Історія справи
Ухвала КАС ВП від 20.11.2018 року у справі №818/428/17

ПОСТАНОВАІМЕНЕМ УКРАЇНИ10 грудня 2020 рокум. Київсправа № 818/428/17адміністративне провадження № К/9901/45345/18Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:судді-доповідача - Уханенка С. А.,суддів: Кашпур О. В., Радишевської О. Р.,
розглянув у письмовому провадженні як суд касаційної інстанції справуза позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "А-Муссон" до Головного управління Держпродспоживслужби в Сумській області про визнання протиправним та скасування припису, провадження у якій відкритоза касаційною скаргою Головного управління Держпродспоживслужби в Сумській області на постанову Сумського окружного адміністративного суду від 21 квітня 2017 року (суддя Бондар С. О.) та ухвалу Харківського апеляційного адміністративного суду від 13 червня 2017 року (суддя-доповідач Русанова В. Б, судді Присяжнюк О. В., Курило Л. В. ),УСТАНОВИЛ:I. Суть спору
1. У березні 2017 року Товариство з обмеженою відповідальністю "А-Муссон" (далі - ТОВ "А-Муссон") звернулося з позовом до Головного управління Держпродспоживслужби в Сумській області про визнання протиправним і скасування припису від 16.03.2017 №1 про виконання законних вимог щодо усунення порушень порядку формування, встановлення та застосування державних (регульованих) цін.2. Позовні вимоги обґрунтовані тим, що підприємство не порушувало вимог Порядку формування тарифів на послуги з вивезення побутових відходів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26.07.2006 №1010 (назва і текст у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин, далі - Порядок №1010), тому оскаржуваний припис винесений відповідачем безпідставно. Крім того, цим приписом позивача фактично зобов'язано у місячний строк ввести в дію нові тарифи, що є об'єктивно неможливим у силу положень чинного законодавства України.ІІ. Рішення судів першої та апеляційної інстанцій і мотиви їх ухвалення3. Постановою Сумського окружного адміністративного суду від 21 квітня 2017 року, залишеною без змін ухвалою Харківського апеляційного адміністративного суду від 13 червня 2017 року, позов задоволено.4. Суди першої та апеляційної інстанцій дійшли висновку про протиправність припису Головного управління Держпродспоживслужби в Сумській області, оскільки тарифи на послуги з організації збирання і вивезення відходів, які надаються ТОВ "А-Муссон", затверджені рішенням виконавчого комітету Сумської міської ради, яке є чинним і підлягає застосуванню.
III. Провадження в суді касаційної інстанції5. У касаційній скарзі Головне управління Держпродспоживслужби в Сумській області, посилаючись на незаконність і необґрунтованість рішень судів першої та апеляційної інстанцій, просить їх скасувати та постановити нове рішення, яким відмовити у задоволенні позову.6. На обґрунтування скарги відповідач наводить доводи щодо неправомірності визначення ТОВ "А-Муссон" обсягів вивозу твердих побутових відходів, планових витрат на оренду авто, паливно-мастильні матеріали і послуги розрахункового центру, що призвело до безпідставного завищення тарифу на послуги, що надаються позивачем.7. Позивачем не подано відзиву на касаційну скаргу.8. Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши правильність застосування судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального і процесуального права, правової оцінки обставин у справі, колегія суддів виходить з такого.
IV. Встановлені судами фактичні обставини справи9. Головне управління Держпродспоживслужби в Сумській області провело планову перевірку дотримання вимог щодо формування, встановлення та застосування державних регульованих цін ТОВ "А-Муссон", за результатами якої 16 березня 2017 року склало акт №2, довідку №2 та припис №1.10. В акті перевірки встановлено порушення ТОВ "А-Муссон" пунктів 3,10,15 Порядку №1010 у частині включення до собівартості послуг необґрунтованих витрат за статтями "оренда авто ", "акумулятори ", "шини автомобільні", "паливно-мастильні матеріали ", "адміністративні витрати", що призвело до завищення тарифу для населення та отримання ТОВ "А-Муссон" необґрунтованої виручки за період з 01.05.2016 по 28.02.2017 в сумі 638 424 грн.11. Згідно з приписом Головне управління Держпродспоживслужби в Сумській області зобов'язало ТОВ "А-Муссон":1) у місячний термін усунути порушення порядку формування, встановлення та застосування державних (регульованих) цін шляхом приведення розрахунків тарифів на послуги з вивезення побутових відходів у відповідність до Порядку №1010 та подати їх на розгляд до виконавчого комітету Сумської міської ради;
2) провести відповідні перерахунки споживачам послуг;3) погодити виконавчим комітетом Сумської міської ради графіки вивезення твердих побутових відходів відповідно до пункту 9 постанови Кабінету Міністрів України від 10.12.2008 №1070 "Про затвердження Правил надання послуг з вивезення побутових відходів".V. Позиція Верховного Суду12.
Закон України від 21.06.2012 №5007-VI "Про ціни і ціноутворення" визначає основні засади цінової політики і регулює відносини, що виникають у процесі формування, встановлення та застосування цін, а також здійснення державного контролю (нагляду) та спостереження у сфері ціноутворення.13. Згідно зі статтею
1 Закону України "Про ціни і ціноутворення" терміни у статтею
1 Закону України "Про ціни і ціноутворення" вживаються в такому значенні: формування ціни - це механізм визначення рівня ціни товару; встановлення ціни - це затвердження (фіксація) рівня ціни; застосування ціни - це продаж (реалізація) товару за встановленою ціною; товаром є продукція, роботи, послуги, матеріально-технічні ресурси, майнові та немайнові права, що підлягають продажу (реалізації).
14. Відповідно до статтею
1 Закону України "Про ціни і ціноутворення" державне регулювання цін здійснюється Кабінетом Міністрів України, органами виконавчої влади, державними колегіальними органами та органами місцевого самоврядування відповідно до їх повноважень шляхом:1) установлення обов'язкових для застосування суб'єктами господарювання: фіксованих цін; граничних цін; граничних рівнів торговельної надбавки (націнки) та постачальницько-збутової надбавки (постачальницької винагороди); граничних нормативів рентабельності; розміру постачальницької винагороди; розміру доплат, знижок (знижувальних коефіцієнтів);2) запровадження процедури декларування зміни ціни та/або реєстрації ціни.15. В силу пунктів
2 і
4 частини
1 статті
7 Закону України від 24.06.2004 №1875-IV "Про житлово-комунальні послуги" (чинного на момент виникнення спірних правовідносин) встановлення цін/тарифів на житлово-комунальні послуги, а також визначення виконавця житлово-комунальних послуг віднесено до повноважень органів місцевого самоврядування.16. Залежно від порядку затвердження цін/тарифів на житлово-комунальні послуги вони поділяються на три групи, до другої з яких віднесено житлово-комунальні послуги, ціни/тарифи на які затверджують органи місцевого самоврядування для надання на відповідній території (пункт
2 частини
1 статті
14 Закону України "Про житлово-комунальні послуги").
17. Частиною
1 статті
31 Закону України "Про житлово-комунальні послуги" передбачено, що порядок формування тарифів на кожний вид житлово-комунальних послуг другої групи (Частиною
1 статті
31 Закону України "Про житлово-комунальні послуги") визначає Кабінет Міністрів України.18. Механізм формування тарифів на послуги з вивезення побутових відходів регламентований Порядком №1010, згідно з пунктом 3 якого формування тарифів на послуги підприємством здійснюється відповідно до річних планів надання послуг і економічно обґрунтованих планованих витрат, визначених на підставі державних і галузевих нормативів (норм) витрат ресурсів, техніко-економічних розрахунків та кошторисів, ставок податків і зборів (обов'язкових платежів) та цін у планованому періоді, встановлених на підставі прогнозних індексів цін підприємства.19. При цьому частинами
2 і
3 статті
31 Закону України "Про житлово-комунальні послуги" обумовлено, що виконавці/виробники здійснюють розрахунки економічно обґрунтованих витрат на виробництво (надання) житлово-комунальних послуг і подають їх органам, уповноваженим здійснювати встановлення тарифів. Органи місцевого самоврядування встановлюють тарифи на житлово-комунальні послуги в розмірі не нижче економічно обґрунтованих витрат на їх виробництво (надання).20. Підставами для коригування виконавцями/виробниками встановлених цін/тарифів на житлово-комунальні послуги і подання їх на затвердження до органу, уповноваженого здійснювати встановлення таких цін/тарифів, частинами
2 і
3 статті
31 Закону України "Про житлово-комунальні послуги" визначає зміну протягом строку дії цін/тарифів обсягу окремих складових економічно обґрунтованих витрат з причин, які не залежать від виконавця/виробника, зокрема, збільшення або зменшення податків і зборів, мінімальної заробітної плати, орендної плати та амортизаційних відрахувань, підвищення або зниження цін на паливно-енергетичні та інші матеріальні ресурси.21. Отже, суб'єкт господарювання, який надає житлово-комунальні послуги, формує тарифи на ці послуги за правилами, визначеними у Порядку №1010, та подає їх на розгляд органу місцевого самоврядування, який приймає рішення про встановлення (затвердження) відповідних тарифів. Установлені тарифи на житлово-комунальні послуги підлягають коригуванню в разі зміни протягом строку їх дії окремих складових економічно обґрунтованих витрат з причин, які не залежать від виконавця/виробника.
22. Відповідно до положень статті
18 Закону України "Про ціни і ціноутворення" і підпункту 11 пункту 4 Положення про Державну службу України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 02.09.2015 №667, Держпродспоживслужба, як орган державного контролю (нагляду) та спостереження у сфері ціноутворення, відповідно до покладених на неї завдань: здійснює державний нагляд (контроль) за дотриманням вимог формування, встановлення та застосування державних регульованих цін; надає органам виконавчої влади, органам місцевого самоврядування, суб'єктам господарювання обов'язкові до виконання приписи про усунення порушень вимог щодо формування, встановлення та застосування державних регульованих цін; звертається до суду з позовами про стягнення до бюджету коштів у разі прийняття рішення про порушення вимог щодо формування, встановлення та застосування державних регульованих цін.23. Аналіз наведених норм законодавства дає підстави для висновку, що Держпродспоживслужба має право видати суб'єкту господарювання обов'язковий до виконання припис про усунення порушень вимог щодо формування державних регульованих цін до часу затвердження (встановлення) цих цін/тарифів уповноваженим органом державної влади або місцевого самоврядування, а після цього - лише у випадку настання обставин, передбачених частиною
10 статті
31 Закону України "Про житлово-комунальні послуги", які зумовлюють необхідність коригування раніше встановлених цін/тарифів.24. Водночас спори щодо встановлених цін/тарифів на житлово-комунальні послуги вирішуються в судовому порядку.25. Як установлено судами попередніх інстанцій, ТОВ "А-Муссон" застосовує тарифи на послуги з організації збирання, вивезення твердих побутових, великогабаритних та ремонтних відходів, які затверджені рішенням виконавчого комітету Сумської міської ради від 06.04.2016 №166 "Про тарифи на послуги з організації збирання, вивезення твердих побутових, великогабаритних та ремонтних відходів, що утворюються на території міста Суми, Товариству з обмеженою відповідальністю "А-МУССОН".26. Оскільки рішення виконавчого комітету Сумської міської ради від 06.04.2016 №166 як на час проведення перевірки, так і на час судового розгляду цієї справи було чинним, то суди першої та апеляційної інстанцій дійшли обґрунтованих висновків про правомірність застосування позивачем тарифів, які затверджені цим рішенням, та відсутність підстав для коригування встановлених тарифів, ураховуючи, що відповідачем не надано доказів на підтвердження зміни окремих складових економічно обґрунтованих витрат у формулі розрахунку тарифів після прийняття відповідного рішення органом місцевого самоврядування.
27. Що стосується вимоги Головного управління Держпродспоживслужби в Сумській області про погодження з виконавчим комітетом Сумської міської ради графіків вивезення твердих побутових відходів, то суди попередніх інстанцій мотивовано виходили з того, що вказані графіки вже погоджені ТОВ "А-Муссон" з виконавчим комітетом Сумської міської ради у додатку 2 до договору від 23.03.2015 №11-25/5-15 комунального замовлення на послуги з організації збирання, вивезення, утилізації твердих побутових, великогабаритних та ремонтних відходів, що утворюються на території міста Суми.28. За наведених обставин суди першої та апеляційної інстанцій ухвалили законне і обґрунтоване рішення про визнання протиправним і скасування оскаржуваного припису.29. Доводи касаційної скарги висновків судів першої та апеляційної інстанції не спростовують і не дають підстав уважати, що судові рішення ухвалені з порушенням норм матеріального чи процесуального права.Керуючись статтями
345,
350,
355,
356,
359 КАС України, СудПОСТАНОВИВ:
1. Касаційну скаргу Головного управління Держпродспоживслужби в Сумській області залишити без задоволення.2. Постанову Сумського окружного адміністративного суду від 21 квітня 2017 року та ухвалу Харківського апеляційного адміністративного суду від 13 червня 2017 року залишити без змін.3. Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та не підлягає оскарженню.Суддя-доповідач: С. А. УханенкоСудді: О. В. Кашпур
О. Р. Радишевська