Історія справи
Постанова КАС ВП від 10.01.2023 року у справі №620/6162/21
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
10 січня 2023 року
м. Київ
справа № 620/6162/21
адміністративне провадження № К/990/5549/22
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
головуючого - Тацій Л.В.,
суддів: Стеценка С.Г., Стрелець Т.Г. -
розглянув у попередньому судовому засіданні касаційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю «Чернігівгаз збут» (далі - ТОВ «Чернігівгаз збут») на рішення Чернігівського окружного адміністративного суду від 30.09.2021 (прийняте судом у складі судді Непочатих В.О.) та постанову Шостого апеляційного адміністративного суду від 11.01.2022 (ухвалену судом у складі: головуючого судді Беспалова О.О., суддів: Парінова А.Б., Ключковича В.Ю.) у справі за позовом ТОВ «Чернігівгаз збут» до Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики та комунальних послуг (далі - НКРЕКП) про визнання протиправними та скасування постанов, -
ВСТАНОВИВ:
ІСТОРІЯ СПРАВИ
Короткий зміст позовних вимог
У червні 2021 року ТОВ «Чернігівгаз збут» звернулося до суду з адміністративним позовом, у якому просило визнати протиправними та скасувати постанови НКРЕКП від 24.03.2021 № 501 «Про накладення штрафу на ТОВ «Чернігівгаз збут» за порушення вимог законодавства та Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з постачання природного газу», та від 09.06.2021 № 964 «Про внесення змін до постанови НКРЕКП від 24.03.2021 № 501».
На обґрунтування своїх вимог позивач посилався на те, що оскаржувана постанова від 24.03.2021 № 501 не відповідає фактичним обставинам, прийнята з грубим порушенням діючого законодавства, зокрема, Закону України «Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг», Порядку контролю за дотриманням ліцензіатами, що проводять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, законодавства у відповідних сферах та ліцензійних умов, затвердженого постановою НКРЕКП від 14.06.2018 № 428, а тому є протиправною та підлягає скасуванню. Також зазначав, що при укладанні договору від 29.12.2020 між ТОВ «Чернігівгаз збут» та Батуринською міською радою, сторони за результатами процедури закупівлі в належній формі досягли згоди з усіх істотних умов договору, що відповідає приписам статті 638 Цивільного кодексу України. При цьому, обов`язок в 30 денний строк повідомити замовника про намір змінити умови договору постачання природного газу Законом України «Про публічні закупівлі» для виконавця (постачальника) договору не визначений.
Короткий зміст рішень судів першої й апеляційної інстанцій
Рішенням Чернігівського окружного адміністративного суду від 30.09.2021 у задоволенні позову відмовлено.
Шостий апеляційний адміністративний суд постановою від 11.01.2022 рішення суду першої інстанції залишив без змін.
Відмовляючи у задоволенні позову, суд першої інстанції, з рішенням якого погодився і суд апеляційної інстанції, виходив із того, що між ТОВ «Чернігівгаз збут» і Батуринською міською радою було укладено додаткові угоди до договору від 29.12.2020 на постачання природного газу для потреб непобутових споживачів № 41АВ147-1424-20 щодо збільшення вартості газу, які Батуринська міська рада отримала супровідними листами від 11.01.2021 № 14704-Сл-341/18-0121, від 19.01.2021 № 14704-Сл-341/19-0121, від 20.01.2021 № 14704-Сл-З 41/20-0121, від 27.01.2021 № 14704-Сл-341/172-0121, з порушенням встановленого Правилами терміну належного повідомлення споживача постачальником про його намір змінити умови договору постачання природного газу не пізніше ніж за 30 днів до набрання чинності такими змінами.
Вказані дії, як зазначили суди, свідчать про порушення позивачем пункту 2.1 глави 2 Ліцензійних умов, пункту 5 розділу II Правил, щодо належного повідомлення споживача постачальником про його намір змінити умови договору постачання природного газу не пізніше ніж за 30 днів до набрання чинності такими змінами.
Посилання позивача на те, що відповідачем на офіційному сайті було опубліковано проект постанови про накладення штрафу у розмірі 51 000,00 грн, а в оскаржуваній постанові штраф визначений у розмірі 204 000,00 грн без зазначення обґрунтувань його збільшення, суд не приймає до уваги, оскільки за правилами глави 10 Порядку контролю за дотриманням ліцензіатами, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, законодавства у сферах енергетики та комунальних послуг та/або ліцензійних умов, затвердженого постановою НКРЕКП від 14.06.2018 № 428, у разі виявлення порушень законодавства у сферах енергетики та комунальних послуг та/або ліцензійних умов НКРЕКП розглядає на засіданні, що проводиться у формі відкритого слухання, питання відповідальності ліцензіата та приймає рішення про застосування до нього санкцій.
З урахуванням викладеного, суди дійшли висновку, що оскаржувані постанови винесені відповідачем правомірно, в межах та на підставі наданих повноважень.
Короткий зміст вимог касаційної скарги
10.02.2022 ТОВ «Чернігівгаз збут» звернулося до Верховного Суду із касаційною скаргою, у якій просить судові рішення, постановлені у цій справі, скасувати та ухвалити нове рішення - про задоволення позову.
У скарзі зазначає, що суди неправильно застосували норми матеріального права та порушили норми процесуального права. Висновок Верховного Суду щодо питання застосування норми права у подібних правовідносинах відсутній, а саме щодо порядку застосування штрафних санкцій за порушення Ліцензійних умов з постачання природного газу щодо здійснення господарської діяльності з постачання природного газу з дотриманням вимог Правил постачання природного газу, інших нормативно-правових актів та нормативних документів, які регулюють ринок природного газу, зокрема, вимог пункту 2.1 глави 2 Ліцензійних умов, пункту 5 розділу ІІ Правил постачання природного газу не пізніше ніж за 30 днів до набрання чинності такими змінами, враховуючи особливості укладення, змін умов Договору, визначених в Законі України «Про публічні закупівлі».
Посилається на те, що судами не взято до уваги те, що правовідносини між Батуринською міською радою та ТОВ «Чернігівгаз збут» з укладання, змін умов Договору в першу чергу врегульовано Законом України «Про публічні закупівлі», яким не передбачено обов`язкового повідомлення споживача постачальником про його намір змінити умови договору постачання не пізніше ніж за 30 днів до набрання чинності такими змінами.
Судами не взято до уваги, що в проекті рішення та обґрунтуваннях до проекту рішення НКРЕКП про накладення штрафу запропоновано накласти на ТОВ «Чернігівгаз збут» штраф у сумі 51 000,00 грн за порушення вимог законодавства та Ліцензійних умов.
Разом із тим, на засіданні НКРЕКП, яке відбулося 24.03.2021, ситуація що скалася результатом розгляду акта перевірки від 05.03.2021 № 139 Регулятором було прийнято постанову, якою накладено штраф у сумі 204 000,00 грн за порушення вимог законодавства та Ліцензійних умов.
У відзиві на касаційну скаргу НКРЕКП просить залишити її без задоволення, а судові рішення - без змін.
ПРОЦЕСУАЛЬНІ ДІЇ У СПРАВІ ТА КЛОПОТАННЯ УЧАСНИКІВ СПРАВИ
Відповідно до протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 10.02.2022 визначено такий склад колегії суддів: головуючий суддя - Бевзенко В.М.. судді: Чиркін С.М., Стародуб О.П.
У зв`язку з виведенням судді Верховного Суду в Касаційному адміністративному суді Бевзенка В.М. зі складу судової палати з розгляду справ щодо захисту соціальних прав на підставі розпорядження заступника керівника апарату Верховного Суду - керівника секретаріату Касаційного адміністративного суду від 02.05.2022 № 507/0/78-22 призначено повторний автоматизований розподіл скарги та визначено новий склад колегії: головуючий судді - Тацій Л.В., судді: Стеценко С.Г., Стрелець Т.Г., скаргу передано судді-доповідачу.
Верховний Суд ухвалою від 18.05.2022 залишив касаційну скаргу без руху, а ухвалою від 15.06.2022 - відкрив касаційне провадження.
СТИСЛИЙ ВИКЛАД ОБСТАВИН СПРАВИ, ВСТАНОВЛЕНИХ СУДАМИ ПЕРШОЇ ТА АПЕЛЯЦІЙНОЇ ІНСТАНЦІЙ
ТОВ «Чернігівгаз збут» здійснює діяльність з постачання природного газу, торгівлі газом через місцеві (локальні) трубопроводи.
До НКРЕКП надійшло звернення Батуринської міської ради Бахмацького району Чернігівської області від 05.02.2021 № 05-07 (надіслане листом Віце-прем`єр-міністра України - Міністра з питань стратегічних галузей промисловості України від 12.02.2021 № 5489/1/1-21) щодо порушення позивачем прав та недотримання Ліцензійних умов.
Батуринська міська рада Бахмацького району Чернігівської області у своєму зверненні, зазначила, що в січні 2021 року нею було отримано супровідними листами (від 11.01.2021 № 14704-Сл-341/18-0121, від 19.01.2021 № 14704-Сл-341/19-0121, від 20.01.2021 № 14704-Сл-341/20-0121) додаткові угоди щодо збільшення вартості газу, підписання яких збільшувало вартість газу з 01.01.2021 більше ніж на 33 % (кожна на 9,99% відносно попередньої ціни), на початку лютого ще одну додаткову угоду № 5 від 05.02.2021, якою вчетверте з початку року було підвищено ціну одного кубічного метра газу і становила 7,18610 грн, у т.ч. ПДВ 20%. При цьому, початкова ціна одного кубічного метра газу за договором становила 4,91 грн, у т.ч. ПДВ 20%. Також зазначено, що вказані дії ставлять територіальну громаду в не вигідне матеріальне становище.
На підставі постанови НКРЕКП від 26.02.2021 № 322 «Про проведення позапланової виїзної перевірки ТОВ «Чернігівгаз збут» та посвідчення на проведення позапланової виїзної перевірки від 26.02.2021 № 143, відповідачем проведено позапланову виїзну перевірку ТОВ «Чернігівгаз збут», за результатами якої складено акт перевірки щодо дотримання суб`єктом господарювання вимог законодавства та Ліцензійних умов з постачання природного газу від 05.03.2021 № 139 (далі - акт перевірки).
Проведеною перевіркою встановлено порушення позивачем пункту 2.1 глави 2 Ліцензійних умов з постачання щодо здійснення господарської діяльності з постачання природного газу з дотриманням вимог Правил постачання природного газу, інших нормативно-правових актів та нормативних документів, які регулюють ринок природного газу, зокрема, положень пункту 5 розділу II Правил постачання природного газу, затверджених постановою НКРЕКП від 30.09.2015 № 2496 щодо належного повідомлення споживача постачальником про його намір змінити умови договору постачання природного газу не пізніше ніж за 30 днів до набрання чинності такими змінами.
Не погоджуючись з висновками акта перевірки позивачем направлено до сектору НКРЕКП у Чернігівській області та НКРЕКП письмові пояснення (заперечення) та обґрунтування від 12.03.2021 року № 14704-Сл- 1752-0321, за результатом розгляду яких, висновки акта перевірки залишено без змін.
Постановою НКРЕКП від 24.03.2021, відповідно до статей 17, 19, 22 Закону України "Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг", статті 59 Закону України "Про ринок природного газу" на ТОВ "Чернігівгаз збут" накладено штраф у розмірі 204 000,00 грн за порушення вимог законодавства та пункту 2.1 глави 2 Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з постачання природного газу, затверджених постановою НКРЕКП від 16.02.2017 № 201, у частині здійснення господарської діяльності з постачання природного газу з дотриманням вимог Правил постачання природного газу, інших нормативно-правових актів та нормативних документів, які регулюють ринок природного газу, зокрема, положень пункту 5 розділу II Правил постачання природного газу, затверджених постановою НКРЕКП від 30.09.2015 № 2496 щодо належного повідомлення споживача постачальником про його намір змінити умови договору постачання природного газу не пізніше ніж за 30 днів до набрання чинності такими змінами.
Крім того, постановою НКРЕКП від 09.06.2021 № 964 "Про внесення змін до постанови НКРЕКП від 24.03.2021 № 501" виправлені допущені описки.
Не погоджуючись із вказаними рішеннями позивач звернувся до суду з даним позовом.
ПОЗИЦІЯ ВЕРХОВНОГО СУДУ
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду у межах доводів касаційної скарги перевірив постановлені у цій справі судові рішення, обговорив доводи касаційної скарги і дійшов висновку про таке.
Відповідно до статті 19 Конституції України закріплено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Пунктом 3 частини другої статті 6 Закону України від 02.03.2015 № 222-VІІІ "Про ліцензування видів господарської діяльності" (далі - Закон № 222-VІІІ) передбачено, що орган ліцензування для цілей цього Закону за відповідним видом господарської діяльності здійснює контроль за додержанням ліцензіатами вимог ліцензійних умов та за результатами перевірки приймає рішення.
Відповідно до частини першої статті 1 Закону України від 22.09.2016 № 1540-VIII "Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг" (далі - Закон № 1540-VIII) Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг є постійно діючим центральним органом виконавчої влади зі спеціальним статусом, який утворюється Кабінетом Міністрів України.
Регулятор здійснює державне регулювання, моніторинг та контроль за діяльністю суб`єктів господарювання у сферах енергетики та комунальних послуг, зокрема, у сфері діяльності з транспортування, розподілу, зберігання (закачування, відбору), надання послуг установки LNG, постачання природного газу (абзац четвертий пункту 1 частини першої статті 2 Закону № 1540-VIII)
Згідно з частинами першою, другою, п`ятою, сьомою статті 19 Закону № 1540-VIII, зокрема, Регулятор здійснює державний контроль за дотриманням суб`єктами господарювання, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, законодавства у відповідних сферах та ліцензійних умов шляхом проведення планових та позапланових виїзних, а також невиїзних перевірок відповідно до затверджених ним порядків контролю.
Перевірка проводиться на підставі рішення Регулятора.
За результатами перевірки складається акт у двох примірниках, який підписується членами комісії з перевірки.
Підставою для проведення позапланової виїзної перевірки є:
1) подання суб`єктом господарювання, що провадить діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, письмової заяви про здійснення заходу державного контролю;
2) обґрунтоване звернення фізичної або юридичної особи про порушення суб`єктом господарювання, що провадить діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, її законних прав;
3) обґрунтоване звернення суб`єктів господарювання та споживачів про порушення суб`єктом природної монополії законодавства з питань доступу до електричних/теплових/газових мереж та/або порушення ліцензійних умов;
4) перевірка виконання рішень Регулятора щодо усунення порушень вимог законодавства, прийнятих за результатами планових або позапланових перевірок;
5) перевірка достовірності наданих Регулятору даних у звітності або в інших документах.
Положеннями частин першої-четвертої статті 22 Закону № 1540-VIII передбачено, що суб`єкти господарювання, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, несуть відповідальність за правопорушення у сферах енергетики та комунальних послуг, визначені законами України "Про природні монополії", "Про комбіноване виробництво теплової та електричної енергії (когенерацію) та використання скидного енергопотенціалу", "Про ринок електричної енергії", "Про ринок природного газу", "Про трубопровідний транспорт", "Про теплопостачання", "Про питну воду та питне водопостачання", "Про державне регулювання у сфері комунальних послуг" та іншими законами, що регулюють відносини у відповідних сферах.
Посадові особи суб`єктів господарювання, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, несуть адміністративну та кримінальну відповідальність за порушення законодавства у сферах енергетики та комунальних послуг.
За порушення законодавства у сферах енергетики та комунальних послуг до суб`єктів господарювання, що провадять діяльність у відповідній сфері, Регулятор може застосовувати санкції у вигляді, застереження та/або попередження про необхідність усунення порушень; накладення штрафу; зупинення дії ліцензії; анулювання ліцензії.
За порушення законодавства у сферах енергетики та комунальних послуг до посадових осіб суб`єктів господарювання, що провадять діяльність у відповідній сфері, Регулятор може застосовувати адміністративні стягнення.
У разі виявлення порушень законодавства у сферах енергетики та комунальних послуг Регулятор у 30-денний строк з дня складення акта перевірки розглядає питання відповідальності суб`єкта господарювання, його посадових осіб на своєму засіданні та приймає рішення про застосування до суб`єкта господарювання санкцій та/або застосування адміністративного стягнення до посадової особи такого суб`єкта господарювання. При застосуванні санкцій Регулятор має дотримуватися принципів пропорційності порушення і покарання та ефективності санкцій, які мають стримуючий вплив.
Регулятор застосовує штрафні санкції до суб`єктів господарювання, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, у розмірах, встановлених цим Законом, законами України "Про ринок електричної енергії", "Про природні монополії", "Про питну воду та питне водопостачання", "Про ринок природного газу", "Про теплопостачання".
Частиною першою статті 59 Закону України "Про ринок природного газу" (далі - Закон № 329-VIII) встановлено, що суб`єкти ринку природного газу, які порушили законодавство, що регулює функціонування ринку природного газу, несуть відповідальність згідно із законом.
В силу вимог частини четвертої статті 59 Закону України "Про ринок природного газу" Регулятор у разі скоєння правопорушення на ринку природного газу приймає у межах своїх повноважень рішення про накладення штрафів на суб`єктів ринку природного газу (крім споживачів) у таких розмірах: від 3000 до 50 000 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян - на суб`єктів господарювання, що провадять господарську діяльність на ринку природного газу, що підлягає ліцензуванню: за порушення ліцензійних умов провадження відповідного виду господарської діяльності на ринку природного газу, що підлягає ліцензуванню.
Пунктом 2.1. глави 2 Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з постачання природного газу, затверджених постановою НКРЕКП від 16.02.2017 № 201 (далі - Ліцензійні умови), закріплено, що господарська діяльність з постачання природного газу здійснюється з дотриманням вимог Правил постачання природного газу, інших нормативно-правових актів та нормативних документів, які регулюють ринок природного газу, зокрема: положень пункту 5 розділу II Правил щодо належного повідомлення споживача постачальником про його намір змінити умови договору постачання природного газу не пізніше ніж за 30 днів до набрання чинності такими змінами.
Як правильно зазначили суди першої та апеляційної інстанцій, дотримання наведених вище положень чинного законодавства є основною вимогою для позивача за умови здійснення ним господарської діяльності з постачання природного газу на підставі ліцензії, що і було предметом позапланової перевірки.
Відповідно до частин першої-третьої статті 12 Закону № 329-VIII постачання природного газу здійснюється відповідно до договору, за яким постачальник зобов`язується поставити споживачеві природний газ належної якості та кількості у порядку, передбаченому договором, а споживач зобов`язується оплатити вартість прийнятого природного газу в розмірі, строки та порядку, передбачених договором. Якість та інші фізико-хімічні характеристики природного газу визначаються згідно із встановленими нормативно-правовими актами.
Постачання природного газу побутовим споживачам здійснюється на підставі типового договору, що затверджується Регулятором та оприлюднюється в установленому порядку.
Постачання природного газу постачальником «останньої надії» здійснюється на підставі типового договору, що затверджується Регулятором. Договір на постачання природного газу постачальником «останньої надії» є публічним.
Постачання природного газу здійснюється за цінами, що вільно встановлюються між постачальником та споживачем, крім випадків, передбачених цим Законом.
Права та обов`язки постачальників і споживачів визначаються цим Законом, Цивільним і Господарським кодексами України, правилами постачання природного газу, іншими нормативно-правовими актами, а також договором постачання природного газу.
Згідно з пунктами 3, 4 розділу І Правил постачання природного газу, затверджених постановою НКРЕКП від 30.09.2015 № 2496, зареєстрованих в Міністерстві юстиції України 06.11.2015 за № 1382/27827 (далі - Правила), постачання природного газу споживачу здійснюється на підставі договору постачання природного газу між постачальником та споживачем, який укладається відповідно до вимог цих Правил. Постачання, постачання природного газу здійснюється за цінами, що вільно встановлюються між постачальником та споживачем, крім випадків, передбачених законодавством України.
Положеннями підпункту 18 пункту 5 Правил передбачено, що споживачу має бути надане належне повідомлення постачальника про намір змінити умови договору постачання природного газу, при цьому споживач має бути повідомлений про його право відмовитись від запропонованих змін. Таке повідомлення має бути надане споживачеві не пізніше ніж за 30 днів до запланованого набрання чинності такими змінами (крім ціни на природний газ, якщо вона встановлюється для постачальника відповідними державними органами). Споживачі мають право відмовитися від договору, якщо вони не приймають нові умови, повідомлені постачальником.
В силу вимог пункту 19 розділу II Правил постачальник зобов`язаний, зокрема: дотримуватись вимог цих Правил; забезпечувати постачання природного газу на умовах, визначених договором постачання природного газу.
Як встановили суди та не заперечується позивачем, 29.12.2020 між ТОВ «Чернігівгаз збут» та Батуринською міською радою, за результатами тендерної процедури відкритих торгів № UA-2020-11-17-002198-b, укладено договір на постачання природного газу для потреб непобутових споживачів № 41АВ147-1424-20, за умовами якого постачальник зобов`язується передати у власність споживачу у 2021 році природний газ, а споживач зобов`язується прийняти та оплатити вартість газу у розмірах, строки та порядку, що визначені договором.
ТОВ «Чернігівгаз збут» листом від 11.01.2021 № 14704-Сл-341/18-0121 повідомлено Батуринську міську раду, що у зв`язку зі зростанням вартості природного газу на ринку України у січні 2021 року за 1 куб. м. природного газу з урахуванням вартості послуги доступу до потужності та податку на додану вартість з 01.01.2021 становить 5,40051 грн у т.ч. ПДВ 20%, та додано додаткову угоду щодо зміни ціни на природний газ, з проханням підписати її та скріпити печаткою.
25.01.2021 між ТОВ «Чернігівгаз збут» та Батуринською міською радою укладено додаткову угоду № 1 до договору щодо внесення змін до реквізитів споживача.
02.02.2021 між ТОВ «Чернігівгаз збут» та Батуринською міською радою укладено додаткову угоду щодо зміни ціни № 2 до договору.
Листом від 19.01.2021 № 14704-Сл-341/19-0121 позивачем повідомлено Батуринську міську раду, що у зв`язку зі зростанням вартості природного газу на ринку України у січні 2021 року за 1 куб. м природного газу з урахуванням вартості послуги доступу до потужності та податку на додану вартість з 01.01.2021 становить 5,94 грн у т.ч. ПДВ 20%, та додано додаткову угоду щодо зміни ціни на природний газ, з проханням підписати її та скріпити печаткою.
03.02.2021 між ТОВ "Чернігівгаз збут" та Батуринською міською радою укладено Додаткову угоду щодо зміни ціни № 3 до договору.
Листом від 20.01.2021 № 14704-Сл-341/20-0121 ТОВ «Чернігівгаз збут» повідомлено Батуринську міську раду, що у зв`язку зі зростанням вартості природного газу на ринку України у січні 2021 року за 1 куб. м. природного газу з урахуванням вартості послуги доступу до потужності та податку на додану вартість з 01.01.2021 становить 6,53341 грн. у т. ч. ПДВ 20%, та додано додаткову угоду щодо зміни ціни на природний газ, з проханням підписати її та скріпити печаткою.
04.02.2021 між ТОВ «Чернігівгаз збут» та Батуринською міською радою укладено Додаткову угоду щодо зміни ціни № 4 до договору.
У подальшому, позивачем, листом від 27.01.2021 № 14704-Сл-341/172-0121 повідомлено Батуринську міську раду, що у зв`язку зі зростанням вартості природного газу на ринку України у січні 2021 року за 1 куб. м природного газу з урахуванням вартості послуги доступу до потужності та податку на додану вартість з 01.01.2021 становить 7,18610 грн у т. ч. ПДВ 20%, та додано додаткову угоду щодо зміни ціни на природний газ, з проханням підписати її та скріпити печаткою.
05.02.2021 між ТОВ «Чернігівгаз збут» та Батуринською міською радою укладено Додаткову угоду щодо зміни ціни № 5 до договору.
Відтак, між позивачем та і Батуринською міською радою укладено додаткові угоди до договору від 29.12.2020 на постачання природного газу для потреб непобутових споживачів № 41АВ147-1424-20 щодо збільшення вартості газу, які Батуринська міська рада отримала супровідними листами від 11.01.2021 № 14704-Сл-341/18-0121, від 19.01.2021 № 14704-Сл-341/19-0121, від 20.01.2021 № 14704-Сл-З 41/20-0121, від 27.01.2021 № 14704-Сл-341/172-0121, тобто із порушенням встановленого Правилами терміну належного повідомлення споживача постачальником про його намір змінити умови договору постачання природного газу не пізніше ніж за 30 днів до набрання чинності такими змінами.
Вказані дії свідчать про порушення позивачем пункту 2.1 глави 2 Ліцензійних умов, пункту 5 розділу II Правил, щодо належного повідомлення споживача постачальником про його намір змінити умови договору постачання природного газу не пізніше ніж за 30 днів до набрання чинності такими змінами.
Суди зауважили, що вказані обставини позивачем не заперечуються, проте позивач вважає, що у даному випадку відсутнє порушення законодавства, оскільки умовами договору укладеного Батуринською міською радою не передбачено повідомлення про зміну ціни за 30 днів.
Поряд із цим, предметом перевірки НКРЕКП не було дотримання законодавства при проведенні публічної закупівлі, укладення договору з Батуринською міською радою та дотримання умов такого правочину.
Перевірка проводилась саме з питань дотримання Ліцензійних умов, які позивач, як суб`єкт ринку природного газу зобов`язаний дотримуватись.
Щодо не співмірності виявленого порушення з розміром застосованих штрафних санкцій суди обґрунтовано зазначили таке.
Статтею 22 Закону № 1540-VIII передбачено, що при застосуванні санкцій Регулятор має дотримуватися принципів пропорційності порушення і покарання та ефективності санкцій, які мають стримуючий вплив.
При цьому, відповідно до статті 22 Закону № 1540-VIII суб`єкти господарювання, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, несуть відповідальність за правопорушення у сферах енергетики та комунальних послуг, визначені законами України «Про ринок електричної енергії», «Про природні монополії», «Про комбіноване виробництво теплової та електричної енергії (когенерацію) та використання скидного енергопотенціалу», «Про засади функціонування ринку електричної енергії України», «Про ринок природного газу». «Про трубопровідний транспорт», «Про теплопостачання», «Про питну воду та питне водопостачання», «Про державне регулювання у сфері комунальних послуг» та іншими законами, що регулюють відносини у відповідних сферах.
За порушення законодавства у сферах енергетики та комунальних послуг до суб`єктів господарювання, що провадять діяльність у відповідній сфері, Регулятор може застосовувати санкції у вигляді: застереження та/або попередження про необхідність усунення порушень; накладення штрафу; зупинення дії ліцензії; анулювання ліцензії (частина друга).
Регулятор застосовує штрафні санкції до суб`єктів господарювання, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, у розмірах, встановлених цим Законом, законами України «Про ринок електричної енергії», «Про природні монополії», «Про питну воду та питне водопостачання», «Про ринок природного газу», «Про теплопостачання» (частина четверта).
Частина перша статті 59 Закону № 329-VІІІ установлює, що суб`єкти ринку природного газу, які порушили законодавство, що регулює функціонування ринку природного газу, несуть відповідальність згідно із законом.
Регулятор у разі скоєння правопорушення на ринку природного газу приймає у межах своїх повноважень рішення про накладення штрафів на суб`єктів ринку природного газу (крім споживачів) у таких розмірах: від 3000 до 50000 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (від 51 000 грн до 850 000 грн) на суб`єктів господарювання, що провадять господарську діяльність на ринку природного газу, що підлягає ліцензуванню за порушення ліцензійних умов провадження відповідного виду господарської діяльності на ринку природного газу, що підлягає ліцензуванню (підпункт «б» пункту 5 частини четвертої Закону № 329-VІІІ) .
За правилами глави 10 Порядку контролю за дотриманням ліцензіатами, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, законодавства у сферах енергетики та комунальних послуг та/або ліцензійних умов, затвердженого постановою НКРЕКП від 14.06.2018 № 428, у разі виявлення порушень законодавства у сферах енергетики та комунальних послуг та/або ліцензійних умов НКРЕКП розглядає на засіданні, що проводиться у формі відкритого слухання, питання відповідальності ліцензіата та приймає рішення про застосування до нього санкцій.
Відтак, питання щодо визначення розміру штрафних санкцій вирішується колегіально, шляхом голосування.
Суди слушно послалися на те, що згідно з Рекомендаціями Комітету Міністрів Ради Європи № R(80)2 стосовно здійснення адміністративними органами влади дискреційних повноважень, прийнятої Комітетом Міністрів 11 березня 1980 року на 316-й нараді, під дискреційними повноваженнями слід розуміти повноваження, які адміністративний орган, приймаючи рішення, може здійснювати з певною свободою розсуду, тобто, коли такий орган може обирати з кількох юридично допустимих рішень те, яке він вважає найкращим за даних обставин.
Дискреційні повноваження - це сукупність прав та обов`язків органів державної влади та місцевого самоврядування, осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, що надають можливість на власний розсуд визначити повністю або частково вид і зміст управлінського рішення, яке приймається, або можливість вибору на власний розсуд одного з декількох варіантів управлінських рішень, передбачених нормативно-правовим актом, проектом нормативно-правового акта.
У пункті 1.6 Методології проведення антикорупційної експертизи, затвердженої наказом Міністерства юстиції України від 24 квітня 2017 року № 1395/5, дискреційні повноваження визначаються як сукупність прав та обов`язків органів державної влади та місцевого самоврядування, осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, що надають можливість на власний розсуд визначити повністю або частково вид і зміст управлінського рішення, яке приймається, або можливість вибору на власний розсуд одного з декількох варіантів управлінських рішень, передбачених нормативно-правовим актом, проектом нормативно-правового акта.
Відповідно до частин першої-третьої статті 1 Закону № 1540-VІІІ НКРЕКП є постійно діючим незалежним державним колегіальним органом, метою діяльності якого є державне регулювання, моніторинг та контроль за діяльністю суб`єктів господарювання у сферах енергетики та комунальних послуг.
Згідно зі статтею 3 Закону № 1540-VІІІ Регулятор здійснює державне регулювання з метою досягнення балансу інтересів споживачів, суб`єктів господарювання, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, і держави, забезпечення енергетичної безпеки, європейської інтеграції ринків електричної енергії та природного газу України. Регулятор здійснює державне регулювання шляхом: 1) нормативно-правового регулювання у випадках, коли відповідні повноваження надані регулятору законом; 2) ліцензування діяльності у сферах енергетики та комунальних послуг; 3) формування цінової і тарифної політики у сферах енергетики та комунальних послуг та реалізації відповідної політики у випадках, коли такі повноваження надані регулятору законом; 4) державного контролю та застосування заходів впливу; 5) використання інших засобів, передбачених законом.
Таким чином, якщо за результатом проведеної у встановленому порядку перевірки НКРЕКП виявлено порушення у діяльності суб`єкта господарювання, то вирішення питання про визначення конкретного розміру санкцій у межах, встановлених частиною четвертою з урахуванням вимог частини п`ятої статті 77 Закону України «Про ринок електричної енергії», є дискреційним повноваженням НКРЕКП.
З огляду на зазначене вище, суди першої та апеляційної інстанцій ретельно дослідили всі докази у справі, надали належну оцінку їм та всім аргументам учасників справи, та зробили правильний висновок стосовно того, що заявлені позивачем у справі позовні вимоги не знайшли свого підтвердження під час розгляду цієї справи.
Доводи касаційної скарги не містять належних та обґрунтованих міркувань, які б спростовували наведені висновки судів.
У ній також не наведено інших міркувань, які б не були предметом перевірки суду апеляційної інстанцій та щодо яких не наведено мотивів відхилення наведеного аргументу.
В аспекті наведеного слід також зазначити, що відповідно до статті 341 Кодексу адміністративного судочинства України суд касаційної інстанції не має права встановлювати або вважати доведеними обставини, що не були встановлені у рішенні або постанові суду чи відхилені ним, вирішувати питання про достовірність того чи іншого доказу, про перевагу одних доказів над іншими, збирати чи приймати до розгляду нові докази або додатково перевіряти докази.
Враховуючи наведене, Суд визнає, що суди першої та апеляційної інстанцій не допустили неправильного застосування норм матеріального права чи порушень норм процесуального права при ухваленні судових рішень, внаслідок чого касаційну скаргу слід залишити без задоволення, а судові рішення - без змін.
Керуючись статтями 343 349 350 355 356 359 КАС України, суд,
ПОСТАНОВИВ:
Касаційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю «Чернігівгаз збут» залишити без задоволення.
Рішення Чернігівського окружного адміністративного суду від 30 вересня 2021 року та постанову Шостого апеляційного адміністративного суду від 11 січня 2022 року - залишити без змін.
Постанова є остаточною та оскарженню не підлягає.
Головуючий Л.В. Тацій
Судді : С.Г. Стеценко
Т.Г. Стрелець