Головна Сервіси для юристів ... Закони Про платіжні системи та переказ коштів в Україні Стаття 15. Особливості випуску електронних грошей і здійснення операцій з ними Стаття 15. Особливості випуску електронних грошей ...

Стаття 15. Особливості випуску електронних грошей і здійснення операцій з ними

Про платіжні системи та переказ коштів в Україні (ЗМІСТ) Інші закони
  • 2235

    Переглядів

  • 2235

    Переглядів

  • Додати в обране

    15.1. Електронні гроші - одиниці вартості, які зберігаються на електронному пристрої, приймаються як засіб платежу іншими особами, ніж особа, яка їх випускає, і є грошовим зобов'язанням цієї особи, що виконується в готівковій або безготівковій формі.

    Випуск електронних грошей може здійснювати виключно банк. Банк, що здійснює випуск електронних грошей, бере на себе зобов'язання з їх погашення.

    Випуск електронних грошей здійснюється шляхом їх надання користувачам або комерційним агентам в обмін на готівкові або безготівкові кошти.

    Банк, що здійснює випуск електронних грошей, зобов'язаний погашати випущені ним електронні гроші на вимогу користувача.

    Користувачем електронних грошей може бути суб'єкт господарювання або фізична особа. Користувач - суб'єкт господарювання має право використовувати електронні гроші для здійснення оплати товарів, робіт та послуг. Користувач - фізична особа має право використовувати електронні гроші для здійснення оплати товарів, робіт та послуг і переказувати електронні гроші іншим користувачам - фізичним особам.

    Користувач - суб'єкт господарювання має право отримувати електронні гроші та пред'являти їх до погашення лише в обмін на безготівкові кошти.

    Користувач - фізична особа має право отримувати електронні гроші та пред'являти їх до погашення в обмін на готівкові або безготівкові кошти.

    Суб'єкт господарювання, який приймає електронні гроші як оплату платежу за товари, роботи, послуги, має право використовувати отримані електронні гроші виключно для обміну на безготівкові кошти або повертати їх користувачам у разі повернення ними відповідно до Закону України "Про захист прав споживачів" товарів, придбаних за електронні гроші.

    15.2. Банк, що має намір здійснювати випуск електронних грошей, зобов'язаний до початку їх випуску узгодити з Національним банком України правила використання електронних грошей у порядку, встановленому нормативно-правовим актом Національного банку України.

    Порядок здійснення операцій з електронними грошима та максимальна сума електронних грошей на електронному пристрої, що перебуває в розпорядженні користувача, визначаються нормативно-правовими актами Національного банку України.

    15.3. Банк має право здійснювати випуск електронних грошей, номінованих лише в гривні, для використання на території України.

    {Абзац перший пункту 15.3 статті 15 із змінами, внесеними згідно із Законом № 569-VIII від 01.07.2015 }

    Банк має право випускати електронні гроші на суму, яка не перевищує суму отриманих ним грошових коштів.

    15.4. Комерційні агенти мають право здійснювати:

    надання електронних грошей користувачам без зобов'язання щодо їх погашення (розповсюдження електронних грошей) (комерційний агент з розповсюдження);

    надання користувачам засобів поповнення електронними грошима електронних пристроїв (комерційний агент з поповнення);

    обмін електронних грошей, випущених однією особою, на електронні гроші іншої особи (обмін електронних грошей) (агент з обмінних операцій);

    приймання електронних грошей в обмін на готівкові/безготівкові гривні (комерційний агент з розрахунків).

    Комерційним агентом з розрахунків може бути виключно банк і небанківська фінансова установа, що має ліцензію на переказ коштів без відкриття рахунків, видану Національним банком України.

    Комерційний агент з розрахунків не має права передавати свої повноваження за агентським договором іншим суб'єктам господарювання.

    Приймання електронних грошей для оплати товарів, робіт та послуг здійснюється іншими особами ніж особа, що здійснює випуск електронних грошей, на підставі укладених договорів з особою, що здійснює випуск електронних грошей та/або його комерційними агентами з розрахунків.

    Для виконання операційних та інших технологічних функцій, які забезпечують використання електронних грошей, особа, що здійснює випуск електронних грошей, має право залучати інших юридичних осіб-резидентів.

    {Стаття 15 із змінами, внесеними згідно із Законом № 2056-IV від 06.10.2004 ; в редакції Закону № 5284-VI від 18.09.2012 }

    Попередня

    15/43

    Наступна
    Додати в обране
    КОМЕНТАР від ресурсу "ПРОТОКОЛ":

    Аналізуйте судовий акт: Вивід грошей з «WebMoney» є кримінальним злочином (Деснянський райсуд м. Чернігова у справі № 750/14427/19 від 01.02.2021)

     З введенням РНБО санкцій стосовно низки російських компаній в Україні заборонено користуватись послугами російських фірм об’єднаних торгівельною маркою «WebMoney».

    Але в Інтернеті є ціла купа так званих «онлайн обмінників», які пропонують свої послуги з «виводу» грошей і з «WebMoney», «Qiwi» і інших електронних платіжних систем, які офіційно в Україні не працюють або є забороненими для використання через санкції.

    Кримінальним кодексом України передбачено відповідальність за незаконні дії з електронними грошима, а саме за неправомірний випуск або використання електронних грошей.

    У вироку, що пропонується до уваги особу було притягнуто до кримінальної відповідальності за грошей з електронних гаманців платіжної системи «WebMoney» в готівку.

    Чесно кажучи, коли я вивчав дане судове рішення то не знав – плакати мені чи сміятись, адже особу засуджено за вивід аж цілих СТА ДЕСЯТИ доларів США! При цьому роботи кіберполіції було проведено теж не мало, а будь яка робота поліції оплачується з нашої з вами кишені, шановні читачі. Ось і незрозуміло – чиї інтереси було порушено, яку шкоду суспільству спричинив цей злочин та й взагалі чи варто витрачати бюджетні кошти на ось такі ось розслідування.

    Згідно вироку суду обвинувачений не маючи ліцензії Національного банку України на переказ коштів у національній валюті без відкриття рахунків та не будучи комерційним агентом з розрахунків у сфері використання електронних грошей, дошці оголошень «OLX.UA» розмістив оголошення про надання послуг з виводу в готівку електронних грошей платіжної системи «WebMoney Transfer».

    Даними послугами скористались дві особи. При цьому за послуги виводу обвинувачений отримав не багато не мало, а 4 долари США та 80 гривень.

    Обсновуючи наявність вини обвинуваченого суд у своєму вироку вказав, що згідно сукупності норм, передбачених п. 1 ч. 9.3 ст. 9п.п. 4, 5 ч. 15.4 ст. 15 Закону України «Про платіжні системи та переказ грошей в Україні» платіжні системи мають здійснювати свою діяльність виключно після їх реєстрації шляхом внесення відомостей про них до Реєстру платіжних систем, систем розрахунків, учасників цих систем та операторів послуг платіжної інфраструктури, який веде Національний банк України. Приймання електронних грошей в обмін на готівкові/безготівкові гривні (комерційний агент з розрахунків) може бути виключно банк і небанківська фінансова установа, що має ліцензію на переказ коштів без відкриття рахунків, видану Національним банком України.

    Інформація щодо платіжної системи «WebMoney Transfer» в Реєстрі платіжних систем, систем розрахунків, учасників цих систем та операторів послуг платіжної інфраструктури, який веде Національний банк України, відсутня.

    В свою чергу обвинувачений не маючи ліцензії Національного банку України на переказ коштів у національній валюті без відкриття рахунків та не будучи комерційним агентом з розрахунків у сфері використання електронних грошей здійснив «вивід» у готівку на користь інших осіб коштів з електронних гаманців «WebMoney».

    Доводи обвинуваченого, які полягали у тому, що ніяких операцій, окрім зарахування електронних грошей від двох осіб до свого гаманця, він не вчиняв, а також те, що з введенням заборони в Україні діяльності платіжної системи «WebMoney Transfer» електронний гаманець продовжує працювати таким же способом, а тому вважає, що його дії не містять ознак і складу кримінального правопорушення, у зв`язку з чим просив його виправдати в інкримінованих діяннях суд до уваги не взяв оскільки єдиним способом виведення електронних грошей у готівку мають право лише банк або небанківську фінансову установу, що має ліцензію Національного банку на переказ коштів без відкриття рахунків. Відтак, будь-які інші дії з електронними грошима, зокрема дії фізичних осіб з їх погашення, є протиправним використання електронних грошей, що є складовою частиною об`єктивної сторони ст. 200 КК України.

    logo

    Юридичні застереження

    Protocol.ua є власником авторських прав на інформацію, розміщену на веб - сторінках даного ресурсу, якщо не вказано інше. Під інформацією розуміються тексти, коментарі, статті, фотозображення, малюнки, ящик-шота, скани, відео, аудіо, інші матеріали. При використанні матеріалів, розміщених на веб - сторінках «Протокол» наявність гіперпосилання відкритого для індексації пошуковими системами на protocol.ua обов`язкове. Під використанням розуміється копіювання, адаптація, рерайтинг, модифікація тощо.

    Повний текст

    Приймаємо до оплати