Головна Сервіси для юристів ... База рішень" Протокол " Ухвала КЦС ВП від 04.12.2018 року у справі №761/10028/15-ц Ухвала КЦС ВП від 04.12.2018 року у справі №761/10...
print
Друк
search Пошук
comment
КОМЕНТАР від ресурсу "ПРОТОКОЛ":

КОМЕНТАР від ресурсу "ПРОТОКОЛ":



УХВАЛА

18 грудня 2018 року

м. Київ

справа № 761/10028/15-ц

провадження № 61-33913св 18

Верховний Суд у складі колегії суддів Першої судової палати Касаційного цивільного суду:

головуючого - Стрільчука В. А.,

суддів: Кузнєцова В. О., Олійник А. С., Ступак О. В., Усика Г. І. (суддя-доповідач),

учасники справи:

позивач - ОСОБА_1,

представник позивача - ОСОБА_2,

відповідач - Товариство з обмеженою відповідальністю "Гіпек",

треті особи: Товариство з обмеженою відповідальністю "Консоль ЛТД", Головне управління юстиції у м. Києві,

розглянув у порядку спрощеного позовного провадження касаційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "Консоль ЛТД" на рішення Шевченківського районного суду м. Києва від 09 липня 2015 року у складі судді Малинникова О. Ф. та ухвалу Апеляційного суду м. Києва від 06 вересня 2017 року у складі колегії суддів:

Поливач Л. Д., Вербової І. М., Головачова Я.В.,

ВСТАНОВИВ:

У квітні 2015 року ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю "Гіпек" (далі - ТОВ "Гіпек"), треті особи: Товариство обмеженою відповідальністю Фірма "Консоль ЛТД"

(далі - ТОВ Фірма "Консоль ЛТД"), Головне управління юстиції у м. Києві, про визнання майнових прав на квартиру.

На обгрунтування позовних вимог зазначала, що на підставі договору, укладеного 25 листопада 2009 року між нею (попереднє

прізвище - ОСОБА_1) і ОСОБА_3 про відступлення права вимоги за договором пайової участі у фінансуванні будівництва, укладеного

03 червня 2005 року між ОСОБА_3 та ТОВ "Фірма "Консоль ЛТД", їй належать майнові права на трикімнатну квартиру АДРЕСА_1

(1 черга будівництва)

На підставі додаткової угоди від 02 жовтня 2013 року до договору пайової участі у фінансуванні будівництва від 03 червня 2005 року, укладеної між нею та ТОВ
"Фірма "Консоль ЛТД"
, номер квартири змінено на 112, площу квартири - на 115,1 кв. м, адресу - на АДРЕСА_1 строк завершення будівництва - на "IV квартал 2013 року".

Грошове зобов'язання щодо сплати пайового внеску вона виконала, підписала з ТОВ
"Фірма "Консоль ЛТД"
акт приймання-передання квартири

АДРЕСА_1 однак не може зареєструвати право власності на квартиру, оскільки особою, яка залучала кошти фізичних та юридичних осіб, не подано державному реєстратору прав на нерухоме майно у паперовому вигляді оригінали документів на об'єкт будівництва та їх копії, засвідчені в установленому порядку.

Посилаючись на те, що ТОВ "Гіпек" не визнає її майнових прав, як особи, кошти якої залучені на будівництво об'єкту нерухомості, позивач просила визнати за нею майнові права на квартиру АДРЕСА_1

Рішенням Шевченківського районного суду м. Києва від 09 липня 2015 року позов задоволено.

Визнано за ОСОБА_1 майнові права на квартиру № АДРЕСА_1. Києві.

Рішення суду першої інстанції мотивовано тим, що позивач сплатила повну вартість об'єкта будівництва, а тому у неї виникли майнові права на спірну квартиру, які вона не може реалізувати у зв'язку з неналежним виконанням відповідачем покладених на нього зобов'язань.

Ухвалою Апеляційного суду м. Києва від 06 вересня 2017 апеляційну скаргу ТОВ
"Фірма "Консоль ЛТД"
відхилено, рішення суду першої інстанції залишено без змін.

Ухвала апеляційного суду мотивована законністю та обґрунтованістю висновків суду першої інстанції, який враховував, що введення об'єкта в експлуатацію не відбулось у встановлені договором строки, ТОВ Фірма "Консоль ЛТД" припинила діяльність, що ставить під сумнів виконання нею своїх зобов'язань, а сплата ОСОБА_1 пайового внеску в будівництво об'єкту нерухомості, свідчить про те, що вона фактично стала власником майнових прав на квартиру.

У касаційній скарзі, поданій до Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ у жовтні 2017 року, ТОВ "Фірма "Консоль ЛТД", посилаючись на неправильне застосування судами першої та апеляційної інстанції норм матеріального права та порушення норм процесуального права, просило скасувати оскаржувані судові рішення та ухвалити нове рішення про відмову у задоволенні позову.

Касаційна скарга обгрунтована посиланням на те, що ухвалою Господарського суду Київської області від 12 березня 2015 року порушено провадження про банкрутство ТОВ Фірма "Консоль ЛТД", введено процедуру розпорядження майном, а тому справи у спорах з майновими вимогами до боржника, стосовно якого порушено справу про банкрутство підвідомчі господарським судам. Апеляційний суд безпідставно не взяв до уваги витяг з Єдиного державного реєстру юридичних осіб-підприємців та громадських формувань щодо ТОВ Фірма "Консоль ЛТД", у якому містяться дані про перебування товариства в процесі банкрутства. Товариство не було повідомлено належним чином про час і місце розгляду справи. Не зважаючи на неможливість направлення судових повісток на територію Автономної Республіки Крим, суд не був позбавлений можливості здійснити направити таке повідомлення за місцезнаходженням філій ТОВ Фірма "Консоль ЛТД". Крім того, оскільки предметом спору є майнові правовідносини, що виникли між позивачем та ТОВ Фірма "Консоль ЛТД" на підставі укладеного між ними договору пайової участі у фінансуванні будівництва № 2031/322-237

від 03 червня 2005 року, то відповідачем у вказаній справі має бути саме

ТОВ Фірма "Консоль ЛТД", а не ТОВ "Гіпек" з яким позивач не укладала жодних цивільно-правових угод.

У липні 2018 року надійшов відзив ОСОБА_1 на касаційну скаргу, у якому просила касаційну скаргу залишити без задоволення, а оскаржувані судові рішення - без змін, посилаючись на те, що судові рішення є законними та обгрунтованими, доводи касаційної скарги є безпідставними та не спростовують висновків судів попередніх інстанцій. Судами попередніх інстанцій надано належну правову оцінку зібраним у справі доказам, а відтак підстави для зміни чи скасування оскаржуваних рішень відсутні.

У серпні 2018 року надійшла відповідь ТОВ Фірма "Консоль ЛТД" на відзив ОСОБА_1 на касаційну скаргу, мотивована безпідставністю доводів відзиву, у якій просив касаційну скаргу задовольнити, оскаржувані судові рішення скасувати та ухвалити нове рішення про відмову у задоволенні позову.

Згідно з частиною 3 статті 3 ЦПК України провадження у цивільних справах здійснюється відповідно до законів, чинних на час вчинення окремих процесуальних дій, розгляду і вирішення справи.

Відповідно до статті 388 Цивільного процесуального кодексу України

(далі - ЦПК України), який набрав чинності з 15 грудня 2017 року, судом касаційної інстанції є Верховний Суд.

04 червня 2018 року справа передана до Верховного Суду.

Відповідно до підпункту 4 пункту 1 розділу XIII "Перехідні положення" ЦПК України у редакції Закону України № 2147-VIII від 03 жовтня 2017 року "Про внесення змін до Господарського процесуального кодексу України Цивільного процесуального кодексу України Кодексу адміністративного судочинства України та інших законодавчих актів" касаційні скарги (подання) на судові рішення у цивільних справах, які подані і розгляд яких не закінчено до набрання чинності цією редакцією Кодексу, передаються до Касаційного цивільного суду та розглядаються спочатку за правилами, що діють після набрання чинності цією редакцією Кодексу.

Відповідно до частини 2 статті 389 ЦПК України підставами касаційного оскарження є неправильне застосування судом норм матеріального права чи порушення норм процесуального права.

За змістом частини 1 статті 402 ЦПК України у суді касаційної інстанції скарга розглядається за правилами розгляду справи судом першої інстанції в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи з урахуванням частини 1 статті 402 ЦПК України.

Відповідно до частини 6 статті 403 ЦПК України справа підлягає передачі на розгляд Великої Палати Верховного Суду у всіх випадках, коли учасник справи оскаржує судове рішення з підстав порушення правил предметної чи суб'єктної юрисдикції.

Згідно з частиною 1 статті 404 ЦПК України питання про передачу справи на розгляд палати, об'єднаної палати або Великої Палати Верховного Суду вирішується судом за власною ініціативою або за клопотанням учасника справи.

Ураховуючи, що в касаційній скарзі ТОВ Фірма "Консоль ЛТД" посилається на порушення апеляційним судом правил судової юрисдикції, Верховний Суд у складі колегії суддів Першої судової палати Касаційного цивільного суду вважає необхідним передати справу на розгляд Великої Палати Верховного Суду.

Керуючись статтями 403, 404 ЦПК України, Верховний Суд у складі колегії суддів Першої судової палати Касаційного цивільного суду

УХВАЛИВ:

Справу за позовом ОСОБА_1 до Товариства з

обмеженою відповідальністю "Гіпек", треті особи: Товариство обмеженою відповідальністю Фірма "Консоль ЛТД", Головне управління юстиції у м. Києві, про визнання майнових прав на квартиру, за касаційною скаргою Товариства з обмеженою відповідальністю "Консоль ЛТД" на рішення Шевченківського районного суду м.

Києва від 09 липня 2015 року та ухвалу Апеляційного суду м. Києва від 06 вересня 2017 року, передати на розгляд Великої Палати Верховного Суду.

Ухвала оскарженню не підлягає.

Головуючий В. А. Стрільчук

Судді: В. О. Кузнєцов

А.С. Олійник

О.В. Ступак

Г. І. Усик
logo

Юридичні застереження

Protocol.ua є власником авторських прав на інформацію, розміщену на веб - сторінках даного ресурсу, якщо не вказано інше. Під інформацією розуміються тексти, коментарі, статті, фотозображення, малюнки, ящик-шота, скани, відео, аудіо, інші матеріали. При використанні матеріалів, розміщених на веб - сторінках «Протокол» наявність гіперпосилання відкритого для індексації пошуковими системами на protocol.ua обов`язкове. Під використанням розуміється копіювання, адаптація, рерайтинг, модифікація тощо.

Повний текст