Главная Сервисы для юристов ... База решений “Протокол” Ухвала КАС ВП від 17.01.2019 року у справі №808/1709/18 Ухвала КАС ВП від 17.01.2019 року у справі №808/17...
print
Друк
search Пошук
comment
КОММЕНТАРИЙ от ресурса "ПРОТОКОЛ":

КОММЕНТАРИЙ от ресурса "ПРОТОКОЛ":

Державний герб України

ПОСТАНОВА

Іменем України

15 травня 2019 року

м. Київ

справа № 808/1709/18

адміністративне провадження № К/9901/375/19

Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:

головуючого - Стародуба О.П., суддів - Анцупової Т.О., Кравчука В.М.,

розглянувши в порядку письмового провадження касаційну скаргу Уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію Публічного акціонерного товариства «Банк Камбіо» на постанову Третього апеляційного адміністративного суду від 03.12.2018р. (судді - Ясенова Т.І., Суховаров А.В., Семененко Я.В.) у справі за позовом ОСОБА_1 до Уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію Публічного акціонерного товариства «Банк Камбіо», Фонду гарантування вкладів фізичних осіб про визнання протиправними дій та бездіяльності, зобов`язання вчинити дії,

в с т а н о в и в :

У травні 2018 року позивач звернулась до суду з позовом, в якому просила:

визнати протиправними дії Уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію Публічного акціонерного товариства «Банк Камбіо» (далі - Уповноважена особа Фонду) щодо застосування наслідків нікчемності правочину по перерахуванню 25.09.2015р. з власного рахунку ТОВ «Виробничо-торгівельний дім «Будкамінь» грошових коштів на її рахунок № НОМЕР_1 на загальну суму 200000 грн;

визнати протиправною бездіяльність Фонду гарантування вкладів фізичних осіб щодо не здійснення їй відшкодування коштів за вкладом, розміщеним на її рахунку № НОМЕР_1 в ПАТ «Банк Камбіо»;

зобов`язати Фонд гарантування вкладів фізичних осіб (далі - Фонд) надати для здійснення виплати гарантованої суми відшкодування інформацію про неї, як вкладника ПАТ «Банк Камбіо», яка має право на відшкодування за вкладом за рахунок Фонду гарантування вкладів фізичних осіб, до банку-агента, через який Фонд гарантування вкладів фізичних осіб здійснює виплати гарантованої суми відшкодування вкладникам ПАТ «Банк Камбіо» відповідно до Закону України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб».

В обґрунтування позовних вимог посилається на те, що вона є вкладником ПАТ «Банк Камбіо» в розумінні статті 2 Закону України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб», відповідачі протиправно не включили її до Переліку вкладників, які мають право на відшкодування коштів за вкладами в банку за рахунок Фонду гарантування вкладів фізичних осіб, чим порушили її законне право на отримання гарантованої суми вкладу.

Рішенням Запорізького окружного адміністративного суду від 05.07.2018р. в задоволенні позову відмовлено.

Постановою Третього апеляційного адміністративного суду від 03.12.2018р. скасовано рішення суду першої інстанції, позов задоволено частково.

Визнано протиправною бездіяльність Уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію ПАТ «Банк Камбіо» щодо невключення позивача до Переліку рахунків вкладників, які мають право на відшкодування коштів за вкладом у ПАТ «Банк Камбіо» за рахунок Фонду гарантування вкладів фізичних осіб по Договору від 25.09.2014р. №47 банківського рахунку НОМЕР_1 на суму 200000 грн.

Зобов`язано Уповноважену особу Фонду включити позивача до Переліку рахунків вкладників ПАТ «Банк Камбіо», які отримують кошти в межах гарантованої суми за рахунок Фонду гарантування вкладів фізичних осіб та подати до Фонду гарантування вкладів фізичних осіб додаткову інформацію про позивача як вкладника, який має право на відшкодування коштів в розмірі 200000 грн за Договором від 25.09.2014р. №47 банківського рахунку НОМЕР_1 для внесення даних щодо неї до Загального реєстру вкладників Публічного акціонерного товариства «Банк Камбіо», які отримують кошти в межах гарантованої суми відшкодування за рахунок коштів Фонду гарантування вкладів фізичних осіб.

В задоволенні решти позовних вимог відмовлено.

З ухваленим у справі рішенням суду апеляційної інстанції не погодилась Уповноважену особа Фонду, подала касаційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення апеляційним судом норм матеріального та процесуального права просила скасувати судове рішення суду апеляційної інстанції та залишити в силі рішення суду першої інстанції.

В обґрунтування касаційної скарги посилається на те, що дії Уповноваженої особи Фонду повністю відповідають положенням Закону України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб», перевіркою виявлено, що договір банківського вкладу, укладений між позивачем та банком, має ознаки нікчемності правочину на підставі ст. 38 цього Закону, зокрема, такого, що призвело до збільшення гарантованої суми відшкодування за вкладами фізичних осіб Фондом, а тому до нього правомірно застосовано відповідні наслідки.

Позивач у відзиві на касаційну скаргу просив залишити її без задоволення, а постанову суду апеляційної інстанції без змін.

Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши на підставі встановлених фактичних обставин справи правильність застосування судами норм матеріального та процесуального права суд приходить до висновку, що касаційна скарга підлягає задоволенню частково з наступних мотивів та передбачених законом підстав.

Так, відповідно до частин 1, 2, 4 статті 26 Закону України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб», в редакції чинній на час виникнення спірних правовідносин, Фонд гарантує кожному вкладнику банку відшкодування коштів за його вкладом. Фонд відшкодовує кошти в розмірі вкладу, включаючи відсотки, нараховані на день початку процедури виведення Фондом банку з ринку, але не більше суми граничного розміру відшкодування коштів за вкладами, встановленого на дату прийняття такого рішення, незалежно від кількості вкладів в одному банку. Сума граничного розміру відшкодування коштів за вкладами не може бути меншою 200000 гривень. Адміністративна рада Фонду не має права приймати рішення про зменшення граничної суми відшкодування коштів за вкладами.

Вкладник набуває право на одержання гарантованої суми відшкодування коштів за вкладами за рахунок коштів Фонду в межах граничного розміру відшкодування коштів за вкладами після прийняття рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку.

Фонд не відшкодовує кошти: 1) передані банку в довірче управління; 2) за вкладом у розмірі менше 10 гривень; 3) за вкладом, підтвердженим ощадним (депозитним) сертифікатом на пред`явника; 4) розміщені на вклад у банку особою, яка була членом спостережної (наглядової) ради, правління (ради директорів), ревізійної комісії банку, якщо з дня її звільнення з посади до дня прийняття Національним банком України рішення про віднесення такого банку до категорії неплатоспроможних не минув один рік; 5) розміщені на вклад у банку особою, яка надавала банку професійні послуги як аудитор, юридичний радник, суб`єкт оціночної діяльності, якщо ці послуги мали безпосередній вплив на виникнення ознак неплатоспроможності банку і якщо з дня припинення надання послуг до дня прийняття Національним банком України рішення про віднесення такого банку до категорії неплатоспроможних не минув один рік; 6) розміщені на вклад власником істотної участі банку; 7) розміщені на вклад особою, яка на індивідуальній основі отримує від банку проценти за вкладом на більш сприятливих договірних умовах, ніж звичайні, або має інші фінансові привілеї від банку; 8) за вкладом у банку, якщо такий вклад використовується вкладником як засіб забезпечення виконання іншого зобов`язання перед цим банком, у повному обсязі вкладу до дня виконання зобов`язань; 9) за вкладами у філіях іноземних банків; 10) за вкладами у банківських металах.

Згідно частин 1, 2, 5, 6 статті 27 цього Закону Уповноважена особа Фонду складає перелік вкладників та визначає розрахункові суми відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду відповідно до вимог цього Закону та нормативно-правових актів Фонду станом на день отримання рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку.

Уповноважена особа Фонду протягом трьох днів з дня отримання Фондом рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку формує повний перелік вкладників, які мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду, із визначенням сум, що підлягають відшкодуванню.

Протягом шести днів з дня отримання Фондом рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку виконавча дирекція Фонду затверджує реєстр вкладників для здійснення виплат відповідно до наданого уповноваженою особою Фонду переліку вкладників.

Уповноважена особа Фонду протягом трьох днів з дня отримання Фондом рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію формує перелік вкладників, кошти яких не підлягають відшкодуванню Фондом відповідно до частини четвертої статті 26 цього Закону.

В ході розгляду справи судами першої та апеляційної інстанцій встановлено, що 25.09.2014р. між позивачем та ПАТ «Банк Камбіо» укладено Договір на відкриття та обслуговування поточного рахунку № НОМЕР_1 у національній валюті, відповідно до якого банк відкриває позивачу поточний рахунок та здійснює його розрахунково-касове обслуговування. (а.с. 23)

25.09.2014р. між позивачем та ТОВ «ВТД «Будкамінь» (позикодавець) укладено договір займу №47, відповідно до пункту 1.1. якого товариство передає у власність позивача грошові кошти в розмірі, зазначеному у п.2.1. даного Договору, а позивач зобов`язується повернути товариству зазначену грошову суму в строк, передбачений п.4.1. даного Договору. (а.с. 23 - 24)

Відповідно до пунктів 2.1. та п. 4.1. цього Договору сума займу складає 200000 грн та має бути повернута в строк до 31.12.2016р.

У реквізитах до Договору займу №47 позивачем вказано банківський рахунок у ПАТ «Банк Камбіо» № НОМЕР_1 .

Згідно виписки по особовому рахунку позивача за 25.09.2014р. на його рахунок перераховано грошові кошти в розмірі 200000 грн від ТОВ «ВТД «Будкамінь», призначення платежу - «перерахунок поворотної фінансової допомоги згідно Договору №47 від 25.09.2014р.». (а.с. 25)

На підставі постанови Правління Національного банку України від 04.12.2014р. №782 «Про віднесення публічного акціонерного товариства «Банк Камбіо» до категорії неплатоспроможних», виконавчою дирекцією Фонду гарантування вкладів фізичних осіб прийнято рішення від 04.12.2014р. №140 «Про запровадження тимчасової адміністрації у ПАТ «Банк Камбіо», згідно з яким з 05.12.2014р. запроваджено тимчасову адміністрацію та призначено Уповноважену особу Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на тимчасову адміністрацію в ПАТ «Банк Камбіо». (а.с. 76 - 78)

На підставі постанови Правління Національного банку України від 27.02.2015р. №144 «Про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію ПАТ «Банк Камбіо» виконавчою дирекцією Фонду гарантування вкладів фізичних осіб прийнято рішення від 02.03.2015р. №46 про початок здійснення процедури ліквідації ПАТ «Банк Камбіо» та призначено ОСОБА_2 Уповноваженою особою Фонду на ліквідацію банку строком на 1 рік з 02.03.2015р. по 01.03.2016р. (а.с. 79 - 80)

Судами встановлено, що у зв`язку із прийняттям виконавчою дирекцією Фонду рішення від 02.03.2015р. №46, Фонд гарантування вкладів фізичних осіб з 06.03.2015р. розпочав виплату коштів вкладникам, які були включені Уповноваженою особою Фонду до переліку вкладників, які мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду. Для отримання коштів вкладники ПАТ «Банк Камбіо» з 06.03.2015р. по 17.04.2015р. включно могли звертатись до установ банку-агента - ПАТ «Укрінбанк».

Наказом Уповноваженої особи Фонду від 17.02.2015р. №157 на підставі пункту 3 частини другої статті 37 Закону України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб» здійснено у ПАТ «Банк Камбіо» перевірку документів, пов`язаних з укладенням банком протягом одного року до дня запровадження тимчасової адміністрації, договорів банківського вкладу (депозиту) та договорів банківського рахунку (поточних рахунків, в тому числі карткових) з вкладниками, а також обставин зарахування грошових коштів на рахунки таких осіб, а також створено для цього Комісію з перевірки вкладів фізичних осіб.

Результати роботи Комісії оформлено протоколом від 27.02.2015р.

Постановою Запорізького окружного адміністративного суду від 02.07.2015р., яка залишена без змін ухвалою Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 19.04.2017р., визнати протиправною бездіяльність Уповноваженої особи Фонду щодо не включення позивача до повного Переліку вкладників ПАТ «Банк Камбіо», які мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду гарантування вкладів фізичних осіб, та зобов`язано Уповноважену особу Фонду надати до Фонду гарантування вкладів фізичних осіб додаткову інформацію щодо позивача, як вкладника, який має право на відшкодування коштів за вкладом у ПАТ «Банк Камбіо» за рахунок Фонду гарантування вкладів фізичних осіб. (а.с. 43 - 47)

Листом від 07.06.2017р. ПАТ «Банк Камбіо» повідомлено позивача про те, що 14.12.2016р. Уповноваженою особою Фонду надано до Фонду гарантування вкладів фізичних осіб додаткову інформацію про включення позивача до повного Переліку вкладників ПАТ «Банк Камбіо», які мають право на відшкодування за вкладом за рахунок Фонду гарантування вкладів фізичних осіб, а рішенням виконавчої дирекції Фонду гарантування вкладів фізичних осіб від 22.12.2016р. №2964 затверджено зміни та доповнення до Загального реєстру вкладників ПАТ «Банк Камбіо» щодо позивача. (а.с. 29)

Листами від 05.07.2017р. та від 08.08.2017р. Фондом гарантування вкладів фізичних осіб повідомлено позивача про те, що на даний час за заявою Фонду здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ст. 218-1 Кримінального кодексу України. Під час досудового розслідування кошти, розміщені на банківському рахунку позивача в ПАТ «Банк Камбіо» відповідно до ст. 100 Кримінального процесуального кодексу України визнані речовим доказом, ухвалою слідчого судді на зазначені грошові кошти накладено арешт, а тому виплата коштів можлива лише після прийняття відповідного процесуального рішення у кримінальному провадженні. (а.с. 30 - 31)

Ухвалою слідчого судді Шевченківського районного суду м. Києва від 12.01.2018р. скасовано арешт, застосований в межах досудового розслідування у кримінальному провадженні №32016100000000135 від 09.11.2016р. за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ст. 218-1 Кримінального кодексу України, ухвалою слідчого судді цього ж суду від 21.12.2016р., на грошові кошти в банківському рахунку № НОМЕР_1 позивача, відкритому у ПАТ «Банк Камбіо». (а.с. 34 - 35)

При цьому також скасовано заборону посадовим особам ПАТ «Банк Камбіо». А також будь-яким іншим особам відчужувати, розпоряджатись та використовувати безготівкові грошові кошти позивача на рахунку НОМЕР_1 , що відкритий у ПАТ «Банк Камбіо».

18.01.2018р. позивач звернулась до Фонду гарантування вкладів фізичних осіб із заявою, в якій, посилаючись на ухвалу слідчого судді від 12.02.2018р. та на постанову Запорізького окружного адміністративного суду від 02.07.2015р. і ухвалу Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 19.04.2017р. у справі №808/2994/15, якими в свою чергу встановлено правомірність зарахування грошових коштів на банківський рахунок позивача, просив невідкладно вжити заходів щодо виплати належної їй гарантованої суми відшкодування за вкладом, розміщеним нею у ПАТ «Банк Камбіо» на рахунку НОМЕР_1 . (а.с. 36 - 37)

При цьому позивач зазначила, що на даний час відсутні будь-які законні підстави для відмови у виплаті їй гарантованої суми відшкодування за вкладом, проте станом на 18.01.2018р. відшкодування коштів за моїм вкладом на її банківському рахунку у ПАТ «Банк Камбіо» в межах гарантованої суми відшкодування не здійснено.

Листом від 18.03.2018р. Фонд гарантування вкладів фізичних осіб повідомив позивача про те, що перераховані кошти на рахунок позивача не є її власними коштами та не є вкладом в розумінні Закону України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб». Крім того, повідомлено про те, що кошти, розміщені на поточному банківському рахунку позивача, які надійшли шляхом перерахування з поточного рахунку ТОВ «ВТД «Будкамінь» з призначенням платежу перерахування поворотної фінансової допомоги, не мають ознак вкладу, на які поширюються гарантії Фонду гарантування вкладів фізичних осіб», а правовою основою для отримання позики є договір позики, а не договір банківського вкладу (депозиту) чи банківського рахунку. (а.с. 32 - 33)

Рішенням виконавчої дирекції Фонду гарантування вкладів фізичних осіб від 29.03.2018р. №900 звільнено Уповноважену особу Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію ПАТ «Банк Камбіо» ОСОБА_3 . з 30.03.2018р., та призначено на цю посаду ОСОБА_4 на строк з 30.03.2018р. по 01.03.2019р. (а.с. 63)

11.04.2018р. ПАТ «Банк Камбіо» прийнято наказ №60, яким затверджено Акт від 06.04.2018р. Комісії з додаткової перевірки правочинів на предмет відповідності таких операцій рішенню виконавчої дирекції Фонду гарантування вкладів фізичних осіб від 13.07.2017р. №111/17, яким визнано нікчемними правочини (операції з перерахування грошових коштів в межах ПАТ «Банк Камбіо» з рахунків юридичних осіб на рахунки фізичних осіб), перелік яких вказано у Додатку №1 до цього наказу, та застосовано наслідки нікчемності правочинів згідно п. 7 ч. 3 ст. 38 Закону України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб». (а.с. 32)

До Додатку №1 до цього наказу включено банківську операцію щодо перерахування грошових коштів в сумі 200000 грн з рахунку ТОВ «ВТД «Будкамінь» на банківський рахунок позивача № НОМЕР_1 , яка є нікчемною відповідно до п. 7 ч. 3 ст. 38 Закону України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб». (а.с. 33)

13.04.2018р. ПАТ «Банк Камбіо» позивача повідомлено про те, що на виконання п. 8 ч. 1 ст. 48, п. 4 ч. 2 ст. 37, ч. 2 ст. 38 Закону України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб» наказом Уповноваженої особи Фонду від 11.04.2018р. №60 затверджено Акт від 06.04.2018р. Комісії з додаткової перевірки правочинів на предмет відповідності таких операцій рішенню виконавчої дирекції Фонду гарантування вкладів фізичних осіб від 13.07.2017р. №111/17, яким визнано нікчемним правочин, вчинений 25.09.2014р., щодо перерахування грошових коштів в межах ПАТ «Банк Камбіо» з рахунку ТОВ «ВТД «Будкамінь» НОМЕР_2 на рахунок позивача в сумі 200000 грн з призначенням платежу - «перерахування поворотної фінансової допомоги згідно договору №47 від 25.09.2014р.», та застосовано наслідки нікчемності правочинів, в тому числі здійснено зворотні транзакції по рахунку за нікчемним правочином. (а.с. 39)

У повідомленні також зазначено, що застосування до правочину п. 7 ч. 3 ст. 38 Закону України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб» зумовлено тим, що у зв`язку із віднесенням ПАТ «Банк Камбіо» до категорії неплатоспроможних та з огляду на незадовільний стан платіжної дисципліни банку для юридичних осіб існували цілком обґрунтовані ризики щодо незадоволення їх кредиторських вимог в результаті ліквідації банку.

Юридичні особа шляхом укладення правочинів, за якими фізичним особам перераховано кошти в межах гарантованої до відшкодування Фондом суми, отримали переваги (пільги), прямо не встановлені для них законодавством чи внутрішніми документами банку, адже, згідно з нормами чинного законодавства України, умовою договорів про поворотну безвідсоткову фінансову допомогу, поворотну безвідсоткову позику, що слугували підставою для перерахування коштів з рахунків юридичних осіб на рахунки фізичних осіб (відповідно до призначення платежів), передбачено повернення такої ж суми грошових коштів.

Листом, який надійшов до Фонду гарантування вкладів фізичних осіб 24.04.2018р., ПАТ «Банк Камбіо» на підставі наказу Уповноваженої особи Фонду від 11.04.2018р. №60 надав доповнення до переліку вкладників ПАТ «Банк Камбіо», які мають прав на відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду гарантування вкладів фізичних осіб, та зазначив, що доповнення стосуються вкладників, щодо яких проведено додаткову перевірку, за результатами якої встановлено, що правочини, щодо яких здійснювалась перевірка. Мають ознаки нікчемності відповідно до п. 7 ч. 3 ст. 38 Закону України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб». (а.с. 70)

У зв`язку з викладеним, банк просив виключити вкладників, щодо яких була проведена додаткова перевірка правочинів та визнано їх нікчемними з переліку вкладників, які мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду, а також прийняти доповнення до Переліку вкладників ПАТ «Банк Камбіо», які мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок коштів Фонду гарантування вкладів фізичних осіб відповідно до Додатку №1.

До Додатку №1 включено позивача та її банківський рахунок № НОМЕР_1 та розрахункову суму в розмірі 200016,07 грн. (а.с. 71)

26.04.2018р. виконавчою дирекцією Фонду гарантування вкладів фізичних осіб прийнято рішення №1204, яким затверджено зміни та доповнення до Загального реєстру вкладників ПАТ «Банк Камбіо», які мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок коштів Фонду. (а.с. 74 - 75)

Вважаючи відмову Уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію ПАТ «Банк Камбіо» щодо невключення до Переліку та Загального реєстру вкладників, які мають право на відшкодування вкладу за рахунок Фонду гарантування вкладів фізичних осіб протиправною позивач звернулась до суду із вказаним позовом.

Відмовляючи в задоволенні позову, суд першої інстанції виходив з того, що дії та рішення Уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на здійснення тимчасової адміністрації в ПАТ «Банк Камбіо» повністю відповідають Закону України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб». При цьому суд першої інстанції виходив з того, що Уповноваженою особою Фонду прийнято рішення про виключення позивача з Переліку вкладників, які мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду гарантування вкладів фізичних осіб, а Фондом таке рішення прийнято та затверджено.

Скасовуючи рішення суду першої інстанції та приймаючи нову постанову про задоволенні позову, суд апеляційної інстанції виходив з того, що позивачем укладено з ПАТ «Банк Камбіо» договір банківського рахунку, на умовах якого банком залучено від позивача грошові кошти, які. Зокрема, знаходилися на її рахунку на час початку процедури ліквідації Банку), то позивач, у розумінні Закону України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб» є вкладником Банку та має право на гарантії, які визначені статтею 26 Закону.

Крім того, суд апеляційної інстанції виходив з того, що відповідачем не встановлено обставин, які б вказували на наявність підстав для визнання нікчемним правочину, який укладено саме між позивачем та ПАТ «Банк Камбіо».

Також апеляційний суд виходив з того, що умови вказаного договору (договір банківського рахунку) не порушують публічного порядку, що б могло свідчити про його нікчемність з огляду на положення статті 228 Цивільного кодексу України, не наведено відповідачем і підстав для визнання нікчемним договору в силу приписів статті 38 Закону України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб».

Апеляційний суд дійшов висновку про те, що взаємовідносини ПАТ «Банк Камбіо» з ТОВ «ВТД «Будкамінь» не можуть слугувати підставою для висновків щодо нікчемності Договору банківського рахунку, який укладено між позивачем та ПАТ «Банк Камбіо», та до якого не має жодного відношення ТОВ «ВТД «Будкамінь».

З такими висновками суду апеляційної інстанції колегія суддів частково погоджується і вважає, що вони відповідають нормам матеріального та процесуального права і фактичним обставинам справи.

Мотиви та доводи наведені у касаційній скарзі, висновки суду апеляційної інстанції не спростовують і є безпідставними, оскільки в ході розгляду справи судами встановлено, що між позивачем та банком укладено договір банківського вкладу, позивач в силу положень Закону України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб» відповідає вимогам до вкладника, який має право на відшкодування коштів за рахунок Фонду, відповідач протиправно не подав до Фонду інформацію щодо позивача про наявність таких підстав, а тому суд апеляційної інстанції обґрунтовано прийняв рішення про задоволення позову.

Така обставина як наявність руху коштів по рахункам інших клієнтів банку, які мали на той час великі вклади, та відповідно до яких в цей час проводились операції по рахункам вкладників, не може бути підставою для відмови позивачу у включенні до переліку вкладників.

Крім того, предметом розгляду і доведення у даній справі були фактичні обставини щодо наявності чи відсутності у відповідачів передбачених законом підстав для невключення позивача до Переліку вкладників і відповідно правомірності в зв`язку з цим їх дій та бездіяльності.

В той же час, встановлення дійсної належності отриманих на рахунок позивача коштів, фактів поділу великого вкладу з метою набуття права на його відшкодування за рахунок коштів Фонду, наявність в окремих осіб умислу на заволодіння державними коштами не були предметом розгляду у даній справі.

Такі фактичні обставини підлягають самостійному доведенню і встановленню на підставі відповідних доказів, за участю усіх осіб, для яких встановлення таких обставин може мати значення.

Відповідно до частини 1 статті 350 КАС України суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення - без змін, якщо визнає, що суди першої та апеляційної інстанцій не допустили неправильного застосування норм матеріального права при ухваленні судових рішень чи вчиненні процесуальних дій.

В той же час, у постанові від 04.07.2018р. №819/353/16 Велика Палата Верховного Суду у подібних правовідносинах сформувала правовий висновок щодо застосування норм матеріального права у спорах цієї категорії щодо можливості розгляду в судовому порядку позовних вимог щодо визнання відповідачем нікчемним укладеного з позивачем договору.

Так, Велика Палата Верховного Суду дійшла висновку, що встановлена правова природа наказу Уповноваженої особи Фонду про визнання правочинів нікчемними унеможливлює здійснення судового розгляду щодо визнання його недійсним, а тому позовні вимоги про визнання протиправним та скасування наказу в частині визнання правочину за договором банківського вкладу (депозиту), укладеного між банком та позивачем, нікчемним, не можуть бути розглянуті в судовому порядку.

Відповідно до пункту 1 статті 238 Кодексу адміністративного судочинства України суд закриває провадження у справі якщо справу не належить розглядати за правилами адміністративного судочинства.

Відповідно до статті 354 Кодексу адміністративного судочинства України суд касаційної інстанції скасовує судові рішення в касаційному порядку повністю або частково і залишає позовну заяву без розгляду або закриває провадження у справі у відповідній частині з підстав, встановлених відповідно статтями 238, 240 цього Кодексу.

Колегія суддів враховуючи викладене, прийшла до висновку, що постанова суду апеляційної інстанції підлягає скасуванню в частині позовних вимог щодо нікчемності правочину із закриттям в цій частині провадження у справі, а в решті - залишенню без змін.

Керуючись статтями 238, 349, 350, 354, 356, 359 Кодексу адміністративного судочинства України,

п о с т а н о в и в :

Касаційну скаргу Уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію Публічного акціонерного товариства «Старокиївський банк» задовольнити частково.

Постанову Третього апеляційного адміністративного суду від 03.12.2018р. скасувати в частині вирішення позовних вимог про визнання протиправними дій Уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію Публічного акціонерного товариства «Банк Камбіо» щодо застосування наслідків нікчемності правочину по перерахуванню 25.09.2015р. з власного рахунку ТОВ «Виробничо-торгівельний дім «Будкамінь» грошових коштів на рахунок ОСОБА_1 № НОМЕР_1 на загальну суму 200000 грн, а провадження у справі в цій частині позовних вимог закрити.

В решті постанову Третього апеляційного адміністративного суду від 03.12.2018р. залишити без змін.

Постанова набирає законної сили з дати її прийняття, є остаточною та оскарженню не підлягає.

Судді:

О.П. Стародуб

Т.О. Анцупова

В.М. Кравчук

logo

Юридические оговорки

Protocol.ua обладает авторскими правами на информацию, размещенную на веб - страницах данного ресурса, если не указано иное. Под информацией понимаются тексты, комментарии, статьи, фотоизображения, рисунки, ящик-шота, сканы, видео, аудио, другие материалы. При использовании материалов, размещенных на веб - страницах «Протокол» наличие гиперссылки открытого для индексации поисковыми системами на protocol.ua обязательна. Под использованием понимается копирования, адаптация, рерайтинг, модификация и тому подобное.

Полный текст