Главная Блог ... Новости Колаборціоністи. Кримінальна відповідальність та обмеження Колаборціоністи. Кримінальна відповідальність та о...

Колаборціоністи. Кримінальна відповідальність та обмеження

эксклюзив
Отключить рекламу
 - 2e1161f0d4706e029914fd0f3a71691e.jpg

14.03.2022 року Президентом України підписано 2 закони, що стосуються колаборціоністів, і які набули чинності 16.03.2022 року.

Давайте спробуємо розібратися, що таке колаборційна діяльність (колабораціонізм), колаборціоніст.

Тлумачний словник української мови дає нам наступне визначення поняття :

«Колаборціоніст» - Зрадник своєї батьківщини, що співпрацював з фашистськими загарбниками в окупованих ними країнах під час другої світової війни.

«Колабораціонізм» - Співробітництво з фашистськими загарбниками в окупованих ними країнах під час Другої світової війни.

Фактично колаборанти – це зрадники, які сприяють агресору, які фактично є співучасниками злочинних дій Російської Федерації.

Давайте спробуємо розібратися, що таке колаборційна діяльність з точки зору цих законів.

Так, Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо встановлення кримінальної відповідальності за колабораційну діяльність» внесено зміни до Кримінального кодексу України, зокрема доповнено статтею 111-1. Вказаний Закон опубліковано 16.03.2021 року у Голосі України.

Згідно з ч.1 ст. 111-1 КК України під колаборційною діяльністю розуміється активна дія громадянина України, яка проявляється в одному із діянь:

 1. публічне заперечення здійснення збройної агресії проти України або встановлення та утвердження тимчасової окупації частини території України;
 2. публічні заклики громадянином України до:

а) підтримки рішень та/або дій держави агресора, збройних формувань та/або окупаційної адміністрації держави-агресора;

б) співпраці з державою-агресором, збройними формуваннями та/або окупаційною адміністрацією держави-агресора;

в) невизнання поширення державного суверенітету України над тимчасово окупованими територіями України.

При цьому публічним вважається поширення закликів або висловлення заперечення до невизначеного кола осіб, зокрема у мережі Інтернет або за допомогою засобів масової інформації.

Згадайте новину: Довічне позбавлення волі: посилено покарання за держзраду та диверсії

Такі діяння караються позбавленням права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю на строк від десяти до п’ятнадцяти років з конфіскацією майна або без такої.

Згідно з ч. 2 ст. 111-1 КК України колаборційною діяльністю визнається активна дія громадянина України, яка проявляється в добровільному зайнятті громадянином України посади, не пов’язаної з виконанням організаційно-розпорядчих або адміністративно господарських функцій, у незаконних органах влади, створених на тимчасово окупованій території, у тому числі в окупаційній адміністрації держави-агресора.

Відповідальність за ч.1 та ч. 2 ст. 111-1 КК України ідентична.

Згідно з ч. 3 ст. 111-1 КК України під колаборційною діяльністю розуміється активна дія громадянина України, яка проявляється у яка проявляється в одному із діянь:

1. Здійсненні громадянином України пропаганди у навчальних закладах, незалежно від типів та форм власності, з метою:

а) сприяння здійсненню збройної агресії проти України,

б) встановленню та утвердженню тимчасової окупації частини території України,

в) уникненню відповідальності за здійснення державою-агресором збройної агресії проти України.

2. Дії громадян України, спрямовані на впровадження освітніх стандартів держави-агресора у таких навчальних закладах.

Такі діяння караються виправними роботами на строк до двох років або арештом на строк до шести місяців, або позбавленням волі на строк до трьох років з позбавленням права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю на строк від десяти до п’ятнадцяти років.

Згадайте новину: Істотні новели. Перелік законів ухвалених ВРУ 15 березня 2022р.

Згідно з ч. 4 ст. 111-1 КК України під колаборційною діяльністю розуміється активна дія громадянина України, яка проявляється у яка проявляється в одному із діянь:

 1. Передача матеріальних ресурсів незаконним збройним чи воєнізованим формуванням, створеним на тимчасово окупованій території, та/або збройним чи воєнізованим формуванням держави-агресора,

2. 2. провадження господарської діяльності у взаємодії з державою-агресором, незаконними органами влади, створеними на тимчасово окупованій території, в тому числі окупаційною адміністрацією держави-агресора

Такі діяння караються штрафом до десяти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або позбавленням волі на строк від трьох до п’яти років з позбавленням права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю на строк від десяти до п’ятнадцяти років та з конфіскацією майна.

Згадайте новину: В умовах воєнного стану права працівника обмежені - новий закон №7160

Згідно з ч. 5 ст. 111-1 КК України під колаборційною діяльністю розуміється активна дія громадянина України, яка проявляється у яка проявляється в одному із діянь:

 1. Добровільне зайняття громадянином України посади, пов’язаної з виконанням організаційно-розпорядчих або адміністративно- господарських функцій, у незаконних органах влади, створених на тимчасово окупованій території, в тому числі в окупаційній адміністрації держави-агресора.
 2. Добровільне обрання до таких органів.
 3. Участь в організації та проведенні незаконних виборів та/або референдумів на тимчасово окупованій території.
 4. Публічні заклики до проведення таких незаконних виборів та/або референдумів на тимчасово окупованій території.

Такі діяння караються позбавленням волі на строк від п’яти до десяти років з позбавленням права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю на строк від десяти до п’ятнадцяти років та з конфіскацією майна або без такої.

Згідно з ч. 6 ст. 111-1 КК України під колаборційною діяльністю розуміється активна дія громадянина України, у яка проявляється в одному із діянь, які спрямовані на підтримку держави-агресора, її окупаційної адміністрації чи збройних формувань та/або уникнення нею відповідальності за збройну агресію проти України, за відсутності ознак державної зради :

 1. Організація та проведення заходів політичного характеру;
 2. Здійснення інформаційної діяльності у співпраці з державою-агресором та/або його окупаційною адміністрацією,
 3. активна участь у таких заходах.

Заходами політичного характеру розуміються з’їзди, збори, мітинги, походи, демонстрації, конференції, круглі столи тощо.

Здійсненням інформаційної діяльності є створення, збирання, одержання, зберігання, використання та поширення відповідної інформації.

Такі діяння караються позбавленням волі на строк від десяти до дванадцяти років з позбавленням права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю на строк від десяти до п’ятнадцяти років та з конфіскацією майна або без такої.

Згадайте новину: Покарання за скоєння злочину в умовах воєнного стану буде наближеним до максимальної межі, передбаченої КК України

Згідно з ч. 7 ст. 111-1 КК України під колаборційною діяльністю розуміється активна дія громадянина України, у яка проявляється в одному із наступних діянь:

 1. Добровільне зайняття посади в незаконних судових або правоохоронних органах, створених на тимчасово окупованій території.
 2. Добровільна участь в незаконних збройних чи воєнізованих формуваннях, створених на тимчасово окупованій території, та/або в збройних формуваннях держави агресора;
 3. Надання таким формуванням допомоги у веденні бойових дій проти Збройних Сил України та інших військових формувань, утворених відповідно до законів України, добровольчих формувань, що були утворені або самоорганізувалися для захисту незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України.

Такі діяння караються позбавленням волі на строк від дванадцяти до п’ятнадцяти років з позбавленням права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю на строк від десяти до п’ятнадцяти років та з конфіскацією майна або без такої.

Частиною 8 ст. 111-1 КК України передбачено більш сувору кримінальну відповідальність за вчинення діянь, передбачених ч.ч.5-7 КК України які призвели до загибелі людей або настання інших тяжких наслідків (шкода, яка у тисячу і більше разів перевищує неоподатковуваний мінімум доходів громадян).

Приписами цього Закону впроваджуються обмеження для осіб, що мають судимість за вчинення кримінального правопорушення, передбаченого статтею 111-1 Кримінального кодексу України.

Встановлюються обмеження для участі таких осіб у виборчому процесі та заборонити їм бути:

 1. членами виборчих комісій (зміни до ч. 3 ст. 34 ВКУ);
 2. офіційними спостерігачами (зміни до ч. 3 ст. 58 ВКУ),
 3. уповноваженими представниками кандидата на пост Президента України у Центральній виборчій комісії (зміни до ч. 2 ст. 110 ВКУ),
 4. представниками організації партії у Центральній виборчій комісії виборчій комісії (зміни до ч. 2 ст. 165 ВКУ),
 5. довіреними особами кандидатів на місцевих виборах (зміни до ст. 238 ВКУ) тощо.
 6. Військовослужбовцями;
 7. членами інших військових формувань.

Законом віднесено до підстав заборони в судовому порядку діяльності політичної партії, громадського об’єднання, релігійної організації, благодійної організації, профспілок та їх об’єднань «засудження її уповноважених осіб за вчинення кримінального правопорушення проти основ національної безпеки України, передбаченого статтею 111-1 Кримінального кодексу України».

Під цей Закон Кабінетом Міністрів України ще будуть напрацьовуватися підзаконні нормативно-правові акти, які можуть виявитися цікавішими ніж прийнятий закон.

Сподіваюся, ця стаття виявилась для Вас корисною. Тоді, не забудбьте поставити слоника.

Автор новини: адвокат Віталій Гриб

 • 3320

  Просмотров

 • 0

  Коментарии

 • 3320

  Просмотров

 • 0

  Коментарии


 • Поблагодарить Отключить рекламу

  Оставьте Ваш комментарий:

  Добавить

  Другие наши сервисы:

  • Бесплатная консультация

   Получите быстрый ответ на юридический вопрос в нашем мессенджере , который поможет Вам сориентироваться в дальнейших действиях

  • ВИДЕОЗВОНОК ЮРИСТУ

   Вы видите своего юриста и консультируетесь с ним через экран, чтобы получить услугу, Вам не нужно идти к юристу в офис

  • ОБЪЯВИТЕ СОБСТВЕННЫЙ ТЕНДЕР

   На выполнение юридической услуги и получите самое выгодное предложение

  • КАТАЛОГ ЮРИСТОВ

   Поиск исполнителя для решения Вашей проблемы по фильтрам, показателям и рейтингу

  Популярные новости

  Смотреть все новости
  Смотреть все новости
  logo

  Юридические оговорки

  Protocol.ua обладает авторскими правами на информацию, размещенную на веб - страницах данного ресурса, если не указано иное. Под информацией понимаются тексты, комментарии, статьи, фотоизображения, рисунки, ящик-шота, сканы, видео, аудио, другие материалы. При использовании материалов, размещенных на веб - страницах «Протокол» наличие гиперссылки открытого для индексации поисковыми системами на protocol.ua обязательна. Под использованием понимается копирования, адаптация, рерайтинг, модификация и тому подобное.

  Полный текст