Головна Блог ... Новини Як ФОПам сплачувати ЄСВ за ІІ квартал 2022 року

Як ФОПам сплачувати ЄСВ за ІІ квартал 2022 року

Відключити рекламу
 - 4c809a60662ea668f2a998cf2301c4ff.jpg

Наближається 19 липня – граничний день для підприємців зі сплати ЄСВ за ІІ квартал. Сума для сплати – 4290 грн. Але через війну всі ФОПи мають право не сплачувати ЄСВ. Тож платити чи ні?

Пользуйтесь консультацией: НАЛОГООБЛОЖЕНИЕ АДВОКАТСКОЙ ДЕЯТЕЛЬНОСТИ В 2022 ГОДУ

Рахунки для сплати

Традиційно на початку року (4 січня) Держказначейство повідомило про розміщення на своєму сайті нових реквізитів рахунків для сплати податків та зборів з 1 січня 2022 року. З цієї дати сплачені суми за старими рахунками повертаються платникам, як нез'ясовані надходження. Про це ми писали тут.

Проте ні у повідомленні Держказначейства, ні у аналогічному повідомленні ДПС не згадується про нові рахунки з ЄСВ.

Також на сайті ДПС в рубриці «Реєстри» залишається незмінним окремий реєстр щодо рахунків з ЄСВ. Його було розміщено ще на початку 2021 року.

Отже, рахунки з ЄСВ цього разу на початку року вирішили не змінювати. Відповідно у 2022 році продовжують діяти рахунки 2021 року.

Проте, щоб не нервувати і нічого не пропустити, краще, перш ніж платити ЄСВ, перевірити реквізити рахунку, зокрема, в рубриці «Стан розрахунків з бюджетом» в Е-кабінеті.

Нагадуємо, що для категорії платників ЄСВ – ФОП та самозайнятих осіб передбачено символ «204». А рахунок для сплати (цифри з дев’ятнадцятої по двадцять першу літерно-цифрового номера рахунку) відповідає категорії платника ЄСВ.

Мінімальний та максимальний розмір ЄСВ за I квартал

За Законом про Держбюджет на 2022 рік, з 1 січня розмір мінімальної зарплати збільшився до 6500 грн. Відповідно мінімальний місячний страховий внесок з ЄСВ у І кварталі становить 6500 х 22% = 1430 грн. Тож за ІІ квартал 2022 року мінімальна сума ЄСВ до сплати за себе у ФОП, незалежно від системи оподаткування і групи, мала становити 4290 грн (1430*3).

При цьому максимальна база для нарахування ЄСВ з 1 січня 2022 року – 97500 грн. Таким чином, максимальний розмір місячного страхового внеску за місяць І кварталу становитиме: 97500 х 22% = 21450 грн. Тобто за ІІ квартал 2022 року максимальний розмір ЄСВ до сплати за себе становить для підприємців 64350 грн.

Але війна підкоригувала правила сплати ЄСВ.

ФОПи–«єдинники» (так само, як ФОП на загальній системі оподаткування та особи, які провадять незалежну професійну діяльність та члени фермерського господарства) звільняються від сплати ЄСВ за себе з 1 березня 2022 року до припинення війни, а також протягом наступних 12 місяців (п. 9-19 розд. VIII Закону про ЄСВ).

Відповідно до Закону про ЄСВ платники, які скористаються цією пільгою, розрахунок єдиного внеску у складі податкової декларації не заповнюють за період, в якому відповідно єдиний внесок не нараховувався, не обчислювався та не сплачувався.

Це також не позбавляє права добровільно сплачувати ЄСВ за себе та зазначати суми такого ЄСВ в декларації з метою отримання страхового стажу.

Тож виходить, що всі ФОПи мають право не сплачувати ЄСВ за всі місяці ІІ кварталу. Але за бажанням це можна зробити.

Окремо нагадаємо, що ще з 2021 року діють окремі пільги щодо несплати ЄСВ.

Згадайте новину: Задекларовані доходи від індивідуальної адвокатської діяльності необхідно сплатити до 1 серпня, а ЄСВ не пізніше дня подання декларації

Хто з ФОП звільняється від сплати ЄСВ?

З 1 січня 2021 року ФОП на загальній системі оподаткування можуть не сплачувати за себе ЄСВ у разі відсутності прибутку.

Тобто, якщо ФОПом не отримано дохід (прибуток) у звітному періоді або окремому місяці звітного періоду, він має право самостійно визначити базу нарахування, але не більше максимальної величини бази нарахування ЄСВ. При цьому сума ЄСВ не може бути меншою за розмір мінімального страхового внеску.

Якщо в певному місяці (або навіть і році) оподаткованого ПДФО та ВЗ чистого доходу в самозайнятої особи не буде, то він має право не визначати базу нарахування ЄСВ, а отже і не платити ЄСВ за такий період.

Якщо ФОП (як «загальники», так і «єдинники») одночасно перебувають у трудових відносинах, то вони можуть не платити ЄСВ за себе. Це правило теж діє з 1 січня 2021 р. Але лише за умови, що роботодавець за основним місцем сплатив за них ЄСВ у розмірі не менше за мінімальний страховий внесок.

Якщо у певному місяці роботодавець сплатив ЄСВ, але менше мінімального страхового внеску, то такі самозайняті особи ЄСВ за себе платитимуть. І в розмірі не менше мінімального внеску (а не різниці, як роз’яснювалося на початку 2021 року)! Про це наголошує ДПС ось тут. Тобто такі ФОП мають сплатити за кожен такий місяць у I кварталі 2022 року не менше ніж 1430 гривень. Однак у березні 2022 року вони цього робити не зобов’язані!

Чи можуть ФОП-працівники бути платниками ЄСВ за умови самостійного визначення за місяці звітного періоду, за які роботодавець сплатив страховий внесок за таких осіб у розмірі мінімального страхового внеску, бази нарахування, але не більше максимальної величини бази нарахування ЄСВ? Тобто обов’язку платити ЄСВ в таких ФОП немає. А добровільно можна?

Єдиної позиції у ДПС щодо цього немає. Ми про цю проблему писали тут і тут.

Згадайте новину: Як ФОПам сплачувати ЄСВ за І квартал через війну

ФОП-«незалежник»

З 1 січня 2021 р. якщо фізична особа зареєстрована як підприємець та при цьому провадить незалежну професійну діяльність, вона обліковується ДПС як фізична особа – підприємець з ознакою провадження незалежної професійної діяльності. ФОП-«незалежник», який отримує пенсію або соцдопомогу, ЄСВ за себе не сплачуватиме. Хоча може і платити – за умови добровільної участі у системі загальнообов'язкового державного соціального страхування.

У звичайної фізособи, яка здійснює незалежну профдіяльність, і статусу ФОП не має, такої пільги немає. Про це ми докладно розповідали тут.

ФОПи-пенсіонери та особи з інвалідністю

Також звільняються від сплати за себе ЄСВ ФОПи, якщо вони отримують пенсію за віком або за вислугу років, або є особами з інвалідністю, або досягли віку, встановленого ст. 26 Закону «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», та отримують відповідно до закону пенсію або соціальну допомогу.

До якого числа сплачується ЄСВ за IІ квартал?

Закон про ЄСВ (абз. 3 ч. 8 ст. 9) говорить, що ФОП мають сплачувати ЄСВ до 20 числа місяця, що настає за кварталом, за який сплачується єдиний внесок. За інформацією територіальних податківців, останнім днем є 19 число. Також за календарем ДПС останнім днем сплати ЄСВ ФОПами за I квартал є 19 липня.

Згадайте новину: Чи накладаються адмінштрафи за несплату ЄСВ під час війни?

Чи буде штраф, якщо не сплатити ЄСВ у зазначені строки?

Зараз не буде, як не буде і пені. І для цього наразі є цілих дві підстави!

Законом №540 та Законом №591 передбачається, що за несвоєчасну сплату ЄСВ штрафи і пеня не застосовуються до останнього дня дії місяця карантину включно. А карантин діє до 31 серпня 2022 року. Відповідно до цієї дати не буде фінансових штрафів і пені.

До того ж Законом №2120 передбачено, що на час воєнного стану штрафів за несплату ЄСВ, як фінансових, так й адміністративних не буде. Ми про це писали тут.

Проте слід пам'ятати про правило – немає сплати ЄСВ, немає і страхового стажу за цей період! Тому платити ЄСВ за відсутності поточного підприємницького доходу чи ні, кожен ФОП визначає самостійно.

Автор новини: Русанова Ганна

Джерело: «Дебет-Кредит»

  • 1757

    Переглядів

  • 0

    Коментарі

  • 1757

    Переглядів

  • 0

    Коментарі


  • Подякувати Відключити рекламу

    Залиште Ваш коментар:

    Додати

    КОРИСТУЙТЕСЯ НАШИМИ СЕРВІСАМИ ДЛЯ ОТРИМАННЯ ЮРИДИЧНИХ ПОСЛУГ та КОНСУЛЬТАЦІЙ

    • Безкоштовна консультація

      Отримайте швидку відповідь на юридичне питання у нашому месенджері, яка допоможе Вам зорієнтуватися у подальших діях

    • ВІДЕОДЗВІНОК ЮРИСТУ

      Ви бачите свого юриста та консультуєтесь з ним через екран , щоб отримати послугу Вам не потрібно йти до юриста в офіс

    • ОГОЛОСІТЬ ВЛАСНИЙ ТЕНДЕР

      Про надання юридичної послуги та отримайте найвигіднішу пропозицію

    • КАТАЛОГ ЮРИСТІВ

      Пошук виконавця для вирішення Вашої проблеми за фильтрами, показниками та рейтингом

    Популярні новини

    Дивитись усі новини
    Дивитись усі новини
    logo

    Юридичні застереження

    Protocol.ua є власником авторських прав на інформацію, розміщену на веб - сторінках даного ресурсу, якщо не вказано інше. Під інформацією розуміються тексти, коментарі, статті, фотозображення, малюнки, ящик-шота, скани, відео, аудіо, інші матеріали. При використанні матеріалів, розміщених на веб - сторінках «Протокол» наявність гіперпосилання відкритого для індексації пошуковими системами на protocol.ua обов`язкове. Під використанням розуміється копіювання, адаптація, рерайтинг, модифікація тощо.

    Повний текст