Головна Блог ... Консультації від юристів Право на спадкування співмешканця: цивільної жінки або цивільного чоловіка Право на спадкування співмешканця: цивільної жінки...

Право на спадкування співмешканця: цивільної жінки або цивільного чоловіка

 • Автор: 

  Автор не вказаний

 • 16

 • 4

 • 15908

Відключити рекламу
 - tn1_pravo_na_spadkuvannya_spivmeshkantsya_tsivilnoi_ginki_abo_tsivilnogo_cholovika_5630b537b4ae3.jpg

При розгляді питання щодо можливості успадкування тими особами, які не перебувають у зареєстрованому шлюбі, потрібно враховувати кілька важливих моментів та звертатись за допомогою юриста.

Справа в тому, що за законом спадкування може бути як за законом ще й за заповітом. Це дві важливі підстави, від яких і треба виходити при відповіді на всі питання.

Спадкодавець залишив заповіт. Це означає, що він самостійно реалізував свою волю з приводу всього майна (як повністю, так і в частині). І за цим заповітом можна вказати, що права (а разом з ними і певні обов'язки, про що не можна забувати!) переходять у власність цивільної дружини або чоловіка. Заповіт - запорука того, що спадкоємець, дійсно, отримає певну частку, частину спадкової маси. Проте, сімейний адвокат зможе оспорити заповіт, якщо в цьому буде необхідність.

Читайте статтю: Признание завещания недействительным: основания, последствия и судебная практика

Правда, в представленій ситуації варто не забувати про положення, які фіксуються в ст. 1241 ЦК.

Цими нормами було встановлено право на наявність обов'язкової частки у спадщині деяких категорій. Зокрема, це такі категорії:

· малолітні, непрацездатні повнолітні, неповнолітні діти

· непрацездатні повнолітні батьків.

Ці категорії можуть успадковувати незалежно від змісту самого заповіту. У разі, коли заповіт не мав місця, тоді спадкування здійснюється за законом. Обов'язково, при цьому дотримуватись порядку черговості, передбаченої у спеціальних нормах (норми) ст. 1261-1265 ЦК, детальніше про які можна дізнатись на юридичній консультації.

Згідно ч. 2 ст. 21 Сімейного кодексу (і далі буде як СК України) встановлюється, що проживання жінки та чоловіка однією сім'єю без шлюбу являє собою підставу для виникнення у цих суб'єктів прав, а також обов'язків подружжя. Це означає, що прирівнювати цивільного чоловіка або дружину до спадкоємців першої черги (це діти, а також батьки спадкодавця, чоловік законний) взагалі неможливо.

Ці особи визнаються спадкоємцями 4-тої черги за ст. 1264 ЦК. І то не у всіх випадках, а тільки в тих, якщо з спадкодавцем вони проживали однією сім'єю не менше, як п'ять років до моменту відкриття спадщини (або ж до дня смерті спадкодавця).

Обговорюйте тему: Проблема регулирования правовых отношений между супругами: пробелы в законодательстве

Наявність факту проживання чоловіка і жінки однією сім'єю без шлюбу встановлена може бути і в судовому порядку. Доказом проживання можуть бути такі документи:

· довідка ЖЕО

· наявність реєстраційного запису в паспорті (свідчить про те, що ця особа проживала в одній квартирі зі своїм померлим чоловіком),

· свідчення, які дають сусіди,

· показання інших свідків.

Згідно ч. 2 ст. 1258 ЦК України виходить так, що кожна наступна черга спадкоємців отримує за законом повне право на спадкування у тому випадку, якщо немає спадкоємців попередньої черги. Якщо ж вони є, то існує ризик «залишитися з носом».

Спадкоємці 4-тої черги в рамках, передбачених законом, можуть отримати спадщину лише в разі відсутності дітей у померлого, а також відсутності у нього батьків, сестер, рідних братів, бабусі і дідусі та ін., зазначених у законі, родичів.

Особливість спадкування 4 черги

Але при цьому ст. 74 СК України вказує на те, що якщо жінка та чоловік однією сім'єю проживають (шлюб не зареєстрований), то все майно, набуте за час такого проживання, переходить в розряд спільної власності.

Правда, відстояти його буде не так і просто. Доведеться відправитися до адвоката по сімейним справам та до суду. Подається позов до інших спадкоємців, мета позову полягає у встановленні факту проживання сім'єю і визнання майна як спільної сумісної власності подружжя. Зробити це буде не так і просто. Та й інші спадкоємці зацікавлені в тому, щоб привести максимум доказів проти Вас.

А в цілому ж, особа четвертої черги має право, за рішенням з боку суду, одержати право успадкування поряд із спадкоємцями такої черги, якій дається право на спадкування.

Обов'язковою умовою стає надання доказів.

Автор статті: юрист Світлана Приймак

Дивиться відео: Як оформити та отримати спадок. Поради юриста

Користуйтесь консультацією: Проблеми спадкування при відсутності деяких документів

Аналізуйте судовий акт: Спадкоємець має право вимагати визнання за ним права власності на неприватизовану квартиру, тільки якщо спадкодавець при житті висловив волю на приватизацію цієї квартири (Постанова ВРУ у справі № 6-121цс13 від 11 грудня 2013р.)

 • 15908

  Переглядів

 • 4

  Коментарі

 • 15908

  Переглядів

 • 4

  Коментарі


 • Відключити рекламу

  Жалко, что в жизни это всё очень сложно доказать. И долго. Люди в таком возрасте уже не хотят судами заниматься. Так что дарственная и завещание самые действенные по-прежнему методы.

  18.03.2016 16:52

  Если у тебя есть гражданская жена, позаботся о ней при жизни. Вот такое должно быть правило. и тогда проблем не будет между ней и твоими детьми из молодости.

  18.03.2016 19:25

  Я знаю случай женщина 13 лет жила с мужчиной и даже ребёнок у них был. Ой как сложно доказать потом сожительство, особенно если есть оппоненты  

  19.03.2016 22:05

  Больше всего мне нравится "показання інших свідків", т.е все друзья подруги идут в суд и рассказывают. так можно далеко зайти

  19.03.2016 22:12

  Залиште Ваш коментар:

  Додати

  КОРИСТУЙТЕСЯ НАШИМИ СЕРВІСАМИ ДЛЯ ОТРИМАННЯ ЮРИДИЧНИХ ПОСЛУГ та КОНСУЛЬТАЦІЙ

  • Безкоштовна консультація

   Отримайте швидку відповідь на юридичне питання у нашому месенджері, яка допоможе Вам зорієнтуватися у подальших діях

  • ВІДЕОДЗВІНОК ЮРИСТУ

   Ви бачите свого юриста та консультуєтесь з ним через екран , щоб отримати послугу Вам не потрібно йти до юриста в офіс

  • ОГОЛОСІТЬ ВЛАСНИЙ ТЕНДЕР

   Про надання юридичної послуги та отримайте найвигіднішу пропозицію

  • КАТАЛОГ ЮРИСТІВ

   Пошук виконавця для вирішення Вашої проблеми за фильтрами, показниками та рейтингом

  Популярні консультації

  Дивитись всі консультації
  Дивитись всі консультації
  logo

  Юридичні застереження

  Protocol.ua є власником авторських прав на інформацію, розміщену на веб - сторінках даного ресурсу, якщо не вказано інше. Під інформацією розуміються тексти, коментарі, статті, фотозображення, малюнки, ящик-шота, скани, відео, аудіо, інші матеріали. При використанні матеріалів, розміщених на веб - сторінках «Протокол» наявність гіперпосилання відкритого для індексації пошуковими системами на protocol.ua обов`язкове. Під використанням розуміється копіювання, адаптація, рерайтинг, модифікація тощо.

  Повний текст