1 грудня 2022 року ВРУ прийняла в цілому законопроєкт №5749 "Про внесення змін до Кодексу України про адміністративні правопорушення щодо протидії порушенню прав у сфері праці".

7 грудня Зеленський підписав Закон №2759 від 01.12.2022 р. Поки що остаточний текст закону не оприлюднений. Про це повідомимо додатково.

Законопроєктом передбачалося встановлення адміністративної відповідальності за вчинення мобінгу. А саме:

  • накладення штрафу від 100 до 150 н.м.д.г. (1700 до 2550 грн);
  • або громадські роботи на строк від 20 до 40 годин.

За таке ж порушення, вчинене групою осіб, або повторний випадок цькування протягом року – штраф від 200 до 300 н.м.д.г. (3400 до 5100 грн) або громадські роботи від 40 до 60 годин.

Нагадаємо, що 16 листопада був прийнятий ще один законопроєкт щодо мобінгу - законопроєкт №5748 (наразі він очікує на підпис Президента). Ним, зокрема, визначено, що мобінг (цькування) – це діяння роботодавця або окремих працівників трудового колективу, які спрямовані на приниження гідності та честі працівника, його професійної (ділової) репутації у формі психологічного та/або економічного тиску, зокрема із застосуванням засобів електронних комунікацій, створення стосовно нього напруженої, ворожої, образливої атмосфери, у тому числі, що змушує особу недооцінювати власну професійну придатність. Типовими ознаками мобінгу (цькування) є:

  • повторюваність діяння;
  • наявність сторін – кривдник, потерпілий (жертва мобінгу (цькування)), спостерігачі (за наявності);
  • дії або бездіяльність кривдника, наслідком яких, зокрема, є заподіяння моральної шкоди, приниження, страх, тривога, підпорядкування потерпілого інтересам кривдника, та/або спричинення соціальної ізоляції потерпілого, примушування до зміни місця роботи.