Головна Блог ... Консультації від юристів Яке майно подружжя не підлягає розділу або що таке особиста власність Яке майно подружжя не підлягає розділу або що таке...

Яке майно подружжя не підлягає розділу або що таке особиста власність

Відключити рекламу
 - tn1_aba98d405721b84e21c89666866852dd_606453b101fcc.png

Зміст:

Що таке власність кожного з подружжя

На жаль, не рідкісними є ситуації, коли чоловік чи дружина при розлученні або через деякий час після розлучення зіштовхуються з необхідністю розділити майно (крім того, ділити майно можна і без розлучення і навіть без укладення шлюбу в деяких випадках). Добре, коли сторони можуть вирішити це питання в мирному порядку, за допомогою нотаріуса і за домовленістю. Але водночас дуже часто сторони змушені звертатися до суду. Крім того досить розповсюдженою є думка, що все нажите під час шлюбу ділиться навпіл, але це не так.

Юридичний інтернет-ресурс "Протокол" зазначає, що під час розподілу суд враховує правовий режим власності кожного з подружжя. Так, особиста власність одного з подружжя не підлягає розподілу між подружжям, а належить виключно чоловікові або дружині. Крім того, її вартість не береться до уваги як частина загально нажитого майна, і, також, не компенсується членом подружжя іншому чоловікові. Більш детально, що входить до складу особистої власності подружжя Protocol описує далі в консультації.

Особиста власність одного подружжя

Дана сфера врегульована главою 7 Сімейного кодексу України (далі - СК України). Так, згідно зі статтею 57 цього Кодексу, право особистої власності подружжя (чоловіка або дружини) це:

  1. власність кожного з подружжя

    власність кожного з подружжя на майно, що було придбане до шлюбу;

  2. право на майно, яке придбане вже в шлюбі, але:

  • на підставі договору дарування або в порядку спадкування (ці підстави мають бути підтверджені відповідними документами, наприклад, договором дарування, свідоцтвом про спадщину, довідкою про вступ в спадок; якщо здійснювалося дарування побутових предметів або техніки, то на підтвердження факту дарування можна надати договір купівлі-продажу або гарантійний талон на ім'я людини, яка дарувала річ. Крім цього, особистим майном кожного з подружжя є і ті подарунки, що були даровані одним членом подружжя іншому);
  • на кошти, що належать кожному з них особисто (більш детально про це в наступному розділі);
  • майно, приватизоване в порядку визначеному Законом України "Про приватизацію державного житлового фонду";
  • приватизовані земельні ділянки на ім'я одного з подружжя;
  1. право на коштовності та інші речі індивідуального користування (в даному аспекті, Протокол зазначає, що ні переліку речей індивідуального користування, ні визначення коштовностей в законодавстві поки що немає; в кожній окремій ситуації суд вирішує, відносити речі до таких чи ні. Зазвичай, речами індивідуального користування є засоби гігієни, білизна, одяг тощо);

  2. право на гроші, що отримані як відшкодування за втрату або пошкодження особистого майна одного з подружжя, а також право на відшкодування моральної шкоди;

  3. право на страхові суми (страхові суми є особистою власністю тільки за договорами обов'язкового особистого страхування або добровільного страхування, а страхові внески за таким договором вносилися тільки одним з подружжя за рахунок його особистих коштів);

  4. право на нагороди і премії за особисті заслуги (якщо суд встановить, що другий з подружжя своїми діями допомагав отримати такі нагороди і премії, то на користь такого другого з подружжя може бути визначена частка).

Особистою власністю також можуть бути визнані речі (предмети), що купувалися (виходили в обмін) одним із подружжя за особисті гроші і за час роздільного проживання (в формальному шлюбі).

Користуйтеся консультацією: Фіктивний шлюб і його наслідки: не так все просто як кажуть

Таким чином, вище наведені ті випадки, коли майно є особистою власністю одного з подружжя, що не підлягає розподілу.

Слід зазначити, що окремими випадками є ті, коли в майно, що є особистою власністю одного з подружжя, іншим зроблені вагомі внески. Так, в таких ситуаціях суд може зазначене майно визнати спільною спільною власністю. Як приклад із судової практики - Рішення Великої палати Верховного суду від 22 вересня 2020 року справі №214 / 6174/15-ц.

Спільна і особиста власність подружжя придбана в шлюбі

Відповідно до п. 3 ч. 1 ст. 57 СК України, особистою приватною власністю вважається майно кожного з подружжя придбане чоловіком, дружиною за час шлюбу, але за кошти, які належали йому (їй) особисто.

Таку норму і її застосування розтлумачив Верховний суд в постанові від 24 січня 2020 по справі № 546/912/16-ц.

До спільної власності подружжя належить майно, яке було придбане не тільки під час шлюбу, але і спільною участю подружжя, загальними коштами або працею. Визнаючи право спільної сумісної власності подружжя на майно, суд повинен встановити не тільки факт придбання під час шлюбу, але і той факт, що джерелом його отримання були загальні спільні кошти або спільна робота подружжя.

Таким чином, саме по собі придбання спірного майна в період перебування в шлюбі, не є стовідсотковою підставою для віднесення такого майна до спільної сумісної власності. Дуже важливим є те, за чиї гроші воно було придбано. Відповідно особа, за чиї гроші купувалося майно, має великі шанси, що в судовому порядку майно буде визнаним таким, що належить йому (їй) на праві приватної особистої власності.

Також, необхідно вказати, на праві особистої власності належить і те майно, на придбання якого дали (подарували) гроші батьки або родичі чоловіка або дружини.

Користуйтеся консультацією: Чи можливо і як стягуються аліменти на дитину, якщо батьки не перебувають у шлюбі

Крім того, в житті буває, що якийсь об'єкт, наприклад будинок, купувався під час шлюбу і в більшій частині за спільні гроші подружжя, але все ж, деяку частину було вкладено саме особистих грошей. У такій ситуації, суд на вимогу одного з подружжя, може визначити долю одного з подружжя в майні, що є спільною сумісною власністю (в наведеному прикладі - в будинку) (частина 7 статті 57 СК України).

Protocol звертає увагу, що згідно зі статтею 60 СК України, діє презумпція права спільної сумісної власності подружжя на все те майно, що придбано (куплено, обміняно) в період шлюбу, і обов'язок доводити приналежність придбаного за час шлюбу майна до майна особистої власності покладається на особу, яка спростовує режим спільної власності. Така позиція викладена Верховним Судом України в постанові № 6-843цс17 від 24 травня 2017.

Водночас на практиці трапляються реальні випадки, коли стороні вдається спростувати зазначену презумпцію. Так, ось приклади з практики Верховного суду, коли одному з подружжя вдалося визнати майно придбане за час шлюбу приватною особистою власністю: https://reyestr.court.gov.ua/Review/78110855 (позивач довела, що купувала квартиру за власні гроші, на підтвердження надала договір інвестиції в будівництво і платіжки про вкладені гроші); https://reyestr.court.gov.ua/Review/79988143 (зустрічний позивач довів, що купив земельну ділянку за гроші, отримані від реалізації власного дошлюбного майна).

!!! Юридичний інтернет-ресурс "Протокол" також зауважує, що вище описано порядок визначення особистої власності, який передбачений законом. Але згідно з частиною 1 статті 97 СК України, чоловік і дружина можуть скласти шлюбний контракт і в ньому прописати інший статус майна, придбаного до укладення шлюбу або того, яке було (буде) подаровано, того, що планують купувати в майбутньому.

Якщо Вам потрібна індивідуальна консультація, скористайтеся послугою порталу Протокол "Тендер на юридичну послугу".

Автор консультації: Колотуха Катерина

Джерело: юридичний ресурс Протокол

  • 11021

    Переглядів

  • 0

    Коментарі

  • 11021

    Переглядів

  • 0

    Коментарі


  • Подякувати Відключити рекламу

    Залиште Ваш коментар:

    Додати

    КОРИСТУЙТЕСЯ НАШИМИ СЕРВІСАМИ ДЛЯ ОТРИМАННЯ ЮРИДИЧНИХ ПОСЛУГ та КОНСУЛЬТАЦІЙ

    • Безкоштовна консультація

      Отримайте швидку відповідь на юридичне питання у нашому месенджері, яка допоможе Вам зорієнтуватися у подальших діях

    • ВІДЕОДЗВІНОК ЮРИСТУ

      Ви бачите свого юриста та консультуєтесь з ним через екран , щоб отримати послугу Вам не потрібно йти до юриста в офіс

    • ОГОЛОСІТЬ ВЛАСНИЙ ТЕНДЕР

      Про надання юридичної послуги та отримайте найвигіднішу пропозицію

    • КАТАЛОГ ЮРИСТІВ

      Пошук виконавця для вирішення Вашої проблеми за фильтрами, показниками та рейтингом

    Популярні консультації

    Дивитись всі консультації
    Дивитись всі консультації
    logo

    Юридичні застереження

    Protocol.ua є власником авторських прав на інформацію, розміщену на веб - сторінках даного ресурсу, якщо не вказано інше. Під інформацією розуміються тексти, коментарі, статті, фотозображення, малюнки, ящик-шота, скани, відео, аудіо, інші матеріали. При використанні матеріалів, розміщених на веб - сторінках «Протокол» наявність гіперпосилання відкритого для індексації пошуковими системами на protocol.ua обов`язкове. Під використанням розуміється копіювання, адаптація, рерайтинг, модифікація тощо.

    Повний текст

    Приймаємо до оплати