0
0
10814
Зміст:
Для багатьох підприємців знайома така форма договорів як «ЦПХ». Це грубе скорочення від виразу «договір цивільно-правового характеру». Така назва, як і цивільно-правовий договір, прижилася завдяки зручності конструкцій договорів і угод в Цивільному кодексі України (далі також - «ЦК України»), і - відверто кажучи - внаслідок надмірного зобов'язуючого для роботодавця і архаїчного трудового законодавства.
Втім, не дивлячись на абсолютно законну конструкцію цивільно-правового договору, незважаючи на свободу договору (стаття 6 і 627 ЦК України), яка включає в себе право контрагентів вільно визначати різновид договору для регулювання їхніх відносин - «захист прав працівника» в нашій правовій системі вкоренилося настільки, що відповідні контролюючі органи знаходять можливість побачити трудові відносини, навіть у підприємств, що працюють на підставі ЦПХ договорів з фізособами. Розглянемо все за порядком.
Користуйтеся консультацією: Дистанційна та робота вдома: загальні нюанси і відмінності
Поняття «цивільно-правовий договір» не визначене (саме в такому вигляді) у ЦК України. Втім - це і зрозуміло, адже таке формулювання, якщо керуватися наявним значенням, означає не всі договори в ДП України (хоча логічніше саме так його і трактувати) - а всього лише договори підряду, договори на надання послуг або будь-які інші договори визначають домовленість на виконання певної роботи фізичною особою.
Поглянути навіть на судову практику. Так, в зовсім недавній Постанові Верховний Суд, в складі колегії палати Касаційного цивільного суду 09 червня 2021 року по справі № 420/2174/19, вказав (в п. 40 мотивувальної частини рішення):
Цивільно-правовий договір - це угода між сторонами: громадянином і організацією (підприємством тощо) на виконання першим певної роботи (а саме: договір підряду, договір про надання послуг тощо), предметом якого є надання певного результату праці.
Далі в цій статті, саме так і буде трактуватися це поняття.
Щодо різновидів і форми таких договорів, треба зауважити наступне. Відповідно до частини 1 статті 6 ЦК України - сторони мають право укласти договір, який не передбачений актами цивільного законодавства, але відповідає загальним засадам цивільного законодавства. Таким чином, визначити всі без винятку види цивільно-правових договорів (в розумінні, що прижилося на практиці), практично неможливо.
Найчастіше це:
Зупинимося на найбільш поширених - договорах підряду і договорах надання послуг. Як для першого, так і для другого різновиду, якщо ми говоримо про цивільно-правові договори - не встановлено обов'язкового нотаріального посвідчення (нотаріальної форми).
За загальним правилом, згідно зі статтею 208 ЦК України, угоди між фізичною та юридичною особою повинні укладатися в письмовій формі. Винятком є угоди, передбачені ч.1 статті 206 ЦК України - а саме - ті що повністю виконуються сторонами в момент їхнього здійснення. Однак - цивільно-правові договори зазвичай укладаються на певний період, відповідно, наполегливо рекомендується укладати їх письмово, в одному документі, з чітко прописаними правилами, про які ми поговоримо далі.
Користуйтеся консультацією: Працівник довго хворіє: чи має право роботодавець розірвати з ним трудовий договір?
Отже, ми вже визначили суть поняття цивільно-правового договору. Так в чому ж особливість таких? Що виділяє їх із загальної маси? Виділяє їх певна схожість з трудовими - так, у всякому разі, вважають в органах Держпраці, Мінсоцполітики і деякі суди, які вбачають наявність трудових відносин, коли між сторонами укладено цивільно-правовий договір.
Так, у 2019 році Мінсоцполітики настільки поглибилася в питання (мабуть, з метою притягти до відповідальності якомога більше суб'єктів підприємництва, які використовують цілком законну цивільно-правову конструкцію - договір ЦПХ), що вніс законопроект (посилання на оф. Текст: https://www.msp.gov.ua/projects/401/ ), який встановлював відповідальність роботодавця, цитую: «за виконання особою робіт або надання послуг на підставі договору, укладеного на загальних підставах цивільного законодавства, якщо робота виконується, або послуги надаються - в рамках трудових відносин (15 - 30 мінзарплати, що на сьогодні, якби законопроект був прийнятий, становило б від 90 000 грн. до 180 000 грн.) ». Але, на щастя, законопроект не був прийнятий.
Втім, це не зупиняє органи Держпраці продовжувати (при перевірках), шукати в кожному ЦПХ договорі суб'єкта підприємництва з фізособою трудові відносини, знаходити їх (іноді «чіпляючись» до випадкових слів, наприклад, «кадрове діловодство» в тексті, який взагалі стосується персональних даних - див. рішення ВС КГС 09 червня 2021 року по справі № 420/2174/19) - і намагатися стягувати «драконівські» штрафи. Про такі перевірки договорів органами нагляду і контролю за дотриманням законодавства про працю - можна написати ще одну статтю, однак, повернімося до теми.
Так, в листі сказано: «Виконавець, на відміну від працівника, не підкоряється правилам внутрішнього трудового розпорядку, самостійно організовує свою роботу (якщо інше не передбачено цивільно-правовим договором) і виконує її на власний ризик. Питання використання матеріалів та інструментів, необхідних для надання послуг або виконання робіт, визначається умовами цивільно-правового договору. Законодавство про працю на такі відносини не поширюється.
Характерними ознаками трудових відносин є систематична виплата заробітної плати за процес праці (а не її результат); підпорядкування правилам внутрішнього трудового розпорядку; виконання роботи за професією (посадою), визначеною Національним класифікатором України ДК 003: 2010 «Класифікатор професій», затвердженим наказом Держспоживстандарту від 28.07.2010 р № 327; обов'язок роботодавця надати робоче місце; дотримання правил охорони праці на підприємстві, в установі, організації з урахуванням Закону України «Про охорону праці» та інші.
При виконанні роботи за ознаками, що характерні для трудових відносин, з особою треба укладати трудовий договір.»
У своїх роз'ясненнях на офіційному сайті, Держпраці в Тернопільській області, навіть сформував таблицю наочної різниці трудового і цивільного договору: https://te.dsp.gov.ua/trudovyj-dogovir-ta-tsyvilno-pravova-ugoda-yak-ne-pomylytysya-robotodavtsyu-u-vybori-2/.
Проте зупинимося більше на судій практиці у цьому питанні. Так, вона визначила наступні критерії (в постановах Верховного Суду від 09.06.2021 року по справі № 420/2174/19 (поки найактуальніша), від 04.07.2018 року у справі №820/1432/17 від 06.03.2019 року, по справі №802/2066/16-а, від 13.06.2019 року у справі №815/954/18) відмінності трудового договору та цивільно-правового:
1. Предмет договору:
2) Тривалість роботи:
3) Оплата:
4) Самостійне визначення порядку виконання роботи:
Основною ознакою, що відрізняє цивільно-правові відносини від трудових, є те, що трудовим законодавством регулюється процес організації трудової діяльності. Відповідно, за трудовим договором працівник підпорядковується правилам внутрішнього трудового розпорядку; (Роботодавець зобов'язаний з ними його ознайомити), а також, з правилами охорони праці на підприємстві, в установі, організації тощо - яким працівник зобов'язаний керуватися при виконанні трудової функції. Роботодавець зобов'язаний надати робоче місце, а працівник (якщо мова не йде про винятки, наприклад, дистанційна і робота вдома) - повинен протягом робочих годин знаходиться на робочому місці.
За цивільно-правовим договором, виконавець, на відміну від працівника, який виконує роботу відповідно до трудового договору, не підкоряється правилам внутрішнього трудового розпорядку, він сам організовує свою роботу і виконує її на власний ризик. Ознаки цивільно-правового договору це, так скажемо, «організаційна незалежність» від замовника: якщо немає інших розпоряджень у зв'язку з характером робіт/послуг - виконавець сам визначає, коли йому працювати, де йому працювати, які інструменти використовувати, кого брати в допомогу (якщо відносини не передбачають особистого надання послуг/виконання робіт). У договорах підряду (якщо інше не передбачено договором) матеріали забезпечує підрядник. Він же забезпечує інструменти і безпеку своєї роботи, терміни її виконання.
Користуйтеся консультацією: Щорічна відпустка - 2021 різновиди, тривалість, умови надання
Тут варто процитувати п.50 мотивувальної частини Постанови ВС КМР від 09 червня 2021 року по справі № 420/2174/19:
«З порівняння трудового договору з цивільно-правовим договором, відмінним є те, що трудовим договором регулюється процес організації трудової діяльності. За цивільно-правовим договором процес організації діяльності залишається за його межами, метою договору є отримання певного результату. Виконавець за цивільно-правовим договором, на відміну від працівника, який виконує роботу відповідно до трудового договору, не підкоряється правилам внутрішнього трудового розпорядку, хоча і може бути з ним ознайомлений, він сам організовує свою роботу і виконує її на власний ризик, він не зараховується в штат установи (організації), йому не вноситься запис до трудової книжки і не видається розпорядчий документ про прийом його на роботу на певну посаду.»
5) Сторони договору:
6) Відповідальність:
7) Вказівки з питань роботи:
8) Колектив:
9) Соціальні гарантії
На що ще суд звертає увагу:
Пам'ятайте, відносини сторін в цивільно-правовому договорі засновані на юридичній рівності, вільному волевиявленні, майновій самостійності учасників. Необхідно правильно складати цивільно-правові договори і правильно визначати різновид відносин, керуючись вищевикладеними критеріями, зменшуючи ризики негативних наслідків для підприємства.
Адже, уповноважені органи, вважають, що якщо відносини мають ознаки трудових, а з працівником не укладено трудовий договір і / або не видано наказ про прийняття на роботу (з відповідними формальностями) - значить трудові відносини не оформлені. А за фактичний допуск працівника до роботи без оформлення трудового договору (контракту) - накладається штраф (ст. 265 КЗпП) - в розмірі 10-кратної поточної мінзарплати (зараз це 60 000 грн.) за кожного працівника. І той факт, що з працівником укладений цивільно-правовий договір (якщо доведено наявність фактичних трудових відносин, або ж сам договір дає передумови так вважати) - не звільняє від штрафу.
Читайте статтю: Чи законні Відрахування Із зарплати за заявити працівника?
Цивільно-правові договори розриваються згідно з прописаними умовами договору, або закону. Важливо не плутати з припиненням, оскільки розірвання є всього лише однією з кількох причин припинення договору. Розірвання договору - це найчастіше достроковий спосіб припинення договірних відносин, в разі появи певних обставин або волевиявлення сторін (або однієї з них).
Якщо мова йде про договори послуг - згідно зі статтею 907 ЦК України - договір про надання послуг може бути розірваний шляхом односторонньої відмови від договору, в порядку та на підставах, встановлених:
Підставами встановленими ЦК України, є:
Якщо мова йде про договори підряду (договори на виконання робіт) - тут до перерахованих вище додаються такі підстави для розірвання договору:
Якщо Вам потрібна послуга професіонала, скористайтесь сервісом "Тендер на юридичну послугу" від юридичного ресурсу Протокол.
Автор консультації: Адвокат Трофименко Ірина
Джерело: юридичний ресурс Протокол
Переглядів
Коментарі
Переглядів
Коментарі
Отримайте швидку відповідь на юридичне питання у нашому месенджері, яка допоможе Вам зорієнтуватися у подальших діях
Ви бачите свого юриста та консультуєтесь з ним через екран , щоб отримати послугу Вам не потрібно йти до юриста в офіс
Про надання юридичної послуги та отримайте найвигіднішу пропозицію
Пошук виконавця для вирішення Вашої проблеми за фильтрами, показниками та рейтингом
Переглядів:
360
Коментарі:
0
Переглядів:
307
Коментарі:
0
Переглядів:
382
Коментарі:
0
Переглядів:
723
Коментарі:
1
Переглядів:
604
Коментарі:
0
Переглядів:
624
Коментарі:
0
Protocol.ua є власником авторських прав на інформацію, розміщену на веб - сторінках даного ресурсу, якщо не вказано інше. Під інформацією розуміються тексти, коментарі, статті, фотозображення, малюнки, ящик-шота, скани, відео, аудіо, інші матеріали. При використанні матеріалів, розміщених на веб - сторінках «Протокол» наявність гіперпосилання відкритого для індексації пошуковими системами на protocol.ua обов`язкове. Під використанням розуміється копіювання, адаптація, рерайтинг, модифікація тощо.
Повний текстПриймаємо до оплати
Copyright © 2014-2024 «Протокол». Всі права захищені.