Главная Сервисы для юристов ... База решений “Протокол” Ухвала КАС ВП від 08.08.2019 року у справі №826/276/15 Ухвала КАС ВП від 08.08.2019 року у справі №826/27...
print
Друк
search Пошук

КОММЕНТАРИЙ от ресурса "ПРОТОКОЛ":

Історія справи

Ухвала КАС ВП від 08.08.2019 року у справі №826/276/15

Державний герб України

ПОСТАНОВА

Іменем України

09 серпня 2019 року

Київ

справа №826/276/15

адміністративне провадження №К/9901/1498/18

Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:

судді-доповідача - Жука А. В.,

суддів: Мартинюк Н. М., Мельник-Томенко Ж. М.,

розглянувши в попередньому засіданні адміністративну справу

за позовом Всеукраїнської громадської організації "Комітет конституційно-правового контролю України" до Міністра юстиції України, Міністерства юстиції України про визнання бездіяльності протиправною

за касаційною скаргою Всеукраїнської громадської організації "Комітет конституційно-правового контролю України" на ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 30 квітня 2015 року (головуючий суддя Губська О.А., судді: Парінова А.Б., Беспалова О.О.)

ВСТАНОВИВ:

ІСТОРІЯ СПРАВИ

Короткий зміст позовних вимог

1. Всеукраїнська громадська організація "Комітет конституційно-правового контролю України" звернулася до суду в порядку КАС України з позовом до Міністра юстиції України про визнання бездіяльності протиправною, в якому просила:

- визнати протиправною бездіяльність Міністра юстиції України Петренка П.Д., що полягає у ненаданні відповіді та в незабезпеченні заходів по реєстрації листів Ініціативної групи вих. № 001/4-14 від 03.12.2014р., №002/4-14 від 08.12.2014р. та №003/4-14 від 23.12.2014р.;

- визнати протиправною бездіяльність Міністра юстиції України Петренка П.Д., що полягає у порушенні вимоги ч. 4 ст. 8 Типового положення - не оприлюдненні на офіційному веб-сайті Міністерства юстиції України документів, підготовлених та наданих йому Ініціативною групою з підготовки установчих зборів по формуванню нового складу Громадської ради при Міністерстві юстиції України, відповідно до чинного законодавства України;

- зобов`язати Міністра юстиції України Петренка П. Д . здійснити заходи по негайному оприлюдненню документів, підготовлених та наданих йому Ініціативною групою з підготовки установчих зборів по формуванню нового складу Громадської ради при Міністерстві юстиції України з уточненою датою проведення Установчих зборів по формуванню нового складу Громадської ради при Міністерстві юстиції України, відповідно до ч. 4 ст. 8 Типового положення, на офіційному веб-сайті Міністерства юстиції України;

- зобов`язати Міністра юстиції України Петренка П .Д. утриматися від формування та затвердження складу іншої (альтернативної) ініціативної групи з підготовки та проведення установчих зборів по формуванню нового складу громадської ради при Міністерстві юстиції України за ініціативою Міністерства юстиції України та вчиняти будь-які інші дії з підготовки та проведення установчих зборів по формуванню нового складу громадської ради при Міністерстві юстиції України без участі повноваженої Ініціативної групи законно створеної Громадською радою при Міністерстві юстиції України 14.11.2014р. (протокол № 9 засідання Громадської ради при Міністерстві юстиції України).

Короткий зміст рішень судів попередніх інстанцій

2. Постановою Окружного адміністративного суду міста Києва від 04 березня 2015 року позов задоволено частково.

Визнано протиправною бездіяльність Міністерства юстиції України щодо не реєстрації та не розгляду листів Ініціативної групи по формуванню нового складу Громадської ради при Міністерстві юстиції України №001/4-14 від 03.12.2014, №002/4-14 від 08.12.2014 та №003/4-14 від 23.12.2014; зобов`язано Міністерство юстиції України зареєструвати та розглянути листи Ініціативної групи по формуванню нового складу Громадської ради при Міністерстві юстиції України №001/4-14 від 03.12.2014, №002/4-14 від 08.12.2014 та №003/4-14 від 23.12.2014.

В іншій частині позовних вимог відмовлено.

3. Не погодившись із рішенням першої інстанції відповідачем подано апеляційну скаргу.

4. Ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 30 квітня 2015 року провадження у справі 826/276/15 за апеляційною скаргою Міністра юстиції України та Міністерства юстиції України на постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 04 березня 2015 року у справі за адміністративним позовом Всеукраїнської громадської організації "Комітет конституційно-правового контролю України" до Міністра юстиції України, Міністерства юстиції України про визнання бездіяльності протиправною - зупинено до набрання законної сили судовим рішенням у справі №826/20377/14.

Зобов`язано сторони після усунення обставин, що зумовили зупинення провадження у справі, повідомити про це суд.

Короткий зміст вимог касаційної скарги та заперечень на неї

5. Не погоджуючись з рішенням суду апеляційної інстанції, позивач подав касаційну скаргу, в якій просить його скасувати, направивши справу для продовження розгляду справи Київським апеляційним адміністративним судом.

В обґрунтування касаційної скарги скаржник зазначає, що прийняття постанови Кабінету Міністрів України № 688 від 26 листопада 2014 року та набрання законної сили рішення у справі № 826/20377/14 не впливає на повноваження та бездіяльність вищенаведеної Ініціативної групи, оскільки вона була сформована до прийняття та набрання чинності цієї постанови Кабінетом Міністрів України.

6. Відзиву на вказану касаційну скаргу до Суду не надходило, що не перешкоджає її розгляду по суті.

РУХ АДМІНІСТРАТИВНОЇ СПРАВИ В СУДІ КАСАЦІЙНОЇ ІНСТАНЦІЇ

7. Ухвалою Вищого адміністративного суду України від 13 травня 2015 року відкрито касаційне провадження за касаційною скаргою Всеукраїнської громадської організації "Комітет конституційно-правового контролю України".

Відповідно до Кодексу адміністративного судочинства України в редакції Закону України "Про внесення змін до Господарського процесуального кодексу України Цивільного процесуального кодексу України Кодексу адміністративного судочинства України та інших законодавчих актів " від 03 жовтня 2017 року № 2147-VIII з Вищого адміністративного суду України до Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду передано матеріали касаційної скарги К/9901/1498/18 за правилами пункту 4 частини першої Розділу VІІ "Перехідні положення" цього кодексу.

Відповідно до протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 23.01.2018 року для розгляду справи № 826/276/15 визначено колегію суддів у складі: головуючий суддя: Білоус О.В., суддів: Желтобрюх І.Л., Стрелець Т.Г.

Ухвалою Верховного Суду від 09 січня 2018 року касаційну скаргу Всеукраїнської громадської організації "Комітет конституційно-правового контролю України" на ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 30 квітня 2015 року прийнято до провадження.

Відповідно до протоколу повторного автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 05 червня 2019 року для розгляду справи № 826/276/15 визначено колегію суддів у складі: головуючий суддя Жук А.В., суддів: Мартинюк Н.М., Мельник-Томенко Ж.М.

ДЖЕРЕЛА ПРАВОВОГО РЕГУЛЮВАННЯ

8. Кодекс адміністративного судочинства України (в редакції чинній до 15 грудня 2017 року, далі КАС України).

8.1. Пункт 3 частини 1 ст. 156 КАС України (в редакції чинній на момент вчинення процесуальних дій) суд має право зупинити провадження у справі в разі неможливості розгляду цієї справи до вирішення іншої справи, що розглядається в порядку конституційного, адміністративного, цивільного, господарського чи кримінального судочинства, - до набрання законної сили судовим рішенням в іншій справі.

8.2. Пункт 4 частини 2 статті 156 КАС України. Суд має право зупинити провадження у справі в разі наявності інших причин за обґрунтованим клопотанням сторони або третьої особи, яка заявляє самостійні вимоги на предмет спору, - до терміну, встановленого судом.

ПОЗИЦІЯ ВЕРХОВНОГО СУДУ

9. Переглянувши судове рішення в межах доводів та вимог касаційної скарги, перевіривши правильність застосування судом апеляційної інстанції норм процесуального права, Верховний Суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення касаційної скарги, виходячи з наступного.

10. Відповідно до пункту 3 частини 1 статті 156 КАС України, суд зупиняє провадження у справі в разі неможливості розгляду цієї справи до вирішення іншої справи, що розглядається в порядку конституційного, адміністративного, цивільного, господарського чи кримінального судочинства, - до набрання законної сили судовим рішенням в іншій справі.

11. Як встановлено з матеріалів справи апеляційний суд прийняв рішення про зупинення провадження у адміністративній справі № 826/276/15 до вирішення справи № 826/20377/14 за адміністративним позовом Всеукраїнської громадської організації «Комітет конституційно-правового контролю України» до Кабінету Міністрів України про визнання нечинною та скасування Постанови Кабінету Міністрів України №688 від 26 листопада 2014 року «Про внесення зміни до постанови Кабінету Міністрів України №996 від 03 листопада 2010 року».

12. Апеляційний суд виходив з того, що предметом спору є визнання протиправною бездіяльності Міністра юстиції України та зобов`язання його вчинити дії щодо реєстрації листів ініціативної групи Громадської ради при Міністерстві юстиції України.

13. Разом з тим, судом апеляційної інстанції встановлено, що постановою Кабінету Міністрів України від 26.112014 № 688 «Про внесення змін до Постанови Кабінету Міністрів України від 3 листопада 2010 р. №996», яка набрала чинності з 06.12.2014 року, припинено повноваження громадських рад при міністерствах, інших центральних органах виконавчої влади, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, обласних, Київській та Севастопольській міських, районних, районних у м. Києві та Севастополі державних адміністраціях, утворених до 22 лютого 2014 року.

14. Позивачем до суду апеляційної інстанції 24 квітня 2015 року через канцелярію суду подано клопотання про долучення додаткових документів до матеріалів справи №826/276/15, з яких вбачається, що постановою Окружного адміністративного суду від 20 березня 2015 року у справі № 826/20377/14 частково задоволено позов Всеукраїнської громадської організації "Комітет конституційно-правового контролю України".

Визнано незаконною та скасовано Постанову Кабінету Міністрів України № 688 від 26.11.2014 року "Про внесення зміни до постанови Кабінету Міністрів України від 03 листопада 2010 р. № 996".

15. При цьому на час подання клопотання Ухвалою судді Київського апеляційного адміністративного суду відкрито апеляційне провадження за апеляційною скаргою представника Кабінету Міністрів України на постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 20 березня 2015 року у справі 826/20377/14.

16. Оскільки позов подано ВГО «Комітет конституційно-правового контролю», що представляє інтереси Громадської ради при Міністерстві юстиції України, а питання законності або незаконності постанови Кабінету Міністрів України від 26 листопада 2014 року № 688, якою фактично припинено повноваження громадських рад при міністерствах перебуває на розгляді в апеляційному порядку у справі № 826/20377/14, апеляційний суд дійшов до висновку про те, що вирішення справи № 826/20377/14 безпосередньо стосується даної адміністративної справи, що зумовлює зупинення її розгляду до вирішення справи № 826/20377/14.

17. Зважаючи на те, що клопотання про долучення додаткових матеріалів для розгляду справи №826/276/15 подано до суду апеляційної інстанції саме позивачем, а такі матеріали містили судове рішення по справі № 826/20377/14, яке на час подання клопотання не набрало законної сили, проте на думку позивача підлягало врахуванню при вирішенні справи судом, колегія суддів Верховного Суду погоджується з висновками суду апеляційної інстанції про наявність підстав для прийняття рішення про зупинення провадження до вирішення справи № 826/20377/14.

18. У касаційній скарзі скаржник зазначає, що Ініціативна група позивача була створена до винесення постанови Кабінету Міністрів України від 26.112014 № 688 «Про внесення змін до Постанови Кабінету Міністрів України від 3 листопада 2010 р. №996», згідно якої припинено повноваження громадських рад при міністерствах, інших центральних органах виконавчої влади, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, обласних, Київській та Севастопольській міських, районних, районних у м. Києві та Севастополі державних адміністраціях, утворених до 22 лютого 2014 року, що свідчить про відсутність підстав для зупинення розгляду справи.

19. Колегія суддів Верховного Суду вважає зазначені доводи скаржника необґрунтованими, оскільки пов`язаність адміністративних справ №826/276/15 та № 826/20377/14 обґрунтовано самим позивачем при поданні клопотання про долучення судового рішення у справі № 826/20377/14 до матеріалів справи №826/276/15.

20. З огляду на це, суд касаційної інстанції вважає, що доводи касаційної скарги не спростовують правильність доводів, якими мотивовано ухвалу суду апеляційної інстанції, не дають підстав вважати висновки суду апеляційної інстанції помилковими, а застосування судом норм матеріального та процесуального права - неправильним.

21. Згідно з частиною 1 статті 350 КАС України суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення - без змін, якщо визнає, що суди першої та апеляційної інстанцій не допустили неправильного застосування норм матеріального права або порушень норм процесуального права при ухваленні судових рішень чи вчиненні процесуальних дій.

22. Керуючись статтями 341, 345, 349, 350, 355 Кодексу адміністративного судочинства України,

ПОСТАНОВИВ:

1. Касаційну скаргу Всеукраїнської громадської організації "Комітет конституційно-правового контролю України" залишити без задоволення, а ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 30 квітня 2015 року - без змін.

Постанова набирає законної сили з дати її прийняття, є остаточною і оскарженню не підлягає.

Суддя-доповідач А. В. Жук

Судді Н. М. Мартинюк

Ж. М. Мельник-Томенко

logo