Головна Сервіси для юристів ... База рішень" Протокол " Ухвала КАС ВП від 15.12.2019 року у справі №9901/603/19 Ухвала КАС ВП від 15.12.2019 року у справі №9901/6...
print
Друк
search Пошук

КОМЕНТАР від ресурсу "ПРОТОКОЛ":

Історія справи

Ухвала КАС ВП від 15.12.2019 року у справі №9901/603/19



УХВАЛА

12 грудня 2019 року

Київ

справа №9901/603/19

адміністративне провадження №П/9901/603/19

Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:

судді-доповідача - Чиркіна С. М.,

суддів: Єзерова А. А., Саприкіної І. В.,

перевіривши матеріали позовної заяви ОСОБА_1 до Міністра соціальної політики України Реви Андрія Олексійовича про зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

10.12.2019 до Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Міністра соціальної політики України Реви Андрія Олексійовича про зобов'язання Міністра соціальної політики України Реви Андрія Олексійовича повернути раніше зароблену пенсію.

Перевіривши матеріали позовної заяви, суд встановив таке.

Відповідно до частини 2 статті 55 Конституції України кожному гарантується право на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових і службових осіб.

Для реалізації конституційного права на оскарження рішень, дій чи бездіяльності вказаних суб'єктів у сфері управлінської діяльності в Україні утворено систему адміністративних судів.

Згідно з пунктом 4 частини 1 статті 5 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) кожна особа має право в порядку, встановленому КАС України, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист шляхом визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправною та зобов'язання вчинити певні дії.

При цьому, КАС України передбачає розподіл за правилами предметної, суб'єктної, інстанційної та територіальної юрисдикції.

Згідно з статтею 24 КАС України, Верховний Суд переглядає судові рішення місцевих та апеляційних адміністративних судів у касаційному порядку як суд касаційної інстанції.

Разом з цим, в силу статтею 24 КАС України Верховному Суду як суду першої інстанції підсудні справи щодо встановлення Центральною виборчою комісією результатів виборів або всеукраїнського референдуму, справи за позовом про дострокове припинення повноважень народного депутата України, а також справи щодо оскарження актів, дій чи бездіяльності Верховної Ради України, Президента України, Вищої ради правосуддя, Вищої кваліфікаційної комісії суддів України, Кваліфікаційно-дисциплінарної комісії прокурорів.

Наведені норми свідчать, що Верховному Суду як суду першої інстанції підсудні справи з чітко визначеним суб'єктним складом, наведеним у статті 22 КАС України.

У спірному випадку, ОСОБА_1 заявлено позов до Міністра соціальної політики України Реви Андрія Олексійовича, тобто до суб'єкта оскарження, який відсутній у визначеному статтею 22 Кодексу переліку.

Отже, звертаючись з даним позовом до Верховного Суду як суду першої інстанції, позивачем порушено визначені КАС України правила інстанційної підсудності.

У той же час, за змістом статті 19 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи у публічно-правових спорах, зокрема, спорах фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи індивідуальних актів), дій чи бездіяльності, крім випадків, коли для розгляду таких спорів законом встановлено інший порядок судового провадження.

За правилами частини 1 статті 22 КАС України місцеві адміністративні суди (місцеві загальні суди як адміністративні суди та окружні адміністративні суди) вирішують адміністративні справи як суди першої інстанції, крім випадків, визначених частинами другою - четвертою цієї статті.

Відповідно до частини 1 статті 25 КАС України адміністративні справи з приводу оскарження індивідуальних актів, а також дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень, які прийняті (вчинені, допущені) стосовно конкретної фізичної чи юридичної особи (їх об'єднань), вирішуються за вибором позивача адміністративним судом за зареєстрованим у встановленому законом порядку місцем проживання (перебування, знаходження) цієї особи-позивача або адміністративним судом за місцезнаходженням відповідача, крім випадків, визначених частини 1 статті 25 КАС України.

Отже, системний аналіз наведених правових норм свідчить, що окружним адміністративним судам підсудні спори фізичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень дій чи бездіяльності. При цьому, як правило такі спори вирішуються за зареєстрованим у встановленому законом порядку місцем проживання (перебування, знаходження) особи-позивача, але не виключно.

Позивач має право звернутися до адміністративного суду за місцезнаходженням відповідача, крім випадків, визначених частини 1 статті 25 КАС України.

За правилами частини 2 статті 29 КАС України суд передає адміністративну справу на розгляд іншого адміністративного суду, якщо при відкритті провадження у справі суд встановить, що справа належить до територіальної юрисдикції (підсудності) іншого суду.

З огляду на те, що позивачем при зверненні з даним позовом до суду порушено правила інстанційної підсудності позовну заяву слід передати до Дніпропетровського окружного адміністративного суду за зареєстрованим у встановленому законом порядку місцем проживання позивача (АДРЕСА_1). При цьому, позивачу роз'яснити, що такий не позбавлений права на вирішення цього спору адміністративним судом за місцезнаходженням відповідача.

Частиною 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод встановлено, що кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, установленим законом.

Верховний Суд зазначає, що питання відповідності позовної заяви вимогам КАС України, в тому числі права особи встановленого законом на звернення з позовом, не вирішувалось, оскільки таке має вирішуватися компетентним на те судом.

Керуючись ст. 22, 25, 29, 248 КАС України, суд

УХВАЛИВ:

Передати позовну заяву ОСОБА_1 до Міністра соціальної політики України Реви Андрія Олексійовича про зобов'язання вчинити дії за належністю до Дніпропетровського окружного адміністративного суду.

Ухвала набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги судове рішення Верховного Суду, якщо його не скасовано, набирає законної сили після набрання законної сили рішенням Великої Палати Верховного Суду за наслідками апеляційного перегляду.

Ухвала може бути оскаржена до Великої Палати Верховного Суду протягом п'ятнадцяти днів з дня її прийняття.

Суддя - доповідач: С. М. Чиркін

Судді: А. А. Єзеров

І. В. Саприкіна
logo