3
0
4495
Зміст:
Життя за містом знаходить дедалі більше шанувальників. Але деякі все ще не можуть наважитися покинути своє міське "гетто" і перебратися ближче до природи, далеко від інфраструктури. Одна з перешкод, яка зупиняє тих, хто мріє про заміське життя і власну терасу, це неможливість прописатися в дачному або садовому будиночку. Переведення садового будинку в житловий будинок, як і переведення дачного будинку в житловий можливе, а Юридичний ресурс "Протокол" розповість як це зробити, і які переваги переоформлення садового будинку в житловий.
Користуйтеся консультацією: Хочу собі зробити ставок - що для цього потрібно
Місце проживання – це житло, яке розташоване на території адміністративно-територіальної одиниці, в якому особа проживає, а також спеціалізовані соціальні установи, установи соціального обслуговування та соціального захисту, військові частини.
Відповідно до частини першої статті 29 Цивільного кодексу України (далі – ЦК України) місцем проживання фізичної особи є житло, в якому вона постійно або тимчасово проживає.
Статтею 379 ЦК України визначено, що житлом фізичної особи є житловий будинок, квартира, інше житлове приміщення, призначені та придатні для постійного чи тимчасового проживання у них.
Житловий фонд включає: житлові будинки та житлові приміщення в інших будинках.
Житловий фонд підрозділяється залежно від власника та призначення зокрема на:
Порядок реєстрації права власності на житловий, дачний або садовий будинок однаковий та передбачений Законом України «Про державну реєстрацію прав на нерухоме майно та їх обтяження», Порядком державної реєстрації прав на нерухоме майно та їх обтяжень, затвердженим постановою Кабміну від 25.12.2015 № 1127.
Житловий будинок - будівля капітального типу, споруджена з дотриманням вимог закону, інших нормативно-правових актів та призначена для постійного проживання у ньому.
Садовий будинок – це будівництво літнього (сезонного) використання, що у питаннях нормування площі забудови, інженерного обладнання та зовнішніх конструкцій не відповідає нормативам, встановленим для житлового будинку.
Дачний будинок – це житловий будинок для використання протягом року з метою заміського відпочинку.
Відповідно до Податкового кодексу України об'єктами житлової нерухомості є будівлі, віднесені відповідно до законодавства до житлового фонду, дачні та садові будинки, а нежитлової нерухомості – не віднесені відповідно до законодавства до житлового фонду.
Згідно з Житловим кодексом Української РСР до житлового фонду не входять нежитлові приміщення у житлових будинках, призначені для торгових, побутових та інших потреб непромислового характеру.
Відповідно до статті 8-1 цього ж кодексу громадяни мають право на переведення дачних та садових будинків, що відповідають державним будівельним нормам, у житлові будинки.
Таким чином Житловий кодекс Української РСР з одного боку не відніс садові будинки до об'єктів, що не входять до житлового фонду, водночас передбачив можливість їхнього переведення до житлового фонду.
Судова практика своєю чергою свідчить, що відмінність будівельних норм щодо вимог до окремих конструктивних рішень, що застосовуються при будівництві житлових будинків у порівнянні з садовими будинками, не позбавляє останніх ознак, що властиві житлу, і не спростовує їхньої придатності для постійного проживання, за умови, що власник садового будинку з власної ініціативи пристосував його для цього, встановивши додаткове обладнання чи комунікації (https://reyestr.court.gov.ua/Review/84855623).
Однак "звання" садовий будинок часто стає перешкодою для реєстрації місця проживання в ньому. Для переведення садового будинку в житловий встановлена своя процедура, далі розберемося в чому вона полягає.
Користуйтеся консультацією: Дачі. Дачні ділянки. Садові товариства. Законодавство для дачі
Для переведення садового будинку в житловий будинок громадянин, який є його власником, повинен звернутися до виконавчого органу сільської (селищної, міської) ради, а у разі, якщо у сільській раді виконавчий орган не утворений, - сільського голови (далі - уповноважений орган, адміністрація).
Така заява подається особисто (у тому числі через центри надання адміністративних послуг) або рекомендованим листом з описом вкладення або в електронній формі через електронний кабінет користувача Єдиної державної електронної системи у сфері будівництва або іншу державну інформаційну систему, інтегровану з електронним кабінетом власника.
Подати заяву також може довірена особа, повноваження якої оформлені належним чином.
Форму заяви затверджено Постановою Кабміну від 29.04.2015 N 321 (далі - Постанова), з якою можна повною мірою ознайомитись за наступним посиланням https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/321-2015-%D0%BF#Text.
Користуйтеся консультацією: Як себе поводити, якщо сусід поставив свій паркан на вашій ділянці
Технічний огляд дачного чи садового будинку проводиться з метою визначення відповідності фактичного стану садового або дачного будинку новому функціональному призначенню та надання за необхідності рекомендацій щодо усунення виявлених недоліків без застосування обладнання для визначення характеристик конструкцій та виконання розвідувальних робіт. Технічний огляд проводиться на підставі укладеного договору зацікавленої особи із суб'єктом господарювання, у якого працює один або більше виконавців окремих видів робіт (послуг), пов'язаних зі створенням об'єктів архітектури, які пройшли професійну атестацію згідно з постановою Кабміну від 23.05.2011 №554.
До речі, інформація про проведення професійної атестації оприлюднюється, зокрема, на офіційному сайті Мінрегіону, а також на порталі Єдиної державної електронної системи у сфері будівництва, посилання на який тут https://e-construction.gov.ua/.
За результатами огляду експерт з технічного обстеження будівель та споруд виготовляє відповідний звіт.
Звіт повинен містити відомості, передбачені Порядком ведення Єдиної державної електронної системи у сфері будівництва, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 23 червня 2021 р. N 681. Зокрема загальні відомості про будинок (площа забудови, кількість поверхів, загальна площа, житлова площа) та інформацію про основні конструкції будинку (тип фундаментів, тип стін, тип перекриття, підлогу, тип перегородок, джерело водопостачання, тип і спосіб відведення стоків, тип вентиляції тощо). Слід зазначити, що звіт створюється виключно в електронній формі з використанням Реєстру будівельної діяльності (далі – Реєстр), у якому йому надається реєстраційний номер.
Користуйтеся консультацією: Володію ділянкою, а які корисні копалини можу добувати
Незалежно від того позитивне рішення чи негативне, термін для його прийняття встановлений один місяць з дня надходження заяви з документами.
До речі, рішення також створюється у вигляді електронного документа з використанням Реєстру, в якому йому присвоюється реєстраційний номер. Рішення підписується керівником уповноваженого органу електронним ключем.
До речі з 01.12.2019 діють нові державні будівельні норми (далі – ДСП) – В.2.2-15:2019, що стосуються житлових будинків. За наступним посиланням ви можете ознайомитися з технічними вимогами до таких будівель - https://www.minregion.gov.ua/wp-content/uploads/2019/08/IB_8-19.pdf. За вентиляцію відповідає ДСП В.2.5-67 "Опалення, вентиляція та кондиціювання", а за стійкість конструкцій - ДСП В.1.2-6 “Основні вимоги до будівель та споруд. Механічне опір і стійкість”. Слід також пам'ятати про важливість дотримання санітарних та протипожежних розривів (ДСН 360-92* «Містобудування. Планування та забудова міських та сільських поселень». Виконання цих правил сприяє не тільки збереженню вашого майна у разі лиха у сусіда, а й добросусідським відносинам та нівеляції можливості виникнення правових проблем у майбутньому.
І ще трохи про можливі проблеми. Як відомо, земельне законодавство передбачає, що земельна ділянка повинна використовуватись відповідно до її цільового призначення. Водночас дачне будівництво, садибна забудова (житловий будинок) та садівництво – це різні цільові призначення. Тобто, відповідно до земельного законодавства, якщо земельна ділянка має цільове призначення для садівництва, її потрібно використовувати саме для цієї мети, що правда не виключає будівництва садового будинку. Використання земель не за цільовим призначенням є адміністративним порушенням, передбаченим статтею 53 Кодексу України про адміністративні порушення.
Щоб перевірити цільове призначення земельної ділянки знадобиться тільки інформація про її кадастровий номер та доступ до інтернету. Адже в Україні функціонує Публічна кадастрова карта, доступ до якої здійснюється онлайн (https://map.land.gov.ua).Якщо у вас документи на землю старі та інформація про земельну ділянку не внесена до земельного кадастру, цільове призначення земельної ділянки має бути зазначено у них.
Зміни цільового призначення земельної ділянки це тема для окремої консультації. І, як бачимо, серед підстав для відмови у переведенні садового будинку у житловий, не передбачено невідповідності цільового призначення земельної ділянки. Незаконність відмови на такій підставі також підтверджує судова практика. https://reyestr.court.gov.ua/Review/88495328?fbclid=IwAR20t2ILgHZlHduILmjVZbFEP5SmuJku8pqE_WQ8NrA1oAoxY0WJdUdv84U.
Якщо ви думаєте про те, як перевести дачний будинок з нежитлового в житловий, зазначимо, що порядок переведення повною мірою збігається з порядком переведення садового будинку в житловий. Тому ви можете сміливо користуватися вищенаведеною інформацією.
Користуйтеся консультацією: Обмін земельної ділянки – порядок укладання договору
За переведення садового будинку у житловий (як і за переведення дачі) уповноважений орган не може стягувати плату. Проте, не можна сказати, що перевести дачу в житловий будинок можна абсолютно безкоштовно. Тому що технічний огляд, необхідний для переведення дачного будинку в житловий, проводить суб'єкт господарювання на договірній основі.
Важливо! У разі відмови у переведенні дачного або садового будинку в житловий будинок, власник має право повторно подати документи після усунення причин, що стали підставою для прийняття такого рішення.
Головним плюсом переведення садового будинку у житловий є можливість у новому зареєструватися. Адже нормативно встановлено, що рішення про переведення є основою для реєстрації місця проживання.
Проте Верховний суд висловив свою позицію, що переведення садового будинку в житловий для реєстрації місця проживання не є обов'язковим (https://reyestr.court.gov.ua/Review/84855623). Суд у своєму рішенні зокрема зазначив, що реєстрація місця проживання фізичної особи здійснюється за наявності у особи житла. Житлом у розумінні наведених вимог законодавства є житловий будинок, квартира, інше житлове приміщення, призначені та придатні для постійного чи тимчасового проживання у них. Отже, для цілей реєстрації місця проживання будинок або інше приміщення повинні відповідати таким ознакам житла, як пристосування та придатність для постійного проживання в них.
Серед плюсів переведення садового будинку у житловий деякі відзначають підвищення його ринкової вартості.
Сподіваємося, ця консультація юридичного ресурсу Protocol виявилася вам корисною і повною мірою відповіла на питання "як перевести нежитловий садовий будинок у житловий" і "як дачний будинок перевести в житловий". Але якщо у вас виникли труднощі при переведенні садового будинку в житловий, і вам потрібна послуга юриста професіонала, пропонуємо вам скористатися сервісом "Тендер на юридичну послугу" від юридичного ресурсу Протокол, який допоможе отримати якісну правову допомогу недорого.
Автор консультації: Марія Дунай
Джерело: юридичний ресурс Протокол
Переглядів
Коментарі
Переглядів
Коментарі
Отримайте швидку відповідь на юридичне питання у нашому месенджері, яка допоможе Вам зорієнтуватися у подальших діях
Ви бачите свого юриста та консультуєтесь з ним через екран , щоб отримати послугу Вам не потрібно йти до юриста в офіс
Про надання юридичної послуги та отримайте найвигіднішу пропозицію
Пошук виконавця для вирішення Вашої проблеми за фильтрами, показниками та рейтингом
Переглядів:
562
Коментарі:
0
Переглядів:
42266
Коментарі:
1
Переглядів:
2157
Коментарі:
1
Переглядів:
427
Коментарі:
0
Переглядів:
964
Коментарі:
0
Переглядів:
417
Коментарі:
0
Protocol.ua є власником авторських прав на інформацію, розміщену на веб - сторінках даного ресурсу, якщо не вказано інше. Під інформацією розуміються тексти, коментарі, статті, фотозображення, малюнки, ящик-шота, скани, відео, аудіо, інші матеріали. При використанні матеріалів, розміщених на веб - сторінках «Протокол» наявність гіперпосилання відкритого для індексації пошуковими системами на protocol.ua обов`язкове. Під використанням розуміється копіювання, адаптація, рерайтинг, модифікація тощо.
Повний текстCopyright © 2014-2024 «Протокол». Всі права захищені.