Головна Блог ... Аналітична стаття Статті Внесення змін до КПК України: погляд сторони захисту Внесення змін до КПК України: погляд сторони захис...

Внесення змін до КПК України: погляд сторони захисту

Відключити рекламу
 - tn1_0_99952600_1509635559_59fb35e7f40e7.jpg

30.10.2017 законопроект №6232, яким, зокрема, були ухвалені зміни до Кримінального процесуального кодексу України, був переданий на підпис Президенту України. І до 15.10.2017 включно даний законопроект має бути підписаний Президентом України або на нього має бути накладено вето.

Враховуючи велику кількість поправок, які з великою ймовірністю будуть внесені в кримінальний процес, вважаємо за необхідне звернути увагу на ймовірні суттєві зміни, що можуть виникнути в найближчому майбутньому.

Реєстрація в Єдиній судовій інформаційно-телекомунікаційній системі

Автоматизована система документообігу суду буде замінена на Єдину судову інформаційно-телекомунікаційну систему(далі - ЄСІТС).

Відповідно до ст. 35 проекту КПК України адвокати, нотаріуси, приватні виконавці, арбітражні керуючі, судові експерти, державні органи, органи місцевого самоврядування та суб'єкти господарювання державного та комунального секторів економіки реєструють офіційні електронні адреси в ЄСІТС в обов'язковому порядку, а інші особи - в добровільному порядку.

Попри це, варто взяти до уваги те, що положення про ЄСІТС затверджується Вищою радою правосуддя за поданням Державної судової адміністрації України після консультацій з Радою суддів України.

Тобто, створення даної системи та можливість реального виконання обов'язку реєстрації відбудеться з часом, а не одразу після прийняття законопроекту №6232.

Процесуальні дії за місцем реєстрації органу досудового розслідування.

Відповідно до ст. 132 проекту КПК України клопотання про застосування заходів забезпечення кримінального провадження на підставі ухвали слідчого судді подається до місцевого суду, в межах територіальної юрисдикції якого знаходиться (зареєстрований) орган досудового розслідування, як юридична особа.

У разі якщо фактичне місцезнаходження структурного підрозділу органу досудового розслідування відрізняється від зареєстрованого місцезнаходження органу досудового розслідування, як юридичної особи, подання та розгляд клопотання про застосування заходів забезпечення кримінального провадження здійснюється виключно слідчим суддею місцевого суду за зареєстрованим місцезнаходженням органу досудового розслідування, як юридичної особи.

Існування проблеми, яка відтепер вирішена даною поправкою, знайома тим, хто зіткнувся з оскарженням дій чи бездіяльності правоохоронних органів, слідчі підрозділи яких знаходяться в різних територіально-адміністративних одиницях міста, а судова практика підходу до вирішення питання територіальної підсудності таких скарг так і не набула однозначності.

Допуск адвоката до місця проведення обшуку

Відповідно до ст. 236 проекту КПК України незалежно від стадії цієї слідчої дії слідчий, прокурор, інша службова особа, яка бере участь у проведенні обшуку, зобов’язані допустити на місце його проведення захисника чи адвоката.

Слідчий, прокурор зобов’язаний допустити такого адвоката або представника до обшуку на будь-якому етапі його проведення.

Тобто, актуальна проблема з відмовою слідчих у допуску адвокатів до проведення процесуальної дії обшуку вирішена.

Неявка адвоката для участі у проведенні обшуку особи протягом трьох годин не перешкоджає проведенню обшуку.

Відтепер відповідно до ст. 236 проекту КПК України обшук житла чи іншого володіння особи на підставі ухвали слідчого судді в обов’язковому порядку фіксується за допомогою аудіо- та відеозапису особами які проводять обшук.

Призначення та проведення експертизи

Згідно ст. 242 проекту КПК України експертиза проводиться експертною установою, експертом або експертами, за дорученням слідчого судді чи суду, наданим за клопотанням сторони кримінального провадження або, якщо для з’ясування обставин, що мають значення для кримінального провадження, необхідні спеціальні знання.

А відповідно до ст. 243 проекту КПК України експерт залучається за наявності підстав для проведення експертизи, за дорученням слідчого судді чи суду, наданим за клопотанням сторони кримінального провадження.

Строки досудового розслідування

Стаття 219 КПК в проекті викладена в новій редакції, відповідно до якої строк досудового розслідування обчислюється з моменту внесення відомостей про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань до дня звернення до суду з обвинувальним актом, клопотанням про застосування примусових заходів медичного або виховного характеру, клопотанням про звільнення особи від кримінальної відповідальності або до дня ухвалення рішення про закриття кримінального провадження.

Загальний строк досудового розслідування не може перевищувати:

1) двох місяців із дня повідомлення особі про підозру у вчиненні кримінального проступку;

2) шести місяців із дня повідомлення особі про підозру у вчиненні злочину невеликої або середньої тяжкості;

3) дванадцяти місяців із дня повідомлення особі про підозру у вчиненні тяжкого або особливо тяжкого злочину.

Окрім того, строк із дня винесення постанови про зупинення кримінального провадження до дня її скасування слідчим суддею включається у строки, передбачені статтею 219 КПК України.

Відповідно до ст. 284 проекту КПК України слідчий, прокурор зобов’язані закрити кримінальне провадження у разі, коли строк досудового розслідування, визначений у статті 219 цього Кодексу закінчився та жодну особу не було повідомлено про підозру.

Оскарження повідомлення про підозру

Згідно з новим пунктом 9 ч. 1 ст. 303 проекту КПК України на досудовому провадженні можливе оскарження повідомлення слідчого, прокурора про підозру - підозрюваним, його захисником чи законним представником.

Дане доповнення, дозволить спростувати обґрунтованість підозри на етапі подання до суду клопотання про застосування запобіжного заходу підозрюваному .

Отже, в разі підписання гарантом держави даного законопроекту, чинний КПК України буде удосконалено, враховуючи вирішення ряду проблем, з якими стикалась сторона захисту. Попри це, варто наголосити, що необхідною дією для ефективного застосування вищеописаних норм процесуального права буде докомплектація компетентних кадрів суду з огляду на ймовірне підвищення його завантаженості.

Автори консультації: Адвокатське бюро "Штокалов та партнери".

 • 4453

  Переглядів

 • 2

  Коментарі

 • 4453

  Переглядів

 • 2

  Коментарі


 • Подякувати Відключити рекламу

  Мда, майже нічого з цього всього в кінцевому результаті прийнято не було

  16.01.2018 18:10

  Отсутствие права стороны защиты самостоятельно привлекать экспертов - существеннейшее сужение права на защиту!

  03.11.2017 02:05

  Залиште Ваш коментар:

  Додати

  КОРИСТУЙТЕСЯ НАШИМИ СЕРВІСАМИ ДЛЯ ОТРИМАННЯ ЮРИДИЧНИХ ПОСЛУГ та КОНСУЛЬТАЦІЙ

  • Безкоштовна консультація

   Отримайте швидку відповідь на юридичне питання у нашому месенджері, яка допоможе Вам зорієнтуватися у подальших діях

  • ВІДЕОДЗВІНОК ЮРИСТУ

   Ви бачите свого юриста та консультуєтесь з ним через екран , щоб отримати послугу Вам не потрібно йти до юриста в офіс

  • ОГОЛОСІТЬ ВЛАСНИЙ ТЕНДЕР

   Про надання юридичної послуги та отримайте найвигіднішу пропозицію

  • КАТАЛОГ ЮРИСТІВ

   Пошук виконавця для вирішення Вашої проблеми за фильтрами, показниками та рейтингом

  Популярні аналітичні статті

  Дивитись усі статті
  Дивитись усі статті
  logo

  Юридичні застереження

  Protocol.ua є власником авторських прав на інформацію, розміщену на веб - сторінках даного ресурсу, якщо не вказано інше. Під інформацією розуміються тексти, коментарі, статті, фотозображення, малюнки, ящик-шота, скани, відео, аудіо, інші матеріали. При використанні матеріалів, розміщених на веб - сторінках «Протокол» наявність гіперпосилання відкритого для індексації пошуковими системами на protocol.ua обов`язкове. Під використанням розуміється копіювання, адаптація, рерайтинг, модифікація тощо.

  Повний текст