Історія справи
Ухвала КАС ВП від 17.01.2018 року у справі №800/155/17

ВЕРХОВНИЙ СУДУХВАЛА15.01.2018 Київ П/9901/241/18 800/155/17Суддя Верховного Суду у складі Касаційного адміністративного суду Гриців М.І. під час вивчення матеріалів справи за позовом ОСОБА_2 до Президента України, треті особи: Рада національної безпеки і оборони України, Служба безпеки України (далі - РНБО, СБУ відповідно), про визнання частково протиправним та часткове скасування Указу Президента України від 17 жовтня 2016 року № 467/2016,встановив:ОСОБА_2 20 квітня 2017 року звернувся до Вищого адміністративного суду України як суду першої інстанції з адміністративним позовом до Президента України, третя особа - РНБО, у якому просить визнати протиправним та скасувати Указ Президента України від 17 жовтня 2016 року № 467/2016 в частині введення в дію Рішення РНБО від 16 вересня 2016 року "Про застосування персональних спеціальних економічних та інших обмежувальних заходів (санкцій)" в частині введення санкцій щодо позивача.Суддя Вищого адміністративного суду України ухвалою від 3 травня 2017 року відкрив провадження в цій справі та запропонував відповідачу надати протягом десяти днів з дня отримання цієї ухвали письмові заперечення проти позову, а також надіслав особам, які беруть участь у справі, копію позовної заяви з доданими до неї документами.Справа була призначена до розгляду в судовому засіданні на 23 травня 2017 року.В цьому судовому засіданні було ухвалено про вступ до участі у справі третьої особи - СБУ. 2 червня 2017 року представник СБУ був ознайомлений з матеріалами справи та ним зроблено фотокопії документів.Справа призначалася у судове засідання неодноразово.
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України ухвалою від21 вересня 2017 року провадження в адміністративній справі зупинила до отримання представником позивача дозволу на доступ до інформації, яка містить державну таємницю.15 грудня 2017 року набрав чинності
Закон України від 3 жовтня 2017року № 2147-VIII "Про внесення змін до Господарського процесуального кодексу України
Цивільного процесуального кодексу України
Кодексу адміністративного судочинства України та інших законодавчих актів" (далі - ~law14~).На виконання вимог підпункту 7 пункту 1 Перехідних положень
Кодексу адміністративного судочинства України (далі -
КАС) справа була передана до Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду.Згідно з підпунктом 5 пункту 1 Перехідних положень
КАС позовні заяви та апеляційні скарги на судові рішення в адміністративних справах, які подані до Вищого адміністративного суду України як суду першої або апеляційної інстанції та розгляд яких не закінчено до набрання чинності цією редакцією Кодексу, передаються до Касаційного адміністративного суду та розглядаються спочатку за правилами, що діють після набрання чинності цією редакцією Кодексу.
Особливості провадження у справах щодо оскарження актів, дій чи бездіяльності, зокрема й Президента України, встановлено у статті
266 КАС. Частиною другою цієї статті передбачено, що адміністративні справи, зазначені у пунктах 1-3 частини першої цієї статті (серед них - справи щодо законності (крім конституційності) указів і розпоряджень Президента України), розглядаються у порядку спрощеного позовного провадження Верховним Судом у складі колегії Касаційного адміністративного суду не менше ніж з п'яти суддів.Розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження встановлено у статті
266 КАС (у редакції, чинній з 15 грудня 2017 року). Попередня редакція Кодексу такої форми адміністративного судочинства не передбачала.Процедура спрощеного провадження вимагає як від його учасників, так і суду виконання ряду особливих дій, пов'язаних із поданням позовної заяви, які вирішуються на стадії відкриття провадження. Ці дії не були здійсненні на момент відкриття провадження, але мають бути реалізовані на виконання положень
КАС про розгляд справи за правилами, що діють після набрання чинності нової редакції
КАС .У зв'язку з цим у справі № 800/155/17 визначено новий склад суду і виник обов'язок надалі адміністративне судочинство провадити спочатку за правилами спрощеного позовного провадження.Відповідно до частини
1 статті
237 КАС провадження у справі поновлюється за клопотанням учасників справи або за ініціативою суду не пізніше десяти днів з дня отримання судом повідомлення про усунення обставин, що викликали його зупинення.
Судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України (частина
2 статті
14 КАС).У матеріалах справи немає документів чи повідомлень, які б усували обставини, що викликали зупинення провадження у справі.Водночас слід зазначити, що у цій справі на стадії відкриття провадження були здійсненні ряд дій, за змістом і формою певним чином подібних до передбачених правилами спрощеного провадження. Тому питання, які вирішуються при розгляді справи за правилами спрощеного провадження, будуть розв'язуватися з урахуванням наявності та змісту письмових вимог, заперечень, аргументів, пояснень чи міркувань щодо предмета спору, які учасники справи надали та/або мають надати, а також судових рішень, постановлених у цій справі раніше у порядку, встановленому законом.Керуючись підпунктом 5 пункту 1 Перехідних положень, статтями
3,
237,
241,
248,
260,
261,
262,
266 Кодексу адміністративного судочинства України, -ухвалив:
Розгляд справи № 800/155/17 розпочати спочатку за правилами спрощеного позовного провадження колегією суддів у складі п'яти суддів.Розгляд розпочати після того, як відпадуть обставини, що викликали зупинення провадження у справі.Запропонувати учасникам справи надати відомості про те, чи продовжують існувати обставини, що стали підставами для зупинення провадження у справі.Ухвала оскарженню не підлягає.Суддя М.І. Гриців