Історія справи
Ухвала КАС ВП від 13.03.2018 року у справі №466/2402/17
ПОСТАНОВА
Іменем України
15 березня 2018 року
Київ
справа №466/2402/17
адміністративне провадження №К/9901/2679/17
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
головуючого - Мороз Л.Л.,
суддів: Бучик А.Ю., Гімона М.М.,
розглянувши у порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами у касаційній інстанції адміністративну справу № 466/2402/17
за позовом ОСОБА_1 до Личаківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України м. Львова про визнання дій протиправними і зобов'язання провести перерахунок пенсії державного службовця, провадження по якій відкрито
за касаційною скаргою Личаківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України м. Львова на постанову Шевченківського районного суду м. Львова, прийняту 19 липня 2017 року у складі судді Ковальчука О.І. та постанову Львівського апеляційного адміністративного суду, прийняту 18 жовтня 2017 року у складі колегії суддів: головуючого - Шавеля Р.М., суддів Бруновської Н.В., Костіва М.В.,
в с т а н о в и в :
ОСОБА_1 звернулась до суду з адміністративним позовом, в якому просила визнати протиправними дії Управління Пенсійного фонду України в Шевченківському районі м. Львова щодо невключення до середньомісячного заробітку державного службовця сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, грошової винагороди за вислугу років, індексації заробітної плати під час обчислення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу»; зобов'язати пенсійний орган перерахувати призначену їй пенсію, починаючи з 01 вересня 2014 року, з урахуванням інших видів виплат (матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати) згідно з поданою довідкою про заробітну плату, якою передбачені складові заробітної плати для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу», на які нараховано та утримано страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Постановою Шевченківського районного суду м. Львова від 19 липня 2017 року позов задоволено: визнано незаконним рішення Личаківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України м. Львова № 2167/06-11 від 29 червня 2017 року про відмову ОСОБА_1 в перерахунку пенсії за віком щодо невключення до середньомісячного заробітку державного службовця сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати та грошової винагороди, передбаченої постановою КМ України № 212 від 24 лютого 2003 року, під час обчислення пенсії відповідно до статті 37 Закону України «Про державну службу»; зобов'язано відповідача перерахувати призначену позивачу пенсію відповідно до Закону України «Про державну службу» у розмірі 81 відсотка заробітної плати, відповідно до виданої довідки Управління соціального захисту Департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради № 2603-вих-322 від 28 лютого 2017 року, починаючи з 01 вересня 2014 року, та врахувати інші види виплат, а саме: матеріальну допомогу на оздоровлення та матеріальну допомогу на вирішення соціально-побутових питань, індексацію заробітної плати та грошову винагороду, передбачену постановою КМ України № 212 від 24 лютого 2003 року, на які нараховано та утримано страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування
Постановою Львівського апеляційного адміністративного суду від 18 жовтня 2017 року постанову Шевченківського районного суду м. Львова від 19 липня 2017 року скасовано та прийнято нову постанову, якою позов задоволено частково. Визнано відмову Управління Пенсійного фонду України в Шевченківському районі м. Львова (правонаступником якого Личаківське об'єднане управління Пенсійного фонду України м. Львова), яка викладена листі № Т-23 від 18 березня 2017 року, від проведення перерахунку пенсії ОСОБА_1 із урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, грошової винагороди за вислугу років, індексації заробітної плати, на які нараховувалися і сплачувалися внески (збори) на загальнообов'язкове державне пенсійне (соціальне) страхування, - протиправною. Зобов'язано Личаківське об'єднане управління Пенсійного фонду України м. Львова здійснити перерахунок призначеної ОСОБА_1 пенсії державного службовця у розмірі 81 (вісімдесят один) відсотка середньомісячної заробітної плати відповідно до статті 37 Закону України «Про державну службу» (в редакції, чинній на момент призначення пенсії), із врахуванням виплачених їй сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, грошової винагороди за вислугу років, індексації заробітної плати, на які нараховувалися і сплачувалися внески (збори) на загальнообов'язкове державне пенсійне (соціальне) страхування, включивши такі до місячного розрахунку заробітної плати для призначення (перерахунку) пенсії, починаючи з 03 жовтня 2016 року включно, та провести виплату нарахованих сум (за виключенням проведених виплат). Позовні вимоги про зобов'язання провести перерахунок та виплату пенсії державного службовця за період з 01 вересня 2014 року до 02 жовтня 2016 року включно - залишено без розгляду у зв'язку з пропуском строку звернення до суду. В задоволенні решти позовних вимог відмовлено.
Як встановлено, починаючи з 15 травня 2006 року, позивачу ОСОБА_1 призначена пенсія за віком відповідно до Закону України «Про державну службу».
Відповідно до довідки Управління соціального захисту Департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради № 2603-вих-322 від 28 лютого 2017 року позивачу в період з 01 січня 2005 року до 22 липня 2007 року виплачені матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, індексація зарплати та грошова винагорода за вислугу років.
28 лютого 2017 року ОСОБА_1 звернулася до Управління Пенсійного фонду України в Шевченківському районі м. Львова із заявою щодо перерахунку її пенсії із врахуванням всіх складових заробітної плати; листом пенсійного органу від 18 березня 2017 року повідомлено ОСОБА_1 про відмову в перерахунку пенсії із врахуванням сум виплачених матеріальних допомог, індексації та грошової винагороди за вислугу років.
Суди виходили з того, що на підставі статті 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплати, доходу), на які відповідно до вказаних Законів нараховуються страхові внески, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці, при цьому враховується основна і додаткова заробітна плата, визначена Законом України «Про оплату праці». Таким чином, матеріальні допомоги, грошова винагорода за вислугу років та індексація враховуються під час обчислення середнього заробітку, на них нараховуються страхові внески, а тому останні повинні враховуватися при обчисленні пенсії державного службовця.
Не погоджуючись з рішеннями судів першої та апеляційної інстанцій, відповідач подав касаційну скаргу. Просить скасувати судові рішення та відмовити у позові.
В обґрунтування своїх вимог заявник посилається на неправильне застосування судами норм матеріального та порушення норм процесуального права.
Суд, переглянувши судові рішення в межах доводів та вимог касаційної скарги, дійшов висновку про залишення скарги без задоволення, а оскаржених судових рішення - без змін, оскільки відсутні підстави для їх скасування.
Відповідно до статті 37 Закону України «Про державну службу» (в редакції, чинній на час призначення пенсії) на одержання пенсії державних службовців мають право особи, які досягли встановленого законодавством пенсійного віку, за наявності страхового стажу для чоловіків - не менше 25 років, для жінок - не менше 20 років, у тому числі стажу державної служби - не менше 10 років, та які на час досягнення пенсійного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менше 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, - незалежно від місця роботи на час досягнення пенсійного віку. Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі.
За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків заробітної плати.
Згідно із частиною першою статті 1 Закону України «Про оплату праці» заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.
Відповідно до статті 2 вказаного Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.
Частиною другою статті 33 Закону України «Про державну службу» (в редакції, чинній на час призначення пенсії) передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.
Також відповідно до частини 6 статті 95 Кодексу законів про працю заробітна плата підлягає індексації у встановленому законодавством порядку.
Статтею 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» визначено, що до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).
В статті 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» визначаються виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема, до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно із зазначеним Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
Таким чином, для обчислення пенсії включаються усі види оплати праці (виплат, доходу), на які нараховано збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
Суд першої інстанції, з яким погодився суд апеляційної інстанції, дійшов правильного та обґрунтованого висновку про те, що отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
З огляду на зазначене, суд погоджується з висновками суду апеляційної інстанції про наявність підстав для часткового задоволення позовних вимог.
Апеляційний суд ухвалив судове рішення, правильно застосувавши норми матеріального права та не допустив порушень норм процесуального права, тому касаційну скаргу належить залишити без задоволення, а рішення апеляційного суду - без змін.
Керуючись статтями 345, 349, 350, 355, 356 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
п о с т а н о в и в :
Касаційну скаргу Личаківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України м. Львова залишити без задоволення.
Постанову Львівського апеляційного адміністративного суду від 18 жовтня 2017 року у справі № 466/2402/17 залишити без змін.
Постанова суду касаційної інстанції набирає законної сили з дати її прийняття та не може бути оскаржена.
...........................
...........................
...........................
Л.Л. Мороз
М.М. Гімон
А.Ю. Бучик ,
Судді Верховного Суду