Главная Сервисы для юристов ... База решений “Протокол” Ухвала КАС ВП від 21.03.2018 року у справі №826/1785/17 Ухвала КАС ВП від 21.03.2018 року у справі №826/17...
print
Друк
search Пошук

КОММЕНТАРИЙ от ресурса "ПРОТОКОЛ":

Історія справи

Ухвала КАС ВП від 21.03.2018 року у справі №826/1785/17

Державний герб України

ПОСТАНОВА

Іменем України

10 липня 2019 року

Київ

справа №826/1785/17

адміністративне провадження №К/9901/38203/18

Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:

судді-доповідача - Дашутіна І.В.,

суддів: Мельник-Томенко Ж.М., Шишова О.О.,

розглянув в попередньому судовому засіданні касаційну скаргу ОСОБА_1 на постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 11 грудня 2017 року у складі судді Арсірія Р.О. та постанову Київського апеляційного адміністративного суду від 15 лютого 2018 року у складі колегії суддів: Троян Н.М. (головуючого), Бужак Н.П., Твердохліб В.А. у справі за позовом ОСОБА_1 , ОСОБА_2 до Відділу державної реєстрації актів цивільного стану Святошинського районного управління юстиції у м. Києві про зобов`язання вчинити певні дії,-

ОПИСОВА ЧАСТИНА

Короткий зміст позовних вимог і рішень судів першої та апеляційної інстанцій:

1. ОСОБА_1 та ОСОБА_2 звернулися до суду з адміністративним позовом до Відділу державної реєстрації актів цивільного стану Святошинського районного управління юстиції у м. Києві, в якому просили зобов`язати виправити національність ОСОБА_1 з «українка» на «полька» в актовому записі про шлюб заявника №2748 від 12 квітня 1966 року, складеного Центральним відділом державної реєстрації шлюбів Головного територіального управління юстиції у м.Києві та виправити національність матері дитини з «українка» на «полька» в актовому записі про народження дитини ОСОБА_2 №711 від 05 квітня 1973 року, складеного Шевченківським районним у м.Києві відділом державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у м.Києві.

2. Постановою Окружного адміністративного суду міста Києва від 11 грудня 2017 року, яку залишено без змін постановою Київського апеляційного адміністративного суду від 15 лютого 2018 року, в позові відмовлено.

3. Судами попередніх інстанцій під час розгляду справи встановлено:

3.1. 23 листопада 2016 року ОСОБА_1 звернулась до Святошинського районного у місті Києві відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у м.Києві з заявою про внесення змін до актового запису про шлюб №2748 від 12.04.1966 складеного Центральним відділом державної реєстрації шлюбів Головного територіального управління юстиції у м.Києві, виправити національність нареченої з «українка» на «полька».

3.2. На підтвердження викладених фактів, ОСОБА_1 до заяви надано наступні документи: копію паспорта заявника, НОМЕР_1 , виданого Ленінградським РУ ГУ МВС України в.Києві 02.09.1999; копію свідоцтва про народження заявника; копію свідоцтва про шлюб; копію свідоцтва про народження батька заявника; повний витяг з Державного реєстру актів цивільного стану громадян щодо актового запису про народження заявника ОСОБА_1 ; повний витяг з реєстру щодо актового запису про шлюб заявника ОСОБА_5 та ОСОБА_1 ; повний витяг з реєстру щодо актового запису про народження батька заявника ОСОБА_3.

3.3. Також, 23.11.2016 ОСОБА_2 звернувся до Святошинського районного у місті Києві відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у м.Києві з заявою, в якій просив внести зміни до актового запису цивільного стану, а саме свідоцтва про народження №711 від 05.04.1973, складеного Шевченківським районним у м.Києві відділом державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у м.Києві, виправити національність матері з «українка» на «полька».

3.4. На підтвердження викладених фактів, ОСОБА_2 до заяви надано наступні документи: копію паспорта заявника, НОМЕР_2 , виданого Святошинським РВ ГУ ДМС України м.Києві 31.01.2013; копію свідоцтва про народження заявника; копію свідоцтва про шлюб; копію свідоцтва про шлюб батьків заявника; повний витяг з Державного реєстру актів цивільного стану громадян щодо актового запису про народження заявника ОСОБА_2 ; повний витяг з реєстру щодо актового запису про шлюб заявника ОСОБА_2 та ОСОБА_7 ; повний витяг з реєстру щодо актового запису про шлюб батьків заявника ОСОБА_5 та ОСОБА_1 ; повний витяг з державного реєстру актів цивільного стану громадян щодо актового запису про народження матері заявника ОСОБА_1 .

3.5. 24 грудня 2016 року Святошинським районним у місті Києві відділом державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у м.Києві прийнято висновки, яким відмовлено позивачам у внесенні змін до актового запису цивільного стану.

3.6. Вважаючи відмови у внесенні змін до актового запису цивільного стану протиправними, позивачі звернулися з позовом до суду.

4. Відмовляючи в позові, суд першої інстанції з висновками якого погодився апеляційний суд виходив з того, що відповідач у спірних правовідносинах діяв на підставі, в межах повноважень та у спосіб, передбачений чинним законодавством, оскільки внесення змін до актових записів цивільного стану відповідно до вимог ст.22 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» відбувається за наявності достатніх підстав. Однак, на час розгляду зазначеної справи відсутнє рішення місцевого суду у порядку цивільного судочинства (про встановлення факту, що має юридичне значення) про встановлення того факту, що ОСОБА_1 за національністю є полькою.

Короткий зміст вимог та узагальнені доводи касаційної скарги:

5. ОСОБА_1 звернулася із касаційною скаргою, просить скасувати рішення судів першої та апеляційної інстанцій та прийняти нове рішення про задоволення позову.

6. Аргументи касаційної скарги зводяться до того, що судами попередніх інстанцій було неправильно застосовано норми матеріального права, а саме - приписи Законів України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» та «;Про національні меншини в Україні». Позивач зазначає, що можливість реалізації права вільно обирати та відновлювати національність не залежить від будь-яких чинників, крім вільного волевиявлення громадянина.

7. Учасники справи правом подачі відзиву на касаційну скаргу не скористались.

МОТИВУВАЛЬНА ЧАСТИНА

Норми права, якими керувався суд касаційної інстанції та висновки суду за результатами розгляду касаційної скарги:

8. Відповідно до статті 1 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» від 01 липня 2010 року №2398-VI (далі - №2398-VI) цей Закон регулює відносини, пов`язані з проведенням державної реєстрації актів цивільного стану, внесенням до актових записів цивільного стану змін, їх поновленням і анулюванням, визначає засади діяльності органів державної реєстрації актів цивільного стану.

9. Згідно зі статтею 2 Закону №2398-VI, актами цивільного стану є події та дії, які нерозривно пов`язані з фізичною особою і започатковують, змінюють, доповнюють або припиняють її можливість бути суб`єктом цивільних прав та обов`язків.

Державній реєстрації відповідно до цього Закону підлягають народження фізичної особи та її походження, шлюб, розірвання шлюбу у випадках, передбачених законом, зміна імені, смерть.

10. Частиною першою статті 6 Закону №2398-VI закріплено, що відділи державної реєстрації актів цивільного стану, зокрема, проводять державну реєстрацію народження фізичної особи та її походження, шлюбу, розірвання шлюбу, зміни імені, смерті, вносять зміни до актових записів цивільного стану, поновлюють та анулюють їх; формують Державний реєстр актів цивільного стану громадян, ведуть його, зберігають архівний фонд; здійснюють відповідно до законодавства інші повноваження.

11. Відповідно до статті 9 Закону №2398-VI державна реєстрація актів цивільного стану проводиться з метою забезпечення реалізації прав фізичної особи та офіційного визнання і підтвердження державою фактів народження фізичної особи та її походження, шлюбу, розірвання шлюбу, зміни імені, смерті. Державна реєстрація актів цивільного стану проводиться шляхом складення актових записів цивільного стану.

Актовий запис цивільного стану - це документ органу державної реєстрації актів цивільного стану, який містить персональні відомості про особу та підтверджує факт проведення державної реєстрації акту цивільного стану. Правила проведення державної реєстрації актів цивільного стану, внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання затверджуються Міністерством юстиції України.

12. Згідно із пунктом 2.1 Правил внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання, затверджених наказом Міністерства юстиції України 12.01.2011 за №96/5 (далі - Правила №96/5), заява про внесення змін до актового запису цивільного стану за формою, наведеною в додатку 1, подається до відділу державної реєстрації актів цивільного стану за місцем проживання заявника, а у випадках, передбачених статтею 53 Сімейного кодексу України, також до відділу державної реєстрації актів цивільного стану за місцем зберігання першого примірника актового запису про шлюб при пред`явленні паспорта або паспортного документа.

13. Пунктом 2.6 Правил №96/5 визначено, що разом із заявою про внесення змін до актового запису цивільного стану заявником подаються: свідоцтва про державну реєстрацію актів цивільного стану, у яких зазначені неправильні, неповні відомості або відомості, які підлягають зміні; інші документи, необхідні для розгляду заяви та вирішення питання по суті.

14. Згідно зі статтею 22 Закону №2398-VI, внесення змін до актового запису цивільного стану проводиться відповідним органом державної реєстрації актів цивільного стану за наявності достатніх підстав. За наслідками перевірки зібраних документів орган державної реєстрації актів цивільного стану складає обґрунтований висновок про внесення змін до актового запису цивільного стану або про відмову в цьому. У разі відмови у внесенні змін до актового запису цивільного стану у висновку вказуються причини відмови та зазначається про можливість її оскарження в судовому порядку.

Внесення змін до актового запису цивільного стану проводиться за заявою: особи, щодо якої складено актовий запис; одного з батьків, опікуна, піклувальника дитини; опікуна недієздатної особи; спадкоємців померлого; представника органу опіки та піклування під час здійснення повноважень з опіки та піклування стосовно особи, яка має право на подання такої заяви. Заява про внесення змін до актового запису цивільного стану подається до відповідного органу державної реєстрації актів цивільного стану за місцем проживання заявника, а у випадках, передбачених законодавством, - за місцем зберігання актового запису цивільного стану. Зміни до актового запису цивільного стану вносяться відділом державної реєстрації актів цивільного стану за місцем зберігання відповідного актового запису.

15. Як встановлено судами попередніх інстанцій, спір у справі виник через відмову відповідача внести зміни до актових записів позивачів в частині національності.

16. Велика Палата Верховного Суду у справі №807/45/17, фактичні обставини якої подібні до цієї, висловила правову позицію щодо підсудності справ цієї категорії.

17. З посиланням на наведені норми законодавства, а також на частини першу, другу статті 16 Цивільного кодексу України Велика Палата Верховного Суду в постанові від 23 січня 2019 року № 11-927апп18 зазначила, що позов про зобов`язання внести зміни до актового запису спрямований на захист права на забезпечення органом державної влади особистого немайнового права (частина перша статті 273 Цивільного кодексу України) на відображення в актовому записі щодо свого народження інформації про належність батька до польської національності, а не для оскарження відмови органу державної реєстрації актів цивільного стану внести зміни до актового запису цивільного стану.

18. Велика Палата Верховного Суду зазначила, що у справах про оскарження відмови внести за заявою особи зміни до актового запису цивільного стану суд за правилами адміністративного судочинства вивчає наявність чи відсутність достатніх підстав для прийняття відповідного рішення, зокрема, перевіряє чи відповідні рішення прийняті на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, а також, чи прийняті вони обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення. Завдання адміністративного суду у таких справах полягає, насамперед, у перевірці додержання процедури розгляду та прийняття органом реєстрації актів цивільного стану відповідного рішення. Адміністративний суд, розглядаючи такі справи, не вправі вийти за межі їх публічно-правових аспектів і встановлювати юридичні факти, що мають значення для внесення змін до актових записів цивільного стану.

19. За змістом правового висновку Великої Палати Верховного Суду, ураховуючи суть спірних правовідносин та суб`єктний склад сторін у справі, а також з огляду на те, що позивачі, подавши цей позов, не просили визнати неправомірними дії відповідача, а мали намір вирішити питання про внесення змін щодо національності матері в уже існуючий актовий запис, то спір у цій справі не має ознак публічно-правового та підлягає розгляду за правилами цивільного судочинства.

20. Аналогічну правову позицію викладено також в постанові Великої Палати Верховного Суду від 14 листопада 2018 року у справі № 425/2737/17.

21. Відповідно до частини першої статті 354 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС) суд касаційної інстанції скасовує судові рішення в касаційному порядку повністю або частково і залишає позовну заяву без розгляду або закриває провадження у справі у відповідній частині з підстав, встановлених відповідно статтями 238, 240 цього Кодексу.

22. Порушення правил юрисдикції адміністративних судів, визначених статтею 19 цього Кодексу, є обов`язковою підставою для скасування рішення із закриттям провадження незалежно від доводів касаційної скарги.

23. Згідно з пунктом 1 частини першої статті 238 КАС суд закриває провадження у справі якщо справу не належить розглядати за правилами адміністративного судочинства.

24. Згідно з частиною першою статті 239 КАС якщо провадження у справі закривається з підстави, встановленої пунктом 1 частини першої статті 238 цього Кодексу, суд повинен роз`яснити позивачеві, до юрисдикції якого суду віднесено розгляд таких справ.

25. З урахуванням наведеного, а також зважаючи на правозастосовну практику Великої Палати Верховного Суду, судові рішення у цій справі підлягають скасуванню із закриттям провадженням у справі.

26. Керуючись статтями 3, 238, 341, 344, 349, 354, 355, 356, 359 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

п о с т а н о в и в :

27. Касаційну скаргу ОСОБА_1 задовольнити частково.

28. Постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 11 грудня 2017 року та постанову Київського апеляційного адміністративного суду від 15 лютого 2018 року - скасувати.

29. Провадження у справі за позовом ОСОБА_1 , ОСОБА_2 до Відділу державної реєстрації актів цивільного стану Святошинського районного управління юстиції у м. Києві про зобов`язання вчинити певні дії - закрити.

29. Роз`яснити позивачам, що розгляд такої справи віднесено до юрисдикції місцевого загального суду за правилами цивільного судочинства.

30. Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та оскарженню не підлягає.

Cуддя-доповідач І.В. Дашутін

Судді Ж.М. Мельник-Томенко

О.О. Шишов

logo