Головна Блог ... Консультації від юристів Прийняття спадщини за допомогою спадкової трансмісії Прийняття спадщини за допомогою спадкової трансміс...

Прийняття спадщини за допомогою спадкової трансмісії

Відключити рекламу
 - tn1_18933859f8009fca9f95e6fc013df2a8_611a2f0ccf5c5.jpg

Зміст:

Прийняття спадщини за допомогою спадкової трансмісії

Бувають випадки, коли після спадкодавця відразу вмирає єдиний спадкоємець, не встигнувши прийняти спадщину. Тоді родичі задаються питанням: що робити, щоб спадок не перейшов державі, і як зберегти спадщину?

Прочитавши цю статтю, ви дізнаєтеся, що таке спадкова трансмісія. А також дізнаєтесь, які існують важливі моменти при переході права на прийняття спадщини.

Отже, що таке спадкова трансмісія?

Законодавець розкриває нам поняття спадкової трансмісії у статті 1276 Цивільного кодексу України (далі-Кодекс). У статті зазначено, що це перехід частини спадщини, що належить померлому спадкоємцеві, до його спадкоємців. Тобто, спадкова трансмісія - це такий різновид спадкових взаємин, коли після смерті людини, яка повинна була прийняти спадок, але не встигла цього зробити через свою смерті, то в такому випадку все майно мають право успадкувати спадкоємці померлої людини.

Щоб було зрозумілим, коли конкретно настає перехід права на прийняття спадщини, наведемо як приклад наступний випадок: У батька Олега є повнолітній син Петро. Незабаром Олег вмирає, а Петро подає заяву нотаріусу про прийняття спадщини. Але через 3 місяці помирає і Петро (не встигнувши оформити спадщину). Тепер вдова Петра Оксана має право прийняти, і оформити спадщину Олега замість свого чоловіка. Це і є спадкова трансмісія.

Однак насправді не все так просто, як здається на перший погляд.

Низка нюансів при переході права на прийняття спадщини

По-перше, особи, які мають право на обов'язкову частку у спадщині, не можуть успадковувати майно в порядку спадкової трансмісії. Іншими словами, спадкова трансмісія на обов'язкову долю не розповсюджується. У першу чергу це стосується дітей і непрацездатних батьків, які в будь-якому випадку отримують свою частину спадщини відповідно до статті 1241 ЦК.

Прийняти спадщину можна двома способами: активним і пасивним шляхом.

Активний - це подача нотаріусу за місцем відкриття заповіту заяви про вступ в спадщину протягом 6-ти місяців з дня смерті спадкодавця.

Користуйтеся консультацією: Цифровий спадок, або що буде з акаунтом після смерті його власника

Пасивний - це автоматичний вступ в спадщину за наявності певних факторів. Тобто, немає необхідності писати заяву нотаріусу про вступ у спадок. Наприклад, особи, які постійно проживали зі спадкодавцем на момент його смерті, малолітні, неповнолітні, недієздатні, а також особи, цивільна дієздатність яких огранічена- мають право прийняти спадщину пасивним шляхом.

Поняття обов'язкової частки регламентовано статті 1241 Кодексу.

Тобто, обов'язкова частка - це частина спадщини, яка переходить особам, які мають на це право, не залежно від змісту заповіту, а також бажання самого спадкодавця. Це якраз-таки пасивний шлях прийняття спадщини.

По-друге, при переході права на прийняття спадщини, дуже важливо не забувати про максимальні терміни, які встановлені законом для подачі заяви нотаріусу. Тому що у випадку пропущення термінів вважається, що спадок не прийнято, тобто людина своєю бездіяльністю фактично сама відмовилася від спадщини.

Слід також пам'ятати, що термін для прийняття спадщини в рамках спадкової трансмісії такий самий, як і в разі звичайного прийняття спадщини, тобто шість місяців з дня смерті спадкодавця. Тобто, нотаріус повинен встановити, коли помер перший спадкодавець, щоб вирахувати термін, що залишився для переходу права на прийняття спадщини.

Спадкова трансмісія приклад:

20.02.2020 року помирає Батько. Син пише у нотаріуса заяву про прийняття спадщини, але не встигнувши його оформити, 20.07.2020 р Син вмирає. У Сина залишилася дружина, яка 20.11.2020 подає заяву нотаріусу про прийняття спадщини та перехід права на прийняття спадщини.

А тепер проста математика: на момент подачі дружиною заяви нотаріусу з дня смерті Батька пройшло більше 6-ти місяців. Тобто, в даному випадку пропущений загальний строк для спадкової трансмісії, і відповідно Дружина вже не зможе прийняти замість померлого чоловіка частину спадщини від Батька.

Але оскільки з дня смерті Сина (чоловіка) пройшло лише 4 місяці, то Дружина встигає прийняти спадщину тільки від чоловіка.

Важливо! Загальний строк для прийняття спадщини не може бути більше ніж шість місяців, але водночас не може бути меншим ніж три місяці.

Тобто після смерті Сина, для прийняття спадщини від Батька залишався термін в 1 місяць. Але виходячи з того, що термін для прийняття спадщини не може бути менше 3-х місяців, то він автоматично продовжується на три місяці з моменту смерті сина, тобто до 20.10.2020 р.

Що робити, якщо пропущено строк для прийняття спадщини?

спадкова трансмісія

Треба знати, що пропуск строку загрожує безповоротною втратою усієї спадщини, тому потрібно докласти максимум зусиль, щоб не допустити виникнення такої проблеми. Ситуація погіршується, якщо потенційний спадкоємець проживає в іншій країні, або ж в Україні, але досить далеко від того місця, де живе спадкодавець. У такому випадку слід заздалегідь перестрахуватися: познайомитися з сусідами спадкодавця, залишити їм свої контактні дані, щоб вони завжди могли зв'язатися з вами у випадку непередбаченої ситуації. Якщо людина перебуває у досить похилому віці, а поруч немає родичів, то непогано було б залишити свої контакти і в органах місцевого самоврядування (міськрада, сільрада). Усе це потрібно зробити для того, щоб уникнути в майбутньому звернення до суду за дозволом на продовження терміну. До того ж, такі причини як не повідомлення родичами про смерть людини, і навіть проживання в іншій країні, не є для суду підставою продовжити термін.

Суд вважає, що якщо ви протягом шести і більше місяців взагалі не цікавилися життям цієї людини, не прагнули встановити з нею хоч якийсь контакт, то і спадок вам отримувати нема чого - не заслужили. У такій точці зору є частка правди, але не будемо акцентувати на цьому увагу, а розглянемо ситуацію, коли не дивлячись на всі запобіжні заходи, термін виявився все-таки пропущеним. У такому випадку є як мінімум кілька варіантів для вирішення цієї проблеми:

  1. Людина, яка пропустила строк для прийняття спадщини, може звернутися до інших спадкоємців, які вже прийняли спадщину, з проханням дати письмову згоду на продовження терміну. Якщо вдасться домовитися, то після цього можна подавати заяву нотаріусу.
  2. Якщо ж з якої-небудь причини по-мирному вирішити питання не вдалося, тоді залишається тільки один вихід - подати позовну заяву до суду з проханням продовжити пропущений строк і надавши до суду докази наявності поважних причин пропуску строку.

На практиці, якщо причина пропуску строку є поважною, то суд задовольняє позовні вимоги і продовжує термін.

Користуйтеся консультацією: Позбавлю спадщини - в яких випадках це неможливо

30.06.2020 р в своїй постанові Верховний Суд роз'яснив, які причини слід вважати поважними. Такими причинами є:

  • тривала хвороба спадкоємця;
  • знаходження спадкоємця тривалий час за кордоном;
  • відбування покарання в місцях позбавлення волі;
  • перебування на строковій військовій службі.

Також поважною причиною пропуску строку є умисне приховування близькими людьми факту смерті - саме для позбавлення від зайвого конкурента на спадок, або ж просто через неприязнь у стосунках. Але всі ці факти потрібно буде довести в суді, можливо із залученням до справи свідків, які зможуть підтвердити ваші докази.

Цікава судова практика

У 2018 р дівчина (далі Позивач) звернулася до суду з позовом, у якому вказала, що в 1997 році помер її дядько, який був рідним братом її батька, який теж помер в 1997 году. Як запевняє Позивач, у 2018 р вона знайшла сертифікат на право на земельний пай (умовно розміром 5.2 га.), який спочатку належав дядькові, але після його смерті тато Позивача прийняв спадщину дядька, і не встиг його оформити.

У своєму позові позивач просить суд визнати за нею право на спадкування земельної частки.

Так само Позивач вказала, що у зв'язку з втратою правовстановлюючих документів на земельну ділянку, вона не змогла реалізувати своє право на вступ у спадок.

Здавалося б, документів за земельний пай немає, терміни пропущені, і плюс до всього це всього лише право на земельний пай, яке ніким не реалізовано. Але, незважаючи на це, суд задовольнив вимоги позивача.

Суд зазначив, що відповідно до ст. 3 Указу Президента України «Про невідкладні заходи щодо прискорення земельної реформи у сфері сільськогосподарського виробництва» від 10 листопада 1994 року № 666/94, право на земельну частку (пай) може бути об'єктом спадщини.

З повною версією судового рішення з усією аргументацією можете ознайомитися, перейшовши за посиланням: https://reyestr.court.gov.ua/Review/79564945

Спадкова трансмісія і право подання: у чому саме полягає різниця між цими термінами?

Питання спадкової трансмісії ми розібрали вище, тепер розкриємо поняття права подання.

Отже, дане питання чітко описаний в ст. 1266 ЦК. Спадкування за правом представлення - це коли спадкоємці 5-ї черги включаються до складу 1, 2 або 3 черги замість спадкоємця, який помер до відкриття спадщини.

Дані два поняття дуже схожі між собою, але:

  1. Якщо спадкоємець помер раніше за людину, яка залишила після себе спадщину, тоді мова йде про спадкування за правом представлення. Але якщо людина вмирає, а після неї вмирає ще й її спадкоємець, який не оформив спадщину, то в результаті цього настає спадкова трансмісія.
  2. Спадкування за правом представлення можливе тільки при спадкуванні за законом, на відміну від спадкової трансмісії, яка діє при спадкуванні як за законом, так і за заповітом.
  3. При спадкуванні за спадковою трансмісією, виникає перехід права на спадкування, оскільки померлий встиг подати заяву нотаріусу, на відміну від спадкування за правом представлення, де немає переходу права на спадкування від померлого до його спадкоємців, оскільки померлий помер раніше спадкодавця, і не подавав заяву про прийняття спадщини.

Тепер абсолютно ясно, що право подання і спадкова трансмісія це два абсолютно різних процеси. Але навіть у нотаріусів на практиці виникають проблеми з чітким розмежуванням - де право подання, а де спадкова трансмісія. Розібратися у всіх тонкощах законодавства дійсно не просто, тому при виникненні додаткових питань з цієї тематики, ви завжди можете звернутися до професіоналів, знайти яких легко на сайті Protocol. У розділі «тендер на юридичну послугу» ви можете вибрати юриста, отримати консультацію та укласти договір, на підставі якого вам будуть надані юридичні послуги. З огляду на кількість юристів на сайті Протокол, ви зможете зробити це професійно, якісно і недорого.

Якщо Вам потрібна послуга професіонала, скористайтесь сервісом "Тендер на юридичну послугу" від юридичної ресурсу Протокол.

Автор консультації: Дончак Дмитро Михайлович

Джерело: юридичний ресурс Протокол

  • 5050

    Переглядів

  • 8

    Коментарі

  • 5050

    Переглядів

  • 8

    Коментарі


  • Подякувати Відключити рекламу

    Полагаю, автор путает понятия "принятие наследства" и "оформление наследства", поэтому ошибается, утверждая о том, что для применения наследственной трансмиссии необходимо условие, чтобы умерший наследник наследодателя подал заявление о принятии наследства и не успел его оформить. Ч. 1 ст. 1276 ГК Украины говорит о том, что наследник умер после открытия наследства и не успел его принять.

    09.07.2021 01:47

    Я нічого не путаю. Стаття 1276. Перехід права на прийняття спадщини: Якщо спадкоємець за заповітом або за законом помер після відкриття спадщини і не встиг її прийняти, право на прийняття належної йому частки спадщини, крім права на прийняття обов'язкової частки у спадщині, переходить до його спадкоємців (спадкова трансмісія). Стаття 1268. Прийняття спадщини: Спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її. Стаття 1269. Подання заяви про прийняття спадщини: Спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати нотаріусу заяву про прийняття спадщини. Стаття 1270. Строки для прийняття спадщини: Для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини. Таким чином, подача заяви про прийняття спадщини і саме по собі прийняття спадщини - це різні речі. Подання заяви не означає, що особа прийняла спадщину. Прийняти спадщину можна лише через 6 місяців після смерті, якщо вчасно була подана заява. Отже, чи подав спадкоємець заяву, чи не подав - це не важливо для трансмісії. Важливо те, що він помер, не встигнувши прийняти спадщину.

    13.09.2021 23:48

    Я не згоден, оскільки у статті 1276 ЦК України чітко написано "спадкоємець помер після відкриття спадщини і не встиг її прийняти", що з урахуванням положень статті 1269 ЦК України означає для спадкоємця, який на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, що він не подав нотаріусу заяву про прийняття спадщини. Якщо ж спадкоємець подав нотаріусу заяву про прийняття спадщини, то він вважається таким, що прийняв спадщину, і якщо такий спадкоємець не встиг за життя отримати свідоцтва про право на спадщину, то належна йому частка у спадщині переходить у спадщину до його спадкоємців. Тому ніякої трансмісії в цьому випадку не буде.

    14.09.2021 02:05

    Згідно ст.1269 якщо особа подала заяву про прийняття спадщини, це означає що така особа БАЖАЄ прийняти спадщину. Бажає прийняти, а не прийняла. Так само, коли особа бажає отримати у власність земельну ділянку, то вона пише заяву про дозвіл на розробку проекту землеустрою, і подає на сесію. Але реєстрація такої заяви зовсім не означає, що ця особа вже отримала ділянку. Така моя думка. Але ж ми з Вами не в судовому засіданні, щоб виясняти хто правий а хто неправий.

    14.09.2021 18:28

    Згоден з Вами, що кожен має право на власну думку, як і право на помилку. Але перед тим, як висловлювати власну думку, треба пересвідчитись у її правильності. А опублікувавши її на поважному інтернет-ресурсі треба мати сміливість визнати помилку, оскільки наслідки використання неправильних висновків даної публікації можуть комусь коштувати спадщини. Ще раз наголошую: особа, яка подала заяву про прийняття спадщини, і не відкликала її до закінчення строку для прийняття спадщини, а також особа, яка постійно проживала разом зі спадкодавцем на час прийняття спадщини і не відмовилась від неї протягом строку для прийняття спадщини, є такими, що прийняли спадщину.

    26.09.2021 23:09

    Таким чином, кожен залишився при своїй думці.

    27.09.2021 16:58

    Видео в тему: "Спадкування під час війни: відповіді на питання #адвокатВасильєвПавлоСергійович" https://www.youtube.com/watch?v=yBGrJN6mfnI&t=68s&ab_channel=%D0%90%D0%B4%D0%B2%D0%BE%D0%BA%D0%B0%D1%82%D0%B7%D1%96%D1%81%D0%BF%D0%B0%D0%B4%D0%BA%D0%BE%D0%B2%D0%B8%D1%85%D1%81%D0%BF%D1%80%D0%B0%D0%B2-%D0%92%D0%B0%D1%81%D0%B8%D0%BB%D1%8C%D1%94%D0%B2%D0%9F%D0%B0%D0%B2%D0%BB%D0%BE

    07.11.2022 19:06

    Оскільки стаття може мати важливе значення для осіб, які її будуть читати та застосовувати, то також хочу висловити свою думку, з посиланням на норми права. ч.5 ст.1269 ЦК України : Незалежно від часу прийняття спадщини вона належить спадкоємцеві з часу відкриття спадщини. ч.2 ст.1220 ЦК України : Часом відкриття спадщини є день смерті особи або день, з якого вона оголошується померлою (частина третя статті 46 цього Кодексу). Подання заяви про прийняття спадщини у відповідності до ч.1. ст.1269 ЦК України є активною формою прийняття спадщини. Пасивною формою є випадки, що перелічені у ст.1268 ЦК України. У прикладі , що наведений Син діяв активно, подав заяву про прийняття спадщини у нотаріуса, отже за активним проявом своєї волі прийняв її . Ч.1 ст.1276 ЦК України : Якщо спадкоємець за заповітом або за законом помер після відкриття спадщини і не встиг її прийняти, право на прийняття належної йому частки спадщини, крім права на прийняття обов'язкової частки у спадщині, переходить до його спадкоємців (спадкова трансмісія). З цієї норми вбачається, що спадкова трасмісія застосовується, коли спадкоємець не встиг її прийняти до закінчення 6 місяців. ( тобто не подав заяву про прийняття спадщини, або не був зареєстрований разом із спадкодавцем, або не був неповнолітнім, непрацездатним тощо). Отже, в наведеному прикладі, Син прийняв спадщину шляхом написання заяви нотаріусу, тобто вона вже йому належить з часу відкриття (дати смерті батька). Тому дружина Сина ніяк не може спадкувати за спадковою трасмісією. Дружина сина буде спадкувати після свого чоловіка, в тому числі й ту спадщину, яку син прийняв ( але не отримав свідоцтво про право на спадщину) після свого Батька. Повністю згодна з Миколою, бо дійсно цей момент у автора є помилковим тлумаченням ст.1276 ЦК України.

    21.08.2023 14:52

    Залиште Ваш коментар:

    Додати

    КОРИСТУЙТЕСЯ НАШИМИ СЕРВІСАМИ ДЛЯ ОТРИМАННЯ ЮРИДИЧНИХ ПОСЛУГ та КОНСУЛЬТАЦІЙ

    • Безкоштовна консультація

      Отримайте швидку відповідь на юридичне питання у нашому месенджері, яка допоможе Вам зорієнтуватися у подальших діях

    • ВІДЕОДЗВІНОК ЮРИСТУ

      Ви бачите свого юриста та консультуєтесь з ним через екран , щоб отримати послугу Вам не потрібно йти до юриста в офіс

    • ОГОЛОСІТЬ ВЛАСНИЙ ТЕНДЕР

      Про надання юридичної послуги та отримайте найвигіднішу пропозицію

    • КАТАЛОГ ЮРИСТІВ

      Пошук виконавця для вирішення Вашої проблеми за фильтрами, показниками та рейтингом

    Популярні консультації

    Дивитись всі консультації
    Дивитись всі консультації
    logo

    Юридичні застереження

    Protocol.ua є власником авторських прав на інформацію, розміщену на веб - сторінках даного ресурсу, якщо не вказано інше. Під інформацією розуміються тексти, коментарі, статті, фотозображення, малюнки, ящик-шота, скани, відео, аудіо, інші матеріали. При використанні матеріалів, розміщених на веб - сторінках «Протокол» наявність гіперпосилання відкритого для індексації пошуковими системами на protocol.ua обов`язкове. Під використанням розуміється копіювання, адаптація, рерайтинг, модифікація тощо.

    Повний текст