Історія справи
Ухвала КАС ВП від 05.08.2019 року у справі №533/95/17
ПОСТАНОВА
Іменем України
08 серпня 2019 року
Київ
справа №533/95/17
адміністративне провадження №К/9901/33604/18
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
судді-доповідача - Бучик А.Ю.,
суддів: Стрелець Т.Г., Рибачука А.І.,
розглянувши в порядку письмового провадження касаційну скаргу Кременчуцького об`єднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області на постанову Козельщинського районного суду Полтавської області в складі судді Оксенюк М.М. від 28.02.2017 та ухвалу Харківського апеляційного адміністративного суду в складі колегії суддів: Яковенка М.М., Лях О.П., Старосуда М.І. від 05.04.2017 у справі №533/95/17 за позовом ОСОБА_1 до Кременчуцького об`єднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області про скасування рішення та про зобов`язання вчинити певні дії,
УСТАНОВИВ:
В лютому 2017 року ОСОБА_1 , звернувся до суду з адміністративним позовом до Кременчуцького об`єднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області, в якому просив скасувати рішення відповідача від 13.01.2017 № 10 як безпідставне та неправомірне; зобов`язати відповідача призначити йому дострокову пенсію відповідно до ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
Постановою Козельщинського районного суду Полтавської області від 28 лютого 2017 року, залишеною без змін ухвалою Харківського апеляційного адміністративного суду від 05 квітня 2017 року, позов задоволено.
Скасовано рішення Кременчуцького об`єднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області № 10 від 13.01.2017.
Зобов`язано Кременчуцьке об`єднане управління Пенсійного фонду України Полтавської області з дати звернення призначити ОСОБА_1 пенсію відповідно до ст. 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" із зменшенням пенсійного віку.
Не погоджуючись з судовими рішеннями, відповідач, посилаючись на порушення норм матеріального та процесуального права, подав касаційну скаргу, в якій просить судові рішення попередніх інстанцій та ухвалити нове про відмову в задоволенні позову.
В касаційній скарзі посилається на те, що безпосередня участь позивача у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у зоні відчуження не підтверджена, оскільки довідка, видана військовою частиною А0139, не підтверджена первинними документами. В довідці галузевого державного архіву Міноборони не підтверджено направлення позивача для участі в ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС.
Заслухавши суддю-доповідача, колегія суддів приходить до висновку, що касаційна скарга задоволенню не підлягає з наступних підстав.
Судами встановлено, що ОСОБА_1 народився ІНФОРМАЦІЯ_1 , є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 2 категорії, брав участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС в період з 30 квітня 1986 року по 21 червня 1986 року в складі військової частини № 39289, що підтверджується паспортом позивача, довідкою військової частини № 39289 за № 640, військовим квитком, карточками обліку доз радіоактивного опромінювання.
Позивач звернувся до відповідача із заявою про призначення пенсії на пільгових умовах, надавши документи, які свідчать про отримання ним статусу учасника ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС та виконання ним робіт у зоні відчуження.
Рішенням Кременчуцького об`єднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області від 13.01.2017 за № 10 позивачу ОСОБА_1 відмовлено у призначенні пенсії зі зменшенням пенсійного віку у зв`язку з відсутністю первинних документів, підтверджуючих період роботи в зоні відчуження.
Задовольняючи позов суд першої інстанції, з яким і погодився апеляційний суд, виходив з того, що позивачем надано достатньо доказів, що підтверджують його участь в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, що дає йому право на призначення пенсії за віком із зменшенням пенсійного віку на 10 років відповідно до статті 55 Закону № 796-XII.
Колегія суддів, дослідивши спірні правовідносини, зазначає наступне.
Відповідно до статті 55 Закону № 796-XII особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення, пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування".
Згідно із статтею 26 Закону України від 09 липня 2003 року № 1058-IV "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" особи мають право на призначення пенсії за віком після досягнення, зокрема, чоловіками 60 років.
Згідно до статті 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення, пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування". Учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, які працювали у зоні відчуження з моменту аварії до 1 липня 1986 року незалежно від кількості робочих днів, а з 1 липня 1986 року по 31 грудня 1986 року - не менше 5 календарних днів, пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого для одержання державних пенсій на 10 років.
Згідно з абзацом сьомим підпункту "ґ" пункту 7 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", затвердженим постановою правління Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року № 22-1, документами, які засвідчують особливий статус особи є: посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та довідка про період (періоди) участі в ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС за формою, затвердженою постановою Державного Комітету СРСР по праці та соціальних питаннях від 9 березня 1988 року № 122, або довідка військової частини, в складі якої особа брала участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, або довідка архівної установи, або інші первинні документи, в яких зазначено період роботи, населений пункт чи об`єкт, де особою проводились роботи по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС; посвідчення потерпілого від Чорнобильської катастрофи та довідка про період (періоди) проживання (роботи) на цих територіях, видана органами місцевого самоврядування (при призначенні пенсії із застосуванням норм статті 55 Закону № 796-XII).
Отже, законодавець встановив перелік документів, що підтверджують участь особи у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, який не обмежується лише довідкою форми № 122, а навпаки такий факт може бути підтверджений будь-якими первинними документами.
Документами, що підтверджують статус громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та надають право користування пільгами, встановленими цим Законом, є посвідчення "Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС" та "Потерпілий від Чорнобильської катастрофи".
Такі документи, як довідки про період роботи (служби) у зоні відчуження, відповідно до статті 15 Закону № 796-XII є лише підставою для визначення статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.
Судами встановлено, що позивач в період 30.04.1986 по 21.06.1986 виконував роботи по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС в складі військової частини № 39289, що підтверджується записом у військовому квитку.
Згідно з довідкою військової частини № 39289 за № 640 від травня 2003 року позивач проходив строкову військову службу з 04.01.1986 по 26.12.1987, а в період з 30.04.1986 по 21.06.1986 брав участь в ліквідації наслідків ЧАЕС у складі військової частини №89582, яка дислокувалась в Терехово. Чорнобиля. Відповідно до довідки від 12.04.2016 року військова частина А0139 є правонаступником військової частини 32289. Карткою обліку доз радіоактивного опромінювання також підтверджено факт перебування позивача та ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС у зазначений період.
Згідно до Додатку №1 до постанови КМ УРСР від 23.07.1991 року №106 «Перелік населених пунктів, віднесених до зон радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи» місто Чорнобиль та село Терехів Київської області віднесено до зони відчуження.
Посилання на довідку військової частини А 0139 про те, що вона не підтверджена первинними документами, та на відсутність у довідці галузевого Держархіву МО України від 07.05.2015 відмітки щодо направлення ОСОБА_1 для участі у ліквідації наслідків аварії ЧЕАС у зазначений період не може свідчити про те, що позивач не брав участі в ліквідації аварії на ЧАЕС, оскільки єдиним належним підтверджуючим документом є посвідчення, яке містить відмітку "Перереєстровано".
Враховуючи наведене, колегія суддів погоджується з висновками судів попередніх інстанцій, що відповідач безпідставно відмовив у призначенні пенсії зі зменшенням пенсійного віку, відповідно до частини першої статті 55 Закону № 796-XII.
Відповідно до ч. 1 ст. 350 КАС України суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення - без змін, якщо визнає, що суди першої та апеляційної інстанцій не допустили неправильного застосування норм матеріального права або порушень норм процесуального права при ухваленні судових рішень чи вчиненні процесуальних дій.
Керуючись статтями 349, 350, 355, 356, 359 Кодексу адміністративного судочинства України,
ПОСТАНОВИВ:
Касаційну скаргу Кременчуцького об`єднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області залишити без задоволення.
Постанову Козельщинського районного суду Полтавської області від 28 лютого 2017 року та ухвалу Харківського апеляційного адміністративного суду від 05 квітня 2017 року залишити без змін.
Постанова набирає законної сили з дати її прийняття, є остаточною і оскарженню не підлягає.
Головуючий А. Ю. Бучик
Судді: А. І. Рибачук
Т.Г. Стрелець