Головна Сервіси для юристів ... База рішень" Протокол " Постанова ВГСУ від 18.02.2016 року у справі №910/24738/15 Постанова ВГСУ від 18.02.2016 року у справі №910/2...
print
Друк
search Пошук

КОМЕНТАР від ресурсу "ПРОТОКОЛ":

Державний герб України

ВИЩИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД УКРАЇНИ

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

18 лютого 2016 року Справа № 910/24738/15

Вищий господарський суд України у складі колегії суддів:

головуючого - суддіГрека Б.М., - (доповідача у справі),суддів :Васищака І.М., Студенця В.І.розглянувши у відкритому судовому засіданні касаційні скаргиТовариства з обмеженою відповідальністю "Нафтогаз-Альянс" та Торгово-промислової палати Українина постановуКиївського апеляційного господарського суду від 09.12.15у справі№910/24738/15господарського судуміста Києваза позовомТовариства з обмеженою відповідальністю "Енерго-Сервісна компанія "Еско-Північ"доТоргово-промислової палати Українитретя особаТовариство з обмеженою відповідальністю "Нафтогаз-Альянс"провизнання недійсним та скасування сертифікату за участю представників від:позивачаЖданова В.П. (дов. від 18.12.15)відповідачаСтуденнікова С.В. (дов. від 20.08.15)третьої особиБакулін О.Ю. (дов. від 25.01.16)

В С Т А Н О В И В :

Товариство з обмеженою відповідальністю "Еско-Північ" звернулось до господарського суду міста Києва з позовом про визнання недійсним та скасування сертифікату № 4459, виданого Торгово-промисловою палатою України від 10.06.2015.

Ухвалою господарського суду міста Києва від 18.11.15 (суддя

Смирнова Ю.М.) провадження по справі № 910/24738/15 припинено на підставі п.1 ч. 1 ст. 80 Господарського процесуального кодексу України, оскільки що спір про визнання недійсним та скасування сертифіката не підлягає вирішенню в господарських судах України, а тому провадження у справі №910/24738/15 підлягає припиненню на підставі п.1 ч.1 ст.80 Господарського процесуального кодексу України у зв'язку з тим, що спір не підлягає вирішенню в господарських судах України.

Постановою Київського апеляційного господарського суду від 09.12.15 (колегія суддів у складі: головуючого-судді Станіка С.Р., суддів: Власова Ю.Л., Хрипуна О.О.) ухвалу скасовано, справу направлено до суду першої інстанції для розгляду з посиланням на приписи ст. 55,124 Конституції України.

Не погоджуючись із постановою, відповідач та третя особа звернулися до Вищого господарського суду України з касаційними скаргами, в яких просять постанову скасувати, ухвалу суду першої інстанції залишити без змін.

Скарги обґрунтовані тим, що Сертифікат, виданий Торгово-промисловою палатою України, не є актом ненормативного характеру (індивідуальним актом), оскільки він не породжує прав і обов'язків для позивача та йому не адресований, а є лише результатом практичної діяльності торгово-промислової палати з визначених питань. Сертифікат, дійсність якого оспорюється скаржником, не спрямований на регулювання суспільних відносин і не має обов'язкового характеру для суб'єктів таких відносин.

Третя особа подала також додаткові пояснення, де посилається на судову практику в аналогічних правовідносинах.

Заслухавши суддю-доповідача, розглянувши та обговоривши доводи касаційних скарг, колегія суддів Вищого господарського суду України вважає, що скарги підлягають задоволенню з наступних підстав.

Як вбачається з матеріалів справи та встановлено судами, Товариство з обмеженою відповідальністю "Еско-Північ" звернулось до господарського суду міста Києва з позовом до Торгово-промислової палати України про визнання недійсним та скасування сертифікату № 4459, виданого Торгово-промисловою палатою України від 10.06.15.

Позовні вимоги мотивовані тим, що Торгово-промислова палата України видала сертифікат №4459 від 10.06.15, який не відповідає дійсним обставинам форс-мажору, у зв'язку з чим даний сертифікат став підставою для ухилення Товариства з обмеженою відповідальністю "Нафтогаз-Альянс" від відповідальності за несвоєчасне виконання грошових зобов'язань перед позивачем за договором купівлі - продажу природного газу №49-09/13 від 25.09.13. На думку позивача, відповідач не належним чином та неповно розглянув документи, які стали підставою для видачі оскаржуваного сертифікату, а отже сертифікат №4459 від 10.06.15 є таким, що виданий з порушенням норм чинного законодавства та порядку засвідчення форс-мажорних обставин, який передбачений регламентом, є виданим без належних правових підстав.

Ухвалою господарського суду міста Києва від 18.11.15 провадження по справі № 910/24738/15 припинено на підставі п.1 ч. 1 ст. 80 Господарського процесуального кодексу України. Втім, з таким висновком не погодився апеляційний суд, який визнав, що питання недійсності даного сертифікату може бути предметом судового розгляду.

Колегія суддів Вищого господарського суду України вважає за необхідне підтримати правову позицію суду першої інстанції з огляду на наступне.

Відповідно до ч. 3 ст. 14 Закону України "Про торгово-промислові палати в Україні" Торгово-промислова палата України засвідчує форс-мажорні обставини (обставини непереборної сили), а також торговельні та портові звичаї, прийняті в Україні, за зверненнями суб'єктів господарської діяльності та фізичних осіб.

Статтею 14-1 Закону України "Про торгово-промислові палати в Україні" визначено, що Торгово-промислова палата України та уповноважені нею регіональні торгово-промислові палати засвідчують форс-мажорні обставини (обставини непереборної сили) та видають сертифікат про такі обставини протягом семи днів з дня звернення суб'єкта господарської діяльності за собівартістю.

Порядок засвідчення форс-мажорних обставин (обставин непереборної сили) встановлено Регламентом засвідчення Торгово-промисловою палатою України та регіональними торгово-промисловими палатами форс-мажорних обставин (обставин непереборної сили), затв. Рішенням Президії ТПП України від 18.12.14 за № 44(5).

Відповідно до п. 3.3 Регламенту, сертифікат про форс-мажорні обставини (обставини непереборної сили) - документ встановленої ТПП України форми, який засвідчує настання форс-мажорних обставин (обставин непереборної сили), виданий ТПП України або регіональною торгово-промисловою палатою згідно з чинним законодавством, умовами договору (контракту, угоди тощо) та цим Регламентом.

Відповідно до ч. 2 ст. 14-1 Закону України "Про торгово-промислові палати в Україні" форс-мажорними обставинами (обставинами непереборної сили) є надзвичайні та невідворотні обставини, що об'єктивно унеможливлюють виконання зобов'язань, передбачених умовами договору (контракту, угоди тощо), обов'язків згідно із законодавчими та іншими нормативними актами, а саме: загроза війни, збройний конфлікт або серйозна погроза такого конфлікту, включаючи але не обмежуючись ворожими атаками, блокадами, військовим ембарго, дії іноземного ворога, загальна військова мобілізація, військові дії, оголошена та неоголошена війна, дії суспільного ворога, збурення, акти тероризму, диверсії, піратства, безлади, вторгнення, блокада, революція, заколот, повстання, масові заворушення, введення комендантської години, експропріація, примусове вилучення, захоплення підприємств, реквізиція, громадська демонстрація, блокада, страйк, аварія, протиправні дії третіх осіб, пожежа, вибух, тривалі перерви в роботі транспорту, регламентовані умовами відповідних рішень та актами державних органів влади, закриття морських проток, ембарго, заборона (обмеження) експорту/імпорту тощо, а також викликані винятковими погодними умовами і стихійним лихом, а саме: епідемія, сильний шторм, циклон, ураган, торнадо, буревій, повінь, нагромадження снігу, ожеледь, град, заморозки, замерзання моря, проток, портів, перевалів, землетрус, блискавка, пожежа, посуха, просідання і зсув ґрунту, інші стихійні лиха тощо.

Підпунктом 3.3.1 п. 3.1 Регламенту визначено, що форс-мажорні обставини (обставини непереборної сили) (Force Majeure) - це надзвичайні та невідворотні обставини, які об'єктивно впливають на виконання зобов'язань, передбачених умовами договору (контракту, угоди тощо), обов'язків за законодавчими і іншими нормативними актами, дію яких неможливо було передбачити та дія яких унеможливлює їх виконання протягом певного періоду часу.

Згідно з п. 6.2 Регламенту форс-мажорні обставини (обставини непереборної сили) засвідчуються за заявою зацікавленої особи по кожному окремому договору, контракту, угоді тощо, а також по податкових та інших зобов'язаннях/обов'язках, виконання яких настало згідно з законодавчим чи іншим нормативним актом або може настати найближчим часом і виконання яких стало неможливим через наявність зазначених обставин.

При цьому, відповідно до ст. 1 Закону України "Про торгово-промислові палати в Україні" торгово-промислова палата є недержавною неприбутковою самоврядною організацією, яка об'єднує юридичних осіб, які створені і діють відповідно до законодавства України, та громадян України, зареєстрованих як підприємці, та їх об'єднання.

Сертифікат, виданий Торгово-промисловою палатою України, - не є актом ненормативного характеру (індивідуальним актом), оскільки він не породжує прав і обов'язків для позивача та йому не адресований, а є лише результатом практичної діяльності торгово-промислової палати з визначених питань. Сертифікат, дійсність якого оспорюється скаржником, не спрямований на регулювання суспільних відносин і не має обов'язкового характеру для суб'єктів таких відносин.

На підставі наведеного, господарський суд міста Києва дійшов правомірного висновку про те, що спір про визнання недійсним та скасування сертифіката не підлягає вирішенню в господарських судах України, а тому провадження у справі №910/24738/15 підлягає припиненню на підставі п.1 ч.1 ст.80 Господарського процесуального кодексу України у зв'язку з тим, що спір не підлягає вирішенню в господарських судах України.

Суд касаційної інстанції також вважає за необхідне зауважити, що сертифікат, виданий Торгово-промисловою палатою України, не є актом державного органу чи його рішенням. Він є лише одним із видів доказів, який не має наперед визначеної сили та оцінюється судом при вирішенні спору нарівні із іншими доказами в поряду ст. 43 Господарського процесуального кодексу України.

За таких обставин у апеляційного суду були відсутні підстави для скасування законної та обґрунтованої ухвали суду першої інстанції про припинення провадження у справі. А відтак, постанову Київського апеляційного господарського суду від 09.12.15 слід скасувати, а ухвалу господарського суду м. Києва від 18.11.15 про припинення провадження у справі слід залишити без змін.

На підставі наведеного, керуючись ст.ст. 1115, 1117, 1119, 11111 ГПК України Вищий господарський суд України,

ПОСТАНОВИВ:

Касаційні скарги Товариства з обмеженою відповідальністю "Нафтогаз-Альянс" та Торгово-промислової палати України задовольнити, постанову Київського апеляційного господарського суду від 09.12.15 скасувати, а ухвалу господарського суду м. Києва від 18.11.15 про припинення провадження у справі у справі №910/24738/15 залишити без змін.

Головуючий - суддя Б. М. Грек

Судді І. М. Васищак

В. І. Студенець

logo

Юридичні застереження

Protocol.ua є власником авторських прав на інформацію, розміщену на веб - сторінках даного ресурсу, якщо не вказано інше. Під інформацією розуміються тексти, коментарі, статті, фотозображення, малюнки, ящик-шота, скани, відео, аудіо, інші матеріали. При використанні матеріалів, розміщених на веб - сторінках «Протокол» наявність гіперпосилання відкритого для індексації пошуковими системами на protocol.ua обов`язкове. Під використанням розуміється копіювання, адаптація, рерайтинг, модифікація тощо.

Повний текст

Приймаємо до оплати