2
1
25168
На щастя, втрата правовстановлюючих документів на квартиру не впливає на право власності. Тобто, якщо людина втратила договір купівлі-продажу своєї квартири, то право власності на таке майно не скасовується, оскільки підтвердженням такого права є запис в Єдиному державному реєстрі речових прав на нерухоме майно (далі за текстом - Реєстр).
Але втрата документів на квартиру може істотно ускладнити вільне розпорядження таким нерухомим майном, особливо якщо квартира була придбана (або, наприклад, успадкована) давно.
У цій статті ми розглянемо як відновити документи на квартиру в Україні, як відновити свідоцтво на право власності, що робити, якщо втрачено свідоцтво про власність на квартиру, а також порядок відновлення інших документів.
Зміст:
Спочатку розглянемо, які існують правовстановлюючі документи на квартиру.
Такого роду документів існує величезна кількість, оскільки квартиру можна купити, успадкувати, отримати в подарунок, приватизувати, визнати право власності в судовому порядку, поміняти, отримати при розділі майна тощо.
Найпоширеніші види правовстановлюючих документів на житло:
Користуйтеся консультацією: Неякісний ремонт у приміщенні, квартирі - зразок претензії
Також, важливим документом на нерухоме майно є технічний паспорт на квартиру / будинок.
Такий документ, за своєю суттю, відноситься до технічної документації, і прямо не підтверджує право власності. Однак, його відсутність може ускладнити відчуження нерухомого майна. Тому відновлення техпаспорта на квартиру ми теж розглянемо.
Єдиного державного органу, який може відновити документи на квартиру немає.
Тут існує загальне правило: відновити документ (отримати дублікат) можна в органі, який його раніше видав.
Якщо ж відповідний документ був вкрадений, то спершу потрібно звернутися в поліцію, оскільки крадіжка - це кримінальне правопорушення. Після звернення в поліцію необхідно отримати від слідчого витяг з Єдиного реєстру досудових розслідувань.
В процесі відновлення документів даний витяг буде служити доказом того, що документ саме було вкрадено, а не просто втрачено.
Де можна відновити договір купівлі-продажу/дарування/обміну тощо квартири?
Оскільки такого роду документи підлягають обов'язковому нотаріальному посвідченню, то дублікат при їх втраті уповноважені видавати нотаріуси.
Згідно ст. 53 Закону України «Про нотаріат» у разі втрати або псування документа, засвідченого або виданого нотаріусом або посадовою особою органу місцевого самоврядування за письмовою заявою осіб, за дорученням яких або щодо яких здійснювалося нотаріальну дію, нотаріусом або посадовою особою органу місцевого самоврядування видається дублікат втраченого або зіпсованого документа.
Користуйтеся консультацією: Як правильно орендувати квартиру? Що потрібно знати при оренді квартири
Тобто, при втраті договору купівлі-продажу/дарування/обміну квартири (свідоцтва про спадщину за законом, або за заповітом) варто звертатися з письмовою заявою до нотаріуса, який посвідчив такі документи для видачі дубліката.
Але що робити, якщо невідомий номер договору, його дата і невідомо який нотаріус його видав?
Як один з варіантів, можна завантажити платну інформаційну довідку про об'єкт нерухомості з Реєстру, скориставшись електронним кабінетом на сайті Міністерства юстиції.
У такій довідці буде вказано хто і коли проводив державну реєстрацію та на підставі якого документа.
Дублікат має ту ж юридичну силу, що й оригінал.
Висновок: якщо був втрачений нотаріально посвідчений документ, то потрібно звертатися до нотаріуса, який його видав.
Що робити, наприклад, якщо втрачено свідоцтво на право власності?
Зазвичай свідоцтва про приватизацію видавалися місцевими державними адміністраціями. Відповідно, вони і можуть відновити свідоцтво про приватизацію квартири, видавши дублікат.
Ви можете звернутися в Центр надання адміністративних послуг (ЦНАП) за місцезнаходженням квартири. Дана послуга є безкоштовною.
Для того, щоб відновити свідоцтво про право власності на квартиру в Україні, необхідно надати в ЦНАП наступні документи:
Бувають випадки, коли право власності на нерухомість переходить на підставі рішення суду.
Щоб повторно отримати копію рішення суду, потрібно звертатися з відповідною заявою до суду першої інстанції. Навіть якщо крапку у справі поставив апеляційний суд або Верховний Суд, звертатися за копією необхідно саме в суд першої інстанції, оскільки там містяться матеріали справи.
Судовий збір за повторну видачу копії рішення становить 0,003 прожиткового мінімуму для працездатних осіб за кожну сторінку рішення. В 2021 році судовий збір дорівнює 6.81 гривень за кожну сторінку.
Докази сплати збору потрібно подавати разом із заявою.
Як уже було згадано, технічний паспорт є важливим документом на квартиру. Він містить всі технічні характеристики об'єкта нерухомості - площа, розташування, кількість кімнат, санвузлів тощо.
Тут алгоритм відновлення аналогічний - спершу зверніться в установу, яка склала технічний паспорт. Якщо ж назва такої установи невідома чи сам техпаспорт був складений давно, то найефективнішим варіантом його відновлення буде складання нового техпаспорта.
Варто зазначити, що з 2013 року проводити технічну інвентаризацію можуть і приватні компанії.
Відновлення документів на квартиру являє собою досить складний процес, оскільки має безліч підводних каменів і нюансів, які відомі тільки профільним фахівцям. На сайті Protocol.ua в розділі «Тендер на юридичну послугу» Ви можете розмістити необхідне замовлення і підібрати профільного юриста, який зможе Вам допомогти.
Автор консультації: Менчак Ілля, юрист Адвокатської фірми «Єфімов та партнери»
Джерело: юридичний ресурс Протокол
Переглядів
Коментарі
Переглядів
Коментарі
Отримайте швидку відповідь на юридичне питання у нашому месенджері, яка допоможе Вам зорієнтуватися у подальших діях
Ви бачите свого юриста та консультуєтесь з ним через екран , щоб отримати послугу Вам не потрібно йти до юриста в офіс
Про надання юридичної послуги та отримайте найвигіднішу пропозицію
Пошук виконавця для вирішення Вашої проблеми за фильтрами, показниками та рейтингом
Переглядів:
624
Коментарі:
0
Переглядів:
42292
Коментарі:
1
Переглядів:
2179
Коментарі:
1
Переглядів:
430
Коментарі:
0
Переглядів:
973
Коментарі:
0
Переглядів:
423
Коментарі:
0
Protocol.ua є власником авторських прав на інформацію, розміщену на веб - сторінках даного ресурсу, якщо не вказано інше. Під інформацією розуміються тексти, коментарі, статті, фотозображення, малюнки, ящик-шота, скани, відео, аудіо, інші матеріали. При використанні матеріалів, розміщених на веб - сторінках «Протокол» наявність гіперпосилання відкритого для індексації пошуковими системами на protocol.ua обов`язкове. Під використанням розуміється копіювання, адаптація, рерайтинг, модифікація тощо.
Повний текстCopyright © 2014-2024 «Протокол». Всі права захищені.
Про технический паспорт больше расписано здесь: "Технический паспорт на недвижимость глазами адвоката" https://protocol.ua/ru/kak_poluchit_tehnicheskiy_pasport_na_kvartiru_ili_dom_v_ukraine_v_2017_godu_infografika/