Головна Сервіси для юристів ... База рішень" Протокол " Ухвала КАС ВП від 05.05.2021 року у справі №420/3506/20 Ухвала КАС ВП від 05.05.2021 року у справі №420/35...
print
Друк
search Пошук

КОМЕНТАР від ресурсу "ПРОТОКОЛ":

Історія справи

Постанова КАС ВП від 08.08.2024 року у справі №420/3506/20
Ухвала КАС ВП від 05.05.2021 року у справі №420/3506/20



УХВАЛА

19 травня 2021 року

Київ

справа №420/3506/20

адміністративне провадження №К/9901/14879/21

Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:

судді-доповідача Пасічник С. С.,

суддів: Васильєвої І. А., Хохуляка В. В.

розглянувши матеріали касаційної скарги Головного управління ДПС в Одеській області, утвореного на правах відокремленого підрозділу Державної податкової служби України, на рішення Одеського окружного адміністративного суду від
29.05.2020 та постанову П'ятого апеляційного адміністративного суду від
24.03.2021 у справі №420/3506/20 за позовом Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 до Головного управління ДПС в Одеській області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень,

УСТАНОВИЛ:

Фізична особа-підприємець ОСОБА_1 у квітні 2020 року звернувся з позовом до Головного управління ДПС в Одеській області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень від 08.08.2019 №0027711305, яким було збільшено суму грошового зобов'язання з податку на додану вартість із вироблених в Україні товарів (робіт, послуг) на загальну суму 448044,80грн. та застосовано штрафні (фінансові) санкції на загальну суму 112011,20грн. ; №0027961305, яким було застосовано штрафні санкції з податку на додану вартість із вироблених в Україні товарів (робіт, послуг) в розмірі 1870,00грн. ; №0027851305, яким було збільшено грошове зобов'язання з військового збору за основним платежем на 33603,36грн. та за штрафними санкціями на суму 8400,84грн. ; №0027681305, яким було збільшено суму грошового зобов'язання з єдиного податку з фізичних осіб за основним платежем на суму 99792,63грн. та 24948,16грн. за штрафними санкціями; №0027691305, яким було збільшено суму грошового зобов'язання з податку на доходи фізичних осіб, що сплачуються фізичними особами за результатами річного декларування, за основним платежем на суму 403240,32грн. та 100810,08грн. за штрафними санкціями; №0027701305, яким було застосовано суму штрафних санкцій по податку на доходи фізичних осіб, що сплачуються фізичними особами за результатами річного декларування, в розмірі 340,00грн. ; №0027801305, яким було застосовано суму штрафних санкцій за платежем "адміністративні штрафи та інші санкції" в сумі 510,00грн. ; №0027871305, яким позивачу донараховано 137602,08грн. єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та застосовано штрафні санкції на загальну суму 13760,21грн.

Одеський окружний адміністративний суд рішенням від 29.05.2020 позовні вимоги задовольнив.

П'ятий апеляційний адміністративний суд постановою від 24.03.2021 рішення Одеського окружного адміністративного суду від 29.05.2020 змінив в частині підстав для задоволення позовних вимог. В іншій частині рішення суду першої інстанції залишив без змін.

Головне управління ДПС в Одеській області, утворене на правах відокремленого підрозділу Державної податкової служби України, 23.04.2021 звернулося до суду касаційної інстанції з касаційною скаргою, в якій просило скасувати рішення Одеського окружного адміністративного суду від 29.05.2020 та постанову П'ятого апеляційного адміністративного суду від 24.03.2021.

Верховний Суд ухвалою від 29.04.2021 зазначену касаційну скаргу залишив без руху через невиконання вимог частини 4 статті 330 Кодексу адміністративного судочинства України, з огляду на необхідність надання документу про сплату судового збору за подання касаційної скарги у встановленому законом порядку та розмірі.

У встановлений ухвалою про залишення касаційної скарги без руху строк скаржником вимоги такої ухвали виконано - надіслано до суду документ про сплату судового збору в установленому порядку та розмірі.

Рішення касаційного суду за наслідками розгляду даної касаційної скарги може мати значення для формування єдиної правозастосовчої практики, а відтак, зважаючи на приписи підпункту "а" пункту 2 частини 5 статті 328 Кодексу адміністративного судочинства України, Верховний Суд приходить до висновку про необхідність відкриття касаційного провадження у цій справі.

Крім того у касаційній скарзі скаржником заявлено клопотання про заміну відповідача у справі на правонаступника - Головне управління ДПС в Одеській області, утворене на правах відокремленого підрозділу Державної податкової служби України, яке обґрунтовано проведеною реорганізацією у органах Державної податкової служби України, на підтвердження чого надано відповідні докази.

Статтею 52 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) визначено, що у разі вибуття або заміни сторони чи третьої особи у відносинах, щодо яких виник спір, суд допускає на будь-якій стадії судового процесу заміну відповідної сторони чи третьої особи її правонаступником. Усі дії, вчинені в адміністративному процесі до вступу правонаступника, обов'язкові для нього в такій самій мірі, у якій вони були б обов'язкові для особи, яку він замінив.

Постановою Кабінету Міністрів України "Деякі питання територіальних органів Державної податкової служби" від 30.09.2020 № 893 (далі - Постанова № 893) ліквідовано як юридичні особи публічного права територіальні органи Державної податкової служби за переліком згідно з додатком (у тому числі Головне управління ДПС в Одеській області).

Територіальні органи Державної податкової служби, що ліквідуються відповідно до пункту 1 цієї постанови, продовжують здійснювати свої повноваження та функції до утворення Державною податковою службою територіальних органів згідно з абзацом четвертим пункту 3 цієї постанови та прийняття рішення про можливість забезпечення здійснення такими органами повноважень та функцій територіальних органів, що ліквідуються. Таке рішення приймається Державною податковою службою після здійснення заходів, пов'язаних із внесенням до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань даних про територіальні органи Державної податкової служби, що будуть утворені згідно з абзацом четвертим пункту 3 цієї постанови, як відокремлені підрозділи юридичної особи публічного права, затвердженням положень про них, структур, штатних розписів, кошторисів та заповненням 30 відсотків вакансій.

Права та обов'язки територіальних органів Державної податкової служби, що ліквідуються відповідно до пункту 1 цієї постанови, переходять Державній податковій службі та її територіальним органам у межах, визначених положеннями про Державну податкову службу та її територіальні органи (пункт 2 Постанови 893).

Згідно з наказом Державної податкової служби України "Про утворення територіальних органів Державної податкової служби" від 30.09.2020 № 529 утворені як відокремлені підрозділи Державної податкової служби України територіальні органи згідно з переліком (додаток до цього наказу), серед яких Головне управління ДПС в Одеській області.

Згідно з Положенням про Головне управління ДПС в Одеській області, затвердженого наказом Державної податкової служби України від 12.11.2020 №643, Головне управління ДПС в Одеській області, утворене на правах відокремленого підрозділу Державної податкової служби України (код ЄДРПОУ ВП ~organization0~), забезпечує реалізацію повноважень ДПС на території Одеської області та є правонаступником майна, прав та обов'язків Головного управління ДПС в Одеській області (ЄДРПОУ ~organization1~).

Наказом Державної податкової служби України "Про початок забезпечення здійснення територіальними органами ДПС повноважень та функцій" від 24.12.2020 №755 розпочато з 01.01.2021 здійснення територіальними органами ДПС, утвореними як її відокремлені підрозділи згідно з наказом ДПС від 30.09.2020 №529 "Про утворення територіальних органів Державної податкової служби", повноважень та функцій територіальних органів ДПС, що ліквідуються відповідно до пункту 1 Постанови
893.

Враховуючи викладене, клопотання про заміну відповідача у справі його правонаступником - Головним управлінням ДПС в Одеській області, утвореним на правах відокремленого підрозділу Державної податкової служби України, підлягає задоволенню.

Також у касаційній скарзі відповідач порушує питання про зупинення виконання оскаржуваних судових рішень з метою захисту економічних інтересів держави та недопущення втрат Державного бюджету України.

Так, за змістом статті 340 КАС України суддя-доповідач в порядку підготовки справи до касаційного розгляду, зокрема, вирішує питання про зупинення виконання судових рішень, які оскаржуються.

Питання щодо зупинення виконання судового рішення унормовано й статтею 375 КАС України, за приписами частини першої якої суд касаційної інстанції за заявою учасника справи або за своєю ініціативою може зупинити виконання оскаржуваного судового рішення до закінчення його перегляду в касаційному порядку.

Виходячи зі змісту наведеної норми, зупинення виконання оскаржуваних судових рішень є правом, а не обов'язком суду касаційної інстанції, та стосується рішень, що передбачають примусове виконання й зумовлюють настання юридично значимих наслідків для учасників справи, здійснюють реальний вплив на права та обов'язки останніх, а отже може застосовуватись судом у виняткових випадках за наявності на те вагомих і переконливих доводів, підтверджених доказами, або існування об'єктивних для цього обставин й здійснюватись таким чином, щоб не допустити порушення прав інших учасників справи.

Втім, клопотання податкового органу задоволенню не підлягає, оскільки не містить мотивів, які в розумінні наведених законодавчих приписів можуть слугувати підставою для зупинення виконання оскаржуваних судових рішень.

Керуючись статтями 52, 328, 334, 335, 338, 375 Кодексу адміністративного судочинства України, -

УХВАЛИВ:

1. Замінити Головне управління ДПС в Одеській області його правонаступником - Головним управлінням ДПС в Одеській області, утвореним на правах відокремленого підрозділу Державної податкової служби України.

2. Відкрити касаційне провадження за касаційною скаргою Головного управління ДПС в Одеській області, утвореного на правах відокремленого підрозділу Державної податкової служби України, на рішення Одеського окружного адміністративного суду від 29.05.2020 та постанову П'ятого апеляційного адміністративного суду від
24.03.2021 у справі №420/3506/20 за позовом Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 до Головного управління ДПС в Одеській області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень.

3. Витребувати матеріали справи з суду першої інстанції.

4. Відмовити у задоволенні клопотання Головного управління ДПС в Одеській області, утвореного на правах відокремленого підрозділу Державної податкової служби України, про зупинення виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 29.05.2020 та постанови П'ятого апеляційного адміністративного суду від 24.03.2021.

5. Особі, що подала касаційну скаргу, надіслати копію ухвали про відкриття касаційного провадження у справі, а іншим учасникам справи - копію ухвали про відкриття касаційного провадження у справі разом з копіями касаційної скарги та доданих до неї матеріалів.

6. Встановити п'ятнадцятиденний з моменту отримання копії даної ухвали строк для подання відзиву на касаційну скаргу та роз'яснити, що до відзиву додаються докази надсилання (надання) копій відзиву та доданих до нього документів іншим учасникам справи.

Ухвала набирає законної сили з моменту підписання і оскарженню не підлягає.

Судді Верховного Суду С. С. Пасічник І. А. Васильєва В. В. Хохуляк
logo