17.07.2019 | Автор: Понзель Марина Генадіївна    Просмотров:  723
Задать вопрос автору
Присоединяйтесь к нам в социальных сетях: telegram viber youtube

Невиліковний популізм: як нас хочуть "страхувати" від хвороб. Примусово і дорого

"Потрібна "страхова медицина, бо українці хворіють і помирають! Треба всіх застрахувати, замість реформи!" - з кожної праски волають реваншисти і хочуть повернути старі схеми дерибану ще й придумати нові. А потім подати їх під соусом солодкої обіцянки вилікувати всіх. Чому це нахабна брехня і чому відкат медреформи неможливий?

Одразу відкрию секрет: за обов’язкове гарантоване медичне страхування треба платити, а це означає запровадити додаткове оподаткування. І при цьому навіть вас не спитавши: хочете ви цього чи ні. За вас уже все вирішили і записали це собі в партійні програми. Більше того, національний страховик, якого так хочуть створити старі політики за додаткові кошти, вже створений. Це Національна служба здоров’я України, яка діє в межах існуючого бюджету і вже приносить свої результати для українських громадян, пише censor.net.ua

А тепер-детально.

Вас хочуть примусити платити ще більше податків

Зміни у сфері охорони здоров‘я - серед топ-інтересів електорату. Це підтверджують усі дослідження. При чому, більшість людей хочуть покращення вже зараз, сьогодні або максимум завтра. А політики-популісти зваблюють солодкими обіцянками розв‘язання найболючіших проблем. Хочете низьких тарифів? Знизимо вдвічі, втричі, в десять разів. Хочете покращення медичних послуг? Ми вас усіх застрахуємо. Питання: "Наскільки це реально і як це працюватиме?" мало кого цікавить. А це дуже важливі питання. Я б навіть сказала, життєво важливі. Бо залізти збираються прямісінько у ваші кишені та наживатись на вашому здоров‘ї.

На запитання, хто платитиме за страхування, безсоромна відповідь політиків-популістів - держава. Але звідки гроші в держави?

Уся соціальна сфера в Україні - критично недофінансована. Тим, хто приймає рішення, завжди доводиться робити надзвичайно складний вибір між виділенням коштів на освіту, ліки, підвищення пенсій тощо, тощо. Тому очевидно, що і на медичне страхування кошти потрібно буде у когось забрати. Або - шукати ззовні. Оскільки серед політиків-пропагандистів страхової медицини меценатів нема, відповідь очевидна: гроші будуть брати з ваших гаманців! Адже не існує грошей держави - є лише наші з вами податки.

Податкові витрати на охорону здоров’я в різних країнах Європи коливаються від 12 до 16%. Навіть якщо взяти середнє число - 14%. Уявіть, що до тих податків, які вже й так сплачуєте, додати ще 14% податків. Це дуже приблизні підрахунки, але це майже 600 гривень від мінімальної зарплати щомісяця. А з середньої зарплати в 10 тисяч українців хочуть примусити викладати кожного місяця по майже півтори тисячі гривень. Так, популісти обіцяють, що платитиме роботодавець, але роботодавець ці гроші забиратиме не в себе, в з ваших зарплат.

Про брехню щодо конкурування приватних страховиків я взагалі мовчу. Якщо коротко, то в нинішніх умовах ми приречені на монополістів. А коли умови диктують монополісти-приватники, то без корупційного дерибану, як ви знаєте, не обійтись.

Згадайте новину: Голова Конституційного суду Станіслав Шевчук: Чим більше змін Основного закону, тим більше абсурду

Старі політики - старі схеми

"Страхова медицина замість медреформи", "Верховна рада має терміново ухвалити законопроект про страхову медицину", "Україні потрібна страхова медицина", - це все лозунги популістів, які або не знають, про що говорять, або знають, але свідомо вам брешуть і маніпулюють.

Вам залазять у кишеню і кажуть, що це такий подарунок за рахунок держави. Реванш - це слово вже приїлося, але розвернути воза реваншисти намагаються на всіх фронтах. І медицина - не виняток. Бо реформи не вигідні популістам-реваншистам. Старі політики хочуть, щоб працювали старі схеми.

Я знаю це точно, бо одну з таких схем мені з командою вдалося поламати - корупцію на закупівлях ліків за державні кошти. І за останні 5 років не минало й тижня, щоб хтось не атакував цю реформу і не хотів повернути все назад. Бо тепер схеми зламані, ринок відкритий і конкурентний, тому тих, хто сидів на потоках, прозорість не влаштовує. І старі політики відшуковують в цьому механізми діри і недоліки з однією лише метою: повернути старі добрі схеми в свої хазяйновиті руки.

Як було: до 2015 року МОЗ саме здійснювало закупівлі: на тенедерах перемагали одні й ті самі компанії, які диктували нам із вами ціну. Ми переплачували в десятки разів, люди помирали від нестачі ліків, а корупціонери - наживалися.

Тепер ліки для України закуповують міжнародні організації: ринок відкритий, процедури прозорі, конкуренція зросла, відповідно - ціни впали, якість підвищилася, а корупція - викорінена. Це дуже легко перевірити, бо є конкретні результати: вперше в Україні в усіх регіонах є безоплатні вакцини: всі 10 вакцин від 10 небезпечних хвороб. Вперше, всім людям із інфарктом у критичному стані ставлять безоплатні стенти! Вперше онкохворі отримують деякі дороговартісні препарати безоплатно на 100%. Деякі препарати сьогодні закуповуються в 67 разів дешевше. І таких прикладів - десятки. І скоро за тими ж процедурами запрацює новостворена національна агенція - держпідприємство "Медичні закупівлі України", яке матиме свою особливу роль для трансформації медицини. Адже допомагатиме державі забезпечувати безоплатними ліками українських громадян.

Тут лише частина ліків, які сьогодні купуються в десятки разів дешевше, ніж це робила команда Раїси Богатирьової:

 

Згадайте новину:Система електроних держзакупівель Prozorro працює: зекономлено 900 млн. грн. Або так тільки здається?

Відкат медреформи можливий?

Отут все просто і коротко - ні. Він не можливий вже тому, що пацієнти і лікарі вже відчули позитивні зміни, люди побачили, що дороговартісні ліки можна отримати безоплатно, а зарплата лікаря в Україні може бути вищою, аніж в сусідній Румунії.

70% пацієнтів, які підписали декларацію, - задоволені своїми лікарями. Знайти 7 задоволених українців з десяти можна далеко не в кожній сфері.

І це запрацювала лише первинна ланка медицини. В Україні уже створений не популістичний, а справжній державний страховик - Національна служба здоров’я України. Ви підписуєте декларацію з лікарем, а НСЗУ оплачує послуги за вас із державного бюджету: без посередників і відкатів у будь-якому вигляді. Без підвищення податків на обов’язкове медичне страхування.

Наступного року зміни прийдуть і в поліклініки до вузьких спеціалістів амбулаторій (урологи, гінекологи, окулісти тощо) та до високоспеціалізованих лікарень, де пацієнтів лікують у стаціонарах. Кожній людині в Україні буде гарантовано основні медичні послуги первинної, спеціалізованої амбулаторної і стаціонарної, екстреної допомоги і реабілітації. Безоплатно.

Для цього новому Парламенту потрібно буде ухвалити програму медичних гарантій у законі про Державний бюджет України на наступний рік. І це мають підтримати всі політики нового зразка, консолідувати якомога більше зусиль для того, щоб українці справді змогли відчути наповну всі переваги медреформи вже наступного року.

Лише після цього наступним етапом може стати розвиток добровільного медичного страхування як невід’ємної частини нової системи охорони здоров’я.

Коли йдеться про справжні реформи, а не популізм, то просто і моментально не буває. Система, яка проіснувала півстоліття, чинить неабиякий опір. І коли вам кажуть: ми все змінимо і вже завтра все запрацює краще, - вам точно брешуть. Практика нової політики - казати правду і робити реальні справи з реальними результатами.

Згадайте новину:Згода на посмертне донорство: Рада прийняла закон про трансплантацію органів

Автор новини: Ольга Стефанишина, заступниця міністра охорони здоров'я України з питань євроінтеграції 2018-2019

723
Просмотров
0
Комментариев
Оставьте Ваш комментарий:

Пожалуйста, авторизуйтесь или зарегистрируйтесь для добавления комментария.


Популярные судебные решения
Популярные события
ЕСПЧ