Історія справи
Постанова КАС ВП від 17.08.2022 року у справі №520/11780/2020
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
17 серпня 2022 року
м. Київ
справа № 520/11780/2020
адміністративне провадження № К/9901/36104/21
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
судді-доповідача Дашутіна І.В.,
суддів: Шишова О.О., Яковенка М.М.
розглянув у порядку письмового провадження касаційну скаргу Головного управління ДПС у Харківській області на рішення Харківського окружного адміністративного суду від 21 грудня 2020 року у складі головуючого судді Мар`єнко Л.М. та постанову Другого апеляційного адміністративного суду від 13 травня 2021 року у складі колегії суддів: Кононенко З.О., Макаренко Я.М., Калиновського В.А. у справі № 520/11780/2020 за позовом фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 до Головного управління ДПС у Харківській області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень,
ОПИСОВА ЧАСТИНА
Короткий зміст позовних вимог і рішень судів першої та апеляційної інстанцій:
Фізична особа-підприємець ОСОБА_1 (далі - позивач, ФОП ОСОБА_1 ) звернулася до суду з адміністративним позовом до Головного управління ДПС у Харківській області (далі - відповідач, ГУ ДПС у Харківській області, контролюючий орган, податковий орган), в якому просила визнати протиправними та скасувати податкові повідомлення-рішення від 21.08.2020 №0002673201, № 0002693201, № 0002683201 про застосування штрафних (фінансових) санкцій у розмірі 552 000 грн.
Рішенням Харківського окружного адміністративного суду від 21.12.2020, залишеним без змін постановою Другого апеляційного адміністративного суду від 13.05.2021, адміністративний позов ФОП ОСОБА_1 задоволено в повному обсязі.
Судами попередніх інстанцій під час розгляду справи встановлено:
20 липня 2020 року, відповідно до підпункту 80.2.5 пункту 80.2 статті 80 Податкового кодексу України (далі - ПК України) та з метою здійснення контролю за дотриманням вимог Закону № 481/95-ВР у сфері обігу пального, посадовими особами ГУ ДПС у Харківській області на підставі наказу від 13.07.2020 № 2183 та направлень на перевірку від 13.07.2020 № 488, № 489 проведено фактичну перевірку ФОП ОСОБА_1 з питань дотримання вимог діючого законодавства у сфері обігу пального, зняття його залишків, відбору проб і зразків у місці фактичного провадження діяльності на господарському об`єкті за адресою: АДРЕСА_1 , за наслідками якої складено акт від 23.07.2020 № 1055/20-40-32-01-08/ НОМЕР_1 .
Відповідно до висновків указаного акта перевірки контролюючим органом встановлено, що ФОП ОСОБА_1 отримала ліцензію на право роздрібної торгівлі пальним від 16.07.2019 № 20230314201900441 терміном дії з 16.07.2019 до 16.07.2024.
При опрацюванні документів, які надані до перевірки, та відомостей з аналітичної електронної інформаційної системи органу ДПС, сформованих на підставі копій розрахункових документів встановлено факт реалізації роздрібної партії пального 09.07.2019, тобто до отримання ліцензії, а саме: скрапленого газу у кількості 40 літрів, вартістю 99,90 грн, про що свідчить касовий чек від 09.07.2019 № 116739, що є порушенням абзацу 9 частини другої статті 17 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального» від 19.12.1995 №481/95-ВР.
Також позивач має зареєстрований акцизний склад, уніфікований №1001596 за адресою: АДРЕСА_1 . Як встановлено відповідачем, на вказаному акцизному складі розташовано п`ять резервуарів, на які встановлено рівноміри лічильники: 1) ємність працююча під тиском УРБ, серійний номер 24617 рівномір-сигналізатор ультразвуковий УУС-01 (ЗРГС, 2 газ), Прилад ПИ-1, серійний № УУС3493 3631; 2) ємність працююча під тискомVР8, серійний номер 24602 - рівномір- сигналізатор ультразвуковий УУС-01 (ЗРГС, 2 газ), Прилад ПИ-1, серійний № УУС3493 3632; 3) резервуар РГС.16.2100.П.П.0-0.00, серійний №206 - рівномір-сигналізатор ультразвуковий. УУС-01 (ЗРГС, 2 газ), перетворювач П-25, серійний № УУС3493 11745; 4) резервуар РГС.16.2100.П.П.0-0.00, серійний № 209 - рівномір-сигналізатор ультразвуковий УУС-01 (ЗРГС, 2 газ), перетворювач П-25, серійний № УУС3493 11746; 5) резервуар РГС.16.2100.П.П.0-0.00, серійний № 214 - рівномір-сигналізатор ультразвуковий УУС-01 (ЗРГС, 2 газ), перетворювач П-25, серійний № УУС3493 11747, а також дві паливно/газороздавальні колонки, які обладнані у загальній кількості 10 витратомірами-лічильниками: колонка газороздавальна АСТРА2-07 (08, 09) серійний № 140803 - 2 витратоміра- лічільника № б/н; паливнороздавальна колонка Schlumberger/Shwelm, 4/8 - 8 витратомірів-лічильників: № 90994, № 90821, № 90938, № б/н, № 90828, № 90820, № 90939, №90957.
Однак до перевірки не надано документів, на підтвердження того, що витратоміри-лічильники та рівнеміри-лічильники відповідають вимогам законодавства та мають позитивний результат повірки або оцінку відповідності, або калібрування, проведені відповідно до законодавства (не проведено повірку ДП УКРМЕТРТЕСТСТАНДАРТ). Відтак, для цілей ПК України акцизні склади, на яких вони розташовані, вважаються необладнаними витратомірами-лічильниками та рівнемірами-лічильниками, що є порушенням вимог підпункту 230.1.2 пункту 230.1 статті 230 ПК України,
Крім того, перевіркою встановлено, що ФОП ОСОБА_1 несвоєчасно подала електронні документи, що містять дані про фактичні залишки пального та обсяг обігу пального (довідка про зведені за добу підсумкові облікові дані щодо обсягів обігу (отримання/відпуску) на акцизному складі пального) за 19.05.2020 та 17.07.2020, чим порушила підпункт 230.1.3 пункту 230.1 статті 230 ПК України.
21 серпня 2020 року на підставі висновків акта перевірки ГУ ДПС у Харківській області прийнято податкові повідомлення - рішення:
- № 0002673201 про застосування фінансових санкцій у вигляді штрафу в розмірі 250 000 грн (за роздрібну торгівлю пальним без наявності ліцензії);
- № 0002683201 про застосування фінансових санкцій у вигляді штрафу в розмірі 300 000 грн (за необладнання рівномірами-лічильниками 5 резервуарів та витратомірами-лічильниками 10 місць відпуску пального наливом з акцизного складу);
- № 0002693201 про застосування фінансових санкцій у вигляді штрафу в розмірі 2000 грн (за незабезпечення з вини розпорядника акцизного складу своєчасного подання до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, електронних документів, що містять дані про фактичні залишки пального та обсяг обігу пального або спирту етилового, за 19.05.2020 та 17.07.2020).
Короткий зміст вимог та узагальнені доводи касаційної скарги:
Не погодившись із судовими рішеннями, ГУ ДПС у Харківській області звернулося з касаційною скаргою, в якій, посилаючись на неправильне застосування судами норм матеріального та процесуального права, просить скасувати судові рішення та ухвалити нове, яким відмовити в задоволенні позовних вимог ФОП ОСОБА_1 у повному обсязі.
На обґрунтування касаційної скарги відповідач зазначає, що підставою касаційного оскарження судових рішень є пункт 3 частини четвертої статті 328 Кодексу адміністративного судочинства України, а саме неправильне застосування судами першої та апеляційної інстанцій пункту 128-1.1 статті 128-1, підпункту 230.1.2 пункту 230.1 статті 230 ПК України за відсутності висновку Верховного Суду щодо питання застосування норми права у подібних правовідносинах. Наразі відсутній висновок Верховного Суду щодо питання застосування положень підпункту 230.1.2 пункту 230.1 статті 230 ПК України у подібних правовідносинах, а саме:
- які документи слід вважати належними доказами, що підтверджують позитивний результат повірки або оцінки відповідності витратомірів-лічильників та рівнемірів-лічильників;
- в яких випадках факт відповідності вищевказаних засобів вимірювальної техніки повинен підтверджуватися результатом повірки, а в яких - документом про оцінку відповідності.
Позивач не скористався своїм правом подати відзив на касаційну скаргу, що не перешкоджає розгляду справи.
МОТИВУВАЛЬНА ЧАСТИНА
Норми права, якими керувався суд касаційної інстанції та висновки суду за результатами розгляду касаційної скарги:
Щодо податкового повідомлення-рішення від 21.08.2020 № 0002683201 про застосування фінансових санкцій у вигляді штрафу в розмірі 300 000 грн за необладнання рівномірами-лічильниками 5 резервуарів та витратомірами-лічильниками 10 місць відпуску пального наливом з акцизного складу.
Відповідно до пункту 14.1 статті 14 ПК України (тут та далі - в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин), акцизний склад - це приміщення або територія на митній території України, де розпорядник акцизного складу провадить свою господарську діяльність шляхом вироблення, оброблення (перероблення), змішування, розливу, навантаження-розвантаження, зберігання, реалізації пального (підпункт 14.1.6).
Розпорядник акцизного складу - суб`єкт господарювання, який одержав ліцензію на право виробництва спирту етилового, алкогольних напоїв, зареєстрований платником акцизного податку, або суб`єкт господарювання - платник акцизного податку, який здійснює виробництво, оброблення (перероблення), змішування, розлив, навантаження-розвантаження, зберігання, реалізацію пального на акцизному складі та має документи, що підтверджують право власності або користування приміщеннями та/або територією, що відносяться до акцизного складу (підпункт 14.1.224).
За положеннями підпункту 230.1.2 пункту 230.1 статті 230 ПК України акцизні склади, на території яких здійснюється виробництво, оброблення (перероблення), змішування, розлив, навантаження-розвантаження, зберігання, реалізація пального, повинні бути обладнані витратомірами-лічильниками на кожному місці відпуску пального наливом з акцизного складу, розташованому на акцизному складі, та рівнемірами-лічильниками рівня таких товарів (продукції) у резервуарі, а для скрапленого газу (пропану або суміші пропану з бутаном), інших газів, бутану, ізобутану за кодами згідно з УКТ ЗЕД 2711 12 11 00, 2711 12 19 00, 2711 12 91 00, 2711 12 93 00, 2711 12 94 00, 2711 12 97 00, 2711 13 10 00, 2711 13 30 00, 2711 13 91 00, 2711 13 97 00, 2711 14 00 00, 2711 19 00 00, 2901 10 00 10 - також можуть бути обладнані пристроями для вимірювання рівня або відсотка пального у резервуарі (далі - рівнемір-лічильник) на кожному введеному в експлуатацію стаціонарному резервуарі, розташованому на акцизному складі.
Витратоміри-лічильники та резервуари повинні відповідати вимогам законодавства та мати позитивний результат повірки або оцінку відповідності, проведені відповідно до законодавства, а рівнеміри-лічильники повинні відповідати вимогам законодавства та мати позитивний результат повірки або оцінку відповідності, або калібрування, проведені відповідно до законодавства. У разі відсутності позитивного результату повірки або оцінки відповідності, або калібрування витратомірів-лічильників та рівнемірів-лічильників для цілей цього Кодексу акцизні склади, на яких вони розташовані, вважаються необладнаними витратомірами-лічильниками та рівнемірами-лічильниками.
Відповідальність за порушення правил обліку, виробництва та обігу пального або спирту етилового на акцизних складах передбачена статтею 128-1 ПК України.
Так, відповідно до пункту 128-1.1 статті 128-1 ПК України, необладнання та/або відсутність реєстрації в Єдиному державному реєстрі витратомірів-лічильників та рівнемірів-лічильників рівня пального у резервуарі рівнеміра-лічильника на введеному в експлуатацію резервуарі, розташованому на акцизному складі, та/або витратоміра-лічильника на місці відпуску пального наливом з акцизного складу, розташованого на акцизному складі, а також необладнання та/або відсутність реєстрації в Єдиному державному реєстрі витратомірів-лічильників обсягу виробленого спирту етилового витратоміра-лічильника спирту етилового на місці отримання та відпуску спирту етилового, розташованого на акцизному складі, тягнуть за собою накладення штрафу в розмірі 20000 гривень за кожний необладнаний резервуар та/або незареєстрований рівнемір-лічильник, а також за кожне необладнане місце відпуску пального наливом з акцизного складу або за кожне місце отримання та відпуску спирту етилового, та/або незареєстрований витратомір-лічильник/витратомір-лічильник спирту етилового.
Санкція, встановлена пунктом 128-1.1 статті 128-1 ПК України, застосовується не конкретно за реалізацію пального за відсутності встановлених витратомірів-лічильників на кожному місці відпуску пального наливом, а у випадку виробництва, оброблення (перероблення), змішування, розливу, навантаження-розвантаження, зберігання, реалізації пального, за відсутності встановлених витратомірів-лічильників на кожному місці відпуску пального наливом з акцизного складу, розташованому на акцизному складі, та рівнемірів-лічильників рівня таких товарів (продукції) у резервуарі. При цьому, такі витратоміри-лічильники та рівнеміри-лічильники повинні бути зареєстровані у Єдиному державному реєстрі витратомірів-лічильників та рівнемірів-лічильників.
За результатами перевірки контролюючим органом встановлено, що рівнеміри-лічильники та витратоміри-лічильники не відповідають вимогам законодавства та не мають позитивного результату повірки, або оцінку відповідності, або калібрування, проведених відповідно до законодавства, що свідчить про порушення позивачем абзацу 4 підпункту 230.1.2 пункту 230.1 статті 230 ПК України.
Зокрема, в акті перевірки зазначено, що дві паливно/газороздавальні колонки, що оснащенні у загальній кількості десятьма витратомірами-лічильниками та відповідні лічильники не мають позитивних результатів повірки або оцінку відповідності, або калібрування, проведених відповідно до законодавства.
Згідно з Правилами роздрібної торгівлі нафтопродуктами, затвердженими постановою Кабінету Міністрів України від 20.12.1997 № 1442 (далі - Правила № 1442), роздрібний продаж нафтопродуктів здійснюється через мережу АЗС, що призначені для відпуску споживачам нафтопродуктів (пункт 2).
Відповідно до пункту 3 Правил № 1442, АЗС поділяються на стаціонарні, пересувні та контейнерні.
Стаціонарні АЗС - комплекс споруд для приймання та відпуску нафтопродуктів з наземним або підземним розміщенням резервуарів і з незблокованими з ними паливо-, масло- та газороздавальними колонками.
Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 24.02.2016 № 163 «Про затвердження Технічного регламенту засобів вимірювальної техніки», колонка паливороздавальна - вимірювальна система, призначена для заправки автотранспортних засобів, малих суден та малих літаків (пункт 2 Додатку 7 до Технічного регламенту).
Також згідно з ДСТУ 2681- 94 Державна система забезпечення єдності вимірювань. Метрологія. Терміни та визначення, колонка паливороздавальна з технічним виробом є засобом вимірювальної техніки.
Згідно з Інструкцією про порядок приймання, транспортування, зберігання, відпуску та обліку нафти і нафтопродуктів на підприємствах і організаціях України, затвердженою спільним наказом Мінпалива та енергетики України, Мінекономіки України, Мінтранспорту та зв`язку України, Держкомітету України з питань технічного регулювання та споживчої політики від 20.05.2008 № 281/171/578/155, для вимірювань об`єму нафтопродуктів на АЗС використовуються паливороздавальні колонки та оливороздавальні колонки, що мають відлікові пристрої для індикації ціни, об`єму та вартості виданої дози.
Системний аналіз змісту наведених норм дає підстави для висновку, що зазначені в акті перевірки колонка паливораздавальна типу Schlumberger/Shwelm, 4/8 - 8 та колонка газороздавальна АСТРА-07 (08,09) за своїми фізичними властивостями виконують функцію витратомірів- лічильників за наявності оцінки відповідності.
Судами попередніх інстанцій встановлено, що ФОП ОСОБА_1 двічі надавала до контролюючому органу документи, які, втім, не були взяті до уваги, зокрема: формуляр АКАГ.407000.005 ФО, відповідно до якого зазначені рівноміри-сигналізаторн ультразвукові УУС-...ТУ У 33.2-32302360-002:2005 з серійними номерами УУС 34933631, 34933632, 349311745, 349311746, 349311747, пройшли перевірку на функціонування та МДП відповідно до вимог ТУ У 33.2-32302360-002:2005 та ДСТУ OLML R 85-1 & 2 : 2014 і відповідно визнані придатними для експлуатації на підставі сертифікату перевірки типу виданого 03.04.2018 та дійсного до 06.03.2027, декларації про відповідність від 03.06.201 , сертифікату експертизи типу від 25.11.2019, декларації про відповідність від 26 листопада 2019 року, дозволу №3649.14.32 від 17 жовтня 2014 року та сертифікату схвалення системи управління якістю виданого 25.05.2018 та дійсного до 25.05.2021.
Також позивачем надано формуляр паливнороздавальної колонки типу Schlumberger/Shwelm, 4/8 - 8, виробництва фірми Schlumberger, Німмеччина, №31768, та настанова з експлуатації колонки газороздавальної АСТРА-07 (08,09).
Крім того, суди першої та апеляційної інстанцій зазначили, що в акті перевірки вказано непрацюючі витратоміри-лічильники, а саме № 90938 та № 90939. З пояснень позивача встановлено, що дані витратоміри-лічильники були опломбовані та взагалі не експлуатуватися. Доказів на спростування цих обставин відповідачем надано не було.
Ураховуючи вищевикладене, колегія суддів погоджується з судами попередніх інстанцій, що встановлені контролюючим органом під час проведення фактичної перевірки порушення щодо необладнання рівномірами-лічильниками 5 резервуарів та витратомірами-лічильниками 10 місць відпуску пального наливом з акцизного складу не знайшли свого підтвердження в ході розгляду справи.
Таким чином, суди дійшли правильного висновку, що податкове повідомлення-рішення від 21.08.2020 № 0002683201 про застосування фінансових санкцій у вигляді штрафу в розмірі 300 000 грн є протиправним та підлягає скасуванню.
Щодо податкового повідомлення-рішення від 21.08.2020 № 0002673201 про застосування фінансових санкцій у вигляді штрафу у розмірі 250 000 грн за роздрібну торгівлю пальним без наявності ліцензії.
Основні засади державної політики щодо регулювання виробництва, експорту, імпорту, оптової і роздрібної торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим та зерновим дистилятом, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, дистилятом виноградним спиртовим, спиртом-сирцем плодовим, біоетанолом, алкогольними напоями, тютюновими виробами, рідинами, що використовуються в електронних сигаретах, та пальним, забезпечення їх високої якості та захисту здоров`я громадян, а також посилення боротьби з незаконним виробництвом та обігом алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального на території України визначає Закон України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального» від 19.12.1995 №481/95-ВР (далі - Закон № 481/95-ВР).
Стаття 1 цього Закону містить наступні визначення понять:
ліцензія (спеціальний дозвіл) - документ державного зразка, який засвідчує право суб`єкта господарювання на провадження одного із зазначених у цьому Законі видів діяльності протягом визначеного строку;
роздрібна торгівля пальним - діяльність із придбання або отримання та подальшого продажу або відпуску пального із зміною або без зміни його фізико-хімічних характеристик з автозаправної станції/автогазозаправної станції/газонаповнювальної станції/газонаповнювального пункту та інших місць роздрібної торгівлі через паливороздавальні колонки та/або оливороздавальні колонки та/або реалізація скрапленого вуглеводневого газу в балонах для побутових потреб населення та інших споживачів.
Відповідно до статті 15 Закону № 481/95-ВР, роздрібна торгівля алкогольними напоями (крім столових вин) або тютюновими виробами або пальним може здійснюватися суб`єктами господарювання (у тому числі іноземними суб`єктами господарювання, які діють через свої зареєстровані постійні представництва) всіх форм власності, у тому числі їх виробниками, за наявності у них ліцензій на роздрібну торгівлю.
Стаття 17 Закону № 481/95-ВР передбачає відповідальність за роздрібну торгівлю пальним без наявності ліцензії у вигляді штрафу в розмірі 250 000 грн.
Як установлено судами попередніх інстанцій, ФОП ОСОБА_1 не заперечує, що 09.07.2019 вона не мала ліцензії на роздрібну торгівлю пальним.
Водночас відповідачем під час проведення перевірки не були враховані наступні обставини.
Так, касовий чек від 09.07.2019 № 116739 був помилково надрукований в результаті аварійного відключення електроенергії під час планового ремонту газового обладнання та внаслідок відновлення електроенергії 09.07.2019 о 17:23 автоматично була проведена касова операція 09.07.2019 о 17:25. що підтверджується даними з касового чеку від 09.07.2019 № 116739.
За даним фактом оператором АЗС ОСОБА_2 складено пояснювальну записку від 09.07.2019, в якій зазначено, що в результаті аварійного відключення електроенергії та в подальшому при її відновленні замість технічного проливу помилково вийшов чек від 09.07.2019 № 116739 на 40 л газу на суму 500 грн.
Також за даним фактом оператором АЗС складено «Акт об отмене ошибочно проведенной через РРО суммы расчета», яким проведено відміну помилково проведеної через РРО суми за чеком від 09.07.2019 № 116739.
Додатково позивач направила листа директору ПФ «СТЦ-Істок» з описом відповідної ситуації.
10 серпня 2020 року ПФ «СТЦ-Істок» надано відповідь, що фізично неможливо виконати повернення палива в резервуар з друком видаткового фіскального чека, та теоретично не можна виключити можливість виникнення збійних ситуацій в РРО після збою електричного живлення.
Крім того, вказана обставина підтверджується копіями звітних чеків, а саме: Z-звіт № 2100 за 09/07/19, Z- звіт № 2101 за 10/07/19, Z- звіт № 2102 за 11/07/19.
У відповідній графі «залишок, л» в усіх трьох чеках є незмінною кількість газу, а саме 7928,05. У звітному чеку Z- звіт № 2101 за 10/07/19 у графі відпущено, л стоїть значення 40.00, що і є результатом технічного проливу, на який помилково надруковано чек від 09.07.2019 № 116739 на 40 л газу на суму 500 грн.
Відповідно до Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» від 06.07.1995 № 265/95-ВР, фіскальний звіт - це документ встановленої форми, створений у паперовій та/або електронній формі (електронний фіскальний звіт) реєстратором розрахункових операцій або програмним реєстратором розрахункових операцій, що застосовується для реєстрації операцій з торгівлі валютними цінностями в готівковій формі, який містить дані про виконані операції з початку робочої зміни касира.
Денний звіт - це документ встановленої форми, створений у паперовій та/або електронній формі реєстратором розрахункових операцій або програмним реєстратором розрахункових операцій, що містить інформацію про денні підсумки розрахункових операцій, проведених з його застосуванням.
Законом України від 20.09.2019 № 128-ІХ «Про внесення змін до Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» та інших Законів України щодо детінізації розрахунків в сфері торгівлі та послуг» введена можливість застосування програмних РРО, які передбачають складання саме електронних документів.
Відповідно до цього Закону, електронний фіскальний звіт - це:
документ, створений реєстратором розрахункових операцій, який переведено у фіскальний режим роботи, що містить дані фіскального звіту, інформація в якому зафіксована у вигляді електронних даних, включаючи обов`язкові реквізити фіскального звіту за встановленою формою;
документ, створений програмним реєстратором розрахункових операцій, що містить дані фіскального звіту, зареєстрований фіскальним сервером контролюючого органу, інформація в якому зафіксована у вигляді електронних даних, включаючи обов`язкові реквізити фіскального звіту за встановленою формою.
Таким чином, враховуючи встановлені у ході розгляду справи обставини, колегія суддів погоджується з судами першої та апеляційної інстанцій, що висновок ГУ ДПС у Харківській області про факт реалізації позивачем пального без наявності відповідної ліцензії на право роздрібної торгівлі пальним (реалізація газу у кількості 40 л) та, як наслідок, порушення частини двадцятої статті 15 Закону №481/95-ВР, є безпідставним. Відтак, податкове повідомлення-рішення від 21.08.2020 № 0002673201 про застосування фінансових санкцій у вигляді штрафу у розмірі 250 000 грн є протиправним.
Щодо податкового повідомлення-рішення від 21.08.2020 № 0002693201 про застосування фінансових санкцій у вигляді штрафу в розмірі 2000 грн за незабезпечення з вини розпорядника акцизного складу своєчасного подання до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, електронних документів, що містять дані про фактичні залишки пального та обсяг обігу пального або спирту етилового, за 19.05.2020 та 17.07.2020.
Відповідно до підпункту 230.1.3 пункту 230.1 статті 230 ПК України, розпорядники акцизних складів зобов`язані на кожному акцизному складі щоденно (крім днів, в які акцизний склад не працює) формувати дані про фактичні залишки пального на початок та кінець звітної доби та про добові фактичні обсяги отриманого та реалізованого пального (далі у цьому розділі - обсяг обігу пального) у розрізі кодів товарних підкатегорій згідно з УКТ ЗЕД у літрах, приведених до температури 15° С. Дані про фактичні залишки пального та про обсяг обігу пального формуються після проведення останньої операції з обігу пального у звітній добі, але не пізніше 23 години 59 хвилин цієї доби, до початку здійснення операцій з обігу пального у добу, що настає за звітною добою, та подаються до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, не пізніше 23 години 59 хвилин доби, що настає за звітною добою.
Згідно з пунктом 128-1.3 статті 128-1 ПК України, незабезпечення з вини розпорядника акцизного складу своєчасного подання до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, електронних документів, що містять дані про фактичні залишки пального та обсяг обігу пального або спирту етилового, тягне за собою накладення штрафу в розмірі 1000 гривень за кожний неподаний електронний документ.
Суди попередніх інстанцій встановили, що несвоєчасна подача довідки за 19.05.2020 пояснюється відсутністю з`єднання з мережею інтернет 20.05.2020, що підтверджується доповідною запискою від 21.05.2020 від оператора ОСОБА_3 , яка через зазначену несправність не змогла своєчасно подати до ДФС довідку про зведені на добу підсумкові облікові дані щодо обсягів обігу та залишків пального на акцизному складі пального. У зв`язку з цим, зазначений документ зареєстровано 21.05.2020 о 00:17 за реєстраційним номером 9112237391.
Несвоєчасна подача довідки за 17.07.2020 позивачем пояснюється відсутністю електроенергії 18.07.2020, що підтверджується доповідною запискою від 19.07.2020 від оператора ОСОБА_4 , яка через зазначену несправність не змогла своєчасно подати до ДФС довідку про зведені на добу підсумкові облікові дані щодо обсягів обігу та залишків пального на акцизному складі пального. У зв`язку з цим, зазначений документ зареєстровано 19.07.2020 о 11:52 за реєстраційним номером 9171326664.
Вищезазначені службові документи надавалися контролюючому органу під час перевірки та до заперечень на акт перевірки, проте не були взяті до уваги останнім.
Крім того, з приводу незапланованого відключення мережі Інтернет 20.05.2020 та електроенергії 09.07.2019 та 18.07.2020 позивачем направлені офіційні звернення до ПФ «СТЦ- Істок», AT Харківобленерго, та III Істек та запропоновано надати відповідні пояснення.
Таким чином, відповідачем не доведено факт незабезпечення з вини ФОП ОСОБА_1 своєчасного подання до ДФС довідок про зведені на добу підсумкові облікові дані щодо обсягів обігу та залишків пального на акцизному складі пального за 19.05.2020 та 17.07.2020, що свідчить про протиправність застосування до позивача штрафу в розмірі 2000 грн згідно з податковим повідомленням-рішенням від 21.08.2020 № 0002693201.
Переглянувши судові рішення в межах касаційної скарги, перевіривши повноту встановлення фактичних обставин справи та правильність застосування норм матеріального права, Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду, враховуючи норми законодавства, що регулюють спірні правовідносини, дійшов висновку, що при ухваленні оскаржуваних судових рішень, суди першої та апеляційної інстанцій не допустили неправильного застосування норм матеріального права або порушень норм процесуального права, які могли б бути підставою для скасування судових рішень, а тому касаційну скаргу ГУ ДПС у Харківській області слід залишити без задоволення.
Згідно з частиною першою статті 350 Кодексу адміністративного судочинства України суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення - без змін, якщо визнає, що суди першої та апеляційної інстанцій не допустили неправильного застосування норм матеріального права або порушень норм процесуального права при ухваленні судових рішень чи вчиненні процесуальних дій.
Керуючись статтями 341 345 349 350 355 356 359 Кодексу адміністративного судочинства України, Суд
П О С Т А Н О В И В :
Касаційну скаргу Головного управління ДПС у Харківській області залишити без задоволення.
Рішення Харківського окружного адміністративного суду від 21 грудня 2020 року та постанову Другого апеляційного адміністративного суду від 13 травня 2021 року залишити без змін.
Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та оскарженню не підлягає.
Суддя-доповідач І.В. Дашутін
Судді О.О. Шишов
М.М. Яковенко