1
0
9788
Конституція України говорить, що право власності є непорушним, але як це не сумно, жертвою крадіжки, дрібної або великої, ставала практично кожна людина. Особливо прикро, коли ви довго збирали кошти на цю річ, відкладали гроші з кількох зарплат, а зловмисник за кілька хвилин заволодів нею, і таким чином порушив ваші законні права на володіння річчю. З огляду на кількість велолюбителів, в позитивному і негативному сенсі, Юридичний ресурс "Протокол" і пропонує розібратися, що робити якщо вкрали велосипед, і яких вжити заходів: превентивних, екстрених і постфактум.
Зміст:
Стаття, яка встановлює відповідальність за незаконне заволодіння транспортним засобом, простими словами викрадення, в Кримінальному кодексі України (далі - КК) перебуває під порядковим номером 289. Покарання за цей злочин, передбачено не маленьке - обмеження волі на строк від трьох до п'яти років або позбавлення волі на той самий строк.
Якщо такі дії, вчинені повторно або за попередньою змовою групою осіб, або поєднані з насильством, яке не є небезпечним для життя чи здоров'я потерпілого, або з проникненням у приміщення чи інше сховище, або з використанням електронних пристроїв для втручання в роботу технічних засобів охорони, або якщо вартість ТЗ становить від 100 до 250 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, покарання посилюється - позбавлення волі на строк від п'яти до восьми років з конфіскацією майна або без такої.
Ще серйозніше покарання, якщо злочин скоєно організованою групою, із застосуванням насильства, яке є небезпечним для життя і здоров'я або вартість ТЗ в двісті п'ятдесят перевищує неоподатковуваний мінімум доходів громадян.
Користуйтеся консультацією: Викрадення автомобіля - стаття, кваліфікація і покарання. Скільки дають за викрадення машини в Україні?
У відповідності до Правил дорожнього руху (далі - ПДР) велосипед безумовно є транспортним засобом (далі - ТЗ). Оскільки використовується для перевезення людей.
Але згідно із Кримінальним кодексом, викрасти можна тільки механічний транспортний засіб (далі - МТЗ). Знову повернемося до ПДР, згідно з яким, під МТС слід розуміти - ТЗ, який приводиться в рух за допомогою двигуна. Таким чином, з юридичної точки зору викрасти можна автомобіль, мотоцикл і навіть трактор, але не велосипед. Додатковою характеристикою, яка, згідно з ПДР допомагає визначити чи вважається ТЗ механічним, є потужність електродвигуна, яка у МТЗ повинна бути понад 3 кВт. Таким чином, у судовій практики іноді виникає плутанина з приводу мопедів. Адже для правильної кваліфікації необхідно встановити, якою потужністю володіє, викрадений мопед. Але повернемося до велосипедів. Якщо велосипед не можна викрасти, то вкрасти велосипед, як одноголосно показує і закон і практика, можна.
З юридичної точки зору, крадіжки бувають різні. Зловмисник може вкрасти річ відкрито чи таємно, із застосуванням сили або без такої.
За таємне викрадення велосипеда відповідає стаття 185 КК. І ключове в цьому питанні слово "таємне". Адже якщо відкрито і не соромлячись відбирають велосипед, припустимо на вулиці, це грабіж, і відповідає за такий злочин стаття 186 КК. Якщо ж велосипед забрали застосовуючи насильство або погрожуючи його застосувати, це розбій і в свою чергу стаття 187 КК.
Мінімальне покарання за грабіж (186 КК) - штраф від двох тисяч до чотирьох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. Серед можливих видів покарання в санкції статті ще зазначаються: громадські роботи (120-240 годин), виправні роботи (до 2 років), арешт (до 6 місяців), позбавлення волі, термін варіюється в залежності від частини статті 186 КК, але максимально можливе - 13 років з конфіскацією майна.
Детально зупинимося на таємному викраденні (185 КК), адже найчастіше велосипеди крадуть таємно.
За частиною першою статті 185 КК, передбачено покарання у вигляді штрафу (1000 до 3000 неоподатковуваного мінімуму доходів громадян (далі-НМДГ)), громадських робіт (80-200 годин), виправних робіт (до 2 років), арешту (до 6 місяців), обмеження свободи (до 5 років).
Якщо крадіжка, вчинена повторно або за попередньою змовою групою осіб, штрафом вже не "обмежитись". Мінімальне покарання передбачено у вигляді арешту, а максимальне - у вигляді позбавлення волі (до 5 років). До речі, повторним правопорушення визнається, якщо злочинець вже скоював злочини, передбачені статтями 185, 186, 187 і 262 КК.
Якщо ж велосипед вкрали з проникненням в житло (приміщення, сховище) або якщо крадіжкою заподіяли значної шкоди потерпілому, злочин підпадає під частину третю статті 185 КК. Покарання за цією частиною передбачено тільки у вигляді позбавлення волі (від 3-6 років). Що стосується шкоди і визначення її розміру, зазначимо, що враховується не тільки вартість велосипеда, а й матеріальне становище потерпілого.
Четверта і п'ята частини зазначеної статті стосуються крадіжок у великих і особливо великих розмірах або скоєних організованою групою, відповідно. Тому детально на цьому зупинятися не будемо.
Найсерйозніше покарання, в рамках представлених злочинів проти власності, передбачено за розбій, а й злочин, погодьтеся, досить цинічне.
Користуйтеся консультацією: Відновлення документів на квартиру. Що потрібно робити, якщо вкрали документи на квартиру?
Так, за розбій (187 КК) передбачено мінімальне покарання у вигляді позбавлення волі на строк від трьох років, а максимальне - п'ятнадцять років з конфіскацією майна.
Розібравши деталі "злочин і покарання", відзначимо, що крадіжка велосипеда, може підпадати не під дії КК, а під дії Кодексу України про адміністративні порушення (далі - КУпАП).
Якщо у вас залишилися документи (чеки, квитанції) про покупку велосипеда поспішіть їх знайти, адже вартість велосипеда істотно впливає на майбутню кваліфікацію скоєного злочину, а саме чи буде вважатися викрадення кримінальним злочином чи адміністративним порушенням.
Оскільки в КУпАП теж є стаття, яка відповідає за крадіжку, а саме під номером 51, під назвою "Дрібне викрадення чужого майна".
Викрадення чужого майна вважається дрібним, якщо його вартість на момент вчинення правопорушення не перевищує 0,2 НМДГ.
НМДГ вказаний в диспозиції норм для настання адміністративної та кримінальної відповідальності, дорівнює 1/2 прожиткового мінімуму для працездатних осіб станом на 1 січня поточного року.
У 2021 році прожитковий мінімум для працюючих встановлений в 2270 гривень.
Підіб'ємо нехитрі розрахунки: 0,2 х (50% х 2270) = 227 грн.
Таким чином, якщо вкрали велосипед вартістю більше 227 гривень, це буде вважатися кримінальним злочином.
Що стосується "адміністративного порушення і покарання", відповідальність за вчинення дрібного викрадення вже згаданою статтею 51 КУпАП, передбачена у вигляді штрафу або виправних робіт.
Що стосується юридичних порад, то звичайно перше, що потрібно зробити, це викликати поліцію. Факт викрадення повинен бути зафіксований.
Поки поліція поспішає на допомогу, а як відомо, поспішати можна повільно (з лат. Festina lente - поспішай не поспішаючи), не втрачайте часу дарма, адже вам ваш велосипед дорожче. Огляньте територію, де було скоєно злочин на предмет наявності камер відеоспостереження. Зрозуміло, що це робота поліції, як і пошук можливих свідків, але як відомо, на поліцію сподіватися інколи не варто. Так що озирніться, раптом біля під'їзду, де стояв велосипед, сидять жінки поважного віку. Якщо вкрали велосипед в під'їзді, пройдіться по сусідах, раптом хтось щось бачив у вічко, але побоявся вийти, або у когось з сусідів встановлені камери спостереження на сходових майданчиках (все-таки в світі сучасних технологій живемо).
Пам'ятайте, що можна викликати поліцію на місце злочину або піти у райвідділ самостійно. У будь-якому випадку, відмова в прийнятті та реєстрації заяви про кримінальне правопорушення не допускається (стаття 214 Кримінального процесуального кодексу України, далі КПК).
Після того, як поліція поїде, на забудьте поцікавитися, чи внесли відповідні відомості до Єдиного реєстру досудових розслідувань (далі - ЄРДР). Згідно КПК у прокурора або слідчого на те, щоб внести такі відомості є всього 24 години з моменту подачі заяви. Переконатися у цьому самостійно на сьогодні неможливо, тому що доступу у громадян до цього реєстру немає. Проте можливо вимагати з ЄРДР виписку. N/в! Бездіяльність слідчого і прокурора, з приводу невнесення відомостей про кримінальне правопорушення в ЄРДР може бути оскаржена слідчому судді протягом десяти днів.
Не варто залишати поліцію в спокої і під час досудового розслідування, тому що справ так багато, слідчих так мало. Будь-яка не скандальна справа, має ризик потрапити в довгий ящик. У вже згаданій виписці зокрема міститься номер, під яким повідомлення про злочин внесено в ЄРДР. Його корисно знати, щоб звернутися у правоохоронні органи із запитами або зі скаргами.
У Європі, як відомо, культура страхування широко розвинена, в тому ж числі "залізних коней".
Адже велосипед є дуже привабливим об'єктом крадіжки, багато в чому завдяки легкості збуту вкраденого, адже навіть державний номер "відкручувати" не треба.
Цікаво, що у Франції, з метою полегшення повернення та пошуку вкрадених велосипедів, а, отже, і запобігання крадіжок, з 1 січня 2021 року набула чинності постанова уряду про обов'язкове маркування всіх нових велосипедів.
В Україні, з профілактичних методів, варто виділити практичні, що запобігають або ускладнюють крадіжку велосипеда - різноманітні велосипедні замки (сегментний замок, ланцюг, трос, u-образна скоба), і юридичні, пом'якшувальні наслідки - страхування.
З огляду на правовий характер консультації, розберемося чи можна застрахувати велосипед від крадіжки.
Договори страхування як відомо бувають різні, як і життєві ситуації. Адже крадіжка велосипеда не єдина напасть, що може трапитися з велосипедистом, тому що велосипедисти не тільки власники майна, а й учасники дорожнього руху. А це означає, що вони можуть потрапити в ДТП, стати причиною ДТП, їм можуть заподіяти матеріальної шкоди або шкоди здоров'ю, вони самі можуть завдати матеріальної шкоди або шкоди здоров'ю третім особам. Про смертельні ДТП навіть говорити не хочеться.
Відповідно до Закону України "Про страхування" предметом договору страхування можуть бути майнові інтереси, що не суперечать закону і пов'язані:
Тобто можна застрахувати як велосипед, так і своє здоров'я / життя і відповідальність.
Деякі страхові пропонують комплексні страховки для велосипедистів.
Нагадаємо, що розмір страхової суми визначається при укладанні договору страхування між страховою компанією і її клієнтом.
Страхування велосипеда, як відомо в Україні справа добровільна. На відміну від колег автомобілістів, навіть страхування відповідальності, за нанесення шкоди третім особам для велосипедистів, не є обов'язковим. Адже статтею 7 зазначеного закону обов'язковим зокрема є страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних ТЗ. У свою чергу Закон України "Про обов'язкове страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів" розшифровує поняття наземного ТЗ. І ключовим у цьому є його обов'язкова державна реєстрація. І таким чином, велосипед знову не підпадає під це визначення.
Важливо, якщо велосипед вкрали і велосипед застрахований, повідомити в страхову про настання страхового випадку ваш обов'язок (стаття 989 Цивільного кодексу України), яку слід виконати, якщо є бажання отримати страхову виплату. Термін і порядок такого повідомлення встановлюється в договорі страхування.
Підсумовуючи вищесказане, хочеться відмітити - якщо велосипед особливо дорогий серцю, і / або гаманцю, пам'ятайте про таку опцію, як страхування.
Крім цього, в закінчення блоку про страхування, хочеться додати про інший його вигляд - життєвий Адже, якщо десь щось "погано лежить", в нашому випадку припарковано, знаходиться той, хто це помітить, і якщо не вкраде сам, то повідомить "професіоналам". Тому не варто залишати велосипед "на хвилиночку в магазин" або в під'їзді, розраховуючи на відповідальних сусідів, які завжди закривають залізні двері. І нехай вас оточують тільки добрі люди, перестрахуйтеся, про всяк випадок.
Поки весь прогресивний світ думає про екологію, не кожен у кого вкрали велосипед, зважиться купити його повторно, так би мовити на радість злодіям. Тому якщо ви з тих, хто вибрав екологічний двоколісний вид транспорту, щиро сподіваємося, що ця консультація Юридичного ресурсу "Protocol" стане тільки для загального, точніше правового розвитку. Якщо цю консультацію читаєте post faktum крадіжки, сподіваємося, що наші поради допоможуть повернути велосипед законному власнику.
Пам'ятайте, що отримати якісну і недорогу правову консультацію юриста професіонала, зокрема якщо вкрали велосипед, можливо, скориставшись сервісом "Тендер на юридичну послугу" від юридичного ресурсу "Протокол".
Автор консультації: Марія Дунай
Джерело: юридичний ресурс Протокол
Переглядів
Коментарі
Переглядів
Коментарі
Отримайте швидку відповідь на юридичне питання у нашому месенджері, яка допоможе Вам зорієнтуватися у подальших діях
Ви бачите свого юриста та консультуєтесь з ним через екран , щоб отримати послугу Вам не потрібно йти до юриста в офіс
Про надання юридичної послуги та отримайте найвигіднішу пропозицію
Пошук виконавця для вирішення Вашої проблеми за фильтрами, показниками та рейтингом
Переглядів:
413
Коментарі:
0
Переглядів:
6692
Коментарі:
0
Переглядів:
445
Коментарі:
0
Переглядів:
550
Коментарі:
0
Переглядів:
241
Коментарі:
0
Переглядів:
856
Коментарі:
0
Protocol.ua є власником авторських прав на інформацію, розміщену на веб - сторінках даного ресурсу, якщо не вказано інше. Під інформацією розуміються тексти, коментарі, статті, фотозображення, малюнки, ящик-шота, скани, відео, аудіо, інші матеріали. При використанні матеріалів, розміщених на веб - сторінках «Протокол» наявність гіперпосилання відкритого для індексації пошуковими системами на protocol.ua обов`язкове. Під використанням розуміється копіювання, адаптація, рерайтинг, модифікація тощо.
Повний текстCopyright © 2014-2024 «Протокол». Всі права захищені.