Главная Сервисы для юристов ... База решений “Протокол” Ухвала КАС ВП від 15.07.2018 року у справі №826/13994/17 Ухвала КАС ВП від 15.07.2018 року у справі №826/13...
print
Друк
search Пошук

КОММЕНТАРИЙ от ресурса "ПРОТОКОЛ":

Історія справи

Ухвала КАС ВП від 15.07.2018 року у справі №826/13994/17



ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

03 листопада 2020 року

м. Київ

справа № 826/13994/17

адміністративне провадження № К/9901/56687/18

Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:

головуючого - Бучик А. Ю.,

суддів: Мороз Л. Л., Рибачука А. І.

розглянувши в порядку письмового провадження касаційну скаргу ОСОБА_1 на постанову Київського апеляційного адміністративного суду від 19 червня 2018 року (колегія суддів: Троян Н. М., Бужак Н. П., Костюк Л. О.) у справі № 826/13994/17 за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Фербане" до Державної архітектурно-будівельної інспекції України, треті особи - Приватне акціонерне товариство "Холдингова компанія "Київміськбуд", ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_1, про визнання нечинною відмови та зобов'язання вчинити певні дії,

УСТАНОВИЛ:

У листопаді 2017 року позивач звернувся до суду з адміністративним позовом, в якому, з урахуванням уточнень позовних вимог, просив: визнати нечинною відмову Державної архітектурно-будівельної інспекції України №IV 173172721572 від
29.09.2017 у видачі Сертифіката про готовність об'єкта до експлуатації; зобов'язати Державну архітектурно-будівельну інспекцію України вчинити дії - видати Сертифікат про готовність об'єкта до експлуатації.

Позов обґрунтовано тим, що позивачем подано до Державної архітектурно-будівельної інспекції України заяву про прийняття в експлуатацію закінченого будівництвом об'єкта та видачу сертифіката відповідно до вимог пункту 24 Порядку прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.04.2011 №461. Однак, відповідач відмовив у видачі сертифіката про готовність об'єкта до експлуатації, обґрунтовуючи ненаданням позивачем додаткових документів (виконавчої документації), що суперечить частині 7 статті 39 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності", яка містить перелік підстав для відмови у видачі сертифіката, та пункту 27 Порядку прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від
13.04.2011 №461, згідно з якими підставою для відмови у видачі сертифіката є неподання документів, необхідних для прийняття рішення про видачу сертифіката.

Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 02 квітня 2018 року у задоволенні адміністративного позову відмовлено.

Постановою Київського апеляційного адміністративного суду від 19 червня 2018 року рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 02 квітня 2018 року скасовано. Прийняти нову постанову, якою адміністративний позов задоволено.

Не погоджуючись з судовими рішеннями, посилаючись на неправильне застосування судом апеляційної інстанції норм матеріального права та порушення норм процесуального права, третя особа ОСОБА_1 подала касаційну скаргу, в якій просить постанову скасувати та залишити в силі рішення суду першої інстанції.

Касаційну скаргу обґрунтовано тим, що Держархбудінспекція правомірно відмовила позивачу у видачі сертифіката про готовність об'єкта до експлуатації у зв'язку з ненаданням виконавчої документації, що згідно з абзацом 4 пункту 27 Порядку прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.04.2011 №461, є підставою для відмови у видачі сертифіката.

Ухвалою Верховного Суду від 10 вересня 2018 року відкрито касаційне провадження.

У відзиві на касаційну скаргу ДАБІ України підтримує доводи та вимоги касаційної скарги, просить її задовольнити.

У відзиві на касаційну скаргу ПАТ "Київміськбуд" просить залишити постанову суду апеляційної інстанції без змін, а касаційну скаргу без задоволення.

Заслухавши суддю-доповідача, дослідивши доводи та вимоги касаційної скарги, колегія суддів дійшла висновку, що касаційна скарга підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судами встановлено, що між ТОВ "Фербане" та Приватним акціонерним товариством "Київміськбуд" укладено договір від 18.04.2014 №127/ф, щодо будівництва багатоповерхового житлового будинку по вул. Горлівська, 215 (а, б, в) у Дарницькому районі м. Києва.

Згідно пункту 1.2 договору ТОВ "Фербане" делегувало Приватному акціонерному товариству "Київміськбуд" частину функцій замовника, а останнє зобов'язалося на свій ризик за рахунок власних або залучених сил, коштів, матеріалів, засобів, техніки та устаткування забезпечити будівництво об'єкта в цілому відповідно до проектної документації.

Відповідно до пункту 2.1.7 договору ТОВ "Фербане" взяло на себе зобов'язання, поміж іншого, після завершення будівництва об'єкта здійснити дії щодо прийняття об'єкта в експлуатацію відповідно до законодавства.

За змістом пункту 2.2 договору ТОВ "Фербане" делегувало Приватному акціонерному товариству "Київміськбуд" частину функцій замовника будівництва об'єкту, які визначені законодавством (в тому числі на підставі "Положення про замовника-забудовника (єдиного замовника, дирекцію підприємства, що будується) і технічний нагляд", затвердженого постановою Держбуду СРСР від 02.02.1988 №16), відповідно до якого приватне акціонерне товариство "Київміськбуд", зокрема забезпечує підготовку виконавчої та іншої документації для прийняття закінченого будівництвом об'єкта в експлуатацію.

Пунктом 2.2.6 договору передбачено, що обидві сторони за договором забезпечують здачу об'єкта в експлуатацію та одержання документів про відповідність збудованого об'єкта проектній документації, вимогам державних стандартів, будівельних норм і правил та підтвердження його готовності до експлуатації.

21 вересня 2017 року ТОВ "Фербане" подало до Держархбудінспекції заяву про прийняття в експлуатацію закінченого будівництвом об'єкта та видачу сертифіката на об'єкт "Будівництво житлового будинку з вбудованими приміщеннями на вул. Горлівській, 215 (а, б, в) у Дарницькому районі м. Києва" (код об'єкта 1122,2).

До заяви додано акт готовності об'єкта до експлуатації на 5 аркушах.

За результатом поданої ТОВ "Фербане" заяви відповідач на підставі абзацу 4 пункту 27 Порядку прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.04.2011 №461 прийняв рішення від 29.09.2017 №ІV 173172721572 про відмову у видачі сертифікату у зв'язку з ненаданням позивачем виконавчої документації, необхідної для прийняття рішення про видачу сертифікату.

Вважаючи порушенням своїх прав з боку відповідача та з метою їх відновлення позивач звернувся за захистом до суду.

Відмовляючи у задоволенні позовних вимог, суд першої інстанції виходив з того, що за відсутності доказів надання позивачем відповідачу виконавчої документації, що стосується об'єкта будівництва по вул. Горлівській, 215 (а, б, в) у Дарницькому районі м. Києва, відмова Держархбудінспекцією ТОВ "Фербане" у видачі сертифікату про готовність об'єкта до експлуатації є правомірною.

Скасовуючи рішення суду першої інстанції та задовольняючи позов, апеляційний суд вказав, що відсутні будь -які докази того, що виконавча документація витребовувалась відповідачем, а відтак позивач надав необхідний пакет документів для отримання сертифікату готовості до експлуатації.

Дослідивши спірні правовідносини, колегія суддів зазначає наступне.

За приписами ст. 39 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів, що за класом наслідків (відповідальності) належать до об'єктів з незначними наслідками (СС1), та об'єктів, будівництво яких здійснювалося на підставі будівельного паспорта, здійснюється шляхом реєстрації відповідним органом державного архітектурно-будівельного контролю на безоплатній основі поданої замовником декларації про готовність об'єкта до експлуатації протягом десяти робочих днів з дня реєстрації заяви.

Прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів, що за класом наслідків (відповідальності) належать до об'єктів з середніми (СС2) та значними (СС3) наслідками, здійснюється на підставі акта готовності об'єкта до експлуатації шляхом видачі органами державного архітектурно-будівельного контролю сертифіката у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

Прийняття рішення про реєстрацію (повернення) декларації про готовність об'єкта до експлуатації, видачу (відмову у видачі) сертифіката здійснюється органами державного архітектурно-будівельного контролю протягом десяти робочих днів з дати подання відповідних документів.

Частиною 7 ст. 39 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" визначено, що орган державного архітектурно-будівельного контролю відмовляє у видачі сертифіката з таких підстав:

1) неподання документів, необхідних для прийняття рішення про видачу сертифіката;

2) виявлення недостовірних відомостей у поданих документах;

3) невідповідність об'єкта проектній документації на будівництво такого об'єкта та/або вимогам будівельних норм, державних стандартів і правил, у тому числі щодо доступності об'єкта для осіб з інвалідністю та інших маломобільних груп населення;

4) невиконання вимог, передбачених Законом України "Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання", щодо оснащення будівлі вузлами обліку відповідних комунальних послуг.

Відмова у видачі сертифіката надається замовникові у строк, передбачений для його видачі.

Рішення про відмову у видачі сертифіката може бути розглянуто у порядку нагляду центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань державного архітектурно-будівельного контролю та нагляду (без права видачі сертифіката), або оскаржено до суду.

Постановою Кабінету Міністрів України від 13.04.2011 №461 затверджено Порядок прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів (далі - Порядок №461), яким визначено форму заяви про прийняття в експлуатацію закінченого будівництвом об'єкта та видачу сертифіката; форму акта готовності об'єкта до експлуатації; форму довідки щодо розгляду документів, поданих для прийняття в експлуатацію закінченого будівництвом об'єкта, та видачі сертифіката; форму відмови у видачі сертифіката.

Відповідно до пункту 23 Порядку №461 сертифікат видається органом державного архітектурно-будівельного контролю за формою, наведеною у додатку 7 до цього Порядку.

Пунктом 24 Порядку №461 встановлено, що для отримання сертифіката замовник (його уповноважена особа) подає особисто або надсилає рекомендованим листом з описом вкладення до відповідного органу державного архітектурно-будівельного контролю заяву про прийняття в експлуатацію об'єкта на видачу сертифіката за формою, наведеною у додатку 8 до цього Порядку, до якої додається акт готовності об'єкта до експлуатації за формою згідно з додатком 9 до цього Порядку.

Згідно пункту 25 Порядку №461 орган державного архітектурно-будівельного контролю приймає подані замовником заяву, акт готовності об'єкта до експлуатації та вчиняє дії у межах чинного законодавства щодо з'ясування питання достовірності відомостей у поданих документах, відповідності об'єкта проектній документації, вимогам будівельних норм, стандартів і правил, за результатами яких складається довідка за формою, наведеною у додатку 10 до цього Порядку.

Під час розгляду питання прийняття в експлуатацію об'єктів, що за класом наслідків (відповідальності) належать до об'єктів із середніми (СС2) та значними (СС3) наслідками, орган державного архітектурно-будівельного контролю має право оглядати об'єкт із здійсненням фото- та відеофіксації, відбирати зразки продукції, призначати експертизу, одержувати проектну та виконавчу документацію, визначені будівельними нормами, стандартами і правилами, отримувати матеріали, відомості, довідки, пояснення з питань, що виникають під час огляду об'єкта, та залучати в разі потреби установи, організації, у тому числі громадські об'єднання осіб з інвалідністю, державні органи (їх консультативно-дорадчі органи).

Аналіз наведених положень пункту 25 Порядку №461 дає підстави дійти висновку, що для перевірки достовірності відомостей у поданих ТОВ "Фербане" вищевказаних заяві та акті відповідач має право, поміж іншого, оглядати об'єкт будівництва та витребовувати в останнього проектну та виконавчу документацію. Відтак, колегія суддів не погоджується з висновком суду апеляційної інстанції про відсутність у відповідача згаданих повноважень.

У п. 27 Порядку № 461 передбачено, що орган державного архітектурно-будівельного контролю протягом десяти робочих днів з дати реєстрації заяви приймає рішення про видачу сертифіката або про відмову в його видачі.

Сертифікат виготовляється в одному примірнику та видається замовнику (уповноваженій ним особі), який повинен зберігати його протягом всього періоду експлуатації об'єкта. Також орган державного архітектурно-будівельного контролю забезпечує розміщення сертифіката в електронному кабінеті користувача Єдиного державного веб-порталу електронних послуг та надсилає на адресу електронної пошти замовника будівництва скановані копії виготовленого сертифіката не пізніше одного робочого дня з дати його виготовлення.

Підставою для відмови у видачі сертифіката є:

неподання документів, необхідних для прийняття рішення про видачу сертифіката;

виявлення недостовірних відомостей у поданих документах;

невідповідність об'єкта проектній документації на будівництво такого об'єкта та/або вимогам будівельних норм, стандартів і правил.

У разі прийняття рішення про відмову у видачі сертифіката орган державного архітектурно-будівельного контролю надсилає замовнику (уповноваженій ним особі) у спосіб, відповідно до якого були подані документи, протягом десяти робочих днів з дати реєстрації заяви рішення з обґрунтуванням причин відмови за формою згідно з додатком 11 до цього Порядку.

Рішення про відмову у видачі сертифіката оприлюднюється на офіційному веб-сайті відповідного органу державного архітектурно-будівельного контролю протягом одного робочого дня після його прийняття.

Після усунення недоліків, що стали підставою для прийняття рішення про відмову у видачі сертифіката, замовник може повторно звернутися до органу державного архітектурно-будівельного контролю для видачі сертифіката.

Судами встановлено, що 21 вересня 2017 року ТОВ "Фербане" подало до Держархбудінспекції заяву про прийняття в експлуатацію закінченого будівництвом об'єкта та видачу сертифіката на об'єкт "Будівництво житлового будинку з вбудованими приміщеннями на вул. Горлівській, 215 (а, б, в) у Дарницькому районі м. Києва" (код об'єкта 1122,2).

Після подання ТОВ "Фербане" заяви про прийняття в експлуатацію закінченого будівництвом об'єкта та видачу сертифіката Держархбудінспекцією ініційовано огляд об'єкта "Будівництво житлового будинку з вбудованими приміщеннями на вул.

Горлівській, 215 (а, б, в) у Дарницькому районі м. Києва".

Відповідно до пункту 25 Порядку №461 відповідач доручив головним інспекторам будівельного нагляду Матвійчуку О. В. та Жубінській М. В. з'ясувати питання достовірності відомостей у поданих ТОВ "Фербане" документах, та відповідності вищевказаного об'єкта будівництва проектній документації, вимогам будівельних норм, стандартів і правил.

За результатами такої перевірки вказаними посадовими особами складено довідку щодо розгляду документів, поданих для прийняття в експлуатацію закінченого будівництвом об'єкта, та видачі сертифіката за формою, визначеною додатком №10 до Порядку №461, згідно якої позивачем не подано документи, необхідні для прийняття рішення про видачу сертифіката, а саме - виконавчу документацію.

Неподання виконавчої документації стало підставою для відмови у видачі сертифікату готовності.

Пунктом 1.17 ДБН А.3.1-5-2009 "Організація будівельного виробництва" і п. 4.8 ДБН А.3.1-5:2016 "Організація будівельного виробництва визначено, що за результатами виконаних будівельних робіт має бути оформлена виконавча документація. Перелік необхідної виконавчої документації, визначений відповідно до вимог нормативних документів щодо виконання відповідного виду робіт на конкретному об'єкті будівництва, має бути наведений у ПВР.

До виконавчої документації належать:

а) загальний журнал робіт (додаток А);

б) спеціальні журнали з окремих видів робіт, перелік яких встановлюється в проекті організації будівництва

в залежності від видів робіт (додаток Б);

в) журнал авторського нагляду відповідно до ДСТУ-Н Б А.2.2-11:2014 Настанова щодо проведення авторського нагляду за будівництвом та звітна документація щодо виконання робіт з науково-технічного супроводу (за наявності на об'єкті будівництва науково-технічного супроводу) відповідно до ДБН В.1.2-5;

г) акти на закриття прихованих робіт (додаток В);

д) акти проміжного прийняття відповідальних конструкцій (додаток Г);

е) виконавчі схеми відповідно до ДБН В.1.3-2;

ж) документи щодо випробувань та лабораторного контролю матеріалів та конструкцій відповідно до ДСТУ Б В.2.7-114-2002 Суміші бетонні. Методи випробувань;

і) акти випробування устаткування, інженерних систем, мереж та обладнання;

к) інша документація, передбачена нормативними документами на виконання конкретного виду будівельних робіт.

Відтак, колегія суддів приходить до висновку, що витребовування виконавчої документації має на меті лише перевірку достовірності відомостей у поданих документах, відповідності об'єкта проектній документації, вимогам будівельних норм, стандартів і правил.

Задовольняючи позовні вимоги, апеляційний суд вказав на відсутність доказів витребування виконавчої документації.

Однак, Порядком № 461 передбачено, можливість повторного звернення для видачі сертифіката після усунення недоліків, що стали підставою для прийняття рішення про відмову у його видачі. Відтак, зважаючи що саме неподання виконавчої документації через неналежне повідомлення позивача про її витребування стало відмовою у видачі сертифіката, позивач не скористався правом повторного звернення.

Відтак, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що за відсутності доказів надання відповідачу виконавчої документації, що стосується вищевказаного об'єкта будівництва відмова Держархбудінспекцією ТОВ "Фербане" у видачі сертифікату про готовність об'єкта до експлуатації є правомірною.

Відповідно до статті 352 КАС України (в редакції до набрання чинності змінами, внесеними Законом України від 15.01.2020 № 460-IX) суд касаційної інстанції скасовує постанову суду апеляційної інстанції повністю або частково і залишає в силі судове рішення суду першої інстанції у відповідній частині, якщо встановить, що судом апеляційної інстанції скасовано судове рішення, яке відповідає закону.

Керуючись статтями 341, 345, 349, 352, 355, 356, 359 Кодексу адміністративного судочинства України,

ПОСТАНОВИВ:

Касаційну скаргу ОСОБА_1 задовольнити.

Постанову Київського апеляційного адміністративного суду від 19 червня 2018 року скасувати.

Рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 02 квітня 2018 року залишити в силі.

Постанова суду касаційної інстанції є остаточною та оскарженню не підлягає.

Головуючий А. Ю. Бучик

Судді Л. Л. Мороз

А. І. Рибачук
logo