Історія справи
Ухвала КАС ВП від 30.07.2019 року у справі №809/477/14
ф
ПОСТАНОВА
Іменем України
08 серпня 2019 року
Київ
справа №809/477/14
адміністративне провадження №К/9901/2717/18
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду: судді-доповідача - Юрченко В.П., суддів - Васильєвої І.А., Пасічник С.С., розглянувши у порядку письмового провадження касаційну скаргуДержавної податкової інспекції у м. Івано - Франківську Головного управління Міндоходів в Івано - Франківській областіна постановуІвано-Франківського окружного адміністративного суду від 10.02.2014(головуючий суддя -Шумей М.В.)та ухвалуЛьвівського апеляційного адміністративного суду від 08.05.2014 (колегія суддів: Матковської З.М., Затолочного В.С., Каралюса В.М.)у справі № 809/477/14за поданням Державної податкової інспекції у м. Івано - Франківську Головного управління Міндоходів в Івано - Франківській областідоТовариства з обмеженою відповідальністю «Західресурс»пропідтвердження обґрунтованості адміністративного арешту майна та зупинення видаткових операцій на рахунках,
ВСТАНОВИВ:
Державна податкова інспекція у м. Івано - Франківську Головного управління Міндоходів в Івано - Франківській області звернулася з поданням до Товариства з обмеженою відповідальністю «Західресурс» про підтвердження обгрунтованості адміністративного арешту майна. В заяві про збільшення вимог за поданням від 06.02.2014 просила також зупинити видаткові операції платника податків на рахунках товариства.
Подання обґрунтовано тим, що директор ТОВ «Західресурс» ОСОБА_1 не допустив посадових осіб податкової інспекції до проведення перевірки, про що складено акт відмови від допуску посадових осіб ДПІ у м. Івано-Франківську до проведення позапланової виїзної документальної перевірки від 04.02.2014 року №19/09-15- 22-01/31262888. На підставі наведеного начальником ДПІ в м. Івано-Франківську ГУ Міндоходів в Івано-Франківській області 05.02.14 об 12:45 год. прийнято рішення №1688/10/09-15-22-0147/896 про застосування умовного адміністративного арешту майна платника податків, обґрунтованість якого протягом 96 годин має бути перевірена судом. Окрім того, просив зупинити видаткові операції платника податків ТзОВ «Західресурс».
Постановою Івано - Франківського окружного адміністративного суду від 10.02.2014 р., яка залишена без змін ухвалою Львівського апеляційного адміністративного суду від 08.05.2014 подання задоволено частково. Підтверджена обґрунтованість адміністративного арешту майна ТОВ «Західресурс». В частині зупинення видаткових операцій на рахунках платника податків ТзОВ «Західресурс» - відмовлено.
Не погоджуючись з рішеннями судів першої та апеляційної інстанцій, податкова інспекція подала касаційну скаргу, в якій просить їх скасувати, в частині в якій відмовлено в задоволені подання та зупинити видаткові операції на рахунках платника.
Водночас Верховний Суд дійшов висновку, що касаційна скарга підлягає залишенню без задоволення з таких підстав.
Частиною другою статті 211 КАС України (в редакції, яка діяла на час ухвалення оскаржуваних судових рішень) встановлено, що сторони та інші особи, які беруть участь у справі, а також особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси та обов`язки, мають право оскаржити в касаційному порядку судові рішення суду першої інстанції після їх перегляду в апеляційному порядку, а також судові рішення суду апеляційної інстанції повністю або частково, крім випадків, передбачених цим Кодексом. У відповідності до пункту 2 частини першої статті 183-3 КАС України (в редакції, яка діяла на час ухвалення оскаржуваних судових рішень) провадження у справах за зверненням органів доходів і зборів при здійсненні ними передбачених законом повноважень здійснюється на підставі подання таких органів щодо підтвердження обґрунтованості адміністративного арешту майна платника податків.
Частиною 10 вказаної статті передбачалось, що апеляційний перегляд постанови суду першої інстанції (прийнятої за результатами розгляду подання) здійснюється за загальною процедурою.
Постанова суду апеляційної інстанції може бути оскаржена в касаційному порядку за загальною процедурою.
При цьому, діюча (на час винесення судом апеляційної інстанції ухвали у цій справі) редакція процесуального Закону передбачала винесення судом апеляційної інстанції постанови лише за умови прийняття ним нового рішення чи зміни рішення суду першої інстанції.
Тобто, право на касаційне оскарження рішення суду апеляційної інстанції у справі за зверненням органів доходів і зборів в касаційному порядку виникає за умови ухвалення судом апеляційної інстанції тільки постанови, а не ухвали.
Так, зі змісту касаційної скарги відповідача слідує, що він не погоджується із постановою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 10.02.2014 і ухвалою Львівського апеляційного адміністративного суду від 08.05.2014.
Отже, відповідно до положень процесуального закону, що діяв на час ухвалення оскаржуваних судових рішень, судове рішення апеляційної інстанції у цій справі, є остаточним і оскарженню не підлягає.
Наведенні положення відповідають приписам, які закріплені вже в новому КАС України. Зокрема особливості провадження у справах за зверненням органів доходів і зборів передбачено статтею 283 КАС України. Разом з тим, у відповідності до частини третьої статі 272 КАС України судові рішення суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду справ, визначених статтями 273-277, 282-286 цього Кодексу, набирають законної сили з моменту проголошення і не можуть бут оскаржені.
З огляду на викладене, враховуючи мотиви касаційної скарги, оскаржувані у даній справі судові рішення не можуть бути переглянуті Верховним Судом як судом касаційної інстанції в адміністративних справах у порядку, визначеному главою 2 розділу ІІІ чинної редакції КАС України, а тому касаційну скаргу необхідно залишити без задоволення. За змістом пункту 1 частини першої статті 349 КАС України (в редакції, чинній на момент ухвалення даної постанови) суд касаційної інстанції за наслідками розгляду касаційної скарги має право залишити її без задоволення.
Керуючись статтями 3, 341, 343, 349, 355, 359 КАС України, Суд
ПОСТАНОВИВ:
Касаційну скаргу Державної податкової інспекції у м. Івано- Франківську Головного управління Міндоходів в Івано-Франківській області залишити без задоволення.
Постанова набирає законної сили з дати її прийняття і оскарженню не підлягає.
...........................
...........................
...........................
В.П.Юрченко І.А.ВасильєваС.С.Пасічник Судді Верховного Суду