Главная Сервисы для юристов ... База решений “Протокол” Ухвала КАС ВП від 03.05.2018 року у справі №461/2865/17 Ухвала КАС ВП від 03.05.2018 року у справі №461/28...
print
Друк
search Пошук

КОММЕНТАРИЙ от ресурса "ПРОТОКОЛ":

Історія справи

Ухвала КАС ВП від 03.05.2018 року у справі №461/2865/17



ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

07 грудня 2020 року

м. Київ

справа №461/2865/17

адміністративне провадження №К/9901/48564/18

Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:

судді-доповідача Мороз Л. Л.,

суддів: Бучик А. Ю., Рибачука А. І.,

розглянувши у порядку попереднього розгляду у касаційній інстанції адміністративну справу № 461/2865/17

за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю виробничо-комерційна фірма "Фантазія" до Управління регулювання забудови Департаменту містобудування Львівської міської ради, треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача: Львівське комунальне підприємство "Культурно-освітній центр імені Олександра Довженка", Управління комунальної власності Департаменту економічного розвитку Львівської міської ради, про визнання протиправним рішення та зобов'язання вчинити дії, провадження в якій відкрито

за касаційною скаргою Товариства з обмеженою відповідальністю виробничо-комерційна фірма "Фантазія" на постанову Львівського апеляційного адміністративного суду від 19 березня 2018 року, прийняту у складі колегії суддів: головуючого судді: Онишкевича Т. В., суддів Обрізка І. М., Яворського І. О.,

встановив:

12 квітня 2017 року товариство з обмеженою відповідальністю виробничо-комерційна фірма "Фантазія" (далі - ТОВ "Фантазія") звернулося до суду з адміністративним позовом, у якому просило визнати протиправним та скасувати рішення Управління регулювання забудови Департаменту містобудування Львівської міської ради (далі - Управління регулювання забудови) про відмову ТОВ "Фантазія" у продовженні терміну дії паспорта на розміщення відкритого літнього майданчика на проспекті Червоної Калини, 81 у м. Львові, прийняте на підставі рішення комісії зі встановлення літніх майданчиків від 6 березня 2017 року та 13 березня 2017 року, та зобов'язати відповідача продовжити товариству термін дії вказаного паспорта відповідно до заяви, зареєстрованої у Центрі надання адміністративних послуг 1 березня 2017 року за № 2-4979-С-2404.

Постановою Галицького районного суду м. Львова від 4 грудня 2017 року у справі № 461/2865/17 позов було задоволено.

Постановою Львівського апеляційного адміністративного суду від 19 березня 2018 року скасовано рішення суду першої інстанції та прийнято нове рішення, яким у позові відмовлено.

Як встановлено, ТОВ "Фантазія" здійснювало встановлення відкритого літнього майданчика за адресою: м. Львів, проспект Червоної Калини, 81 протягом відповідних сезонів у 2013-2016 роках.

Такий майданчик встановлювався на підставі паспорта відкритого літнього майданчика № 302 від 12 серпня 2013 року, виданого Управлінням архітектури Департаменту містобудування Львівської міської ради у відповідності до Порядку отримання паспортів на встановлення відкритих літніх майданчиків у м. Львові біля об'єктів ресторанного господарства для здійснення підприємницької діяльності, затвердженого ухвалою Львівської міської ради № 2452 від 5 березня 2009 року (із змінами, внесеними ухвалами № 3559 від 03 червня 2010 року та № 1266 від 16 лютого 2012 року).

1 березня 2017 року позивач звернувся до Центру надання адміністративних послуг м. Львова із заявою про продовження терміну дії паспорта на розміщення відкритого літнього майданчика на пр. Червоної Калини, 81, однак йому відповідачем листом № 2404-606 від 21 березня 2017 року було відмовлено.

ТОВ "Фантазія" та Управлінням комунальної власності Департаменту економічної політики Львівської міської ради укладено договір на право тимчасового користування окремими конструктивними елементами благоустрою комунальної власності на умовах оренди для розміщення об'єктів соціально-культурного, торговельного та іншого призначення № О-302-13 (П) від 4 вересня 2013 року, терміном дії з 1 квітня 2013 року по 31 жовтня 2013 року; з 1 квітня 2014 року по 31 жовтня 2014 року та з 1 квітня 2015 року по 31 жовтня 2015 року.

15 листопада 2005 року між ЛКП "Культурно-освітній центр імені Олександра Довженка" та ТОВ "Фантазія" було укладено договір оренди № П-074 нежитлових приміщень за адресою м. Львів, пр. Червоної Калини, 81 та 30 грудня 2006 року укладено додатковий договір до договору оренди. Строк дії договору оренди встановлено з 15 листопада 2005 року по 14 листопада 2015 року з умовою автоматичного продовження оренди на той самий строк і на тих же умовах за відсутності протягом одного місяця після закінчення терміну дії договору заяви однієї із сторін про припинення дії договору.

4 вересня 2013 року між Управлінням комунальної власності Департаменту економічної політики Львівської міської ради та ТОВ "Фантазія" було укладено договір № О-302-13 (П) на право тимчасового користування окремими конструктивними елементами благоустрою комунальної власності на умовах оренди для розміщення об'єктів соціально-культурного, торговельного та іншого призначення, у відповідності до умов якого позивачу надано у тимчасову оренду конструктивний елемент благоустрою комунальної власності на розміщення відкритого літнього майданчика за адресою: м. Львів, пр. Червоної Калини, 81.

Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції виходив із того, що між ТОВ "Фантазія" та Львівським комунальним підприємством "Культурно-освітній центр імені Олександра Довженка" 15 листопада 2005 року було укладено договір оренди № П-074 нерухомого майна (будівель, споруд, приміщень), строк дії якого з урахуванням додаткового договору від 13 грудня 2006 року в п.4.1 встановлено з 15 листопада 2005 року по 14 листопада 2015 року. При цьому ТОВ "Фантазія" вносило орендну плату та оплату комунальних послуг впродовж 2015-2017 років, а також продовжувало використовувати орендовані приміщення. Зважаючи на зазначені факти та положення договору оренди № П-074 від 15 листопада 2005 року, суд дійшов переконання, що дія договору оренди продовжена і відмова у продовженні терміну дії паспорта на розміщення відкритого літнього майданчика на проспекті Червоної Калини, 81 у місті Львові є незаконною.

Натомість, суд апеляційної інстанції дійшов висновку, що ТОВ "Фантазія" не мало на правах оренди земельну ділянку. Відтак, оскільки позивачем укладалися договори виключно на право тимчасового користування окремими конструктивними елементами благоустрою комунальної власності для розміщення об'єктів соціально-культурного, торговельного та іншого призначення, то пункт 3.3 Порядку отримання паспортів на встановлення відкритих літніх майданчиків у м. Львові біля об'єктів ресторанного господарства для здійснення підприємницької діяльності, що затверджений ухвалою Львівської міської ради № 2452 від 05 березня 2009 року (зі змінами) (далі - Порядок) (згідно з яким термін дії паспорта відкритого літнього майданчика встановлюється на період дії договору оренди земельної ділянки) на нього не розповсюджується.

При цьому апеляційний суд погодився з твердженням апелянта про те, що у даному випадку позивач мав би звернутись із заявою до Управління регулювання забудови щодо надання паспорту літнього майданчику терміном на 5 років, а не його продовження, оскільки можливість продовження дії паспорта літнього майданчика у випадку позивача не передбачена Порядком.

У касаційній скарзі позивач заявив вимогу про скасування постанови суду апеляційної інстанції та залишення в силі рішення суду першої інстанції.

В обґрунтування своїх вимог заявник посилається на неправильне застосування судом апеляційної інстанції норм матеріального та порушення норм процесуального права.

Суд, переглянувши судове рішення в межах доводів та вимог касаційної скарги, дійшов висновку про залишення касаційної скарги без задоволення, а оскарженого судового рішення - без змін, оскільки відсутні підстави для його скасування.

Відповідно до пункту 1.2 Порядку відкритий літній майданчик - стаціонарний або тимчасовий (щоденного демонтажу) пункт ресторанного господарства, який розташовується виключно біля стаціонарного закладу (ресторану, кафе, бару, їдальні) у теплий період року з 1 квітня по 1 листопада і не має закритого приміщення для тимчасового перебування. Пункт 1.3 визначає, що паспорти на встановлення відкритих літніх майданчиків видає управління архітектури департаменту містобудування на підставі позитивних висновків комісії з видачі паспортів на встановлення відкритих літніх майданчиків (надалі - комісія), склад якої затверджується ухвалою міської ради. Окрім того, на підставі нормативно-розпорядчих документів міської ради департамент економічної політики видає одноразові паспорти на розміщення тимчасових відкритих літніх майданчиків без прив'язки до стаціонарних закладів ресторанного господарства у разі проведення свят, фестивалів, фестин.

Пунктом 3.1 Порядку встановлено, що паспорт відкритого літнього майданчика надається терміном до 5 років з правом розміщення літніх майданчиків виключно у межах сезонного періоду, з 1 квітня до 1 листопада поточного року.

При цьому пунктом 3.2 зазначеного Порядку передбачено, що дія паспорта відкритого літнього майданчика починається з 1 квітня поточного року (або з дати, вказаної у заяві) і закінчується 1 листопада.

Одночасно пунктом 3.3 цього ж Порядку визначено, що за умови наявності у заявника договору оренди земельної ділянки право на розміщення літнього майданчика сезонним періодом не обмежується, термін дії паспорта відкритого літнього майданчика встановлюється на період дії договору оренди земельної ділянки.

Як встановлено, договору оренди земельної ділянки у позивача немає, у зв'язку з чим наслідки, передбачені пунктом 3.3 Порядку не застосовуються.

Отже, колегія суддів погоджується з висновками суду апеляційної інстанції, що у даному випадку позивач мав підстави звернутись із заявою до Управління регулювання забудови щодо надання нового паспорту літнього майданчику терміном на 5 років, а не його продовження, оскільки можливість продовження дії паспорта літнього майданчика у випадку позивача не передбачена Порядком.

У касаційній скарзі позивач вказує, що можливість продовження дії паспорта літнього майданчика передбачена Порядком.

З цього приводу суд зазначає, що можливість продовження дії паспорта літнього майданчика передбачена Порядком лише для паспортів, виданих до затвердження самого Порядку. Так, пунктом 2 Порядку встановлено Управлінню архітектури департаменту містобудування за рішенням комісії зі встановлення відкритих літніх майданчиків у м. Львові біля об'єктів ресторанного господарства для здійснення підприємницької діяльності продовжити на термін до 5 років дію паспортів відкритих літніх майданчиків, виданих до набрання чинності цієї ухвали, відповідно до пакетів документів, поданих в управління "Дозвільний офіс".

При цьому, додатком 4 до вказаного Порядку є Перелік документів щодо продовження дії паспорта відкритого літнього майданчика, серед яких вказано оригінал паспорта відкритого літнього майданчика, виданий у 2008 році, який слід продовжити.

Отже, можливість продовження дії паспорта літнього майданчика передбачена Порядком лише для паспортів, виданих до затвердження самого Порядку, а не після, як у випадку позивача.

За таких обставин, відсутні підстави для задоволення позовних вимог.

Суд апеляційної інстанції ухвалив судове рішення, правильно застосувавши норми матеріального права та не допустив порушень норм процесуального права, тому касаційну скаргу належить залишити без задоволення, а рішення суду апеляційної інстанцій - без змін.

Керуючись статтями 343, 349, 350, 355, 356 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

постановив:

Касаційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю виробничо-комерційна фірма "Фантазія" залишити без задоволення.

Постанову Львівського апеляційного адміністративного суду від 19 березня 2018 року у справі № 461/2865/17 залишити без змін.

Постанова суду касаційної інстанції набирає законної сили з дати її прийняття та не може бути оскаржена.

СуддіЛ. Л. Мороз А. Ю. Бучик А. І. Рибачук
logo