Головна Сервіси для юристів ... База рішень" Протокол " Ухвала КЦС ВП від 03.07.2018 року у справі №127/16567/17 Ухвала КЦС ВП від 03.07.2018 року у справі №127/16...
print
Друк
search Пошук
comment
КОМЕНТАР від ресурсу "ПРОТОКОЛ":

КОМЕНТАР від ресурсу "ПРОТОКОЛ":

Ухвала

29 травня 2019 року

м. Київ

справа № 127/16567/17

провадження № 61-36755св18

Верховний Суд у складі колегії суддів Другої судової палати Касаційного цивільного суду:

головуючого - Кузнєцова В. О.,

суддів: Жданової В. С., Карпенко С. О., Стрільчука В. А. (суддя-доповідач), Тітова М. Ю.,

учасники справи:

заявник - ОСОБА_1,

заінтересовані особи: Товариство з обмеженою відповідальністю "МБР-Трейд", Національне антикорупційне бюро України,

розглянув у порядку письмового провадження касаційну скаргу представника ОСОБА_1 - адвоката Гриньковського Сергія Петровича на ухвалу Вінницького міського суду Вінницької області від 06 лютого 2018 року у складі судді Бессараб Н. М. та постанову Апеляційного суду Вінницької області від 17 квітня 2018 року у складі колегії суддів: Сала Т. Б.,Берегового О. Ю., Якименко М. М.,

ВСТАНОВИВ:

Короткий зміст заяви і судових рішень судів першої та апеляційної інстанцій.

У серпні 2017 року ОСОБА_1 звернувся до суду із заявою про встановлення факту виходу його зі складу учасників Товариства з обмеженою відповідальністю "МБР-Трейд" (далі - ТОВ "МБР-Трейд", Товариство) з 21 листопада 2014 року.

Обґрунтовуючи заяву, ОСОБА_1 посилався на те, що у жовтні 2012 року він заснував ТОВ "МБР-Трейд", ставши його єдиним учасником, про що було внесено відповідний запис до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань. Восени 2014 року він був обраний народним депутатом України. Бажаючи змінити сферу своєї діяльності, він на підставі заяви від 21 листопада 2014 року, посвідченої приватним нотаріусом Київського міського нотаріального округу ОСОБА_3, передав ОСОБА_2 в повному обсязі свої права та обов'язки учасника Товариства, а також внесок у статутному капіталі, що становив 10 000 грн, тому фактично вийшов зі складу учасників Товариства. Складення і подання вищевказаної заяви слід вважати моментом виходу його зі складу учасників ТОВ "МБР-Трейд". Невчинення дій щодо проведення державної реєстрації змін відомостей складу учасників Товариства до Єдиного державного реєстру несе для нього негативні наслідки матеріального характеру щодо несумісності займаних посад у зв'язку з тим, що він є народним депутатом України. Враховуючи викладене, ОСОБА_1 просив встановити факт виходу його зі складу учасників ТОВ "МБР-Трейд" з 21 листопада 2014 року.

Ухвалою Вінницького міського суду Вінницької області від 06 лютого 2018 року заяву залишено без розгляду.

Залишаючи без розгляду заяву ОСОБА_1 про встановлення факту виходу зі складу учасників ТОВ "МБР-Трейд", суд першої інстанції дійшов висновку про наявність спору про право, який повинен вирішуватися в порядку позовного провадження.

Постановою Апеляційного суду Вінницької області від 17 квітня 2018 року апеляційну скаргу ОСОБА_1 задоволено частково, ухвалу Вінницького міського суду Вінницької області від 06 лютого 2018 року скасовано, провадження у справі закрито.

Судове рішення апеляційного суду мотивоване тим, що заявником вчинено дії щодо повідомлення ТОВ "МБР-Трейд" про свій намір вийти з його складу, однак ТОВ "МБР-Трейд" не вчинило відповідних дій щодо реєстрації його виходу зі складу Товариства та щодо реєстрації нового складу учасників Товариства. Питання, поставлені ОСОБА_1 в заяві про встановлення факту, повинні вирішуватися в порядку господарського судочинства у позовному провадженні.

Короткий зміст та узагальнені доводи касаційної скарги, позиції інших учасників справи.

У травні 2018 року представник ОСОБА_1 - адвокат Гриньковський С. П. подав касаційну скаргу на ухвалу Вінницького міського суду Вінницької області від 06 лютого 2018 року та постанову Апеляційного суду Вінницької області від 17 квітня 2018 року, в якій, посилаючись на порушення судами норм процесуального права, просив скасувати оскаржувані судові рішення і направити справу до суду першої інстанції для продовження розгляду.

Касаційна скарга мотивована тим, що 21 листопада 2014 року ОСОБА_1 були передані ОСОБА_2 всі документи та печатка ТОВ "МБР-Трейд". Того ж дня він написав заяву про звільнення його з посади директора Товариства. Новий власник ТОВ "МБР-Трейд" ОСОБА_2 повинен був внести зміни до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, однак цього не зробив, у зв'язку з чим ОСОБА_1 залишився директором і засновником Товариства, що порушує правила щодо сумісництва для народного депутата України. Не знаючи про це і розраховуючи на виконання ОСОБА_2 домовленостей щодо набуття прав власника ТОВ "МБР-Трейд", зміну керівника підприємства та внесення змін до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, ОСОБА_1 не зазначив у декларації про доходи дані про те, що він є учасником та керівником Товариства, в результаті чого Національне антикорупційне бюро України внесло дані до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 52016000000000489 про вчинення народним депутатом України ОСОБА_1 кримінального правопорушення, передбаченого статтею 366-1 Кримінального кодексу України (декларування недостовірної інформації). Для того, щоб усунути будь-які розбіжності в оцінці зазначених обставин, ОСОБА_1 у встановленому законом порядку звернувся до суду із заявою про встановлення факту виходу зі складу учасників Товариства. Підстав для звернення у такому випадку з позовом до господарського суду немає.

У липні 2018 року Національне антикорупційне бюро України подало відзив на касаційну скаргу, в якому просило залишити її без задоволення, посилаючись на те, що ця справа підлягає розгляду в порядку господарського судочинства, оскільки спір виник з корпоративних відносин і пов'язаний із з'ясуванням наявності корпоративних прав ОСОБА_1 в ТОВ "МБР-Трейд" та встановленням обставин подачі ним заяви про вихід з Товариства відповідній посадовій особі або вручення заяви цій особі органами зв'язку. Доводи касаційної скарги про те, що ОСОБА_1 вийшов зі складу учасників Товариства, не відповідають дійсності, оскільки згідно з відомостями з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань засновником ТОВ "МБР-Трейд" є ОСОБА_1 Встановлення факту виходу ОСОБА_1 зі складу засновників ТОВ "МБР-Трейд" пов'язано з наступним вирішенням спору про право, а саме поданням ТОВ "МБР-Трейд" відповідних документів до державного реєстратора і внесення державним реєстратором змін до відомостей про Товариство, що містяться в державному реєстрі.

Рух справи в суді касаційної інстанції.

Ухвалою Верховного Суду у складі судді Касаційного цивільного суду від 02 липня 2018 року відкрито касаційне провадження у цій справі та витребувано її матеріали з Вінницького міського суду Вінницької області.

16 липня 2018 року справа № 127/16567/17 надійшла до Верховного Суду.

Ухвалою Верховного Суду у складі колегії суддів Першої судової палати Касаційного цивільного суду від 13 травня 2019 року справу призначено до судового розгляду.

Позиція Верховного Суду.

Статтею 388 Цивільного процесуального кодексу України в редакції Закону України від 03 жовтня 2017 року № 2147-VIII "Про внесення змін до Господарського процесуального кодексу України Цивільного процесуального кодексу України Кодексу адміністративного судочинства України та інших законодавчих актів", що набув чинності 15 грудня 2017 року (далі - ЦПК України), визначено, що судом касаційної інстанції у цивільних справах є Верховний Суд.

Згідно з частиною 3 статті 3 ЦПК України провадження в цивільних справах здійснюється відповідно до законів, чинних на час вчинення окремих процесуальних дій, розгляду і вирішення справи.

Відповідно до частини 6 статті 403 ЦПК України справа підлягає передачі на розгляд Великої Палати Верховного Суду у всіх випадках, коли учасник справи оскаржує судове рішення з підстав порушення правил предметної чи суб'єктної юрисдикції.

Висновки за результатами розгляду касаційної скарги.

З урахуванням того, що представник ОСОБА_1 - адвокат Гриньковський С. П. оскаржує ухвалу Вінницького міського суду Вінницької області від 06 лютого 2018 року та постанову Апеляційного суду Вінницької області від 17 квітня 2018 року з підстав порушення правил предметної та суб'єктної юрисдикції, справу необхідно передати на розгляд Великої Палати Верховного Суду.

Керуючись частиною 6 статті 403, частиною 4 статті 404 ЦПК України, Верховний Суд у складі колегії суддів Другої судової палати Касаційного цивільного суду

УХВАЛИВ:

Передати на розгляд Великої Палати Верховного Суду справу за заявою ОСОБА_1, заінтересовані особи: Товариство з обмеженою відповідальністю "МБР-Трейд", Національне антикорупційне бюро України, про встановлення факту виходу зі складу учасників Товариства з обмеженою відповідальністю "МБР-Трейд" за касаційною скаргою представника ОСОБА_1 - адвоката Гриньковського Сергія Петровича на ухвалу Вінницького міського суду Вінницької області від 06 лютого 2018 року та постанову Апеляційного суду Вінницької області від 17 квітня 2018 року.

Ухвала оскарженню не підлягає.

ГоловуючийВ. О. Кузнєцов Судді:В. С. Жданова С. О. Карпенко В. А. Стрільчук М.

Ю. Тітов
logo

Юридичні застереження

Protocol.ua є власником авторських прав на інформацію, розміщену на веб - сторінках даного ресурсу, якщо не вказано інше. Під інформацією розуміються тексти, коментарі, статті, фотозображення, малюнки, ящик-шота, скани, відео, аудіо, інші матеріали. При використанні матеріалів, розміщених на веб - сторінках «Протокол» наявність гіперпосилання відкритого для індексації пошуковими системами на protocol.ua обов`язкове. Під використанням розуміється копіювання, адаптація, рерайтинг, модифікація тощо.

Повний текст