Головна Сервіси для юристів ... База рішень" Протокол " Ухвала КАС ВП від 17.06.2020 року у справі №640/17975/19 Ухвала КАС ВП від 17.06.2020 року у справі №640/17...
print
Друк
search Пошук

КОМЕНТАР від ресурсу "ПРОТОКОЛ":

Історія справи

Ухвала КАС ВП від 17.06.2020 року у справі №640/17975/19



УХВАЛА

про відмову у відкритті касаційного провадження

16 червня 2020 року

м. Київ

справа №640/17975/19

провадження №К/9901/13636/20

Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:

судді-доповідача Єзерова А. А.,

суддів: Кравчука В. М., Тацій Л. В.,

перевіривши касаційну скаргу ОСОБА_1 на постанову Шостого апеляційного адміністративного суду від 08.04.2020 у справі № 640/17975/19 за позовом ОСОБА_1 до Міністерства внутрішніх справ України, Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві про зобов'язати вчинити дії,

установив:

До Окружного адміністративного суду міста Києва звернувся ОСОБА_1 з позовом до Міністерства внутрішніх справ України, Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві, в якому просив:

(і) зобов'язати Міністерство внутрішніх справ України виготовити та направити до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві для подальшого перерахунку пенсії нову довідку про грошове забезпечення ОСОБА_1 відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України № 704 від 30 серпня 2017 року, Постанови Кабінету Міністрів України №1294 від 07 листопада 2007 року, Постанови КМУ № 2 від 03.01.2013 року, Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року №45 із зазначенням в ній основних та додаткових видів грошового забезпечення станом на 01.01.2016 року (тобто з дати виникнення права на перерахунок), а саме: посадовий оклад - 3800,00 грн. ; оклад за військовим званням - 2200,00 грн. ; надбавка за вислугу років (50% від 1+2) - 3000,00 грн. ; надбавка за особливі умови служби (50 % від суми 1+ 2+3) - 4500
грн. 00коп. ; надбавка за службу в умовах режимних обмежень (15% від посадового окладу) - 570 грн. 00 коп. ; надбавка за роботу в УБОЗ (50% від посадового окладу) - 1900 грн. 00 коп. ; надбавка до суми пенсії (50% від 1+2+3+4+5+6) - 7985 грн. 00 коп. ; премія (83,55% від суми 1+2+3+4+5+6+7) - 20014 грн. 40 коп. ; всього: 43 969 грн. 40 коп. ;

(іі) зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві провести з 01.01.2016 перерахунок пенсії в розмірі 90% та виплачувати пенсію ОСОБА_1 відповідно без обмеження максимального розміру пенсії, відповідно до норм Закону України "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей" від 23 грудня 2015 року та з урахуванням ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб", Постанови Кабінету Міністрів України № 704 від 30 серпня 2017 року, Постанови Кабінету Міністрів України № 1294 від 07 листопада 2007 року, Постанови КМУ №2 від 03.01.2013 року, Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року № 45 із зазначенням в ній основних та додаткових видів грошового забезпечення станом на 01.01.2016 року (тобто з дати виникнення права на перерахунок) на підставі Рішення Конституційного Суду України від 20.12.2016 №7-рп/2016 у справі за конституційним поданням Верховного Суду України щодо відповідності Конституції України (конституційності) положення другого речення частини 7 статті 43, 1 речення частини 1 статті 54 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб";

(ііі) зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві провести виплату ОСОБА_1 перерахованої пенсії, відповідно до Закону України "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей" № 900 від 23 грудня 2015 року, ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", Постанови Кабінету Міністрів України № 704 від 30 серпня 2017 року, Постанови Кабінету Міністрів України № 1294 від 07 листопада 2007 року, Постанови КМУ № 2 від 03.01.2013року, Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року № 45 із зазначенням в ній основних та додаткових видів грошового забезпечення станом на 01.01.2016 року починаючи з
01.01.2016 без врахування Постанови КМУ № 103.

Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 07.12.2019 позов ОСОБА_1 задоволено:

А) Зобов'язано Міністерство внутрішніх справ України виготовити та направити до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві для подальшого перерахунку пенсії нову довідку про грошове забезпечення ОСОБА_1 відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України № 704 від 30.08.2017, Постанови Кабінету Міністрів України №1294 від 07.11.2007, Постанови КМУ №2 від 03.01.2013, Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45 із зазначенням в ній основних та додаткових видів грошового забезпечення станом на
01.01.2016 (тобто з дати виникнення права на перерахунок), а саме: посадовий оклад - 3800,00 грн. ; оклад за військовим званням - 2200,00 грн. ; надбавка за вислугу років (50% від 1+2) - 3000,00 грн. ; надбавка за особливі умови служби (50% від суми 1+ 2+3) - 4500 грн. 00 коп. ; надбавка за службу в умовах режимних обмежень (15% від посадового окладу) - 570 грн. 00 коп. ; надбавка за роботу в УБОЗ (50% від посадового окладу) - 1900 грн. 00 коп. ; надбавка до суми пенсії (50% від 1+2+3+4+5+6) - 7985 грн. 00 коп. ; премія (83,55% від суми 1+2+3+4+5+6+7)- 20014 грн. 40 коп. ; всього: 43 969 грн. 40 коп.

Б) Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві провести з 01 січня 2016 року перерахунок пенсії в розмірі 90% та виплачувати пенсію ОСОБА_1 відповідно без обмеження максимального розміру пенсії відповідно до норм Закону України "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей" від 23.12.2015 та з урахуванням ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб", Постанови Кабінету Міністрів України № 704 від 30.08.2017, Постанови Кабінету Міністрів України № 1294 від 07.11.2007, Постанови КМУ №2 від
03.01.2013, Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від
13.02.2008 № 45 із зазначенням в ній основних та додаткових видів грошового забезпечення станом на 01.01.2016 (тобто з дати виникнення права на перерахунок) на підставі Рішення Конституційного Суду України від 20.12.2016 № 7-рп/2016 у справі за конституційним поданням Верховного Суду України щодо відповідності Конституції України (конституційності) положення другого речення частини 7 статті 43, 1 речення частини 1 статті 54 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб".

В) Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві провести виплату ОСОБА_1 перерахованої пенсії, відповідно до Закону України "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей" № 900 від 23.12.2015, ст.63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", Постанови Кабінету Міністрів України № 704 від 30.08.2017, Постанови Кабінету Міністрів України № 1294 від
07.11.2007, Постанови КМУ №2 від 03.01.2013 року, Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45 із зазначенням в ній основних та додаткових видів грошового забезпечення станом на 01.01.2016 починаючи з 01.01.2016 без врахування Постанови КМУ № 103.

Не погоджуючись із зазначеним рішенням суду, Міністерство внутрішніх справ України звернувся з апеляційною скаргою, в якій просив скасувати рішення суду першої інстанції та ухвалити нове судове рішення про відмову в позові повністю.

Постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 08.04.2020 апеляційну скаргу Міністерства внутрішніх справ України задоволено:

А) Скасовано рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від
07.12.2019.

Б) Ухвалено нове судове рішення про відмову ОСОБА_1 в позові.

Не погодившись з таким судовими рішеннями суду апеляційної інстанції, ОСОБА_1 подав касаційну скаргу до Верховного Суду, в якій просить скасувати оскаржене судове рішення суду апеляційної інстанції й залишити в силі рішення суду першої інстанції.

Дослідивши зміст касаційної скарги ОСОБА_1, колегія суддів дійшла висновку про те, що у відкритті касаційного провадження у цій справі належить відмовити з огляду на таке.

Приписами пункту 8 частини 2 статті 129 Конституції України передбачено, що однією із основних засад судочинства визначено забезпечення права на апеляційний перегляд справи та у визначених законом випадках - на касаційне оскарження судового рішення.

Згідно з частиною 1 статті 13 КАС України учасники справи, а також особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси та (або) обов'язки, мають право на апеляційний перегляд справи та у визначених законом випадках - на касаційне оскарження судового рішення.

Відповідно до частини 1 статті 328 КАС України учасники справи, а також особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси та (або) обов'язки, мають право оскаржити в касаційному порядку рішення суду першої інстанції після апеляційного перегляду справи, а також постанову суду апеляційної інстанції повністю або частково у випадках, визначених частини 1 статті 328 КАС України.

Аналіз наведених норм права дає підстави для висновку, що особи, які беруть участь у справі, у разі, якщо не погоджуються із ухваленими судовими рішеннями після їхнього перегляду в апеляційному порядку, можуть реалізувати право на їхнє оскарження у касаційному порядку тільки у визначених законом випадках.

Тому розв'язуючи питання про прийнятність касаційної скарги, Верховний Суд, насамперед, має з'ясувати, чи належить справа, що в ній подається касаційна скарга, за своїми ознаками до тих справ, судові рішення в яких можуть оскаржуватися у касаційному порядку.

Законодавець у КАС України встановив диференційований підхід до визначення категорій справ, які належить розглядати за правилами адміністративного судочинства, за критерієм їхньої складності, виокремивши з-поміж них справи незначної складності, для яких з огляду на їхні змістовні ознаки встановлений особливий порядок судового розгляду, зокрема й щодо можливості касаційного оскарження судових рішень, ухвалених в таких справах.

За приписами пункту 20 частини 1 статті 4 КАС України адміністративною справою незначної складності (малозначна справа) вважається адміністративна справа, у якій характер спірних правовідносин, предмет доказування та склад учасників тощо не вимагають проведення підготовчого провадження та (або) судового засідання для повного та всебічного встановлення її обставин.

У частині 6 статті 12 КАС України закріплено перелік справ, які для мети КАС України слід вважати справами незначної складності. Зокрема, положеннями пункту 3 частини 6 статті 12 КАС України передбачено, що для цілей пункту 3 частини 6 статті 12 КАС України справами незначної складності є справи щодо оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг.

Спір у цій справі виник через бездіяльність Міністерства внутрішніх справ України щодо виготовлення та скерування до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві для подальшого перерахунку пенсії нової довідки про грошове забезпечення ОСОБА_1 відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України № 704 від 30 серпня 2017 року, Постанови Кабінету Міністрів України № 1294 від 07 листопада 2007 року, Постанови КМУ № 2 від 03.01.2013 року, Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року № 45 із зазначенням в ній основних та додаткових видів грошового забезпечення станом на
01.01.2016 року (тобто з дати виникнення права на перерахунок). Тому з огляду на те, що предметом спору є бездіяльність суб'єкта владних повноважень стосовно виготовлення довідки для здійснення перерахунку пенсії, ця справа є справою незначної складності відповідно до вимог пункту 3 частини 6 статті 12 КАС України.

Водночас за правилами пункту 2 частини 5 статті 328 КАС України не підлягають касаційному оскарженню судові рішення у справах незначної складності та інших справах, розглянутих за правилами спрощеного позовного провадження (крім справ, які відповідно до пункту 2 частини 5 статті 328 КАС України розглядаються за правилами загального позовного провадження), крім випадків, якщо: а) касаційна скарга стосується питання права, яке має фундаментальне значення для формування єдиної правозастосовчої практики; б) особа, яка подає касаційну скаргу, відповідно до пункту 2 частини 5 статті 328 КАС України позбавлена можливості спростувати обставини, встановлені оскарженим судовим рішенням, при розгляді іншої справи; в) справа становить значний суспільний інтерес або має виняткове значення для учасника справи, який подає касаційну скаргу; г) суд першої інстанції відніс справу до категорії справ незначної складності помилково.

Буквальне тлумачення положень зазначеної норми дає підстави для висновку про те, що процесуальний закон пов'язує можливість касаційного перегляду у справах незначної складності тільки з тими юридичними фактами, вичерпний перелік яких викладений у підпунктах "а ", "б ", "в " та "г" пункту 2 частини 5 статті 328 КАС України. Водночас обов'язок доведення наявності таких виняткових обставин покладається на особу, яка звертається до суду з касаційною скаргою.

Вказані критерії прийнятності касаційної скарги встановлені задля можливості забезпечення Верховним Судом ключової мети касаційного перегляду - виправлення судових помилок та усунення недоліків судочинства, що призвели до порушення прав учасників справи. Тобто касаційний перегляд за своєю сутністю має екстраординарний характер і спрямований на забезпечення основоположних гарантій справедливого судового розгляду, які становлять зміст конституційного принципу верховенства права.

У касаційній скарзі заявниця зазначає про обставини, на підставі яких Міністерство внутрішніх справ України мусило, на думку заявника, виготовити та скерувати до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві для подальшого перерахунку пенсії нову довідку про грошове забезпечення ОСОБА_1 відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України № 704 від 30 серпня 2017 року, Постанови Кабінету Міністрів України № 1294 від 07 листопада 2007 року, Постанови КМУ № 2 від 03.01.2013 року, Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року № 45 із зазначенням в ній основних та додаткових видів грошового забезпечення станом на 01.01.2016 року (тобто з дати виникнення права на перерахунок), а також надає правове обґрунтування наведеним ним обставинам.

Натомість ці обставини та аргументи не є підставою для касаційного перегляду справи незначної складності, оскільки скаржник не обґрунтував у касаційній скарзі та заяві про усунення недоліків касаційної скарги того, чи стосується касаційна скарга питання права, яке має фундаментальне значення для формування єдиної правозастосовчої практики; чи був скаржник позбавлений можливості спростувати обставини, встановлені оскарженим судовим рішенням, під час розгляду іншої справи; чи справа становить значний суспільний інтерес або має виняткове значення для учасника справи, який подає касаційну скаргу; чи суд першої інстанції відніс справу до категорії справ незначної складності помилково.

Колегія суддів також не встановила випадків, зазначених у пункті 2 частини 5 статті 328 КАС України, які могли б слугувати підставою для відкриття касаційного провадження у справі незначної складності.

Водночас суд касаційної інстанції бере до уваги, що в постанові Великої Палати Верховного Суду від 12.12.2018 у зразковій справі № 802/2196/17-а (Пз/9901/1/18), а також в постанові Верховного Суду від 31.07.2019 у справі № 751/9056/17 викладена правова позиція з питань, які є предметом касаційної скарги, а висновки, зроблені судом апеляційної інстанції, узгоджуються з правовою позицією Верховного Суду. Також колегія суддів не вбачає підстав для відступлення від зазначеної позиції.

Відповідно до вимог пункту 1 частини 1 статті 333 КАС України суд касаційної інстанції відмовляє у відкритті касаційного провадження у справі, якщо касаційну скаргу подано на судове рішення, що не підлягає касаційному оскарженню.

З огляду на те, що касаційна скарга ОСОБА_1 подана на судове рішення, яке за законом не належить оскаржувати у касаційному порядку, у відкритті провадження за цією скаргою треба відмовити.

Керуючись приписами статей 12 328 333 КАС України, Верховний Суд

ухвалив:

1. Відмовити у відкритті касаційного провадження за касаційною скаргою ОСОБА_1 на постанову Шостого апеляційного адміністративного суду від 08.04.2020 у справі № 640/17975/19.

2. Копію ухвали про відмову у відкритті касаційного провадження разом з касаційною скаргою та доданими до скарги матеріалами надіслати скаржнику.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддями, є остаточною та не може бути оскаржена.

Суддя-доповідач А. А. Єзеров

Суддя В. М. Кравчук

Суддя Л. В. Тацій
logo