Главная Сервисы для юристов ... База решений “Протокол” Постанова КАС ВП від 18.05.2022 року у справі №500/3703/20 Постанова КАС ВП від 18.05.2022 року у справі №500...
print
Друк
search Пошук

КОММЕНТАРИЙ от ресурса "ПРОТОКОЛ":

Касаційний адміністративний суд Верховного Суду

касаційний адміністративний суд верховного суду ( КАС ВП )

Історія справи

Постанова КАС ВП від 18.05.2022 року у справі №500/3703/20

Державний герб України

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

18 травня 2022 року

м. Київ

справа № 500/3703/20

адміністративне провадження № К/9901/23539/21

Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:

головуючого - Шишова О.О.,

суддів: Дашутіна І.В., Яковенка М.М.,

розглянувши у порядку письмового провадження справу

за позовом Приватного підприємства «Розтоцьке - Агро» до Головного управління ДПС у Тернопільській області, Державної податкової служби України про визнання протиправними та скасування рішень, зобов`язання до вчинення дій, провадження по якій відкрито

за касаційною скаргою Приватного підприємства «Розтоцьке - Агро» на постанову Восьмого апеляційного адміністративного суду від 17 травня 2021 року (постановлену в складі колегії суддів: головуючого судді Глушка І.В., суддів Довгої О.І., Запотічного І.І.)

У С Т А Н О В И В:

РУХ СПРАВИ

І. Короткий зміст позовних вимог

1. Приватне підприємство "Розтоцьке-Агро" (далі ПП "Розтоцьке-Агро", позивач) звернулось до Тернопільського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Державної податкової служби у Тернопільській області (далі Головне управління ДПС у Тернопільській області, відповідач 1), Державної податкової служби України (далі ДПС України, відповідач 2), в якому просить:

1.1. - визнати протиправним та скасувати рішення комісії Головного управління ДПС у Тернопільській області про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі ЄРПН) №2016237/41129405 від 08.10.2020 року, яким відмовлено ПП "Розтоцьке-Агро" у реєстрації податкової накладної №1 від 04.11.2019 року;

зобов`язати ДПС України зареєструвати в ЄРПН податкову накладну №1 від 04.11.2019 року, подану ПП "Розтоцьке-Агро";

1.2. - визнати протиправним та скасувати рішення комісії Головного управління ДПС у Тернопільській області про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в ЄРПН №2016419/41129405 від 08.10.2020 року, яким відмовлено ПП "Розтоцьке-Агро" у реєстрації податкової накладної №2 від 05.11.2019 року;

1.3. - зобов`язати ДПС України зареєструвати в ЄРПН податкову накладну №2 від 05.11.2019 року, подану ПП "Розтоцьке-Агро".

2. Обґрунтовуючи позовні вимоги Підприємство зазначило, що ПП "Розтоцьке-Агро" надіслано на реєстрацію в ЄРПН податкові накладні №1 від 04.11.2019 року та №2 від 05.11.2019 року, складені за наслідками здійснення господарських операцій ПП "Оліяр". Реєстрацію вказаних податкових накладних зупинено, оскільки податкові накладні відповідають вимогам пп.1.6 п.1 Критеріїв ризиковості платника податку, та запропоновано надати пояснення та/або копії документів, достатні для прийняття рішення про реєстрацію такої в ЄРПН.

2.1. На вимогу контролюючого органу позивачем надано як письмові пояснення, так і документи на підтвердження реальності господарської операції. Проте, за результатами розгляду поданих документів, 08.10.2020 року безпідставно прийнято рішення №2016237/41129405 та №2016419/41129405 про відмову у реєстрації податкових накладних №1 від 04.11.2019 року та №2 від 05.11.2019 року в ЄРПН.

ІІ. Рішення судів першої й апеляційної інстанцій і мотиви їх ухвалення

3. Рішенням Тернопільського окружного адміністративного суду від 15 січня 2021 року позовні вимоги задоволені.

3.1. Визнано протиправним та скасовано рішення комісії Головного управління Державної податкової служби у Тернопільській області про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних №2016237/41129405 від 08.10.2020 року, яким відмовлено приватному підприємстві "Розтоцьке-Агро" у реєстрації податкової накладної №1 від 04.11.2019 року;

3.2. Зобов`язано Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну №1 від 04.11.2019 року, подану приватним підприємством "Розтоцьке-Агро";

3.3. Визнано протиправним та скасовано рішення комісії Головного управління Державної податкової служби у Тернопільській області про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних №2016419/41129405 від 08.10.2020 року, яким відмовлено приватному підприємстві "Розтоцьке-Агро" у реєстрації податкової накладної №2 від 05.11.2019 року;

3.4. Зобов`язано Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну №2 від 05.11.2019 року, подану приватним підприємством "Розтоцьке-Агро". Також було вирішено питання щодо розподілу судових витрат зі сплати судового збору.

4. Приймаючи рішення, суд першої інстанції виходив з того, що ненадання податковим органом доказів на підтвердження того, що подані позивачем для реєстрації податкової накладної документи є недостатніми чи такими, що у своїй сукупності викликають сумнів у достовірності зазначеної у них інформації, свідчить про протиправність рішення про відмову у її реєстрації, а відтак наявність правових підстав для його скасування. Зобов`язуючи ДПС України зареєструвати податкову накладну в Єдиному реєстрі податкових накладних, суд послався на те, що це є належним і ефективним способом захисту порушеного права.

5. Постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 17 травня 2021 року скасовано рішення Тернопільського окружного адміністративного суду від 15 січня 2021 року та прийнято нову постанову, якою у задоволенні адміністративного позову Приватного підприємства "Розтоцьке - Агро" до Головного управління ДПС у Тернопільській області, Державної податкової служби України про визнання протиправними та скасування рішень, зобов`язання до вчинення дій відмовлено.

6. Відмовляючи у задоволені позовних вимог, суд апеляційної інстанції виходив з того, що долучений позивачем до матеріалів справи перелік копій документів не відповідає переліку документів, наданих контролюючому органу разом із поясненнями на підтвердження господарських операцій, є розширеним та не всі надані на розгляд суду першої інстанції документи були предметом дослідження Комісією ДПС.

ІІІ. Провадження в суді касаційної інстанції

7. 29 червня 2021 року Позивач не погодившись із постановою суду апеляційної інстанції подав касаційну скаргу, в якій посилаючись на порушення судом апеляційної інстанції норм матеріального та процесуального права щодо задоволення позовних вимог, просить скасувати постанову Восьмого апеляційного адміністративного суду від 17 травня 2021 року у справі №500/3703/20 та залишити в силі рішення Тернопільського окружного адміністративного суду від 15 січня 2021 року.

7.1. Підставою для відкриття касаційного провадження у справі №500/3703/20 стало оскарження судових рішень, перелік яких визначений у частині першій статті 328 Кодексу адміністративного судочинства України, з посиланням у касаційній скарзі на пункт 1 частини четвертої статті 328 Кодексу адміністративного судочинства України.

7.2. Так, позивач зазначає, що суд апеляційної інстанції у своєму рішенні застосував норму права без урахування висновку щодо застосування норми права у подібних правовідносинах, викладеного у постанові Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду від 29.04.2021 у справі № 810/3713/16, від 04.02,2021 р. у справі №818/1159/17, від 02.02.2021 р. у справі №805/3956/18-а, від 08 квітня 2021 року у справі N22140/1820/18, від 18.06.2021 у справі №824/999/18-а, що є підставою для касаційного оскарження відповідно до пункту 1 частини четвертої статті 328 КАС України.

7.3. Так, скаржник зазначає, що надав необхідний перелік документів, який підтверджує посів, вирощування, зібрання врожаю соняшнику 2019р., також надав документи щодо земельних ділянок в оренді, с/г- техніки для обробітку землі, посіву, збирання та зберігання пшениці, наявність трудових ресурсів. Також Позивач прозвітувався в органах статистку про посів пшениці та збирання, тим сам підтвердив наявність соняшнику та її реалізації.

7.4. Крім того, позивач звертає увагу на те, що Відповідачами в ході судового розгляду не надано належних та допустимих доказів на підтвердження нереальності господарської операції ПП "Розтоцьке-Агро" та ПП "ОЛІЯР", на підставі якого і було складено податкову накладну №1 від 04.11.2019 та №2 від 05.11.2019, а тому факт порушення Позивачем вимог чинного законодавства, в тому числі Податкового кодексу України та Порядку №1165, Відповідачі не довели.

8. Податковий огран у письмових запереченнях (відзиві) на касаційну скаргу проти доводів та вимог останньої заперечив, уважаючи їх безпідставними, а рішення суду апеляційної інстанції, яке він просив залишити без змін, - обґрунтованими та законними, оскільки позивачем не було надано належних та достатніх документів на підтвердження господарської діяльності з ПП "Оліяр", з огляду на що податкові накладні №1 від 04.11.2019 року та №2 від 05.11.2019 року не підлягають реєстрації в ЄРПН.

9. 28 серпня 2021 року справа №500/3703/20 надійшла на адресу Верховного Суду.

IV. Установлені судами фактичні обставини справи

10. Суди попередніх інстанцій установили, що ПП "Розтоцьке-Агро" зареєстроване 06.02.2017 року як суб`єкт господарювання в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб та громадських формувань, з основним видом економічної діяльності вирощування зернових культур (крім рису), бобових культур і насіння олійних культур КВЕД 01.11 (а.с.64-66) та 01.04.2017 року платником податку на додану вартість (далі ПДВ) (а.с.76).

11. Між ПП "Розтоцьке-Агро", як постачальником, та ПП "Оліяр", як покупцем, 20.09.2019 року укладено договір поставки №М-04/200919 (а.с.77-79), відповідно до п.1.1 якого в порядку та на умовах, визначених цим договором, постачальник зобов`язується поставити покупцю соняшник (далі товар) урожаю 2019 року відповідно до умов даного договору, а покупець зобов`язується прийняти цей товар і сплатити за нього визначену цим договором ціну.

12. Згідно з п.2.1 договору загальна кількість товару, що поставляється за цим договором становить 400,00 т, якщо інше не передбачено в додаткових угодах (специфікаціях).

13. Товар за договором повинен бути поставлений покупцеві за адресою: Львівська обл., Пустомитівський р-н, с.Ставчани, вул.Шашкевича, 36 та/або Львівська обл., Пустомитівський р-н, м.Пустомити, вул.Привокзальна, 25 на умовах DAP згідно правилами "Інкогермс 2010", якщо інше місце та/або умови поставки не зазначено у специфікаціях, з урахуванням особливостей, передбачених цим договором (п.2.2 договору).

14. Пунктом 2.3 договору визначено, що датою поставки вважається дата підписання уповноваженою особою покупця видаткової накладної та/або акта приймання-передачі товару.

15. При цьому, п.2.7 договору передбачено, що поставка товару може здійснюватися окремими партіями згідно умов даного договору. Під партією товару, сторони погодили розуміти добову партію товару, тобто поставку товару, яка була здійснена протягом однієї доби. Сторони погодили, що добова партія товару не може перевищувати 200,00 т з врахуванням базисних показників товару.

16. Відповідно до п.3.2 договору оплата за партію товару здійснюється наступним чином:

17. Покупець сплачує 80% вартості товару на поточний рахунок постачальника, зазначений у договорі протягом 10 банківських днів з моменту поставки товару та за умови надання постачальником належним чином оформлених оригіналів документів вказаних в п.2.6 договору при цьому розрахунок за поставлений товар проводиться у відповідності із п.3.4 договору. Сторони погодили, що у випадку наявності невиконаних зобов`язань постачальника перед покупцем за договором та будь-якими іншими укладеними між сторонами правочинами, покупець має право не здійснювати розрахунків по даному договору до повного виконання постачальником таких зобов`язань (п.3.2.1).

18. Покупець сплачує 20% вартості товару на поточний рахунок постачальника, зазначений у договорі протягом 10 банківських днів з дати надання рахунку із зазначенням точної кількості та ціни товару без ПДВ, суми ПДВ, усього до сплати та належної складеної податкової накладної зареєстрованої у ЄРПН, з відповідним заповненням всіх обов`язкових реквізитів податкової накладної та на повну суму поставки товару по договору, при цьому розрахунок за поставлений товар проводиться у відповідності із п.3.4 договору. Податкова накладна вважається виписаною належним чином, в тому числі, але не виключно, при умові, що в ній зазначений код товару згідно з УКТ ЗЕД та за наявності квитанції №1 про реєстрацію податкової накладної в електронній формі в ЄРПН із зазначенням "Документ прийнято", виписаної в порядку, передбаченому Податковим кодексом України, з відповідним заповненням всіх обов`язкових реквізитів податкової накладної (п.3.2.2).

19. На виконання умов договору, позивачем поставлено товар відповідно до товарно-транспортних накладних: від 03.11.2019 року №1 та №2, від 04.11.2019 року №3 та №4, від 15.11.2019 року №5 та №6 (а.с.83 зворот-86), оплачений ПП "Оліяр" в сумі 80% від вартості, про що свідчать платіжні доручення: №4474 від 06.11.2019 року, №56320125 від 08.11.2019 року, №4513 від 11.11.2019 року, №56320251 від 13.11.2019 року, №2495 від 14.11.2019 року, №56320520 від 22.11.2019 року, №4646 від 28.11.2019 року (а.с.80-83).

20. ПП "Розтоцьке-Агро" виписано видаткові накладні №РН-0000033 від 04.11.2019 року на товар соняшник урожаю 2019 року, на суму 605089,38 грн., в тому числі ПДВ 100849,23 грн. (а.с.51 зворот), та №РН-0000034 від 05.11.2019 року на товар соняшник урожаю 2019 року, в кількості 33,50 т, на суму 294800,68 грн., в тому числі ПДВ 49133,45 грн. (а.с.55)

21. По даних господарських операціях, ПП "Розтоцьке-Агро" складено податкові накладні №1 від 04.11.2019 року на суму 605089,38 грн., в тому числі ПДВ 100849,23 грн., (а.с.48) та №2 від 05.11.2019 року на суму 294800,68 грн., в тому числі ПДВ 49133,45 грн., (а.с.52).

22. З матеріалів справи видно, що попередньо ПП "Розтоцьке-Агро" придбано насіння для посіву, мінеральні добрива, засоби захисту рослин, паливно-мастильні матеріали на підставі:

- договору поставки №301 від 23.04.2019 року, укладеного з ТОВ "Агро Престиж", специфікації від 23.04.2019 року, видаткових накладних №РН-0000764 від 13.05.2019 року, №РН-0000647 від 03.05.2019 року, платіжних доручень №174 від 02.05.2019 року, №175 від 02.05.2019 року, №181 від 06.05.2019 року, податкової накладної №103 від 13.05.2019 року (а.с.21-27);

- договору про поставку (зі складу) №П-ДР6-004 від 18.03.2019 року, укладеного з ПАТ "Галнафтохім", специфікацій від 19.03.2019 року, від 22.03.2019 року, від 28.03.2019 року, видаткових накладних №ДР100001017 від 28.03.2019 року, №ДР100001145 від 04.04.2019 року, платіжних доручень №70 від 02.04.2019 року, №75 від 04.04.2019 року, податкової накладної №300366 від 04.04.2019 року (а.с.28-33);

- договору купівлі-продажу №19 НХ 24 ТЕТО від 18.04.2019 року, укладеного з ТОВ "Агроскоп Інтернешнл", додаткової угоди про умови поставки, видаткової накладної №АІ000017759 від 29.05.2019 року, платіжних доручень №194 від 10.05.2019 року, №198 від 11.05.2019 року, податкової накладної №5315 від 29.05.2019 року (а.с.34-40);

- договору поставки №23.07.19-77/3 від 23.07.2019 року, укладеного з ТОВ "Агросем", специфікацій №1 від 23.07.2019 року, №2 від 26.07.2019 року, видаткової накладної №АГ-16/04423 від 16.04.2019 року, платіжних доручень №55 від 26.03.2019 року, №135 від 17.04.2019 року, податкової накладної №4366 від 16.04.2019 року (а.с.40-47);

- договору купівлі-продажу нафтопродуктів №124 від 01.03.2019 року, укладеного з ТОВ "Магістр-Д", видаткових накладних №2126 від 25.07.2018 року, №2309 від 05.08.2019 року, №2357 від 07.08.2019 року, товарно-транспортних накладних на відпуск нафтопродуктів (нафти) від 25.07.2019 року №190725/11, №190725/12, від 05.08.2019 року №190805/3, від 07.08.2019 №190807/3, №190807/4, №190807/5, платіжних доручень №295 від 29.07.2019 року, №311 від 30.07.2019 року, №315 від 31.07.2019 року, №300 від 07.08.2019 року (а.с.56-63).

23. Соняшник, який реалізований і ПП "Оліяр", ПП "Розтоцьке-Агро" вирощувало на земельних ділянках, в тому числі орендованих згідно з довідками виконавчого комітету Залозецької селищної ради Тернопільської області №112 від 21.02.2020 року та виконавчого комітету Гаї Розтоцькі сільської ради Зборівського району Тернопільської області №18 від 20.01.2020 року (а.с.75), що відображено у звіті про посівні площі сільськогосподарських культур під урожай 2019 року за формою №4-сг (а.с.67-68) та звіті про площі та валові збори сільськогосподарських культур, плодів, ягід і винограду на 01.12.2019 року за формою №29-сг (а.с.69-74).

24. У володінні ПП "Розтоцьке-Агро", окрім власних транспортних засобів згідно оборотно-сальдової відомості, перебувала і орендована сільськогосподарська техніка відповідно до договору №1Т від 01.05.2017 року, укладеного з ПАП "Поділля-Агро", терміном на 3 роки (а.с.94-95). В штаті ПП "Розтоцьке-Агро", зокрема, було 4 працівників на посаді тракторист-машиніст сільськогосподарського виробництва та 4 працівників на посаді водій автотранспортних засобів (а.с.96).

25. Цикл сільськогосподарських робіт супроводжувався складанням позивачем акта витрат насіння і садивного матеріалу №4 за 2019 рік, а також актів про використання мінеральних, органічних і бактеріальних добрив та засобів хімічного захисту за 2019 рік №1, №2, №3 та №4 (а.с.97-101).

26. Зберігання ж продукції здійснювалося ПП "Агропромислове підприємство "Агро-Дружба" відповідно до угоди №02/01-18 складського зберігання зерна від 02.01.2018 року (а.с.93), поставленої позивачем з полів згідно з товарно-транспортними накладними від 20.08.2019 року №162, №163, №164, від 21.08.2019 року №165, №166, №167, від 22.08.2019 року №168, №169, №170, від 23.08.2019 року №171, №172, №173, від 24.08.2019 року №174, №175, №176 (а.с.13-20).

27. Станом на 01.11.2019 року залишок соняшнику, який знаходиться на зберіганні у ПП "Агропромислове підприємство "Агро-Дружба", становить 539,175 т (а.с.96).

28. За наслідками подання 28.11.2019 року до реєстрації в ЄРПН податкових накладних №1 від 04.11.2019 року та №2 від 05.11.2019 року, через автоматизовану систему "Єдине вікно подання електронних документів", ДПС України позивачу направлено квитанції, згідно яких реєстрація податкових накладних зупинена. Податкова накладна відповідає вимогам пп.1.6 п.1 Критеріїв ризиковості платника податку. Запропоновано надати пояснення та/або копії документів, достатні для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної в ЄРПН (а.с.48, 52).

29. Як з`ясовано судом, і це не заперечується сторонами, на виконання вказаних вимог, ПП "Розтоцьке-Агро" , в тому числі по податкових накладних №1 від 04.11.2019 року та №2 від 05.11.2019 року, надано повідомлення від 01.10.2020 року №1 з поясненням (а.с.49).

30. У підтвердження реальності здійснення господарських операцій було надано: договір поставки з ПП "Оліяр" соняшнику врожаю 2019 року, з видатковою накладною, товарно-транспортними накладними, платіжними дорученнями; договора купівлі-продажу насіння для посіву, мінеральних добрив, засобів захисту рослин, паливно-мастильних матеріалів в ТОВ "Агро Престиж", ПАТ "Галнафтохім", ТОВ "Агроскоп Інтернешнл", ТОВ "Агросем", ТОВ "Магістр-Д" з видатковими накладними, товарно-транспортними накладними, платіжними дорученнями; договір оренди техніки в ПАП "Поділля-Агро"; угоду складського зберігання зерна з ПП "Агропромислове підприємство "Агро-Дружба"; довідки органів місцевого самоврядування про орендовані земельні ділянки, звіті про посівні площі сільськогосподарських культур під урожай 2019 року за формою №4-сг, звіти про площі та валові збори сільськогосподарських культур, плодів, ягід і винограду на 01.12.2019 року за формою №29-сг; акт витрат насіння і садивного матеріалу за 2019 рік, акти про використання мінеральних, органічних і бактеріальних добрив та засобів хімічного захисту за 2019 рік, зазначені вище.

31. Проте, Головним управлінням ДПС у Тернопільській області 08.10.2020 року прийнято рішення №2016237/41129405 та №2016419/41129405, якими відмовлено у реєстрації податкових накладних №1 від 04.11.2019 року та №2 від 05.11.2019 року в ЄРПН, зробивши висновок про ненадання платником податку копій документів: первинних документів щодо постачання/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських документів (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунків- фактури/інвойсів, актів приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладних (документи, які не надано, підкреслити) (а.с.50-53).

32. Уважаючи неправомірність дій відповідача щодо рішення Комісії центрального рівня з питань зупинення/реєстрації податкової накладної/рахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних ДПС України, позивач звернувся до суду з цим адміністративним позовом.

V. Джерела права й акти їх застосування (в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин)

33. Приписами частини другої статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

34. Відповідно до частини 2 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України (надалі також КАС України) у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

35. Згідно з частиною третьою статті 3 Кодексу адміністративного судочинства України провадження в адміністративних справах здійснюється відповідно до закону, чинного на час вчинення окремої процесуальної дії, розгляду і вирішення справи.

36. За правилами частин першої, другої статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

37. Відповідно до статті 67 Конституції України, кожен зобов`язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.

38. Спірні правовідносини врегульовано нормами Податкового кодексу України, Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29 грудня 2010 року № 1246 «Про затвердження Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних»(далі - Порядок № 1246), Порядку зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11 грудня 2019 року№ 1165 «Про затвердження порядків з питань зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних»(надалі - Порядок№ 1165), та Порядку прийняття рішень про реєстрацію / відмову в реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 12 грудня 2019 року № 520та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 13 грудня 2019 року за № 1245/34216 (далі - Порядок № 520).

39. Абзацами першим-третім пункту187.1статті187 Податкового кодексу України визначено, що датою виникнення податкових зобов`язань з постачання товарів/послуг вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше:

а) дата зарахування коштів від покупця/замовника на банківський рахунок платника податку як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню, а в разі постачання товарів/послуг за готівку - дата оприбуткування коштів у касі платника податку, а в разі відсутності такої - дата інкасації готівки у банківській установі, що обслуговує платника податку;

б) дата відвантаження товарів, а в разі експорту товарів - дата оформлення митної декларації, що засвідчує факт перетинання митного кордону України, оформлена відповідно до вимог митного законодавства, а для послуг - дата оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку.

40. Відповідно до абзацу першого пункту 201.1 статті201 Податкового кодексу України на дату виникнення податкових зобов`язань платник податку зобов`язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, кваліфікованого електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.

41. Згідно з підпунктом 14.1.60 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України єдиний реєстр податкових накладних - реєстр відомостей щодо податкових накладних та розрахунків коригування, який ведеться центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну податкову та митну політику, в електронному вигляді згідно з наданими платниками податку на додану вартість електронними документами.

42. Згідно з абзацом першим пункту 201.10 статті 201 Податкового кодексу України при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов`язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.

43. Відповідно до вимог абзацу першого пункту 201.7 статті 201 Податкового кодексу України податкова накладна складається на кожне повне або часткове постачання товарів/послуг, а також на суму коштів, що надійшли на поточний рахунок як попередня оплата (аванс).

44. Податкова накладна, складена та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту (абзац другий пункту 201.10 статті 201 Податкового кодексу України).

45. Податкова накладна та/або розрахунок коригування до неї, складені та зареєстровані після 1 липня 2017 року в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг достатньою підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту, та не потребує будь-якого іншого додаткового підтвердження (абзац третій пункту 201.10 статті 201 Податкового кодексу України).

46. Абзацом п`ятим пункту 201.10 статті 201 Податкового кодексу України визначено, що підтвердженням продавцю про прийняття його податкової накладної та/або розрахунку коригування до Єдиного реєстру податкових накладних є квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі, яка надсилається протягом операційного дня.

47. Відповідно до абзацу дев`ятого пункту 201.10 статті201 Податкового кодексу України датою та часом надання податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронному вигляді до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику, є дата та час, зафіксовані у квитанції.

48. Згідно з абзацом десятим пункту 201.10 статті 201 Податкового кодексу України якщо надіслані податкові накладні/розрахунки коригування сформовано з порушенням вимог, передбачених пунктом 201.1 цієї статті та/або пунктом 192.1 статті 192 цього Кодексу, а також у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування відповідно до пункту 201.16 цієї статті, протягом операційного дня продавцю/покупцю надсилається квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі про неприйняття їх в електронному вигляді або зупинення їх реєстрації із зазначенням причин.

49. Якщо протягом операційного дня не надіслано квитанції про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування, така податкова накладна вважається зареєстрованою в Єдиному реєстрі податкових накладних (абзац тринадцятий пункту201.10статті201 Податкового кодексу України).

50. Пунктом 201.16 статті 201 Податкового кодексу України встановлено, що реєстрація податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України.

51. Так, абзацом першим та десятим пункту 12 Порядку № 1246 передбачено, що після надходження податкової накладної та/або розрахунку коригування до ДФС в автоматизованому режимі здійснюється їх розшифрування та проводяться перевірки наявності підстав для зупинення реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування.

52. За результатами перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку, формується квитанція про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування (далі - квитанція). Квитанція в електронній формі надсилається платнику податку протягом операційного дня та є підтвердженням прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування. Примірник квитанції в електронній формі зберігається в ДФС (пункти 13, 14 Порядку № 1246).

53. Відповідно до пункту 201.16 статті 201 Податкового кодексу України Кабінет Міністрів України затвердив Порядок № 1165, який визначає механізм зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Реєстр), організаційні та процедурні засади діяльності комісій з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі (далі - комісії контролюючих органів), права та обов`язки їх членів.

54. Згідно з пунктом 2 Порядку № 1165 у цьому Порядку терміни вживаються у такому значенні:

- автоматизований моніторинг відповідності податкової накладної/розрахунку коригування критеріям оцінки ступеня ризиків - сукупність заходів та методів, що застосовуються контролюючим органом для виявлення ознак наявності ризиків порушення норм податкового законодавства за результатами проведення автоматизованого аналізу наявної в інформаційних системах контролюючих органів податкової інформації;

- комісія контролюючого органу - комісія регіонального та центрального рівня з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі;

- комісія регіонального рівня - комісія з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі головних управлінь ДПС в областях, м. Києві та Офісу великих платників податків ДПС;

- комісія центрального рівня - комісія з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі ДПС;

- таблиця даних платника податку - зведена інформація, що подається платником податку до контролюючого органу, щодо кодів видів економічної діяльності платника податку згідно з Класифікатором видів економічної діяльності, кодів товарів згідно з УКТЗЕД та/або кодів послуг згідно з Державним класифікатором продукції та послуг, що постачаються та/або придбаваються (отримуються) платником податку, ввозяться на митну територію України.

55. Абзацом другим пункту 5 Порядку № 1165 регламентовано, що податкова накладна/розрахунок коригування, що не відповідають жодній з ознак безумовної реєстрації, перевіряються щодо відповідності відображених у них операцій критеріям ризиковості здійснення операцій (додаток 3).

56. Пунктом 1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій, які є Додатком 3 до Порядку №1156, критерієм ризиковості здійснення операцій визначено відсутність товару/послуги, зазначеного/зазначеної в податковій накладній, поданій для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Реєстр), у таблиці даних платника податку на додану вартість (далі - платник податку) як товару/послуги, що на постійній основі постачається, та обсяг постачання товару/послуги, зазначений у податковій накладній/розрахунку коригування до податкової накладної на збільшення суми податкових зобов`язань, яку/який подано для реєстрації в Реєстрі, дорівнює або перевищує величину залишку, що визначається як різниця між обсягом придбання на митній території України такого/такої товару/послуги (крім обсягу придбання товарів/послуг за операціями, які звільнені від оподаткування та підлягають оподаткуванню за нульовою ставкою) та/або ввезення на митну територію України такого товару, зазначеного з 1 січня 2017 р. в отриманих податкових накладних/розрахунках коригування, зареєстрованих у Реєстрі, і митних деклараціях, збільшеного у 1,5 раза, та обсягом постачання відповідного товару/послуги, зазначеного/зазначеної в податкових накладних/розрахунках коригування, зареєстрованих з 1 січня 2017 р. у Реєстрі, і переважання в такому залишку (більше 50 відсотків) груп товарів (продукції), визначених ДПС та затверджених відповідним наказом, оприлюдненим на офіційному веб-сайті ДПС.

57. Пунктом 8 Критеріїв ризиковості платника податку на додану вартість, які є Додатком 1 до Порядку № 1156, визначено такий критерій - у контролюючих органах наявна податкова інформація, яка стала відома у процесі провадження поточної діяльності під час виконання покладених на контролюючі органи завдань і функцій, що визначає ризиковість здійснення господарської операції, зазначеної в поданих для реєстрації податковій накладній/розрахунку коригування.

58. Пунктом 10 Порядку № 1165 передбачено, що у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі контролюючий орган протягом операційного дня надсилає (в електронній формі у текстовому форматі) в автоматичному режимі платнику податку квитанцію про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування, яка є підтвердженням зупинення такої реєстрації.

59. Пунктом 11 Порядку № 1165 закріплено, що у квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування зазначаються:

1) номер та дата складення податкової накладної/розрахунку коригування;

2) критерій (критерії) ризиковості платника податку та/або ризиковості здійснення операцій, на підставі якого (яких) зупинено реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, з розрахованим показником за кожним критерієм, якому відповідає платник податку;

3) пропозиція щодо надання платником податку пояснень та копій документів, необхідних для розгляду питання прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі або відмову в такій реєстрації.

60. Відповідно до абзацу другого пункту 25, абзацу першого пункту 26 Порядку № 1156 Комісії регіонального рівня приймають рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі або відмову в такій реєстрації, врахування або неврахування таблиці даних платника податку, відповідність/невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку. Комісія регіонального рівня діє в межах повноважень, визначених цим Порядком та Порядком прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженим Мінфіном.

61. Порядок № 520 визначає механізм прийняття рішень про реєстрацію / відмову в реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Реєстр), реєстрацію яких відповідно до пункту 201.16 статті 201 Податкового кодексу України(далі - Кодекс) зупинено в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України.

62. Пунктом 2 Порядку № 520 передбачено, що прийняття рішень про реєстрацію / відмову в реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено, здійснюють комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі головних управлінь Державної податкової служби України в областях, м. Києві та Офісу великих платників податків ДПС (далі - комісія регіонального рівня).

63. Комісія регіонального рівня протягом п`яти робочих днів, що настають за днем отримання пояснень та копій документів, поданих відповідно до пункту 4 цього Порядку, приймає рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі та надсилає його платнику податку в порядку, встановленому статтею 42 Кодексу (пункт 3 Порядку № 520).

64. Згідно з пунктом 4 Порядку № 520 у разі зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі платник податку має право подати копії документів та письмові пояснення стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі.

65. Відповідно до пункту 5 Порядку № 520 перелік документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі, може включати:

- договори, зокрема зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них;

- договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції;

- первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм і галузевої специфіки, накладні;

- розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків;

- документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачено договором та/або законодавством.

66. Абзацом першим пункту 6 Порядку № 520 передбачено, що письмові пояснення та копії документів, зазначених у пункті 5 цього Порядку, платник податку має право подати до контролюючого органу протягом 365 календарних днів, що настають за датою виникнення податкового зобов`язання, відображеного в податковій накладній/ розрахунку коригування.

67. Письмові пояснення та копії документів, зазначених у пункті 5 цього Порядку, платник податку подає до ДПС в електронній формі за допомогою засобів електронного зв`язку з урахуванням вимог Законів України «Про електронні документи та електронний документообіг», «;Про електронні довірчі послуги» та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого в установленому порядку (пункт 7 Порядку № 520).

68. Згідно з пунктами 9, 11 Порядку № 520 письмові пояснення та копії документів, подані платником податку до контролюючого органу відповідно до пункту 4 цього Порядку, розглядає комісія регіонального рівня. Комісія регіонального рівня приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі в разі: ненадання платником податку письмових пояснень стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі; та/або ненадання платником податку копій документів відповідно до пункту 5 цього Порядку; та/або надання платником податку копій документів, складених/оформлених із порушенням законодавства.

69. Рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі набирає чинності в день прийняття відповідного рішення. Рішення комісії регіонального рівня про відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі може бути оскаржено в адміністративному або судовому порядку (пункти 12, 13 Порядку № 520).

VI. Висновок Верховного Суду

70. Відповідно до обставин справи між сторонами виник спір щодо правомірності прийняття рішення про відмову в реєстрації податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних стало з підстав ненадання позивачем первинних документів: первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських документів (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунків-фактури/інвойсів, актів приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності повних типових форм та галузевої специфіки, накладних.

71. Верховний Суд, переглядає рішення суду першої та апеляційної інстанцій в межах доводів та вимог касаційної скарги та на підставі встановлених фактичних обставин справи, перевіряючи правильність застосування судами норм матеріального та процесуального права.

72. Так, Комісією Головного управління ДПС України у Тернопільській області прийнято оскаржувані рішення від 08.10.2020 року №2016237/41129405 та №2016419/41129405 про відмову у реєстрації податкових накладних №1 від 04.11.2019 року та №2 від 05.11.2019 року в ЄРПН. Як підставу відмови, зазначено про ненадання платником податку первинних документів щодо постачання/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських документів (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунків-фактури/інвойсів, актів приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладних (документи, які не надано, підкреслити).

73. Однак, зазначений висновок контролюючого органу спростовується наявними у матеріалах справи та дослідженими в ході судового розгляду письмовими доказами, що підтверджують реальність господарських операцій ПП "Розтоцьке-Агро" поставки ПП "Оліяр" соняшнику врожаю 2019 року, згідно яких видано податкові накладні №1 від 04.11.2019 року та №2 від 05.11.2019 року, та їх належне оформлення первинними документами.

74. Відповідно до матеріалів справи, позивачем представлено первинні документи циклу господарських операцій, що передували реалізації соняшнику ПП "Оліяр", а саме: договора купівлі-продажу насіння для посіву, мінеральних добрив, засобів захисту рослин, паливно-мастильних матеріалів в ТОВ "Агро Престиж", ПАТ "Галнафтохім", ТОВ "Агроскоп Інтернешнл", ТОВ "Агросем", ТОВ "Магістр-Д" з видатковими накладними, товарно-транспортними накладними, платіжними дорученнями; договір оренди техніки в ПАП "Поділля-Агро"; угоду складського зберігання зерна з ПП "Агропромислове підприємство "Агро-Дружба"; довідки органів місцевого самоврядування про орендовані земельні ділянки, звіті про посівні площі сільськогосподарських культур під урожай 2019 року за формою №4-сг, звіти про площі та валові збори сільськогосподарських культур, плодів, ягід і винограду на 01.12.2019 року за формою №29-сг; акт витрат насіння і садивного матеріалу за 2019 рік, акти про використання мінеральних, органічних і бактеріальних добрив та засобів хімічного захисту за 2019 рік, зазначені вище.

75. Приписами пункту 187.1 статті 187 та пункту 201.7статті 201 ПК України визначено, що обов`язок подання податкової накладної на реєстрацію у платника податків виникає після кожного отримання коштів як попередньої оплати (авансу) незалежно від наявності інших первинних документів.

76. Суд звертає увагу податкового органу на те, що рішення щодо зупинення реєстрації цієї податкової накладної, яке за своїм змістом є передумовою для прийняття відповідачем оскаржуваних у даній справі рішень про відмову в реєстрації податкової накладної, не містить посилання на конкретний критерій, визначений у пп.1.6 п.1 Критеріїв ризиковості платника податку, що прямо впливає на надання платником податків вичерпного переліку документів на підтвердження правомірності формування та подання податкової накладної.

77. Суд погоджується з висновками суду першої інстанції, що в рішеннях від 08.10.2020 року №2016237/41129405 та №2016419/41129405 про відмову у реєстрації податкових накладних №1 від 04.11.2019 року та №2 від 05.11.2019 року в ЄРПН відсутня конкретна інформації щодо причин та підстав для прийняття таких, а лише загальна інформація.

78. Необхідно зазначити, що оскаржене рішення про відмову у реєстрації податкової накладної прийнято з підстав відповідності платника податку критеріям ризиковості платника податку, а саме пп.1.6 п.1 Критеріїв ризиковості платника податку.

79. При цьому податковим органом оскаржуване рішення взагалі не обґрунтовувалось розбіжностями первинних документів щодо суми, на яку була виписана податкова накладна.

80. Згідно отриманої квитанції від 28.11.2019 податкові накладні прийняті, але реєстрацію зупинено з посиланням на п.201.16 ст.201 ПК України та пп.1.6.п.1 Критеріїв ризиковості платника податку та запропоновано надати пояснення та/або копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних.

81. Як вже було зазначено вище, рішенням від 28.11.2019 відповідної комісії податкового органу було відмовлено у реєстрації податкової накладної № 1,2, з підстав ненадання позивачем первинних документів: первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських документів (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунків-фактури/інвойсів, актів приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності повних типових форм та галузевої специфіки, накладних.

82. Натомість, з огляду на докази, надані позивачем до податкового органу після зупинення реєстрації податкової накладної, та докази, які надані до матеріалів справи, що повністю розкривають зміст господарської операції, останнім підтверджено реальність здійснення господарської операції, надані пояснення та копії бухгалтерських документів, якими підтверджується законність та реальність таких операцій.

83. При цьому, можливість надання платником податків вичерпного переліку документів на підтвердження правомірності формування та подання податкової накладної прямо залежить від чіткого визначення податковим органом конкретного виду критерію оцінки ступеня ризиків з зазначенням необхідності надання документів за вичерпним переліком, відповідно до критерію зупинення реєстрації податкової накладної, а не довільно, на власний розсуд.

84. Невиконання податковим органом законодавчо встановлених вимог щодо змісту, форми, обґрунтованості та вмотивованості акта індивідуальної дії має наслідком визнання його протиправним.

85. Аналогічна правова позиція вже неодноразово висловлювалась Верховним Судом, зокрема, у постановах від 21.05.2019 по справі № 0940/1240/18, від 10.04.2020 у справі № 819/330/18 та від 18.06.2020 у справі № 824/245/19-а.

86. При цьому, Верховний Суд у постанові від 05 січня 2021 року у справі № 640/11321/20 зазначив, що незважаючи на те, що затверджена Порядком № 1165 форма рішення, яка не передбачає конкретизації підстав у разі відповідності пунктам 1-8 критеріїв ризиковості платника податку, не скасовує обов`язок податкового органу необхідності доказування, передбаченого частиною другою статті 77 КАС України.

87. Беручи до уваги викладене, суд зазначає, що спірні рішення містять лише загальне твердження без зазначення, які саме документи складені з порушенням законодавства, які вимоги законодавства порушено при складанні документів та яких документів не вистачає для прийняття рішення про реєстрацію податкових накладних.

83. Таким чином, суд доходить висновку, що посилання на вказані підстави в обґрунтування прийняття рішення про відмову у реєстрації податкової накладної, за умови не наведення комісією доказів того, що подані документи є недостатніми чи такими, що у своїй сукупності викликають сумнів у достовірності зазначеної у них інформації, свідчить про протиправність такого рішення.

84. Cуд погоджується з висновком суду першої інстанції, що за наявності поданих позивачем документів, що підтверджують реальність здійснених господарських операцій, та відсутності роз`яснення контролюючого органу яких документів не вистачає для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної, були відсутні підстави для відмови у її реєстрації у Єдиному реєстрі податкових накладних.

85. Отже, посилання суду апеляційної інстанції на відсутність необхідності роз`яснення контролюючого органу, які саме документи необхідно було подати для реєстрації, і, як наслідок, визнання обґрунтованим рішення про відмову в реєстрації податкової накладної у Єдиному реєстрі податкових накладних, не ґрунтується на встановлених обставинах справи та раніше неодноразово висловлених висновках Верховного Суду в подібних правовідносинах.

86. Статтею 352 КАС України передбачено, що суд касаційної інстанції скасовує постанову суду апеляційної інстанції повністю або частково і залишає в силі судове рішення суду першої інстанції у відповідній частині, якщо в передбачених статтею 341 цього Кодексу межах встановить, що судом апеляційної інстанції скасовано судове рішення, яке відповідає закону.

87. З огляду на викладене, враховуючи положення статті 341 КАС України, суд дійшов висновку, що суд апеляційної інстанції помилково скасував правильне та обґрунтоване рішення суду першої інстанції.

88. Керуючись статтями 341 345 349 350 352 356 359 КАС України, Суд

П О С Т А Н О В И В:

1. Касаційну скаргу Приватного підприємства «Розтоцьке - Агро» задовольнити.

2. Постанову Восьмого апеляційного адміністративного суду від 17 травня 2021 року скасувати, залишивши в силі рішення Тернопільського окружного адміністративного суду від 15 січня 2021 року.

3. Постанова набирає законної сили з дати її прийняття, є остаточною і оскарженню не підлягає.

Головуючий О.О. Шишов

Судді І.В. Дашутін

М.М. Яковенко

logo