Главная Сервисы для юристов ... База решений “Протокол” Ухвала КАС ВП від 30.05.2018 року у справі №234/3477/17 Ухвала КАС ВП від 30.05.2018 року у справі №234/34...
print
Друк
search Пошук

КОММЕНТАРИЙ от ресурса "ПРОТОКОЛ":

Історія справи

Ухвала КАС ВП від 30.05.2018 року у справі №234/3477/17

Державний герб України

ПОСТАНОВА

Іменем України

12 червня 2018 року

Київ

справа №234/3477/17

адміністративне провадження №К/9901/34925/18

Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:

судді-доповідача - Бучик А.Ю.,

суддів: Гімона М.М., Мороз Л.Л.,

розглянувши в порядку письмового провадження касаційну скаргу Управління Пенсійного фонду України у м. Краматорську Донецької області на постанову Краматорського міського суду Донецької області в складі судді Пікалової Н.М. від 14.06.2017 та ухвалу Донецького апеляційного адміністративного суду в складі колегії суддів: Блохіна А.А., Гаврищук Т.Г., Сухарька М.Г. від 26.07.2017 у справі №234/3477/17 за позовом ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України у м. Краматорську Донецької області про визнання неправомірними дій та зобов'язання вчинити певні дії,

УСТАНОВИВ:

В березні 2017 року позивач звернулася до суду з адміністративним позовом, в якому просила визнати неправомірними дії Управління Пенсійного фонду України у м. Краматорську Донецької області щодо відмови їй здійснити перерахунок призначеної пенсії з врахуванням суми виплат отриманої матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати відповідно довідки Державної податкової інспекції у м. Краматорську ГУ ДФС у Донецькій області ДФС України № 20754/10/05-15-05 від 27.12.2016 року та зобов'язати відповідача здійснити перерахунок та нарахування пенсії їй з урахуванням середньомісячної суми матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати відповідно довідки Державної податкової інспекції у м. Краматорську ГУ ДФС у Донецькій області ДФС України №20754/0/05-15-05 від 27.12.2016р. розмірі 83 % від заробітної плати та здійснити виплати з 10 вересня 2016 року.

Постановою Краматорського міського суду Донецької області від 14 червня 2017 року, залишеною без змін ухвалою Донецького апеляційного адміністративного суду від 26 липня 2017 року по справі № 234/3477/17 позов задоволено частково.

Визнано неправомірними дії Управління Пенсійного фонду України у м. Краматорську Донецької області щодо відмови в перерахунку призначеної пенсії з врахуванням суми виплат отриманої матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати відповідно довідки Державної податкової інспекції у м. Краматорську ГУ ДФС у Донецькій області ДФС України № 20754/10/05-15-05 від 27.12.2016 року.

Зобов'язано Управління Пенсійного фонду України у м. Краматорську Донецької області здійснити з 01.01.2017 року перерахунок та нарахування пенсії ОСОБА_2 з урахуванням середньомісячної суми матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати відповідно довідки Державної податкової інспекції у м. Краматорську ГУ ДФС у Донецькій області ДФС України №20754/0/05-15-05 від 27.12.2016р. розмірі 83 % від заробітної плати.

В іншій частині позовних вимог відмовлено.

У касаційній скарзі відповідач, посилаючись на порушення судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального та процесуального права, просить скасувати вказані судові рішення та ухвалити нове судове рішення про відмову у задоволенні позовних вимог.

Касаційна скарга обґрунтована тим, що суми матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та індексація заробітної плати не відносяться до надбавок чи структури заробітної плати, а тому не мають враховуватись і при обчисленні пенсії, призначеної відповідно до Закону України "Про державну службу". Крім того, зазначає, що на час звернення позивача із заявою про перерахунок пенсії відсутня законодавча норма, яка б давала можливість провести такий перерахунок, а норми законодавства, чинні на час призначення пенсії, застосуванню не підлягають.

В заперечення на касаційну скаргу позивач просить відмовити в її задоволенні.

Заслухавши суддю - доповідача, колегія суддів дійшла висновку, що касаційна скарга задоволенню не підлягає з огляду на таке.

Судами встановлено, що позивач з 03.07.2009 року перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України у м. Краматорську Донецької області, та згідно із законом України «Про державну службу».

28.12.2016 року позивач звернулася до УПФУ у м. Краматорську Донецької області з письмовою заявою про здійснення перерахунку призначеною їй пенсії з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати та довідкою № 20754/10/05-15-05 від 27.12.2016 року нової форми про складові заробітної плати, так як при призначенні пенсії вони не увійшли до складу заробітної плати, що значно вплинуло на розмір нарахованої їй пенсії.

Рішенням комісії УПФУ в м. Краматорську Донецької області від 06.01.2017року № 850465 їй відмовлено у здійсненні перерахунку пенсії

Не погодившись з вказаною відмовою, позивач звернулась до суду з адміністративним позовом.

Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції, з висновками якого погодився суд апеляційної інстанції, виходив з того, що позивач має право на включення до складу заробітної плати для призначення пенсії державного службовця сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та індексації заробітної плати.

Дослідивши спірні правовідносини, суд касаційної інстанції зазначає наступне.

За змістом статті 37 Закону України "Про державну службу" (у редакції, чинній на час призначення пенсії позивачу) пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 % від сум їх заробітної плати, на які нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

Частиною 1 ст. 1 Закону України "Про оплату праці" встановлено, що заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.

Статтею 2 цього Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.

Частиною другою статті 33 Закону України "Про державну службу" № 3723-XII передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.

Аналіз наведених положень дає підстави для висновку, що матеріальна допомога на оздоровлення, допомога для вирішення соціально-побутових питань, індексація заробітної плати, надбавка за особливі умови проходження державної служби та премії до державних і професійних свят, на які нараховувався збір на обов'язкове державне пенсійне страхування входила до системи оплати праці державного службовця.

Відповідно до ч. 6 ст. 95 Кодексу законів про працю України заробітна плата підлягає індексації у встановленому законодавством порядку.

Крім того, статтею 66 Закону України "Про пенсійне забезпечення" врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій.

Відповідно до ч. 1 зазначеної статті до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу)).

Згідно ст. 41 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» до виплат (доходів), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, належать, зокрема: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим самим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.

Згідно довідки Державної податкової інспекції у м. Краматорську ГУ ДФС у Донецькій області ДФС України №20754/0/05-15-05 від 27.12.2016р. про складові заробітної плати (за останні 24 календарні місяці роботи або за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією), що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу», вбачається, що позивачу були виплачені: матеріальна допомога на оздоровлення та матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань, індексація заробітної плати. На матеріальні допомоги та індексацію заробітної плати нараховано страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

.

За таких обставин, суди першої та апеляційної інстанцій дійшли правильного висновку про задоволення позовних вимог.

Доводи касаційної скарги про те, що до спірних правовідносин не підлягають застосуванню норми законодавства, чинні на час призначення пенсії позивачу, є безпідставними, оскільки предметом позову у даній справі є неправильне обчислення розміру пенсії позивачу при її призначенні, а не її перерахунок у зв'язку з підвищенням заробітної плати працюючим державним службовцям.

Відповідно до ч. 1 ст. 350 КАС України суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення - без змін, якщо визнає, що суди першої та апеляційної інстанцій не допустили неправильного застосування норм матеріального права або порушень норм процесуального права при ухваленні судових рішень чи вчиненні процесуальних дій.

Керуючись ст.ст. 345, 349, 350, 355, 356, 359 Кодексу адміністративного судочинства України, -

ПОСТАНОВИВ:

Касаційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в м. Краматорську Донецької області залишити без задоволення, а постанову Краматорського міського суду Донецької області від 14 червня 2017 року та ухвалу Донецького апеляційного адміністративного суду від 26 липня 2017 року - без змін.

Постанова є остаточною та оскарженню не підлягає.

...........................

...........................

...........................

А.Ю. Бучик

М.М. Гімон

Л.Л. Мороз ,

Судді Верховного Суду

logo