Главная Сервисы для юристов ... База решений “Протокол” Ухвала КАС ВП від 15.07.2020 року у справі №806/2184/16 Ухвала КАС ВП від 15.07.2020 року у справі №806/21...
print
Друк
search Пошук

КОММЕНТАРИЙ от ресурса "ПРОТОКОЛ":

Історія справи

Ухвала КАС ВП від 15.07.2020 року у справі №806/2184/16



ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

16 липня 2020 року

м. Київ

справа № 806/2184/16

адміністративне провадження № К/9901/33486/18

Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:

судді-доповідача Шарапи В. М.,

суддів: Желєзного І. В., Чиркіна С. М.,

розглянув у попередньому судовому засіданні касаційну скаргу Міністерства внутрішніх справ України на постанову Житомирського окружного адміністративного суду від 16.11.2016 у складі колегії суддів: Нагірняк М. Ф. (головуючий), суддів:

Попова О. Г., Токарева М. С. та ухвалу Житомирського апеляційного адміністративного суду від 19.01.2017 у складі колегії суддів: Шидловського В. Б. (головуючий), Мацького Є. М., Капустинського М. М. у справі №806/2184/16 за позовом ОСОБА_1 до Міністерства внутрішніх справ України, третя особа: Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання протиправною бездіяльності

ОПИСОВА ЧАСТИНА

Короткий зміст позовних вимог і рішень судів першої та апеляційної інстанцій:

1. ОСОБА_1 (надалі - ОСОБА_1) звернувся до суду з позовом до Міністерства внутрішніх справ України (надалі - МВС), третя особа: Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області (надалі - ГУ ПФУ в Житомирській області) про визнання протиправною бездіяльності МВС щодо повідомлення ПФУ про підстави перерахунку пенсії позивача з 01.01.2016 на підставі пункту 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", що затверджений Постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45, з врахуванням частини 3 статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 №2262-XII, яка вступила в дію згідно із Законом України від 23.12.2015 №900-VІІІ.

2. Постановою Житомирського окружного адміністративного суду від 16.11.2016, яку залишено без змін та ухвалу Житомирського апеляційного адміністративного суду від 19.01.2017, позовні вимоги задоволено.

2.1. Визнано протиправною бездіяльність МВС щодо неповідомлення до ПФУ про підстави перерахунку пенсії ОСОБА_1 з 01.01.2016.

2.2. Зобов'язано МВС надіслати до ПФУ інформацію про наявність підстав для перерахунку пенсії ОСОБА_1 з 01.01.2016.

3. Судами попередніх інстанцій під час судового розгляду справи встановлено наступні обставини:

3.1. ОСОБА_1 є пенсіонером органів внутрішніх справ, пенсія якому призначена відповідно до вимог Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 №2262-XII (надалі-Закон №2262-XII).

3.2. Позивач звернувся до відповідача із заявою про направлення останнім до органів ПФУ інформації про зміну грошового забезпечення відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" від 11.11.2015 №988 (надалі - Постанова КМУ №988), проте, відповідачем відмовлено позивачу в направленні такої інформації, з посиланням на ту обставину, що прийняття Постанови КМУ №988 не породжує підстав для перерахунку пенсії саме позивачу.

4. Суди попередніх інстанцій, задовольняючи позовні вимоги, виходили з того, що існують підстави для висновків про допущення МВС протиправної бездіяльності, яка полягала у неповідомленні ПФУ про зміни у грошовому утриманні для здійснення перерахунку призначеної позивачу пенсії.

Короткий зміст вимог та узагальнені доводи касаційної скарги:

5. Відповідачем - МВС, подано касаційну скаргу на постанову Житомирського окружного адміністративного суду від 16.11.2016 і ухвалу Житомирського апеляційного адміністративного суду від 19.01.2017, в якій просить оскаржувані судові рішення скасувати в частині зобов'язання МВС надіслати до ПФУ інформацію про наявність підстав для перерахунку пенсії позивачу з 01.01.2016 та ухвалити в цій частині нове рішення, яким у задоволенні цих позовних вимог відмовити.

5.1. Аргументи скаржника на обґрунтування доводів касаційної скарги зводяться до неправильного застосування судами попередніх інстанцій норм матеріального права та порушення норм процесуального права. Скаржник наголошує, що МВС не надсилає до органів ПФУ інформацію щодо необхідності перерахунку пенсії конкретним особам (за виключенням співробітників апарату МВС, до яких позивач не відноситься).

Крім того, скаржник посилається на те, що листом від 03.02.2017 №1461/05/22-2017 МВС повідомило ПФУ про наявність підстав для перерахунку пенсії особам рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ.

6. Позивачем - ОСОБА_1 подані заперечення на касаційну скаргу, в яких просить залишити її без задоволення, а оскаржувані судові рішення - без змін.

6.1. На обґрунтування заперечень зазначає, що оскаржувані судові рішення ухвалені на основі правильного застосування норм матеріального права і з дотриманням норм процесуального права, а доводи касаційної скарги є безпідставними.

МОТИВУВАЛЬНА ЧАСТИНА

Висновки суду за результатами розгляду касаційної скарги з посиланням на норми права, якими керувався суд касаційної інстанції:

7. Під час розгляду касаційної скарги колегія суддів суду касаційної інстанції враховує приписи частин 1, 2 статті 341 Кодексу адміністративного судочинства України (в редакції, що була чинною до 08.02.2020, надалі - КАС України), у відповідності до яких суд касаційної інстанції переглядає судові рішення в межах доводів та вимог касаційної скарги та на підставі встановлених фактичних обставин справи перевіряє правильність застосування судом першої чи апеляційної інстанції норм матеріального і процесуального права. Суд касаційної інстанції не має права встановлювати або вважати доведеними обставини, що не були встановлені у рішенні або постанові суду чи відхилені ним, вирішувати питання про достовірність того чи іншого доказу, про перевагу одних доказів над іншими, збирати чи приймати до розгляду нові докази або додатково перевіряти докази.

8. Відповідно до ~law10~, перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах ~law11~, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених для поліцейських.

9. ~law12~ доповнено вказаною нормою Законом України "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей" від 23.12.2015 №900-VIII, який набрав чинності з дня, наступного за днем його опублікування (з 29.12.2015, надалі - ~law14~).

10. Згідно з ~law15~, усі призначені за ~law16~ пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за ~law17~, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені ~law18~.

11. Отже, зазначена норма визначає, що підставою для проведення перерахунку пенсій є фактична зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, проведена на підставі рішення суб'єкта владних повноважень, наділеного правом установлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.

12. У свою чергу, відповідно до пункту 15 розділу XI "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про Національну поліцію" від 02.07.2015 року №580-VIII (з урахуванням змін, внесених ~law20~) за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені ~law21~ для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.

13. Кабінет Міністрів України своєю Постановою №988, а також Постановою від
18.11.2015 №947 "Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 9 березня 2006 року №268" встановив розміри грошового забезпечення працівникам поліції за посадовими окладами і спеціальними званнями, що значно перевищують посадові оклади і плату за спеціальні звання колишніх працівників органів внутрішніх справ.

14. Відтак, збільшення грошового забезпечення поліцейських, яке за своїми складовими є ідентичне складовим грошового забезпечення колишніх працівників міліції, але за розміром є більшим, слугує безумовною підставою для перерахунку пенсії позивача, як колишнього працівника міліції.

15. Абзацом 1 пункту 24 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою правління ПФУ від 30.01.2007 №3-1, передбачено, що про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі ~law23~ уповноважені структурні підрозділи зобов'язані у п'ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв'язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії.

16. Пунктом 2 Порядку №45, на підставі зазначеного в пункті 1 цього Порядку рішення Кабінету Міністрів України Міноборони, МВС, Мінінфраструктури, СБУ, Служба зовнішньої розвідки, ДПС, Управління державної охорони, Адміністрація Держспецзв'язку, Адміністрація Держприкордонслужби, ДПтС, ДСНС (далі - державні органи) повідомляють у п'ятиденний строк Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям. Пенсійний фонд України повідомляє у п'ятиденний строк з моменту надходження інформації від державних органів своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки). Головні управління Пенсійного фонду України складають у десятиденний строк з моменту надходження зазначеної інформації списки за формою згідно із додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.

17. Таким чином, Порядком №45 визначено, що МВС повідомляє Пенсійний фонд України про підстави перерахунку пенсій. У свою чергу, Пенсійний фонд України повідомляє головні управління в областях про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку. Головні управління складають відповідні списки таких осіб та подають їх органам, які уповноважені видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії - органам, з яких особи були звільнені із служби.

18. Тому, суди дійшли обґрунтованого висновку про допущення МВС протиправної бездіяльності, яка полягала у неповідомленні ПФУ про зміни у грошовому утриманні для здійснення перерахунку призначеної позивачу пенсії та зобов'язання МВС повідомити ПФУ про вказані зміни.

19. Доводи касаційної скарги стосовно відсутності у відповідача обов'язку надсилати до органів ПФУ інформацію щодо необхідності перерахунку пенсії конкретним особам (за виключенням співробітників апарату МВС, до яких позивач не відноситься) відхиляються Верховним Судом. Позивач у даній справі, якого стосуються наслідки протиправної бездіяльності відповідача, звернувся до суду за захистом саме своїх прав, у зв'язку з чим висновок судів попередніх інстанцій щодо необхідності зобов'язання відповідача вчинити певні дії зроблений відносно позивача.

20. Крім того, посилання скаржника на те, що листом від 03.02.2017 № 1461/05/22-2017 МВС повідомило ПФУ про наявність підстав для перерахунку пенсій колишнім співробітникам органів внутрішніх справ України, є безпідставними та відхиляються судом касаційної інстанції, оскільки вказані дії щодо надіслання МВС повідомлення до ПФУ станом на час виникнення спірних правовідносин та на час вирішення справи судами попередніх інстанцій вчинені не були.

21. Аналогічного правового висновку у подібних правовідносинах дійшов Верховний Суд у постанові від 25.11.2019 у справі №802/2143/16-а.

22. За приписами статті 350 КАС України (в редакції, чинній до 08.02.2020), суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення - без змін, якщо визнає, що суди першої та апеляційної інстанцій не допустили неправильного застосування норм матеріального права або порушень норм процесуального права при ухваленні судових рішень чи вчиненні процесуальних дій.

23. З огляду на наведене, касаційна скарга підлягає залишенню без задоволення, а оскаржувані судові рішення - залишенню без змін.

Керуючись пунктом 2 Прикінцевих та перехідних положень Закону України від
15.01.2020 №460-IX "Про внесення змін до Господарського процесуального кодексу України, Цивільного процесуального кодексу України, Кодексу адміністративного судочинства України щодо вдосконалення порядку розгляду судових справ", статтями 341, 349, 355, 356, 359 КАС України, суд,

ПОСТАНОВИВ:

Касаційну скаргу Міністерства внутрішніх справ України залишити без задоволення.

Постанову Житомирського окружного адміністративного суду від 16.11.2016 та ухвалу Житомирського апеляційного адміністративного суду від 19.01.2017 у справі №806/2184/16 за позовом ОСОБА_1 до Міністерства внутрішніх справ України, третя особа: Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання протиправною бездіяльності - залишити без змін.

Постанова суду касаційної інстанції набирає законної сили з дати її прийняття.

СуддіВ. М. Шарапа І. В. Желєзний С. М. Чиркін
logo