Головна Сервіси для юристів ... База рішень" Протокол " Постанова ВГСУ від 20.08.2015 року у справі №906/776/14 Постанова ВГСУ від 20.08.2015 року у справі №906/7...
print
Друк
search Пошук
comment
КОМЕНТАР від ресурсу "ПРОТОКОЛ":

КОМЕНТАР від ресурсу "ПРОТОКОЛ":

Державний герб України

ВИЩИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД УКРАЇНИ

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

20 серпня 2015 року Справа № 906/776/14 Колегія суддів Вищого господарського суду України у складі :

головуючого суддіХодаківської І.П.,суддівКостенко Т.Ф., Кравчука Г.А.розглянувши касаційну скаргу Житомирської обласної організації Товариства сприяння обороні Українина постанову від 17.03.2015 Рівненського апеляційного господарського судуу справі№906/776/14 господарського суду Житомирської областіза позовом за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивачаПублічного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації "Житомиргаз" Фонду державного майна Українидо за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідачаНародицької селищної ради Житомирської обласної організації Товариства сприяння обороні Українипроскасування рішення Народицької селищної ради №15 від 14.08.1997р. За участю представників сторін:

Від позивача - Кучерук М.Г. (дов. від 31.12.14)

Від відповідача - не з'явились

Від ФДМУ - Степаненко В.В. (дов. від 24.07.15)

Від Житомирської обласної організації ТСО України - Завязун В.С. (дов. від 22.01.15)

Відповідно до розпорядження Секретаря другої судової палати від 18.08.2015 справа слухається колегією суддів у складі: головуючий - Ходаківська І.П., судді - Костенко Т.Ф., Кравчук Г.А.

ВСТАНОВИЛА:

Публічне акціонерне товариство по газопостачанню та газифікації "Житомиргаз" звернулось до господарського суду Житомирської області з позовом до Народницької селищної ради та Житомирської обласної організації ТСО про скасування рішення Народицької селищної ради № 15 від 14.08.1997.

Ухвалою від 10.06.2014 господарський суд прийняв позовну заяву та порушив провадження у справі, призначив справу до розгляду в засіданні суду; зобов'язав сторони виконати вимоги резолютивної частини ухвали.

Ухвалою від 03.07.2014 господарський суд припинив провадження у справі в частині вимог до Житомирської обласної організації ТСО України; залучив Житомирську обласну організацію ТСО України до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача.

Ухвалою господарського суду від 20.08.2014 залучено до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача Фонд державного майна України.

Рішенням господарського суду Житомирської області від 17.12.2014 (суддя Лозинська І.В.) позов задоволено, визнано незаконним та скасовано рішення Народицької селищної ради Народицького району Житомирської області від 14.08.1997 за №15.

Постановою колегії суддів Рівненського апеляційного господарського суду від 17.03.2015у складі: Павлюка І.Ю., Грязнова В.В., Савченко Г.І. рішення господарського суду першої інстанції залишено без змін.

Житомирська обласна організація ТСО у касаційній скарзі просить рішення та постанову попередніх судових інстанцій скасувати, прийняти нове рішення, яким в позові відмовити. Скарга мотивована неправильним застосуванням та порушенням судами норм чинного законодавства.

Публічне акціонерне товариство по газопостачанню та газифікації "Житомиргаз" у запереченні на касаційну скаргу просить рішення та постанову попередніх судових інстанцій залишити без змін.

Розглянувши матеріали справи та касаційної скарги, проаналізувавши на підставі встановлених фактичних обставин справи правильність застосування судом норм матеріального та процесуального права, колегія суддів зазначає наступне.

Господарськими судами попередніх інстанцій встановлено, що рішенням Народицької селищної ради від 14.08.1997 за №15 затверджено матеріали по встановленню окружної межі в натурі для виготовлення державного акта на право постійного користування землею і закріплено за обласним комітетом ТСО України (Народицького РК) земельну ділянку 1,8053га по фактичному використанню; дозволено Житомирському філіалу інституту землеустрою виготовити державний акт на право постійного користування землею; землевпоряднику селищної ради доручено внести відповідні зміни в земельно-облікові та планово-картографічні матеріали.

13.01.1998 Народицькою селищною Радою народних депутатів Житомирському обласному комітету товариства сприяння обороні України видано Державний акт на право постійного користування землею 1,8053 гектари для цільового призначення серії ЖТ-18-02-000004.

Публічне акціонерне товариство по газопостачанню та газифікації "Житомиргаз" звернулося до господарського суду Житомирської області з позовом про скасування рішення Народицької селищної ради №15 від 14.08.1997.

Позивач у позовній заяві зазначав, зокрема, що оскільки Житомирська обласна організація ТСО України втратила право на нерухоме майно, що знаходиться на даній земельній ділянці у зв'язку з відсутністю документів, які могли б свідчити про його прийняття від ліквідованого Народицького РК ДТСААФ, вона також втратила право на постійне користування земельною ділянкою, так як воно є похідним.

Господарськими судами визнано недійсним рішення Народицької селищної ради від 14.08.1997 за №15 з огляду на те, що суттєве значення щодо надання майну правового статусу загальнодержавної власності, мають фактично здійснені організаційно-економічні перетворення, з якими законодавство пов'язує перехід майнових прав та обов'язків, а саме: рішення власника (власників), підписання передаточного або розподільчого акта чи балансу. Відсутність акту приймання - передачі нерухомого майна у зв'язку з ліквідацією Народицького РК ДТСААФ спростовує обставини, за яких Житомирська обласна організація ТСО України набула права власності на це нерухоме майно, а відтак і права користування земельною ділянкою, на якій це майно знаходилось.

При цьому судами не взято до уваги позицію Судової палати в адміністративних справах, Судової палати у господарських справах, Судової палати у цивільних справах Верховного Суду України, викладену у постанові від 11.11.2014, де зазначено наступне.

Конституційний Суд України в пункті 5 мотивувальної частини Рішення від 16 квітня 2009 року № 7-рп/2009 (справа про скасування актів органів місцевого самоврядування) зазначив, що органи місцевого самоврядування, вирішуючи питання місцевого значення, представляючи спільні інтереси територіальних громад сіл, селищ та міст, приймають нормативні та ненормативні акти. До ненормативних належать акти, які передбачають конкретні приписи, звернені до окремого суб'єкта чи юридичної особи, застосовуються одноразово і після реалізації вичерпують свою дію фактом їхнього виконання. У зв'язку з прийняттям цих рішень виникають правовідносини, пов'язані з реалізацією певних суб'єктивних прав та охоронюваних законом інтересів, у тому числі отримання державного акта на право власності на земельну ділянку, укладення договору оренди землі.

Прийняте суб'єктом владних повноважень рішення про передачу у власність чи оренду земельної ділянки є ненормативним актом органу місцевого самоврядування, який вичерпав свою дію внаслідок його виконання. Скасування такого акта не породжує наслідків для власника чи орендаря земельної ділянки, оскільки захист порушеного права у разі набуття права власності на земельну ділянку або укладання договору оренди юридичною чи фізичною особою має вирішуватися за нормами цивільного законодавства.

Ураховуючи наведене, позов, предметом якого є рішення органу місцевого самоврядування щодо передачі у власність та оренду земельної ділянки, тобто ненормативний акт, що застосовується одноразово і з прийняттям якого виникають правовідносини, пов'язані з реалізацією певних суб'єктивних прав та охоронюваних законом інтересів, не може бути задоволений, оскільки таке рішення органу місцевого самоврядування вичерпало свою дію шляхом виконання. Його скасування не породжує наслідків для власника чи орендаря земельної ділянки, оскільки у таких осіб виникло право власності або володіння земельною ділянкою і це право ґрунтується на правовстановлюючих документах.

Таким чином, колегія суддів Судової палати в адміністративних справах, Судової палати у господарських справах, Судової палати у цивільних справах Верховного Суду України дійшла висновку, що у разі прийняття органом місцевого самоврядування (як суб'єктом владних повноважень) ненормативного акта, що застосовується одноразово, який після реалізації вичерпує свою дію фактом його виконання і з прийняттям якого виникають правовідносини, пов'язані з реалізацією певних суб'єктивних прав та охоронюваних законом інтересів, позов, предметом якого є спірне рішення органу місцевого самоврядування, не повинен розглядатися, оскільки обраний позивачем спосіб захисту порушених прав не забезпечує їх реального захисту (ст.16, 20 Цивільного кодексу України).

Як встановлено судами, 13.01.1998 Народицькою селищною Радою народних депутатів Житомирському обласному комітету товариства сприяння обороні України видано Державний акт на право постійного користування землею 1,8053 гектари серії ЖТ-18-02-000004.

Крім того, судами встановлено, що об'єкти нерухомого майна ПАТ "Житомиргаз" знаходились на території спірної земельної ділянки з 2006 по 2011 роки (Свідоцтво про право власності від 10.03.2006, яке втратило чинність в 2011р. у зв'язку з визнанням недійсним рішення виконкому Народицької селищної ради від 10.02.2006 за №35 на підставі якого Свідоцтво було видано).

З урахуванням викладеного, господарським судам слід було з'ясувати правовідносини сторін та вирішити питання чи порушені права позивача рішенням Народицької селищної ради від 14.08.1997 за №15, а також чи є підстави для захисту прав позивача з урахуванням положень статті 1 Господарського процесуального кодексу України.

Беручи до уваги викладене, колегія суддів зазначає, що спір був розглянутий судом не в повному обсязі, що є порушенням принципу всебічного, повного і об'єктивного розгляду в судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності та призвело до прийняття незаконних та необґрунтованих рішення та постанови.

З огляду на викладене, колегія суддів вважає, що рішення та постанова підлягають скасуванню, а справа - направленню на новий розгляд.

Керуючись, ст.ст. 111-5, 111-7, 111-9, 111-10, 111-11 Господарського процесуального кодексу України, колегія суддів Вищого господарського суду України

ПОСТАНОВИЛА:

Касаційну скаргу Житомирської обласної організації Товариства сприяння обороні України задовольнити частково.

Постанову від 17.03.2015 Рівненського апеляційного господарського суду у справі №906/776/14 господарського суду Житомирської області та рішення від 17.12.2014 господарського суду Житомирської області скасувати, справу направити на новий розгляд до господарського суду Житомирської області.

Головуючий суддя І. Ходаківська

Судді Т.Костенко

Г.Кравчук

logo

Юридичні застереження

Protocol.ua є власником авторських прав на інформацію, розміщену на веб - сторінках даного ресурсу, якщо не вказано інше. Під інформацією розуміються тексти, коментарі, статті, фотозображення, малюнки, ящик-шота, скани, відео, аудіо, інші матеріали. При використанні матеріалів, розміщених на веб - сторінках «Протокол» наявність гіперпосилання відкритого для індексації пошуковими системами на protocol.ua обов`язкове. Під використанням розуміється копіювання, адаптація, рерайтинг, модифікація тощо.

Повний текст