надбавка, премія щомісячна; різниця окладу; надбавка за клас; премія до свят; 30 % набавка суддям; додатковий посадовий оклад; відпускні; допомога по тимчасовій непрацездатності; матеріальна допомоги на вирішення соціально-побутових питань.
33. Підставою для звернення позивача до суду першої інстанції слугувала та обставина, що відповідач нараховував та виплачував ОСОБА_1 надбавку за вислугу років у розмірі 15 % при стажі роботи понад 5 років виходячи із суми розміру посадового окладу та доплати за кваліфікаційний клас, та ТУ ДСА у Полтавській області при розрахунку надбавки за вислугу років не враховувалися інші виплати та надбавки, що зазначені в розрахункових листах.
34. Відповідно до статті 113 Закону України «Про Державний бюджет України на 2006 рік» від 20.12.2005 №3235-IV встановлено, що у 2006 році суддям виплачується щомісячна надбавка за вислугу років у розмірах, передбачених частиною четвертою статті 44 Закону України "Про статус суддів", від посадового окладу з урахуванням доплати за кваліфікаційні класи. Неконституційним Закон України «Про Державний бюджет України на 2006 рік» в частині виплати суддям щомісячної надбавки за вислугу років не визнавався, а тому суд першої інстанції дійшов правомірного висновку про те, що у 2006 році щомісячна надбавка за вислугу років суддям мала виплачуватися у відсотках від посадового окладу з урахуванням доплати за кваліфікаційні класи.
35. З 01.01.2007 р. вказана вище надбавка мала нараховуватися відповідно до частини 4 статті 44 Закону № 2863.
36. Положеннями пп. «б» пп. 2 п. 61 розділу ІІ Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 28.12.2007 р. № 107-VІ змінено порядок нарахування надбавки за вислугу років та встановлено, що вказана надбавка розраховується у тих же відсотках, проте не від загальної суми щомісячного заробітку з урахуванням доплати за кваліфікаційні класи, а від посадового окладу з урахуванням доплати за кваліфікаційні класи.
37. Відповідно до пункту 3 постанови Кабінету Міністрів України від 16.01.2008 р. № 19, якою затверджено зміни, що вносяться до постанови Кабінету Міністрів України від 03.09.2005 р. № 865, зазначену постанову було доповнено п. 2-2 такого змісту: «Суддям щомісяця виплачується надбавка за вислугу років у відсотках від посадового окладу з урахуванням надбавки за кваліфікаційний клас в таких розмірах: при стажі роботи понад три роки - 10 відсотків, понад п'ять років - 15, понад 10 років - 20, понад 15 років - 25, понад 20 років - 30, понад 25 років - 40 відсотків».
38. Рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 р. № 10-рп/2008 положення пп. «б» пп. 2 п. 61 розділу ІІ Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» визнані неконституційними з дня ухвалення Конституційним Судом України цього рішення.
39. На підставі викладеного, суди дійшли правомірного висновку про те, що з 01.01.2006 р. по 31.12.2006 р. (під час дії статті 113 Закону України «Про Державний бюджет України на 2006 рік») та з 01.01.2008 р. до 22.05.2008 р. (з дати набрання чинності Законом України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» до винесення Конституційним Судом України рішення від 22.05.2008 № 10-рп/2008) надбавка за вислугу років суддям мала виплачуватися у відсотках від посадового окладу з урахуванням доплати за кваліфікаційний клас, а у спірних періодах з 02.06.2004 р. по 31.12.2005 р. включно, з 01.01.2007 р. по 31.12.2007 р. включно та з 22.05.2008 р. по 31.12.2010 р. включно надбавка за вислугу років суддям мала виплачуватися у відсотках від загальної суми щомісячного заробітку з урахуванням доплати за кваліфікаційний клас.
40. У касаційній скарзі відповідач посилається на те, що підставою для неврахування ОСОБА_1 при розрахунку суми надбавки за вислугу років загальної суми щомісячного заробітку (з урахуванням інших виплат та надбавок) слугувала та обставина, що чинне на момент виникнення спірних відносин законодавство України не містило визначення поняття «загальна сума щомісячного заробітку».
41. Разом з тим, як вірно зазначено судами попередніх інстанцій, посилання відповідача на відсутність законодавчо закріпленого визначення поняття «загальна сума щомісячного заробітку» не може бути підставою для не врахування при визначенні суми надбавки за вислугу років інших виплат та надбавок, зокрема, щомісячних премій, премій до свят та інших надбавок, оскільки стаття 44 Закону України «Про статус суддів» 15 грудня 1992 року №2862-XII, чинного на момент виникнення спірних правовідносин, визначала, що заробітна плата суддів складається з посадового окладу, премій, доплат за кваліфікаційні класи, надбавок за вислугу років та інших надбавок.
42. Стосовно позивних вимог про зобов'язання відповідача нарахувати та виплатити негайно з часу набрання постановою суду законної сили за період з 02.06.2004 р. по 31.12.2005 р. включно, за період з 01.01.2007 р. по 31.12.2007 р. включно та за період з 22.05.2008 р. по 31.12.2010 р. включно заробітну плату за час відпустки, допомогу по тимчасовій непрацездатності та матеріальні допомоги на вирішення соціально-побутових питань із врахуванням донарахованої надбавки за вислугу років за вказані періоди, колегія суддів зазначає наступне.
43. Відмовляючи у задоволенні зазначених позовних вимог, суди виходили з того, що заробітна плата за час відпустки, допомога по тимчасовій непрацездатності та матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань не були визначені у частині 1 статті 44 Закону України «Про статус суддів» як складові заробітної плати судді, а тому не підлягають перерахунку.
44. Суд вважає таку позицію необґрунтованою, оскільки пунктом 2 Порядку обчислення середньої заробітної плати, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 08.02.1995 р. № 100 передбачено, що обчислення середньої заробітної плати для оплати часу щорічної відпустки провадиться, виходячи з виплат за останні 12 календарних місяців роботи, що передують місяцю надання відпустки.
Дана норма ставить у залежність суму заробітної плати за період відпустки від виплат, які нараховуються особі за 12 календарних місяців роботи.
45. Судами встановлено, що додатковий посадовий оклад та матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань були виплачені позивачу при наданні щорічної основної відпустки відповідно до пп. 2 п. 2-1 Постанови про оплату праці суддів № 865 від 03.09.2005 року.
Відповідно до пп. 2 п. 2-1 цієї Постанови в редакції від 01.04.2016 року у разі надання відпустки виплачується додатковий посадовий оклад відповідно до частини п'ятої статті 44 Закону України "Про статус суддів", а також надається матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань у розмірі, що не перевищує їх середньомісячної заробітної плати.
Редакція даного пункту не змінювалась до 31.12.2010 року (до закінчення спірного періоду).
46. Враховуючи викладене, колегія суддів погоджується з доводами касатора про те, що вказані вище виплати заробітної плати за час відпустки, допомоги по тимчасовій непрацездатності та матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань взаємозалежні від заробітної плати судді.
47. Крім того, суд звертає увагу, що у рішенні Конституційного Суду України від 15.10.2013 №9-рп/2013 у справі № 1-18/2013 за конституційним зверненням громадянина ОСОБА_4 щодо офіційного тлумачення положення частини другої статті 233 Кодексу законів про працю України зазначено, що під заробітною платою, необхідно розуміти усі виплати, на отримання яких працівник має право згідно з умовами трудового договору і відповідно до державних гарантій, встановлених законодавством для осіб, які перебувають у трудових правовідносинах з роботодавцем.
Вищезазначене спростовує висновки судів попередніх інстанцій, що заробітна плата за час відпустки, допомога по тимчасовій непрацездатності та матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань не підлягають перерахунку, оскільки вони не входять до складових заробітної плати суддів.
48. Таким чином, у разі встановлення судом наявності підстав для здійснення перерахунку сум, які входять до складових заробітної плати, перерахунку підлягають також суми, які були обраховані на основі зазначених вище складових.
49. Дані обставини свідчать про обґрунтованість позовних вимог про зобов'язання ТУ ДСА України в Полтавській області нарахувати та виплатити за період з 02.06.2004 р. по 31.12.2005 р. включно, за період з 01.01.2007 р. по 31.12.2007 р. включно та за період з 22.05.2008 р. по 31.12.2010 р. включно заробітну плату за час відпустки, допомогу по тимчасовій непрацездатності та матеріальні допомоги на вирішення соціально-побутових питань із врахуванням донарахованої надбавки за вислугу років за вказані періоди.
50. Стосовно позовних вимог про зобов'язання ТУ ДСА України в Полтавській області нарахувати та виплатити на суму недоплаченої надбавки за вислугу років та недоплачених сум заробітної плати за час відпустки, допомоги по тимчасовій непрацездатності та матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань за період роботи з 02.06.2004 р. по 31.12.2005 р. включно, за період з 01.01.2007 р. по 31.12.2007 р. включно та за період з 22.05.2008 р. по 31.12.2010 р. включно індексацію відповідно до Закону України «Про індексацію грошових доходів населення», а також компенсацію відповідно до Закону України «Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати» колегія суддів зазначає наступне.
51. Відмовляючи у задоволенні вищезазначених позовних вимог, суди виходили з того, що на момент звернення позивача до суду першої інстанції йому не були нараховані суми надбавки за вислугу років до заробітної плати за спірні періоди, а тому відсутні підстави для нарахування та виплати компенсації втрати частини доходів, у зв'язку з порушенням строків їх виплати на підставі Закону № 2050. Суди також зазначили, що індексація не є складовою щомісячного заробітку судді і не включається до бази нарахування надбавки за вислугу років, а тому не підлягає обрахуванню та виплаті.
52. Разом з тим, у вказаному вище рішенні Конституційного Суду України від 15.10.2013 №9-рп/2013 у справі № 1-18/2013 Суд дійшов висновку, що у разі порушення роботодавцем законодавства про оплату праці не обмежується будь-яким строком звернення працівника до суду з позовом про стягнення заробітної плати, що йому належить, тобто усіх виплат, на які працівник має право згідно з умовами трудового договору і відповідно до державних гарантій, встановлених законодавством, незалежно від того, чи було здійснене роботодавцем нарахування таких виплат. Також, працівник має право звернутися до суду з позовом про стягнення сум індексації заробітної плати та компенсації втрати частини заробітної плати у зв'язку з порушенням строків її виплати як складових належної працівнику заробітної плати без обмеження будь-яким строком незалежно від того, чи були такі суми нараховані роботодавцем.
53. При цьому, зі змісту статті 1 Закону України «Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати» №2050-ІІІ (далі - Закон №2050-ІІІ) випливає, що право на компенсацію частини доходів у громадянина пов'язується з настанням такого юридичного факту (події), як невиплата грошового доходу у встановлені строки його виплати.
54. Згадані вище статті 2,3 цього Закону встановлюють строк затримки виплати доходу, за якого виникає право на компенсацію, визначення поняття «доходи» для цілей цього Закону, а також порядок обчислення суми компенсації.
55. Пункти 1, 2 Порядку проведення компенсації громадянам втрати частини грошових доходів у зв'язку з порушенням термінів їх виплати, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2001 року №159 відтворюють положення Закону №2050-ІІІ, конкретизують підстави та механізм виплати компенсацій.
56. У пункті 4 цього Порядку прописано, що сума компенсації обчислюється як добуток нарахованого, але невиплаченого грошового доходу за відповідний місяць (після утримання податків і обов'язкових платежів) і приросту індексу споживчих цін (індексу інфляції) у відсотках для визначення суми компенсації, поділений на 100.
57. Наведене нормативне регулювання не встановлює першості нарахування і виплати доходу, який своєчасно не був виплачений, та не ставить у залежність компенсацію втрати частини грошових доходів від попереднього, окремого нарахування доходів.
58. При цьому слід зазначити, що кошти, які підлягають нарахуванню в порядку компенсації частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати, мають компенсаторний характер, спрямовані на забезпечення достатнього життєвого рівня та купівельної спроможності особи та пов'язані з інфляційними процесами та зростанням споживчих цін на товари та послуги.
59. Колегія суддів звертає увагу, що використане у статті 3 Закону України «Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати» формулювання, що компенсація обчислюється як добуток «нарахованого, але не виплаченого грошового доходу» за відповідний місяць, означає, що має існувати обов'язкова складова обчислення компенсації - невиплачений грошовий дохід, який може бути або нарахований, або такий, який можна нарахувати, зокрема, і на підставі судового рішення.
Зміст і правова природа спірних правовідносин у розумінні положень статей 1- 3 вказаного Закону дають підстави вважати, що право на компенсацію втрати частини грошових доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати особа набуває незалежно від того, чи були такі суми їй попередньо нараховані, але не виплачені.
Аналогічні висновки наведені у постанові Верховного Суду України від 11 липня 2017 року №21-2003а16.
60. Таким чином, колегія суддів приходить до висновку про наявність підстав для задоволення позовних вимог в частині нарахування та виплати на суму недоплаченої надбавки за вислугу років та недоплачених сум заробітної плати за час відпустки, допомоги по тимчасовій непрацездатності та матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань за період роботи з 02.06.2004 р. по 31.12.2005 р. включно, за період з 01.01.2007 р. по 31.12.2007 р. включно та за період з 22.05.2008 р. по 31.12.2010 р. включно індексацію відповідно до Закону України «Про індексацію грошових доходів населення», а також компенсацію відповідно до Закону України «Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати».
61. Стосовно позовних вимог про допуск постанови суду до негайного виконання, колегія суддів зазначає, що статтею 371 КАС України визначено перелік рішень суду, які виконуються негайно.
62. Зокрема, пунктом 2 частини 1 статті 371 КАС України встановлено, що негайно виконуються рішення суду про присудження виплати заробітної плати, іншого грошового утримання у відносинах публічної служби - у межах суми стягнення за один місяць. Така ж норма містилися у статті 245 КАС України в редакції, чинній на момент розгляду справи судами першої та апеляційної інстанцій.
63. Зважаючи на те, що предмет розгляду даної справи не стосується стягнення з ТУ ДСА України в Полтавській області на користь ОСОБА_1 конкретної суми недоплаченої надбавки за вислугу років до заробітної плати, суди дійшли вірних висновків про відсутність підстав для допуску постанови до негайного виконання.
64. Частиною першою статті 351 КАС України передбачено, що підставами для скасування судових рішень повністю або частково і ухвалення нового рішення або зміни рішення у відповідній частині є неправильне застосування норм матеріального права або порушення норм процесуального права.
65. Із резолютивної частини постанови суду апеляційної інстанції вбачається, що суд вирішив скасувати постанову Полтавського окружного адміністративного суду від 23.05.2016р. в частині задоволення позовних вимог про зобов'язання ТУ ДСА України в Полтавській області нарахувати та виплатити ОСОБА_1 надбавку за вислугу років за період з 02.06.2004 р. по 31.12.2005 р. включно, за період з 01.01.2007 р. по 31.12.2007 р. включно та за період з 22.05.2008 р. по 31.12.2010 р. включно в розмірі, визначеному ч. 4 ст. 44 Закону України «Про статус суддів» з урахуванням додаткового посадового окладу. При цьому, суд не вирішив питання щодо зазначених позовних вимог.
66. З огляду на викладене, колегія суддів приходить до висновку про наявність підстав для скасування рішень судів попередніх інстанцій та прийняття нового рішення, яким позовні вимоги задовольнити повністю.
67. Зважаючи на результат касаційного розгляду та відсутність документально підтверджених судових витрат, понесених учасниками справи у зв'язку з переглядом справи в суді касаційної інстанції, судові витрати розподілу не підлягають.
68. Керуючись статтями 341, 345, 349, 351, 356, 359 Кодексу адміністративного судочинства України, Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду
п о с т а н о в и в :
1. Касаційну скаргу Територіального управління Державної судової адміністрації України в Полтавській області - залишити без задоволення.
2. Касаційну скаргу ОСОБА_1 - задовольнити частково.
3. Постанову Полтавського окружного адміністративного суду від 23 травня 2016 року та постанову Харківського апеляційного адміністративного суду від 02 серпня 2016 року - скасувати.
4. Прийняти по справі нове рішення, яким позовні вимоги задовольнити повністю.
5. Визнати протиправними дії та бездіяльність ТУ ДСА України в Полтавській області, що полягали у не проведенні нарахування та виплати надбавки за вислугу років до заробітної плати за період з 02.06.2004 р. по 31.12.2005 р. включно, за період з 01.01.2007 р. по 31.12.2007 р. включно та за період з 22.05.2008 р. по 31.12.2010 р. включно у відповідності до ч. 4 ст. 44 Закону України «Про статус суддів».
6. Зобов'язати ТУ ДСА України в Полтавській області нарахувати та виплатити за період з 02.06.2004 р. по 31.12.2005 р. включно, за період з 01.01.2007 р. по 31.12.2007 р. включно та за період з 22.05.2008 р. по 31.12.2010 р. включно надбавку за вислугу років в розмірі визначеному ч. 4 ст. 44 Закону України «Про статус суддів» з урахуванням окладу, доплати за кваліфікаційний клас, премій всіх видів, індексації доходу, надбавок 25 та 30 відсотків суддям, різниці окладу, президентської надбавки, додаткового посадового окладу до щорічної відпустки, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, інших нарахувань
7. Зобов'язати ТУ ДСА України в Полтавській області нарахувати та виплатити за період з 02.06.2004 р. по 31.12.2005 р. включно, за період з 01.01.2007 р. по 31.12.2007 р. включно та за період з 22.05.2008 р. по 31.12.2010 р. включно заробітну плату за час відпустки, допомогу по тимчасовій непрацездатності та матеріальні допомоги на вирішення соціально-побутових питань з врахуванням донарахованої надбавки за вислугу років за вказані періоди.
8. Зобов'язати ТУ ДСА України в Полтавській області нарахувати та виплатити на суму незаконно недоплаченої надбавки за вислугу років та незаконно недоплачених сум заробітної плати за час відпустки, допомоги по тимчасовій непрацездатності та матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань за період роботи з 02.06.2004 р. по 31.12.2005 р. включно, за період з 01.01.2007 р. по 31.12.2007 р. включно та за період з 22.05.2008 р. по 31.12.2010 р. включно індексацію відповідно до Закону України «Про індексацію грошових доходів населення»;
9. Зобов'язати ТУ ДСА України в Полтавській області нарахувати та виплатити на суму незаконно недоплаченої надбавки за вислугу років та незаконно недоплачених сум заробітної плати за час відпустки, допомоги по тимчасовій непрацездатності та матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань за період роботи з 02.06.2004 р. по 31.12.2005 р. включно, за період з 01.01.2007 р. по 31.12.2007 р. включно та за період з 22.05.2008 р. по 31.12.2010 р. включно компенсацію відповідно до Закону України «Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати»
10. Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та оскарженню не підлягає.
Головуючий Т.Г.Стрелець
Судді О.В.Білоус
І.Л.Желтобрюх