{Назва статті 10 із змінами, внесеними згідно із Законами № 500-VI від 04.09.2008 , № 3716-VI від 08.09.2011 }
1. Утримання приватизованих квартир (будинків), житлових приміщень у гуртожитках здійснюється за рахунок коштів їх власників згідно з Правилами користування приміщеннями жилих будинків та прибудинкових територій, які затверджуються Кабінетом Міністрів України, незалежно від форм власності на них.
{Пункт 1 статті 10 із змінами, внесеними згідно із Законами № 500-VI від 04.09.2008 , № 3716-VI від 08.09.2011 }
2. Власники квартир багатоквартирних будинків та житлових приміщень у гуртожитку є співвласниками допоміжних приміщень у будинку чи гуртожитку, технічного обладнання, елементів зовнішнього благоустрою і зобов'язані брати участь у загальних витратах, пов'язаних з утриманням будинку і прибудинкової території відповідно до своєї частки у майні будинку чи гуртожитках. Допоміжні приміщення (кладовки, сараї і т. ін.) передаються у власність квартиронаймачів безоплатно і окремо приватизації не підлягають.
{Пункт 2 статті 10 із змінами, внесеними згідно із Законами № 500-VI від 04.09.2008 , № 3716-VI від 08.09.2011 }
{Офіційне тлумачення положень пункту 2 статті 10 див. в Рішенні Конституційного Суду № 4-рп/2004 від 02.03.2004 }
{Офіційне тлумачення положень пункту 2 статті 10 зі змінами див. в Рішенні Конституційного Суду № 14-рп/2011 від 09.11.2011 }
3. Власники квартир багатоквартирних будинків, житлових приміщень у гуртожитках можуть створювати об'єднання співвласників багатоквартирного будинку відповідно до закону.
{Пункт 3 статті 10 в редакції Законів № 500-VI від 04.09.2008 , № 3716-VI від 08.09.2011 }
4. Державні комунальні підприємства по обслуговуванню та ремонту житла зобов'язані здійснювати обслуговування та ремонт приватизованого житла, надавати мешканцям комунальні та інші послуги за державними розцінками і тарифами. Контроль за додержанням розцінок і тарифів здійснюють фінансові органи.
5. Користування закріпленою за приватизованим будинком прибудинковою територією здійснюється в порядку і на умовах, передбачених Земельним кодексом України.
6. Заборгованість власників квартир по укладених угодах, пов'язаних з утриманням будинку та оплатою комунальних послуг, стягується в судовому порядку.
{Пункт 6 статті 10 із змінами, внесеними згідно із Законом № 642/97-ВР від 18.11.97 }
7. Колишні власники (їх правонаступники), які володіли багатоквартирними будинками до моменту приватизації, зобов'язані брати участь у фінансуванні їх ремонту та сприяти організації його проведення у порядку, що визначається Кабінетом Міністрів України. Спори, що виникають з цього питання, вирішуються судом.
{Пункт 7 статті 10 із змінами, внесеними згідно із Законом № 762-IV від 15.05.2003 }
Protocol.ua обладает авторскими правами на информацию, размещенную на веб - страницах данного ресурса, если не указано иное. Под информацией понимаются тексты, комментарии, статьи, фотоизображения, рисунки, ящик-шота, сканы, видео, аудио, другие материалы. При использовании материалов, размещенных на веб - страницах «Протокол» наличие гиперссылки открытого для индексации поисковыми системами на protocol.ua обязательна. Под использованием понимается копирования, адаптация, рерайтинг, модификация и тому подобное.
Полный текстПриймаємо до оплати
Copyright © 2014-2024 «Протокол». Все права защищены.
Аналізуйте судовий акт: Законодавство розділяє поняття допоміжного та нежилого приміщення тому мешканці квартир будинку не є співвласниками останніх, а їх відчуження без згоди мешканців є правомірним (справа № 462/6805/14, 12.06.17)
Справу, що пропонується увазі читачів, не можна назвати однозначною з точки зору теорії права, а також рішень Конституційного Суду України від 2 березня 2004 року №4-рп/2004. (справа про права співвласників на допоміжні приміщення багатоквартирних будинків) та від 9 листопада 2011 року N 14-рп/2011 (справа щодо офіційного тлумачення положень пункту 2 статті 10 Закону України "Про приватизацію державного житлового фонду"). Між тим,судове рішення постановлено і повинно виконуватись.
Позов особи, власника квартири багатоквартирного будинку, був мотивований тим, що відчужене міською радою підвальне приміщення в цьому будинку є майном загального користування (спільне майно) всіх мешканців будинку, в тому числі належить і позивачу, тому міська рада не мала права передавати у власність дане приміщення, відповідно воно було відчужене незаконно, а тому договір купівлі-продажу нежитлових приміщень має бути визнаний недійсними.
Суд першої інстанції, з висновками якого погодився і апеляційний суд, встановив, що згідно технічного паспорту підвальні приміщення загальною площею 95,2 кв.м, не належать до категорії допоміжних приміщень, а є нежитловими приміщеннями, тому мешканці квартир даного будинку, зокрема і позивач, не є співвласниками цих приміщень, а відчуження спірних підвальних приміщень без їх згоди, є правомірним. З огляду на наведені обставин суд відмовив у задоволенні позову.
ВССУ погодився із зазначеними судовими рішеннями, виходячи з наступних приписів законодавства:
- відповідно до ч.2 ст.10 Закону України «Про приватизацію державного житлового фонду» власники квартир багатоквартирних будинків є співвласниками допоміжних приміщень будинку, технічного обладнання, елементів зовнішнього благоустрою і зобов'язані брати участь у загальних витратах, пов'язаних з утриманням будинку і прибудинкової території відповідно до своєї частки у майні будинку чи гуртожитках. Допоміжні приміщення (кладовки, сараї і т.ін.) передаються у власність квартиронаймачів безоплатно і окремо приватизації не підлягають;
- норми Закону «Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку» дозволяють дійти висновку, що допоміжні приміщення багатоквартирного будинку це приміщення, призначені для забезпечення експлуатації будинку та побутового обслуговування мешканців будинку (сходові клітини, вестибулі, перехідні шлюзи, позаквартирні коридори, колясочні, кладові, сміттєкамери, горища, підвали, шахти й машинні відділення ліфтів, вентиляційні камери та інші технічні приміщення). Нежиле приміщення - це приміщення, яке належить до житлового комплексу, але не відноситься до житлового фонду і є самостійним об'єктом цивільно - правових відносин.
- отже законодавство розділяє поняття допоміжного приміщення та нежилого приміщення, тобто у житлових будинках можуть бути і нежилі приміщення, які мають окреме, незалежне призначення (магазини, кафе, перукарні, художні майстерні тощо).
Довідка: Відповідно до рішення Конституційного Суду України від 2 березня 2004 року №4-рп/2004 допоміжні приміщення (підвали, сараї, кладовки, горища, колясочні тощо) передаються безоплатно в спільну власність громадян одночасно з приватизацією ними квартир (кімнат у квартирах) багатоквартирних будинків. Підтвердження права власності на допоміжні приміщення не потребує здійснення додаткових дій, зокрема створення об'єднання співвласників багатоквартирного будинку, вступу до нього (п.1.1). Власник (власники) неприватизованих квартир багатоквартирного будинку є співвласником (співвласниками) допоміжних приміщень нарівні з власниками приватизованих квартир.