Історія справи
Постанова КАС ВП від 16.03.2023 року у справі №380/8112/22Постанова КАС ВП від 16.03.2023 року у справі №380/8112/22
Постанова КАС ВП від 16.03.2023 року у справі №380/8112/22

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
16 березня 2023 року
м. Київ
справа № 380/8112/22
адміністративне провадження № К/990/31024/22
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
судді-доповідача Тацій Л.В.,
суддів: Рибачука А.І., Стеценка С.Г.,
розглянувши у порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами у суді касаційної інстанції касаційну скаргу ОСОБА_1 на постанову Восьмого апеляційного адміністративного суду від 17.10.2022 (прийняту судом у складі: головуючого судді Гудима Л.Я., суддів: Довгополова О.М., Святецького В.В.) у справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити дії, -
ВСТАНОВИВ:
ІСТОРІЯ СПРАВИ
Короткий зміст позовних вимог
У червні 2022 року ОСОБА_1 (далі-позивач, ОСОБА_1 ) звернувся до Львівського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (далі-відповідач, ГУПФУ у Львівській області), в якому позивач просив:
-визнати протиправними дії ГУ ПФУ у Львівській області щодо перерахунку пенсії з 01.01.2018 без врахування довідок Військової прокуратури Західного регіону України від 26.03.2019 №75 та №76 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, виданих на виконання постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №657;
-зобов`язати ГУ ПФУ у Львівській області здійснити перерахунок та виплату пенсії з 01.01.2018 відповідно до довідок Військової прокуратури Західного регіону України від 26.03.2019 №75 та №76 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, виданих на виконання постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №657.
В обґрунтування позовних вимог зазначає, що ГУ ПФУ у Львівській області здійснило перерахунок та виплачує пенсію, обраховану не відповідно до довідок Військової прокуратури Західного регіону України від 26.03.2019 №75 та №76 про розмір грошового забезпечення, а довідки виданої ІНФОРМАЦІЯ_1 за № ХВ59238 від 31.03.2018 та у відповідності до Постанови №103.
Короткий зміст рішень судів першої й апеляційної інстанцій
Рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 06.07.2021 позов ОСОБА_1 задоволено у повному обсязі.
Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції виходив з того, що право позивача на перерахунок та виплату пенсії відповідно до довідок Військової прокуратури Західного регіону України від 26.03.2019 №75 та №76 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, виданих на виконання постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №657 підтверджене рішенням суду від 01.09.2020 у справі №380/5021/20, яке набрало законної сили, відтак не є предметом доказування при розгляді цієї справи.
Восьмий апеляційний суд постановою від 17.10.2022 скасував рішення Львівського окружного адміністративного суду від 06.07.2021 та ухвалив нове рішення, яким у задоволенні позову відмовив.
Скасовуючи рішення суду першої інстанції та ухвалюючи нове рішення про відмову в задоволенні позову, суд апеляційної інстанції вказав про те, що пенсійних орган не зобов`язаний здійснювати перерахунок пенсії на підставі будь-яких довідок, що подаються пенсіонерами лише через те, що у певний період часу у відповідному органі збільшилося грошове забезпечення за аналогічною займаною позивачем посадою, так як Порядком № 45 визначено чіткий алгоритм дій державних органів під час проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону № 2262-XII, якого відповідач, згідно частини другої статті 19 Конституції України, повинен дотримуватися.
Короткий зміст вимог касаційної скарги
Позивач звернувся до Верховного Суду із касаційною скаргою, в якій просить скасувати постанову Восьмого апеляційного адміністративного суду від 17.10.22, а рішення Львівського окружного адміністративного суду від 06.07.2022 залишити в силі.
Касаційна скарга обґрунтована посиланням на те, що оскаржуване судове рішення ухвалене з неправильним застосуванням норм матеріального права, порушенням норм процесуального права. Заявник касаційної скарги також послався на правовий висновок, викладений Верховним Судом у постанові від 06.08.2019 у зразковій справі № 160/3586/19, згідно якого усі призначені за Законом №2262-ХІІ пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
Зазначив також, що фактично, судом апеляційної інстанції поставлено під сумнів законність рішення Львівського окружного адміністративного суду від 01.09.2020, яке набрало законної сили після постанови суду апеляційної інстанції, виконане відповідачем і законність якого пенсійний орган у справі №380/8112/22 не оспорював.
ПРОЦЕСУАЛЬНІ ДІЇ У СПРАВІ ТА КЛОПОТАННЯ УЧАСНИКІВ СПРАВИ
Верховний Суд ухвалою від 25.11.2022 відкрив касаційне провадження за касаційною скаргою ОСОБА_1 .
СТИСЛИЙ ВИКЛАД ОБСТАВИН СПРАВИ, ВСТАНОВЛЕНИХ СУДАМИ ПЕРШОЇ ТА АПЕЛЯЦІЙНОЇ ІНСТАНЦІЙ
Судами попередніх інстанцій встановлено, що ОСОБА_1 проходив службу на посаді підполковника юстиції, заступника військового прокурора Львівського гарнізону Західного регіону України.
Наказом заступника Міністра оборони України від 26.12.2005 №69 (по особовому складу), підполковника юстиції ОСОБА_1 заступника військового прокурора Львівського гарнізону Західного регіону України звільнено з військової служби у відставку за пунктом 67 підпункт «б». Вислуга років - 20 років 04 місяці.
З 29.12.2005 ОСОБА_1 призначено пенсію за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Постановою Кабінету Міністрів України «Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України щодо оплати праці працівників прокуратури» від 30.08.2017 № 657 (надалі - Постанова № 657), яка набрала чинності 06.09.2017, посадовий оклад заступника військового прокурора гарнізону встановлено у розмірі 7460 грн. (пп. 3 п.3 Додатку 7 до постанови КМ України від 31.05.2012 № 505 в редакції постанови КМ України від 30.08.2017 №657 «Схема посадових окладів працівників місцевих прокуратур, військових прокуратур гарнізонів та прирівняних до них прокуратур»).
Міністерство оборони України листом від 22.09.2017 №248/3/6/3334 повідомило Пенсійний фонд України про підстави для проведення перерахунку пенсій колишнім військовослужбовцям військових прокуратур відповідно до Постанови.
Пенсійний фонд України у п`ятиденний строк з моменту надходження листа Міністерства оборони України від 22.09.2017 №248/3/6/3334 не повідомив ГУ ПФУ у Львівській області про підстави для проведення перерахунку пенсій колишнім військовослужбовцям військових прокуратур, у тому числі ОСОБА_1 , відповідно до Постанови та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку.
ГУ ПФУ у Львівській області 01.05.2018 здійснено перерахунок пенсії позивача відповідно до довідки про розмір грошового забезпечення ХВ59238 від 31.03.2018, виданої ІНФОРМАЦІЯ_1 відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103. Оскільки після проведення перерахунку розмір пенсії був нижчим, відповідно до пункту 4 Постанови №103 позивачу збережено розмір раніше призначеної пенсії в сумі 9821,25 грн.
Після цього, рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 19.11.2018 у справі №1340/3598/18 визнано протиправною бездіяльність Пенсійного фонду України, яка полягає в неповідомленні ГУ ПФУ у Львівській області, з моменту надходження інформації від Міністерства оборони України від 22.09.2017, про підстави для перерахунку пенсії ОСОБА_1 , та про необхідність підготовки списку осіб, пенсії яких підлягають перерахунку у зв`язку з набранням чинності постановою Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 657; зобов`язано Пенсійний фонд України повідомити ГУ ПФУ у Львівській області про наявність підстав для перерахунку пенсії за вислугу років ОСОБА_1 у зв`язку з прийняттям Кабінетом Міністрів України постанови від 30.08.2017 № 657 в порядку та у строки, передбачені пунктами 1-3 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45.
Пенсійний фонд України, на виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 19.11.2018 у справі №1340/3598/18, листом від 10.01.2019 № 954/02-23 повідомив ГУ ПФУ у Львівській області про наявність підстав для перерахунку пенсії за вислугу років ОСОБА_1 у зв`язку з прийняттям Кабінетом Міністрів України постанови від 30.08.2017 № 657 «Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України щодо оплати праці працівників прокуратури», в порядку та в строки, передбачені пунктами 1-3 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45.
Зі змісту відповіді Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області від 19.06.2019 №2777/М-20/11.03-06 на запит позивача від 15.05.2019 з`ясовано, що оскільки Головне управління брало участь у справі в якості третьої особи і будь-яких зобов`язань ні судом, ні Пенсійним фондом України не покладалось на ГУПФУ у Львівській області, Головним управлінням здійснено запит до Пенсійного фонду України щодо подальших дій.
Надалі ГУ ПФУ у Львівській області тричі (24.01.2019, 28.02.2019 та 11.03.2019) зверталося до ІНФОРМАЦІЯ_1 з проханням посприяти у витребуванні довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 саме у зв`язку з прийняттям КМ України Постанови № 657, та тричі надавало списки осіб, пенсії яких підлягають перерахунку.
В свою чергу, ІНФОРМАЦІЯ_1, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», всі списки осіб, пенсії яких підлягають перерахунку, 12.02.2019, 04.03.2019 та 13.03.2019 скеровані до Військової прокуратури Західного регіону України.
Згідно відповіді ІНФОРМАЦІЯ_1 від 30.09.2019 № 9923, дві довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії надійшли з Військової прокуратури Західного регіону України 08.04.2019, та 11.04.2019 та були скеровані до ГУ ПФУ у Львівській області.
Факт складання та направлення довідок про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій відповідно до Постанови № 657 підтверджується супровідними листами ІНФОРМАЦІЯ_1 від 11.04.2019 №4269 та Військової прокуратури Західного регіону України від 03.04.2019.
04.06.2020 позивачем отримано довідки Військової прокуратури Західного регіону України від 26.03.2019 № 75 та № 76 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії станом на 06.09.2017 та 07.09.2017 відповідно.
Позивач 13.05.2020 звернувся із заявою до ГУ ПФУ у Львівській області щодо виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 19.11.2018 у справі №1340/3598/18.
Згідно відповіді ГУ ПФУ у Львівській області від 10.06.2020 вих. №3653-3710/М-03/8-1300/20, рішення суду Пенсійним фондом України виконано в межах покладених судом зобов`язань. На виконання рішення суду листом від 10.01.2019 № 954/02-23 повідомлено Головне управління про наявність підстав для перерахунку пенсії ОСОБА_1 за вислугу років у зв`язку з прийняттям Кабінетом Міністрів України постанови від 30.08.2017 № 657 "Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України щодо оплати праці працівників прокуратури", в порядку та в строки, передбачені пунктами 1-3 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", та Порядку № 45. Інших зобов`язань судовим рішенням на органи Пенсійного фонду України не покладено. Повідомлення Пенсійного фонду України з врахуванням повідомлення Мінсоцполітики про підстави проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», за посадами прокурорів у зв`язку з прийняттям постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 657, як це передбачено пунктом 2 Порядку 45, до ГУ ПФУ України у Львівській області не надходило.
У червні 2020 року ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом, за результатами розгляду якого рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 01.09.2020, яке набрало законної сили, у справі № 380/5021/20 зобов`язано ГУ ПФУ у Львівській області здійснити з 01.10.2017 перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 на підставі отриманих ГУ ПФУ у Львівській області довідок Військової прокуратури Західного регіону України від 26.03.2019 №75 та №76 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, виданих на виконання постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року №657, та виплачувати пенсію у подальшому без обмеження у розмірі, встановленому після здійснення перерахунку пенсії.
ГУ ПФУ у Львівській області повідомило позивача листом від 01.06.2022 № 6716-5574/М-52/8-1300/22, що на виконання судового рішення Головним управлінням проведено перерахунок пенсії за період з 01.10.2017 по 31.12.2017. Основний розмір пенсії після перерахунку на виконання рішення суду становив 16 245,42 грн.
Поряд із цим, ГУ ПФУ у Львівській області зазначило, що на виконання постанови Кабінету Міністрів України № 103 від 21.02.2018 № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» (далі-Постанова №103) та на підставі довідки ІНФОРМАЦІЯ_1 від 31.03.2018 № ХВ 59238 про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії, у порядку, визначеному рішенням Кабінету Міністрів, 12.04.2018 здійснено перерахунок пенсії позивача.
ОСОБА_1 , не погоджуючись із тим, що ГУ ПФУ у Львівській області провело перерахунок його пенсії лише за період з 01.10.2017 по 31.12.2017, оскаржив дії відповідача та просить провести перерахунок пенсії у період з 01.01.2018 на підставі довідок військової прокуратури, які складені з урахуванням розміру грошового забезпечення за посадою заступник військового прокурора Львівського гарнізону Західного регіону України, що передбачений відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 «Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України щодо оплати праці працівників прокуратури».
ПОЗИЦІЯ ВЕРХОВНОГО СУДУ
Як слідує з матеріалів справи, позивач свої вимоги обґрунтовує тим, що з 01.10.2017 у нього виникло право на перерахунок та виплату пенсії, виходячи з розміру грошового забезпечення для перерахунку пенсії, встановленого постановою Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 657, якою зокрема внесені зміни до постанови Кабінету Міністрів України від 09.03.2006 № 268 "Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників апарату органів виконавчої влади, органів прокуратури, судів та інших органів" та постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2012 № 505 "Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників органів прокуратури" (далі-Постанова №657) та підвищено розмір посадових окладів працівникам прокуратури.
Позивач також покликається на те, що питання виникнення у нього такого права на перерахунок пенсії вже вирішувалось у справі № 380/5021/20, та підтверджено рішенням суду, яке набрало законної сили.
Водночас, відповідач після здійснення перерахунку пенсії на підставі рішення Львівського окружного адміністративного суду від 01.09.2020 у справі № 380/5021/20, заперечив право ОСОБА_1 на отримання пенсії у розмірах, які йому нараховані, виходячи з розміру грошового забезпечення для перерахунку пенсії, встановленого Постановою № 657 у період з 01.01.2018, покликаючись на те, що з цього періоду застосуванню при перерахунку пенсії позивача підлягають розміри та складові грошового забезпечення, передбачені постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 (далі-Постанова №103).
Позовні вимоги та доводи касаційної скарги ОСОБА_1 обґрунтовує тим, що ГУ ПФУ у Львівській області не дотримався приписів пункту 4 Постанови №103, яка передбачає, що у разі коли внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією постановою, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію згідно із Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій. Таким чином, як вказує заявник, оскільки розмір його пенсії з 01.10.2017, склав 16245,42 грн., то такий розмір пенсії після перерахунку з 01.01.2018 не міг бути зменшений, а отже відповідач мав привести у відповідність вказані розрахунки.
Надаючи правову оцінку встановленим обставинам справи та доводам касаційної скарги, а також, виходячи з меж касаційного перегляду справи, визначених статтею 341 КАС України, колегія суддів зазначає таке.
Частиною другою статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно із частиною першою статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України у Львівській області та отримує пенсію за вислугу років з 29.12.2005 відповідно до Закону України від 09.04.1992 №2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі-Закон №2262-ХІІ).
Цим Законом держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв`язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.
Відповідно до частини четвертої статті 63 Закону № 2262-XII (у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Частиною другою статті 51 Закону № 2262-XII передбачено, що перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.
Відповідно до пункту 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45 (далі - Порядок №45) перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.
Пунктом 4 Порядку №45 визначено, що перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону №2262-XII. Якщо внаслідок перерахунку розмір зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі.
Для перерахунку пенсій грошове забезпечення враховується у розмірі, встановленому за відповідною посадою (посадами), в межах визначеної законодавством максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування з урахуванням таких його видів: посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років - у розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України або керівником державного органу у межах його повноважень на момент виникнення права на перерахунок за відповідною посадою та військовим (спеціальним) званням (п. 5 Порядку №45).
Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено Порядком № 45 (пункт 3 Порядку № 45).
Належність довідки для перерахунку пенсії не є предметом спору у цій справі, оскільки судовим рішенням у справі № 380/5021/20 зобов`язано з 01.10.2017 здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 саме на підставі довідок Військової прокуратури Західного регіону України від 26.03.2019 №75 та №76 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, виданих на виконання постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 657, та виплачувати пенсію у подальшому без обмеження у розмірі, встановленому після здійснення перерахунку пенсії. Рішення Львівського окружного адміністративного суду від 01.09.2020 року у справі №380/5021/20 набрало законної сили 17.11.2020.
Крім цього, колегія суддів зазначає, що питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону № 2262-ХІІ, крім пенсій військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей, регулює Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затверджений постановою Правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 N 3-1 «Про затвердження Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Порядок №3-1).
Відповідно до пункту 23 Порядку №3-1 перерахунок раніше призначених пенсій проводиться органами, що призначають пенсії, в порядку, установленому статтею 63 Закону № 2262-ХІІ. Пенсіонери подають органам, що призначають пенсії, додаткові документи, які дають право на підвищення пенсії.
Згідно з пунктом 24 Порядку №3-1 про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі статтею 63 Закону № 2262-ХІІ уповноважені структурні підрозділи зобов`язані у п`ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв`язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії. Органи, що призначають пенсії, протягом п`яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії (додаток 5). Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п`ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.
Таким чином, підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, є збільшення рівня грошового забезпечення діючих військовослужбовців та осіб, які мають право на пенсію за Законом № 2262-ХІІ, що може бути реалізовано двома шляхами:
(1) через централізований механізм повідомлень та інформувань територіального органу Пенсійного фонду України органами влади, у спосіб, визначений пунктами 1-3 Порядку № 45;
(2) за відповідною заявою пенсіонера та доданими до неї документами.
Отже, висновок суду апеляційної інстанції у цій справі про те, що пенсійних орган не зобов`язаний здійснювати перерахунок пенсії на підставі довідок, що подаються пенсіонерами лише через те, що у певний період часу у відповідному органі збільшилося грошове забезпечення за аналогічною займаною позивачем посадою, є помилковим.
Верховний Суд наголошує на тому, що заява пенсіонера та додані до неї документи, які дають право на подальше підвищення пенсії (довідка про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій), є підставою для перерахунку раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за Законом № 2262-ХІІ, проте за умови, якщо її видача державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено Порядком № 45, обумовлена зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв`язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством.
Колегія суддів зазначає, що постановою Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №657 "Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України щодо оплати праці працівників прокуратури" затверджено схеми окладів, зокрема, підвищено посадові оклади працівників прокуратур Автономної Республіки Крим, областей, м. Києва та м. Севастополя, військових прокуратур регіонів і прирівняних до них прокуратур, яка набрала законної сили 06.09.2017, тому саме зазначена постанова та довідка, яка видана на її виконання, є належною підставою для проведення перерахунку пенсії позивачу відповідно до статті 63 Закону №2262-XII.
Такий перерахунок не був проведений пенсійним органом в 2017 році, що було предметом оскарження у справі № 380/5021/20.
Поряд із цим, як встановлено судами, ГУ ПФУ України у Львівській області 01.05.2018 здійснило перерахунок пенсії позивача відповідно до довідки про розмір грошового забезпечення ХВ59238 від 31.03.2018, виданої ІНФОРМАЦІЯ_1 відповідно до Постанови №103. Оскільки після проведення перерахунку розмір пенсії був нижчим, відповідно до пункту 4 Постанови №103 позивачу збережено розмір раніше призначеної пенсії в сумі 9821,25 грн.
У червні 2020 року ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом, за результатами розгляду якого рішенням Львівського окружного адміністративного суду, яке набрало законної сили, від 01.09.2020 у справі № 380/5021/20 зобов`язано ГУ ПФУ у Львівській області здійснити з 01.10.2017 перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 на підставі довідок Військової прокуратури Західного регіону України від 26.03.2019 №75 та №76 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, виданих на виконання постанови №657, та виплачувати пенсію у подальшому без обмеження у розмірі, встановленому після здійснення перерахунку пенсії.
У 2021 році ГУ ПФУ у Львівській області на виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 01.09.2020 у справі № 380/5021/20 здійснено перерахунок пенсії з 01.10.2017 по 31.12.2017, у зв`язку з перерахунком пенсія позивача у вказаний період становила 16245,42 грн. на місяць.
Проте з 01.01.2018 ГУ ПФУ у Львівській області продовжує виплачувати пенсію ОСОБА_1 у розмірі 9821,25 грн., що фактично є зменшенням розміру пенсії порівняно з попереднім періодом (з 01.10.2017 по 31.12.2017), що є порушенням приписів статті 63 Закону № 2262-XII.
Відповідно до частини 4 статті 78 КАС України обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.
При цьому, право позивача на перерахунок та виплату пенсії відповідно до довідок Військової прокуратури Західного регіону України від 26.03.2019 №75 та №76 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, виданих на виконання постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №657 підтверджене рішенням суду від 01.09.2020 у справі № 380/5021/20, яке набрало законної сили, відтак суд першої інстанції дійшов обґрунтованого висновку, що вказана обставина не підлягає доказуванню у цій справі.
З огляду на викладене, враховуючи, що судом апеляційної інстанції неправильно застосовано норми матеріального права, суд касаційної інстанції вважає за необхідне касаційну скаргу задовольнити, скасувати постанову Восьмого апеляційного адміністративного суду від 17.10.2022, а рішення Львівського окружного адміністративного суду від 18.03.2019 залишити в силі.
Відповідно до статті 352 КАС України суд касаційної інстанції скасовує постанову суду апеляційної інстанції повністю або частково і залишає в силі судове рішення суду першої інстанції у відповідній частині, якщо в передбачених статтею 341 цього Кодексу межах встановить, що судом апеляційної інстанції скасовано судове рішення, яке відповідає закону.
Керуючись статтями 343 349 352 356 КАС України, Суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Касаційну скаргу ОСОБА_1 -задовольнити.
Постанову Восьмого апеляційного адміністративного суду від 17.10.2022 - скасувати, а рішення Чернігівського окружного адміністративного суду від 06.07.2021 -залишити в силі.
Постанова набирає законної сили з дати її прийняття, є остаточною і оскарженню не підлягає.
Головуючий Л.В. Тацій
Судді А.І. Рибачук
С.Г. Стеценко