Коментар до листа Мінекономіки від 13.05.2022 р. №4711-06/24046-09

В коментованому листі розглядають такі запитання:

 1. дії роботодавця у разі полону мобілізованого працівника;
 2. дії роботодавця у разі полону інших категорій працівників;
 3. чи й надалі платити зарплату працівнику у полоні;
 4. чи можна звільнити працівника через його відсутність на роботі у звязку з перебуванням в полоні.

Мобілізований в полоні до 19.07.2022 року і після

Відразу окреслимо два важливі моменти:

 1. На працівників мобілізованих, призваних на військову строкову службу і тих хто підписав контракт із ЗСУ поширюються гарантії частини третьої ст. 119 КЗпП.
 2. Частина третя ст. 119 КЗпП з 19.07.2022 року зазнала змін за якими роботодавці вже не збергіють середню зарплату таким працівникам. (місце роботи і посаду продовжуємо зберігати й надалі)

Саме від цих ключових тез і будемо відштовхуватися.

До 19.07 2022 року що за працівниками, призваними на строкову військову службу або прийнятими на військову службу за контрактом, у тому числі шляхом укладення нового контракту на проходження військової служби, під час дії особливого періоду на строк до його закінчення або до дня фактичного звільнення зберігалися і місце роботи і посада і середній заробіток (частина третя ст. 119 КЗпП).

Згадайте новину: Чи можна звільнити працівницю під час декретної відпустки у період воєнного стану?

У частин четвертій ст. 119 КЗпП зазначається, що гарантії, визначені у частині третій цієї статті, зберігаються за працівниками, які під час проходження військової служби потрапили у полон.

Тож, якщо працівник з числа тих, які зазначені у частині третій статті 119 КЗпП потрапив у полон, то до 19.07.2022 роботодавець зобов’язаний був зберігати:

 1. Місце роботи;
 2. Посаду;
 3. Середню зарплату.

Відповідно, після 19.07.2022 обов’язково зберігається лише:

 1. Місце роботи;
 2. Посада.

Та, роботодавець за власним рішенням може й після 19.07 продовжувати підтримувати мобілізованих працівників фінансово.

Згадайте новину: Нові правила виплати допомоги по безробіттю - ЗУ № 2622–IX

Якщо в полоні інші працівники (не з категорії захисників): гарантії

Нажаль, у полон потрапляють не лише військові, а викрадення та обмеження волі практикується ворогами і щодо мирного населення

В коментованому листі підкреслюють фахівці Мінекономіки:

 1. Збереження заробітної плати іншим категоріям працівників за час їх перебування у полоні (законодавством про працю не передбачено.
 2. відсутність працівника на роботі у зв'язку з полоном не може бути кваліфікована як прогул без поважної причини.

Тож, слід запам’ятати, перебування працівника в полоні не є підставою для звільнення такого працівника з ініціативи роботодавця. Тим паче, не можна його звільнити за прогул без з'ясування всіх обставин та причин. Натомість, фахівці в коментованому листі пропонують таку відсутність розглядати як простій! Вважають, що у роботодавців наявні правові підстави для запровадження простою працівнику, який перебуває у полоні.

Простій - це призупинення роботи, викликане відсутністю організаційних або технічних умов, необхідних для виконання роботи, невідворотною силою або іншими обставинами (ст. 34 КЗпП).

І відповідно до норм згаданих час простою не з вини працівника, оплачується з розрахунку не нижче від двох третин тарифної ставки встановленого працівникові розряду (окладу).

Тобто, Мінекономіки в своєму листі підійшли максимально лояльно відносно працівників у такій ситуації. Але позиція фахівців щодо оформлення простою в такій ситуації цн лише рекомендація Мінекономіки, а не норма законодавства

Висновки редакції

Ми теж тільки «за» підтримання інтересів працівників.

Але, на нашу думку, під час віни, якщо потрапив до полону працівник, роботодавець:

 1. зобов’язаний зберігати місце роботи й посаду за мобілізованим працівником (частина четверта ст. 119 КЗпП);
 2. має право звільняти із своєї ініціативи працівників з числа інших категорій. Таке право передбачене п. 8-3 ст.36 КЗпП в разі відсутності працівника на роботі та інформації про причини такої відсутності понад чотири місяці поспіль.

Але, по-перше, це не прогул (звільнення за прогул здійснюється за п. 4 ст. 40 КЗпП).

А по-друге, мати право не означає обов’язок ним користатися.

У колективному договорі роботодавці встановлюються взаємні зобов'язання сторін щодо регулювання виробничих, трудових, соціально-економічних відносин, зокрема, питання оплати праці, режиму роботи, тривалості робочого часу та відпочинку Враховуючи вищезазначене, роботодавець має право й надалі фінансово підтримувати працівників у полоні і в праві сам вирішувати в якому розмірі будуть провадитися виплати.

Автор новини: Галина Казначей

Джерело: Дебет - Кредит