Главная Сервисы для юристов ... База решений “Протокол” Ухвала КАС ВП від 22.10.2020 року у справі №461/605/17 Ухвала КАС ВП від 22.10.2020 року у справі №461/60...
print
Друк
search Пошук

КОММЕНТАРИЙ от ресурса "ПРОТОКОЛ":

Історія справи

Ухвала КАС ВП від 22.10.2020 року у справі №461/605/17



ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

30 жовтня 2020 року

м. Київ

справа № 461/605/17, адміністративне провадження № К/9901/43053/18

Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:

головуючий - Стародуб О. П.,

судді - Єзеров А. А., Кравчук В. М.,

розглянувши в порядку письмового провадження касаційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області на постанову Галицького районного суду м. Львова від 30.03.2017р. (суддя - Мисько Х. М. ) та ухвалу Львівського апеляційного адміністративного суду від 12.07.2017р. (судді - Шавель Р. М., Бруновська Н. В., Костів М. В. ) у справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області, Львівського обласного військового комісаріату, Державного підприємства повітряного руху України, про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,

встановив:

У січні 2017 року ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом, в якому просив:

визнати протиправними дії відповідача щодо відмови у перерахунку раніше призначеної йому пенсії на підставі Довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії від 23.03.2016 року №10.1-39-65, наданої Державним підприємством обслуговування повітряного руху України;

зобов'язати відповідача провести перерахунок та виплату йому пенсії на підставі Довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії від 23.03.2016 р. №10.1-39-65, наданої Державним підприємством обслуговування повітряного руху України;

зобов'язати відповідача провести розрахунок доплати, як різницю між отриманою та перерахованою пенсією з 01.10.2015 року, та виплатити йому заборгованість.

Судами встановлено та підтверджується матеріалами справи, що позивач з 1990 року був військовослужбовцем, перебував у званні підполковника, був відряджений до ДП обслуговування повітряного руху України, де проходив військову службу у підрозділах об'єднаної цивільно-військової системи організації повітряного руху України, що входили до складу підприємства.

Наказом Міністерства оборони України №1441 від 13.12.2010р. відповідно до п. "б" ч. 6 ст. 26 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу" (за станом здоров'я) підполковника ОСОБА_1 було звільнено з військової служби у запас з правом носіння військової форми одягу. (а. с. 9)

На підставі наказу генерального директора Украероруху № 701/0 від 23.12.2010р. ОСОБА_1 звільнений з посади провідного інженера з управління використання повітряного простору Львівського РСП Украероруху. (а. с. 10)

Наказом Украероруху № 478/о від 30.09.2015р. "Про підвищення посадових окладів військовослужбовцям, відрядженим до Украероруху", з 01.10.2015р. відрядженим до підприємства військовослужбовцям було підвищено посадові оклади, в тому числі за посадою, яку займав позивач до звільнення. (а. с. 69-70)

Відповідно до довідки ДП обслуговування повітряного руху України № 10.1-39-65 від 23.03.2016р. про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, розмір грошового забезпечення на місяць за вищевказаною посадою становить 14037,50 грн. (а. с.11)

18.07.2016р. позивач звернувся до відповідача із заявою про здійснення перерахунку пенсії на підставі вищезазначеної довідки. (а. с. 13-14)

Листом № 729/Б-20 від 01.08.2016р. відповідач повідомив позивача, що двічі надіслана Львівським ОВК довідка № 10.1-39-65 від 23.03.2016р. про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, видана ДП обслуговування повітряного руху, не відповідає формі довідки, затвердженої Кабінетом Міністрів України, так як містить посилання на наказ Украероруху № 478/о від 30.09.2015р. "Про підвищення посадових окладів військовослужбовцям, відрядженим до Украероруху", а не на постанову КМУ № 731 від 16.09.2015р. "Про підвищення оплати праці працівників установ, закладів та організацій окремих галузей бюджетної сфери", що не відповідає додатку 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб". (а. с 15-16)

В обґрунтування позовних вимог позивач посилався на те, що Кабінет Міністрів України делегував керівникам державних органів право у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання, установлювати посадові оклади військовослужбовців, а тому наказ Украероруху від 30.09.2015 року № 478/о є підставою для перерахунку його пенсії.

Постановою Галицького районного суду м. Львова від 30.03.2017р., залишеною без змін ухвалою Львівського апеляційного адміністративного суду від 12.07.2017р., позов задоволено.

Ухвалюючи рішення про задоволення позову, суд першої інстанції, з висновками якого погодився суд апеляційної інстанції, виходив з того, що наказом ДП "Украерорух" від 30.09.2015р. № 478/о "Про підвищення посадових окладів військовослужбовцям, які відряджені до Державного підприємства обслуговування повітряного руху України" з 01.10.2015 року збільшено розмір посадових окладів військовослужбовцям відряджених до ДП Украерорух", в тому числі за посадою, яку обіймав позивач до звільнення.

Суди дійшли висновку, що оскільки Кабінет Міністрів України делегував своє право керівникам державних органів, у тому числі й Директору Державного підприємства обслуговування повітряного руху України визначати розміри посадових окладів військовослужбовців які відряджені до Украероруху, тому Наказ ДП "Украерорух" від 30.09.2015р. № 478/о є підставою для перерахунку пенсії позивача відповідно до частини 3 статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", в зв'язку зі зміною розміру грошового забезпечення.

З ухваленими судовими рішеннями не погодився відповідач, звернувся з касаційною скаргою, в якій посилаючись на порушення судами норм матеріального та процесуального права просив скасувати рішення судів першої та апеляційної інстанцій та прийняти нове рішення, яким відмовити в задоволенні позову.

В обґрунтування касаційної скарги посилається на те, що пенсії військовослужбовцям не перераховуються індивідуально кожній особі окремо за їх заявами окремо чи за наказами Державних підприємств, в даному випадку Украероруху, а тільки у разі прийняття постанов Кабінетом Міністрів України чи законів України про зміну розміру грошового забезпечення відповідної категорії військовослужбовців.

Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши на підставі встановлених фактичних обставин справи правильність застосування судами норм матеріального та процесуального права суд приходить до висновку, що касаційна скарга не підлягає задоволенню з наступних мотивів та передбачених законом підстав.

Відповідно до частини 4 статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" усі призначені за частини 4 статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за частини 4 статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частини 4 статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб". У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за частини 4 статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Пунктом 4 постанови Кабінету Міністрів України від 19.07.1999 № 1281 "Про створення об'єднаної цивільно-військової системи організації повітряного руху України" передбачено, зокрема, що грошове та матеріальне забезпечення військовослужбовців, відряджених до Украероруху, потрібно здійснювати у порядку, визначеному постановою Кабінету Міністрів України від 07.02.2001 №104 "Про порядок і норми грошового та матеріального забезпечення військовослужбовців Збройних Сил, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації, інших військових формувань, осіб начальницького складу органів внутрішніх справ, Державної кримінально-виконавчої служби, відряджених до державних органів, установ та організацій".

Відповідно до пункту 80 Положення про проходження військової служби відповідними категоріями військовослужбовців, затвердженого Указом Президента України від
07.11.2001р. № 1053/2001, пенсійне забезпечення звільнених у запас або у відставку відряджених військовослужбовців здійснюється на загальних підставах, передбачених законодавством для військовослужбовців.

За правилами пункту 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45, перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.

Абзацом сьомим пункту 3 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" встановлено, що особам, що відряджалися для виконання службових обов'язків до органів державної влади, органів місцевого самоврядування, інших установ, організацій і підприємств та були звільнені із служби у зв'язку з виходом на пенсію безпосередньо з посад, на яких вони перебували, перерахунок пенсій провадиться на підставі довідок про розмір грошового забезпечення, виданих зазначеними органами, установами, організаціями і підприємствами.

Пунктом 5 постанови Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 № 1294 "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" передбачено, що керівникам державних органів у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання, надано право установлювати посадові оклади військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), особам рядового і начальницького складу, посади яких не передбачені цією постановою, у відповідних випадках.

В ході розгляду справи судами попередніх інстанцій встановлено, що посадові оклади за посадою, на якій працював позивач перед звільненням, підвищено, за правилами статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" таке підвищення є підставою для перерахунку пенсії, а тому суди обгрунтовано дійшли висновку про наявність підстав для задоволення позовних вимог.

Посилання відповідача в обгрунтування касаційної скарги на те, що Кабінет Міністрів України не приймав рішення про підвищення розміру грошового забезпечення також є безпідставним і висновки судів попередніх інстанцій не спростовує, оскільки відповідно до постанови № 1294 Кабінет Міністрів України делегував таке право керівникам державних органів, а тому їх рішення є підставою для перерахунку пенсії.

Аналогічна правова позиція щодо застосування норм матеріального права у подібних правовідносинах вже була висловлена Верховним Судом у постановах від
15.05.2019р. у справі №638/12620/16-а, від 28.03.2019р. у справі №638/19942/16-а, від 16.06.2020р. у справі №461/1103/17 і Верховний Суд не вбачає підстав для відступу від такої позиції.

Відповідно до частини 1 статті 350 КАС України суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення - без змін, якщо рішення, переглянуте в передбачених частини 1 статті 350 КАС України межах, ухвалено з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Таким чином, оскільки при ухваленні рішень суди порушень норм матеріального та процесуального права не допустили, тому суд дійшов висновку про залишення касаційної скарги без задоволення, а рішення судів попередніх інстанцій без змін.

Керуючись ст. 345, 349, 350, 356, 359 Кодексу адміністративного судочинства України, -

постановив:

Касаційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області - залишити без задоволення, а постанову Галицького районного суду м.

Львова від 30.03.2017р. та ухвалу Львівського апеляційного адміністративного суду від 12.07.2017р. - без змін.

Постанова набирає законної сили з дати її прийняття, є остаточною та оскарженню не підлягає.

Судді:

О. П. Стародуб

А. А. Єзеров

В. М. Кравчук
logo