Історія справи
Ухвала КАС ВП від 15.07.2018 року у справі №818/119/18
ПОСТАНОВА
Іменем України
16 січня 2020 року
Київ
справа №818/119/18
адміністративне провадження №К/9901/55132/18
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
головуючого - Шишова О.О.,
суддів: Дашутіна І.В., Мельник-Томенко Ж.М.,
розглянув у порядку письмового провадження в касаційній інстанції справу
за позовом ОСОБА_1 до Будильської сільської ради Лебединського району Сумської області про визнання необґрунтованим та скасування рішення, провадження в якій відкрито
за касаційною скаргою ОСОБА_1 на рішення Сумського окружного адміністративного суду від 14.03.2018, ухвалене у складі головуючого - судді Бондаря С.О., та постанову Харківського апеляційного адміністративного суду від 23.05.2018 прийняту у складі колегії суддів: Спаскіна О.А. (головуючий), Сіренко О.І., Любчич Л.В.
І. Суть спору
1. У січні 2018 року ОСОБА_1 звернувся до Сумського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Будильської сільської ради Лебединського району Сумської області (далі - Будильська сільська рада), в якому просив суд визнати необґрунтованими та скасувати частини 2 та 3 рішення 20 сесії Будильської сільської ради 7 скликання від 22.12.2017 «Про встановлення виплат сільському голові у 2018 році».
2. Обґрунтовуючи позовні вимоги ОСОБА_1 зазначив, що депутати сільської ради, встановлюючи надбавку сільському голові ОСОБА_2 за високі досягнення у праці у розмірі 50 відсотків до посадового окладу з 01.01.2018, не врахували вчинені ОСОБА_2 правопорушення, підтверджені рішеннями судових інстанцій, а також не врахували положення діючого законодавства, яким не передбачено нарахування та виплата премій наперед.
ІІ. Установлені судами фактичні обставини справи
3. Судами попередніх інстанцій установлено, що рішенням 20-ї сесії 7-го скликання Будильської сільської ради від 22.12.2017 встановлені виплати сільському голові ОСОБА_2 у 2018 році, а саме: 1) надбавку за вислугу років в розмірі 25 відсотків до посадового окладу з урахуванням надбавки за ранг, враховуючи, що стаж роботи, який дає право на таку надбавку становить 16 років 2 місяці 16 днів станом на 01.01.2018; 2) надбавку за високі досягнення у праці у розмірі 50 відсотків до посадового окладу з урахуванням надбавки за ранг та вислугу років з 01.01.2018; 3) встановлено, що преміювання сільського голови здійснюється щомісячно в розмірі 50 відсотків до посадового окладу з урахуванням надбавки за ранг та вислугу років за фактично відпрацьований час, в межах фонду оплати праці та економії фонду оплати праці з 01.01.2018; 4) надано право сільському голові на протязі 2018 року використовувати щорічні та додаткові відпустки з виплатою допомоги на оздоровлення в розмірі середньомісячної заробітної плати згідно чинного законодавства та Положення про преміювання та надання матеріальної допомоги працівникам органу місцевого самоврядування Будильської сільської ради; 5) дозволено виплату сільському голові на протязі 2018 року допомоги для вирішення соціально-побутових питань у розмірі середньомісячної заробітної плати в межах фонду оплати праці (а.с.5).
4. Уважаючи, що при винесенні спірного рішення депутати сільської ради, встановлюючи надбавку сільському голові ОСОБА_2 за високі досягнення у праці у розмірі 50 відсотків до посадового окладу з 01.01.2018, не врахували вчинені останнім правопорушення, підтверджені рішеннями судових інстанцій, а також не врахували положення діючого законодавства, якими не передбачено нарахування та виплата премій наперед, ОСОБА_1 звернувся до суду з цим позовом.
ІІІ. Рішення судів першої та апеляційної інстанцій і мотиви їх ухвалення
5. Рішенням Сумського окружного адміністративного суду від 14.03.2018, залишеним без змін постановою Харківського апеляційного адміністративного суду від 23.05.2018, у задоволенні позову відмовлено повністю.
6. Ухвалюючи таке рішення, суди попередніх інстанцій дійшли висновку про відсутність підстав для задоволення позовних вимог про визнання необґрунтованими та скасування частин 2 та 3 рішення 20 сесії Будильської сільської ради 7 скликання від 22.12.2017 «Про році встановлення виплат сільському голові у 2018», оскільки суб`єктом владних повноважень доведено правомірність прийнятого ним рішення, а вимоги позивача є такими, що не ґрунтуються на положеннях діючого законодавства.
IV. Касаційне оскарження
7. У касаційні скарзі ОСОБА_1 , посилаючись на неправильне застосування судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального права та порушення норм процесуального права, просить їх рішення скасувати та прийняти нове рішення, яким позовні вимоги задовольнити.
8. У доводах касаційної скарги позивач, серед іншого, зазначає, що при ухваленні оскаржуваного рішення депутати 20-ї сесії 7-го скликання Будильської сільської ради не врахували наявність численних порушень сільського голови.
9. У письмових запереченнях на касаційну скаргу відповідач зазначає, що оскаржувані рішення судів першої та апеляційної інстанцій є законними та обґрунтованими, винесені на підставі всебічного та повного дослідження матеріалів та обставин справи, доводи ж касаційної скарги висновків цих судів не спростовують
V. Релевантні джерела права й акти їх застосування
10. Приписами частин першої-другої статті 341 КАС України визначено, що суд касаційної інстанції переглядає судові рішення в межах доводів та вимог касаційної скарги та на підставі встановлених фактичних обставин справи перевіряє правильність застосування судом першої чи апеляційної інстанції норм матеріального і процесуального права.
11. Суд касаційної інстанції не має права встановлювати або вважати доведеними обставини, що не були встановлені у рішенні або постанові суду чи відхилені ним, вирішувати питання про достовірність того чи іншого доказу, про перевагу одних доказів над іншими, збирати чи приймати до розгляду нові докази або додатково перевіряти докази.
12. Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
13. Відповідно до статті 12 Закону України від 21.05.1997 № 280/97-ВР «Про місцеве самоврядування в Україні» (далі - № 280/97-ВР) сільський, селищний, міський голова є головною посадовою особою територіальної громади відповідно села (добровільного об`єднання в одну територіальну громаду жителів кількох сіл), селища, міста. Сільський, селищний, міський голова обирається відповідною територіальною громадою на основі загального, рівного, прямого виборчого права шляхом таємного голосування в порядку, визначеному законом, і здійснює свої повноваження на постійній основі. Строк повноважень сільського, селищного, міського голови, обраного на чергових місцевих виборах, визначається Конституцією України. На сільських, селищних, міських голів поширюються повноваження та гарантії депутатів рад, передбачені законом про статус депутатів рад, якщо інше не встановлено законом.
14. Частинами один, два, п`ять статті 59 Закону № 280/97-ВР передбачено, що рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень. Рішення ради приймається на її пленарному засіданні після обговорення більшістю депутатів від загального складу ради, крім випадків, передбачених цим Законом. При встановленні результатів голосування до загального складу сільської, селищної, міської ради включається сільський, селищний, міський голова, якщо він бере участь у пленарному засіданні ради, і враховується його голос. Акти органів та посадових осіб місцевого самоврядування нормативно-правового характеру набирають чинності з дня їх офіційного оприлюднення, якщо органом чи посадовою особою не встановлено пізніший строк введення цих актів у дію.
15. Частиною першою статті 73 вказаного Закону встановлено, що акти ради, сільського, селищного, міського голови, голови районної в місті ради, виконавчого комітету сільської, селищної, міської, районної у місті (у разі її створення) ради, прийняті в межах наданих їм повноважень, є обов`язковими для виконання всіма розташованими на відповідній території органами виконавчої влади, об`єднаннями громадян, підприємствами, установами та організаціями, посадовими особами, а також громадянами, які постійно або тимчасово проживають на відповідній території.
16. Згідно з пунктом 6 Постанови Кабінету Міністрів України від 09.03.2006 № 268 «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників апарату органів виконавчої влади, органів прокуратури, судів та інших органів» преміювання керівників органів виконавчої влади та інших органів, їх заступників, встановлення їм надбавок, передбачених цією постановою, надання матеріальної допомоги здійснюється у порядку та розмірі, установлених цією постановою, у межах затверджених видатків на оплату праці. Рішення про зазначені виплати приймається органом вищого рівня. Преміювання голів обласних, районних і районних у містах рад, їх заступників, сільських, селищних і міських голів, установлення їм надбавок, надання матеріальної допомоги здійснюється у порядку та розмірах, визначених цією постановою, у межах затверджених видатків на оплату праці. Рішення про зазначені виплати приймається відповідною радою.
17. Положенням про преміювання та надання матеріальної допомоги працівникам органу місцевого самоврядування Будильської сільської ради визначено, що преміювання сільського голови проводиться згідно рішення сесії сільської ради. Рішення приймається на засіданні сесії сільської ради на підставі якого виплата премії проводиться щомісячно (пункт 4.7).
VI. Оцінка Верховного Суду
18. Вирішуючи питання про обґрунтованість поданої касаційної скарги, Верховний Суд виходить з такого.
19. Предметом розгляду в цій справі є законність та обґрунтованість частини 2 та 3 рішення 20 сесії Будильської сільської ради 7 скликання від 22.12.2017 «Про встановлення виплат сільському голові у 2018 році».
20. Згідно з пунктом 6 Постанови Кабінету Міністрів України від 09.03.2006 № 268 «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників апарату органів виконавчої влади, органів прокуратури, судів та інших органів» преміювання керівників органів виконавчої влади та інших органів, їх заступників, встановлення їм надбавок, передбачених цією постановою, надання матеріальної допомоги здійснюється у порядку та розмірі, установлених цією постановою, у межах затверджених видатків на оплату праці. Рішення про зазначені виплати приймається органом вищого рівня. Преміювання голів обласних, районних і районних у містах рад, їх заступників, сільських, селищних і міських голів, установлення їм надбавок, надання матеріальної допомоги здійснюється у порядку та розмірах, визначених цією постановою, у межах затверджених видатків на оплату праці. Рішення про зазначені виплати приймається відповідною радою.
21. Положенням про преміювання та надання матеріальної допомоги працівникам органу місцевого самоврядування Будильської сільської ради визначено, що преміювання сільського голови проводиться згідно рішення сесії сільської ради. Рішення приймається на засіданні сесії сільської ради на підставі якого виплата премії проводиться щомісячно.
22. Як установлено судами попередніх інстанцій, питання про установлення виплат сільському голові ОСОБА_2 у 2018 році обговорювалося на об`єднаному засіданні постійних комісії Будильської сільської ради Лебединського району Сумської області 22.12.2017, було розглянуто питання №20 про встановлення виплат сільському голові у 2018 році, погоджено відповідний проект рішення, що підтверджується протоколом об`єднаного засідання постійних комісій Будильської сільської ради від 22.12.2017 (а.с. 26-27).
23. На підставі вказаних положень діючого законодавства та протоколу засідання постійних комісій 22.12.2017 на засіданні 20 сесії 7 скликання Будильської сільської ради було винесено питання про встановлення виплат сільському голові у 2018 році, а саме:
23.1. 1. Встановити сільському голові ОСОБА_2 надбавку за вислугу років в розмірі 25 відсотків до посадового окладу з урахуванням надбавки за ранг, враховуючи, що стаж роботи, який дає право на таку надбавку становить 16 років 2 місяці 16 днів станом на 01.01.2018.
23.2. 2. Встановити сільському голові ОСОБА_2 надбавку за високі досягнення у праці у розмірі 50 відсотків до посадового окладу з урахуванням надбавки за ранг та вислугу років з 01.01.2018.
23.3. 3. Встановити, що преміювання сільського голови ОСОБА_2 здійснюється щомісячно в розмірі 50 відсотків до посадового окладу з урахуванням надбавки за ранг та вислугу років за фактично відпрацьований час в межах фонду оплати праці та економії фонду оплати праці з 01.01.2018.
23.4. 4. Надати право сільському голові ОСОБА_2 на протязі 2018 року використовувати щорічні та додаткові відпустки з виплатою допомоги на оздоровлення в розмірі середньомісячної заробітної плати згідно чинного законодавства та Положення про преміювання та надання матеріальної допомоги працівникам органу місцевого самоврядування Будильської сільської ради.
23.5. 5. Дозволити виплату сільському голові ОСОБА_2 на протязі 2018 року допомоги для вирішення соціально-побутових питань в розмірі середньомісячної заробітної плати в межах фонду оплати праці.
24. Рішення було прийнято більшістю голосів - «За» проголосувало 10 чоловік, що підтверджується протоколом засіданні 20 сесії 7 скликання Будильської сільської ради Лебединського району Сумської області від 22.12.2017 (а.с. 26-27).
25. За таких обставин та правового регулювання Верховний Суд підтримує висновки судів попередніх інстанцій про те, що рішення 20 сесії Будильської сільської ради 7 скликання від 22.12.2017 «Про становлення виплат сільському голові у 2018 році» не суперечить нормам законодавства, суб`єкт владних повноважень довів правомірність прийнятого ним рішення, а тому відсутні підстави для задоволення позовних вимог про визнання необґрунтованими та скасування оскаржуваного рішення.
26. Доводи касаційної скарги не спростовують таких висновків суду і зводяться до переоцінки встановлених судами обставин справи.
27. Таким чином, зважаючи на приписи статті 350 КАС України, касаційну скаргу необхідно залишити без задоволення, а оскаржувані судові рішення - без змін.
VII. Судові витрати
28. З огляду на результат касаційного розгляду та відсутність документально підтверджених судових витрат, понесених учасниками справи у зв`язку з переглядом справи в суді касаційної інстанції, судові витрати розподілу не підлягають.
Керуючись статтями 3, 341, 343, 349, 350, 355, 356, 359 КАС України, суд
п о с т а н о в и в :
1. Касаційну скаргу ОСОБА_1 залишити без задоволення.
2. Рішення Сумського окружного адміністративного суду від 14 березня 2018 року та постанову Харківського апеляційного адміністративного суду від 23 травня 2018 року залишити без змін.
Постанова набирає законної сили з дати її прийняття, є остаточною і не може бути оскаржена.
Головуючий О.О. Шишов
Судді І.В. Дашутін
Ж.М. Мельник-Томенко