Главная Блог ... Аналитические статьи Статьи Перетин кордону України студентами для виїзду до інших держав: чи змінилася ситуація? Перетин кордону України студентами для виїзду до і...

Перетин кордону України студентами для виїзду до інших держав: чи змінилася ситуація?

Отключить рекламу
 - 6c063efb67e72a470448cf9466c0240b.jpg

Зміст

 1. Ситуація з перетином кордону станом на 08.11.2022 року та чим посадовці аргументують заборону у виїзді студентам за кордон?
 2. Наскільки дієвий «негласний» механізм перетину кордону українськими студентами?
 3. Як діяти студентам, яким відмовляють у перетині кордону?
 4. Перспективи вирішення ситуації із перетином кордону студентами

1. Ситуація з перетином кордону станом на 08.11.2022 року та чим посадовці аргументують заборону у виїзді студентам за кордон?

З 14 вересня 2022 року в Україні скасували можливість виїзду за кордон чоловікам, які навчаться в закордонних навчальних закладах. Така ж заборона стосується і студентів українських вузів.

Таке рішення було прийнято у зв’язку з тим, що чоловіки масово підробляли документи, щоб потрапити за кордон. Однак ні прикордонна служба, ні військове керівництво не робили офіційного повідомлення. Студенти дізнаються про цю заборону вже на кордоні.

Речник Державної прикордонної служби Андрій Демченко повідомив, що українські чоловіки-студенти, які навчаються за кордоном, більше не можуть виїхати за кордон під час дії воєнного стану.

«Раніше, за рішенням вищого військового керівництва, студентам, які навчались за кордоном до 24 лютого, дозволяли виїжджати за межі України для продовження навчання. Прикордонники цю норму виконували, забезпечуючи пропуск. Проте останні місяці почались масові підробки документів, які нібито підтверджують навчання чоловіків за кордоном», – зазначив Андрій Демченко.

Статистика прикордонників показує, що лише за липень-серпень на кордоні виявили близько 600 чоловіків, які показали підроблені документи про навчання у закордонних навчальних закладах. Через це вище військове керівництво ухвалило рішення з 14 вересня скасувати можливість пропуску цій категорії громадян.

Офіційного повідомлення про це рішення вищого військового керівництва не було тому, що жодних змін до Постанови Кабінету Міністрів України № 57, яка регулює перетин кордону, не вносили.

На початку квітня вище військове керівництво прийняло рішення пропускати військовозобов’язаних чоловіків, які навчаються в іноземних закладах. Ні тоді, ні зараз до постанови КМУ жодних змін не вносили. Хоча в законодавстві щодо загальної мобілізації ця категорія чоловіків не підлягає призову на військову службу, але перетин кордону для них заборонений.

Аналізуйте судовий акт: ХОАС визнав незаконним рішення про заборону на перетин кордону студенту (Рішення від 13 жовтня 2022 року у справі № 520/6229/22)

Задля перевірки цієї інформації, адвокатом РОГОЗІНИМ С.Л. подано звернення до Адміністрації Державної прикордонної служби України з проханням роз’яснити:

 1. Чи діє Лист Адміністрації Державної прикордонної служби України від 17.03.2022 №23-6855/0/6-22-Вих, яким студентам іноземних вузів було дозволено перетинами кордон України під час воєнного стану?
 2. Чи мають наразі студенти іноземних вузів право на виїзд за кордон для продовження навчання?

У відповідь на це звернення, Адміністрація Державної прикордонної служби України відзначила таке:

 1. Лист Адміністрації Державної прикордонної служби України від 17.03.2022 №23-6855/0/6-22-Вих, яким студентам іноземних вузів було дозволено перетинами кордон України під час воєнного стану в оперативно-службовій діяльності не застосовується.
 2. Відповідно до пункту 2-6 Постанови Кабінету Міністрів України від 27.01.1995 року № 57 виїзд з України здобувачів фахової перед вищої та вищої освіти, асистентів-стажистів, аспірантів та докторантів, які навчаються за денною або дуальною формами здобуття освіти обмежено.

2. Наскільки дієвий «негласний» механізм перетину кордону українськими студентами?

До 14 вересня 2022 року через кордон пропускали студентів іноземних вузів на підставі документів, що підтверджують навчання в закордонному виші, перекладені українською та за наявності відмітки про відстрочку від призову у військовому квитку і дозвілу на перетин держкордону.

Однак, після 14 вересня 2022 року цей механізм перетину кордону перестав діяти: студенти на кордоні почали масово отримувати відмови у перетині кордону.

Водночас, нещодавно з’явилася інформація, що 28 вересня 2022 року студентам Києво-Могилянської академії вдалося перетнути кордон України для проходження програми академічної мобільності у партнерському університеті Марбурга (Німеччина).

Важливо наголосити, що кордон вдалося перетнути саме українським студентам, а не студентам, які навчаються на кордоном, оскільки проходження зазначеної програми у Німеччині не є повноцінним навчанням, а є лише додатком до української освітньої програми.

У чому ж секрет вдалого перетину кордону України студентами? За словами самих студентів, представник Державної прикордонної служби України під час перетину кордону зазначила, що отримати дозвіл на перетин кордону України можна у випадку, якщо буде наявне відповідне розпорядження від Голови Державної прикордонної служби України. Щоб таке розпорядження отримати, університет має звернутися до Міністерства освіти і науки України, а Міністерство освіти і науки України – до Державної прикордонної служби України. Тоді вони можуть дозволити в індивідуальному порядку виїзд якійсь групі студентів чи якомусь одному студенту.

У випадку студентів Києво-Могилянської академії такий механізм спрацював: Президент Києво-Могилянської академії Сергій Квіт звернувся з листом до Міністерства освіти і науки України, а Міністерство освіти і науки України з листом до Голови Державної прикордонної служби України (з проханням посприяти в перетині кордону студентів за конкретною навчальною програмою).

Студенти, які ініціювали звернення через свій навчальний заклад, отримали PDF-формат цих звернень-листів і роздрукували, щоб показати прикордонникам. Труднощів при перетині кордону у студентів після цього не було.

Аналізуйте судовий акт: ЛОАС визнав протиправним та скасував рішення Держприкордонної служби про відмову в перетинанні державного кордону студенту (Рішення від 19 вересня 2022 року у справі №380/7174/22)

Разом з цим у численних офіційних інтерв’ю представники Державної прикордонної служби України заперечили можливість отримання спеціальних дозволів: «Усе, що я можу сказати: ми керуємося постановою Уряду про порядок перетину кордону громадянами України, де чітко зазначено, що під час дії воєнного стану така категорія, як студенти, не підпадає під пропуск через державний кордон», – сказав речник Державної прикордонної служби України Андрій Демченко.

А що ж з цього приводу зазначає Міністерство освіти і науки України? У Міносвіти кажуть, що кожен випадок надання дозволу на виїзд студентам-чоловікам потрібно «розглядати окремо». «…Ми можемо надавати певні листи до Державної прикордонної служби для прийняття нею рішень. Однак Міносвіти жодним чином не здійснює пропуск через державний кордон…», – зазначив міністр освіти Сергій Шкарлет.

З цього можемо зробити висновок, що процедура перетину кордону студентами за сприянням Міністерства освіти і науки України та Державної прикордонної служби України не є законодавчо врегульованою, а тому вона не може стовідсотково гарантувати успіх.

Із досвіду студентів Києво-Могилянської академії, можемо вважати, що перетин кордону на таких умовах є можливим, однак наврядчи такий механізм будуть ініціювати за проханням одного студента. Більше того, Міністерство освіти і науки України відповідає на такі звернення не завжди.

Отож, для студентів, яких не випустили за кордон для навчання і яким відмовило Міністерство освіти і науки України, залишається одна опція: навчання онлайн, якщо виш надає таку можливість.

3. Як діяти студентам, яким відмовляють у перетині кордону?

Якщо Ви студент іноземного вишу, і Вам не вдалося перетнути кордон у зв’язку із відмовою Державної прикордонної служби України, насамперед, зв’яжіться із керівництвом іноземного вишу і повідомте завчасно про таку ситуацію.

Також раджу обов’язково надіслати копію Рішення Державної прикордонної служби України про відмову Вам у перетині кордону, аби були докази об’єктивної неможливості Вашої появи для продовження навчання.

Після цього уважно проаналізуйте договір із навчальним закладом договору про надання освітніх послуг і порядок навчання на предмет того: чи має студент право взяти академічну відпустку та на яких умовах, чи має можливість навчатися дистанційно і т.д.

Якщо ж альтернативних способів немає, тобто, ні можливості взяти академічну відпустку, ні можливості проходити навчання дистанційно, доведеться розривати укладений договір із навчальним закладом договору про надання освітніх послуг і порядок навчання. У більшості випадків, сплачені за навчання кошти повертаються особі.

Однак, врахуйте, що умови щодо припинення договору про надання освітніх послуг у кожному навчальному закладі різні: деякі заклади у випадку дострокового розірвання договору повертають кошти частково, а деякі не повертають взагалі. Також може бути передбачена сплата штрафів за дострокове розірвання договору.Тому, у кожному конкретному випадку, необхідно підходити до ситуації індивідуально.

4. Перспективи вирішення ситуації із перетином кордону студентами

Щодо перспективи надання найближчим часом чоловікам-студентам українських вишів дозволу на виїзд за кордон, то на сьогодні чіткої позиції представниками уряду не висловлено.

Так само «висить в повітрі» і питання щодо перетину кордону чоловікамистудентами іноземних вишів.

Окремі кроки до вирішення цієї ситуації у серпні 2022 року робив Головнокомандуючий Збройних Сил України Валерій Залужний, який пропонував дозволити студентам іноземних вузів виїзд за кордон. Це звернення можна розцінювати як пропозицію. Зауважу, що Міноборони, може виступати розробником проєктів постанов, наприклад, про розширення переліку осіб, які можуть виїхати за кордон. Якщо такий акт приймуть, то будуть внесені зміни до Постанови Кабінету Міністрів України № 57, якою наразі керуються представники Державної прикордонної служби України.

Отож, змінити теперішню ситуацію може лише Кабінет Міністрів України, який може внести зміни в Постанову № 57 і офіційно додати студентів в перелік осіб, яким можна перетинати кордон. Після цього Державна прикордонна служба України знову почне їх пропускати.

Не виключено, що уряд може дозволити виїжджати студентам лише окремих спеціальностей, які є важливими для економіки нашої держави, з перспективою повернення їх сюди після закінчення навчання. Наприклад, щоб взяти участь у розробленні технічних засобів для ведення війни та відбудови країни.

Однак, зважаючи на на листи, з якими до своїх колег звернувся Міністр освіти Сергій Шкарлет, на це не варто сподіватися принаймні протягом року. Зокрема, Сергій Шкарлет зауважив, що звернувся до іноземних колег, міністрів освіти, із проханням надати можливість українським студентам призовного віку, які зараховані на навчання на 2022/23 н.р., та студентам старших курсів, навчатися у режимі онлайн або надати їм річну перерву в навчанні зі збереженням фінансових умов здобування освіти. Відповідну інформацію у своєму Telegram-каналі оприлюднив сам міністр.

Як відреагували іноземні колеги на таке прохання?

Міністр освіти і науки Республіки Польща закликав керівництво ЗВО дозволити студентам з України навчатися з використанням методів і технік дистанційної освіти, а також надавати студентам з України академічні відпустки за вимогою.

Міністр освіти і досліджень Франції звернулася до закладів вищої освіти країни надати студентам з України річну перерву в навчанні зі збереженням фінансових умов та раніше зроблених внесків або розглянути можливість дистанційного навчання.

Німецькі федеральні уряди підтримують прохання про надання можливості українським громадянам продовжити навчання в умовах неможливого виїзду з України через воєнний стан. Водночас до кожного зі студентів застосовуватиметься індивідуальний підхід.

Міністерство освіти і науки Данії зазначило, що для університетів Данії передбачена можливість надання студентами відпустки або переведення у дистанційний формат навчання. Заклади вищої освіти цієї країни встановлюють власні правила щодо онлайн-навчання, надання перерви в навчанні тощо.

Міністерство освіти, науки та спорту Литви рекомендувало закладам вищої освіти та коледжам підтримати українських студентів.

Азербайджанська сторона готова розглядати звернення громадян України щодо можливості навчання в режимі онлайн або надання річної перерви в навчанні зі збереженням фінансових умов навчання з урахуванням раніше зроблених внесків.

Листи щодо підтримки українських студентів та сприяння їм у навчанні, зокрема в дистанційному форматі, надійшли також від Естонії, Йорданії, Казахстану, Канади, Китаю, Північної Македонії та Швейцарії.

Отож, будемо сподіватися, що найближчим часом право громадян України на освіту буде забезпечене на належному рівні і кошти сплачені за навчання в іноземному вузі не будуть марними витратами.

ДЛЯ ЕФЕКТИВНОГО ЗАХИСТУ СВОЇХ ПРАВ ТА ЗАКОННИХ ІНТЕРЕСІВ ЗВЕРТАЙТЕСЯ ЗА ПРОФЕСІЙНОЮ ПРАВНИЧОЮ ДОПОМОГОЮ!

У випадку виникнення запитань проконсультую індивідуально, з конкретної ситуації. Відповім на поставлені запитання. Консультація дозволить скласти оптимальний план дій і уникнути неочікуваних та негативних наслідків. Консультація адвоката отримана сьогодні – ваша безпека та впевненість завтра та завжди.

Індивідуальні консультації надаються за попереднім записом за телефоном: +38050-193-59-42, +38067-940-63-00.

У випадку якщо виникли запитання або необхідно вивчити конкретні документи, звертайтеся за електронною адресою - rogozin555@ukr.net (для пересилки документів) або за вказаними телефонами.

З повагою,

автор статті адвокат Сергій Леонідович РОГОЗІН

 • 1544

  Просмотров

 • 0

  Коментарии

 • 1544

  Просмотров

 • 0

  Коментарии


 • Поблагодарить Отключить рекламу

  Оставьте Ваш комментарий:

  Добавить

  Другие наши сервисы:

  • Бесплатная консультация

   Получите быстрый ответ на юридический вопрос в нашем мессенджере , который поможет Вам сориентироваться в дальнейших действиях

  • ВИДЕОЗВОНОК ЮРИСТУ

   Вы видите своего юриста и консультируетесь с ним через экран, чтобы получить услугу, Вам не нужно идти к юристу в офис

  • ОБЪЯВИТЕ СОБСТВЕННЫЙ ТЕНДЕР

   На выполнение юридической услуги и получите самое выгодное предложение

  • КАТАЛОГ ЮРИСТОВ

   Поиск исполнителя для решения Вашей проблемы по фильтрам, показателям и рейтингу

  Популярные аналитические статьи

  Смотреть все статьи
  Смотреть все статьи
  logo

  Юридические оговорки

  Protocol.ua обладает авторскими правами на информацию, размещенную на веб - страницах данного ресурса, если не указано иное. Под информацией понимаются тексты, комментарии, статьи, фотоизображения, рисунки, ящик-шота, сканы, видео, аудио, другие материалы. При использовании материалов, размещенных на веб - страницах «Протокол» наличие гиперссылки открытого для индексации поисковыми системами на protocol.ua обязательна. Под использованием понимается копирования, адаптация, рерайтинг, модификация и тому подобное.

  Полный текст