Головна Сервіси для юристів ... База рішень" Протокол " Постанова ВГСУ від 16.02.2016 року у справі №910/8955/15 Постанова ВГСУ від 16.02.2016 року у справі №910/8...
print
Друк
search Пошук

КОМЕНТАР від ресурсу "ПРОТОКОЛ":

Історія справи

Постанова ВСУ від 21.12.2016 року у справі №910/8955/15
Постанова ВГСУ від 16.02.2016 року у справі №910/8955/15

Державний герб України

ВИЩИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД УКРАЇНИ

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

16 лютого 2016 року Справа № 910/8955/15

Вищий господарський суд України у складі колегії суддів :

головуючого суддіБорденюк Є.М.,суддів:Круглікової К.С. (доповідач), Мамонтової О.М.розглянувши касаційну скаргу Заступника прокурора міста Києва на постанову Київського апеляційного господарського суду від 16.11.2015 року у справі№ 910/8955/15 Господарського суду міста Києва за позовомЗаступника прокурора м. Києва в інтересах держави в особі Київської міської ради до1. Департаменту економіки та інвестицій виконавчого органу Київської міської ради 2. Комунального підприємства "Київтранспарксервіс" 3. Товариства з обмеженою відповідальністю "ГУЕЛЬ ПАРК" 4. Київської міської державної адміністрації пропро визнання недійсними розпорядження та договору за участю представників сторін:

прокуратури: Онуфрієнко М.В.,

позивача: Козак А.Л.,

відповідача 1: Свербиус М.Е,

відповідача 2: не з'явився,

відповідача 3: Марчук О.О., Кримчак С.О.,

відповідача 4: Свербиус М.Е,

В С Т А Н О В И В:

Заступник прокурора міста Києва звернувся до Господарського суду міста Києва в інтересах держави в особі Київської міської ради з позовом до Департаменту економіки та інвестицій виконавчого органу Київської міської ради (КМДА), Комунального підприємства "Київтранспарксервіс", Товариства з обмеженою відповідальністю "ГУЕЛЬ ПАРК", Київської міської державної адміністрації про визнання незаконним і скасування розпорядження Київської міської державної адміністрації від 23.06.2014 №777 "Про затвердження переможця конкурсу із залучення інвестора до влаштування та експлуатації відкритої автостоянки з об'єктами транспортної інфраструктури/дорожнього сервісу на перетині вул. Ревуцького та вул. Анни Ахматової у Дарницькому районі" та визнання недійсним інвестиційного договору від 16.07.2014 №050/13/і/142.

Рішенням Господарського суду міста Києва від 08.06.2015, залишеним без змін постановою Київського апеляційного господарського суду від 16.11.2015 у справі №910/8955/15, у задоволенні позовних вимог відмовлено повністю.

Не погоджуючись з прийнятими рішеннями, заступник прокурора міста Києва звернувся до Вищого господарського суду України з скаргою, в якій, посилаючись на неправильне застосування норм матеріального та процесуального права, просить постанову Київського апеляційного господарського суду від 16.11.2015 скасувати та прийняти нове рішення про задоволення позову повністю.

Колегія суддів, беручи до уваги межі перегляду справи у касаційній інстанції, обговоривши доводи касаційної скарги, проаналізувавши на підставі фактичних обставин справи застосування попередніми судовими інстанціями норм матеріального та процесуального права при ухваленні зазначених судових рішень, вважає, що касаційна скарга задоволенню не підлягає, виходячи з наступного.

Звертаючись до суду з даним позовом, заступник прокурора міста Києва посилався на те, що умови інвестиційного конкурсу та спірного інвестиційного договору нададуть інвестору в подальшому безперешкодну можливість набути не на конкурентних засадах право користування земельною ділянкою у зв'язку з набуттям права власності на об'єкт нерухомості , тому просив розпорядження №777 від 23.06.2014 та інвестиційний договір "050-13/і/142 від 16.07.2014 визнати недійсними.

Відмовляючи у задоволенні позовних вимог , місцевий господарських суд , з яким погодився також апеляційний господарський суд, зазначив , що прокурором не доведено невідповідності оскаржуваного розпорядження вимогам чинного законодавства та наявності підстав для визнання спірного розпорядження виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) від 23.06.2014 №777 незаконним та його скасування, а також не доведено, що інвестиційний договір суперечить вимогам чинного законодавства щодо його форми, змісту, правоздатності та волевиявленню сторін та також не доведено, що внаслідок його укладення порушено права позивача.

Колегія суддів з висновками попередніх судових інстанцій погоджується з огляду на таке.

Згідно з частиною 1 статті 60 Закону України "Про місцеве самоврядування" територіальним громадам сіл, селищ, міст, районів у містах належить право комунальної власності, зокрема, на нерухоме майно визначене відповідно до закону як об'єкти права комунальної власності.

Відповідно до частини 5 статті 16 Закону України "Про місцеве самоврядування" від імені та в інтересах територіальних громад права суб'єкта комунальної власності здійснюють відповідні ради.

Згідно з частиною 1 статті 124 Земельного кодексу України передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування згідно з їх повноваженнями, визначеними статтею 122 цього Кодексу, чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки (у разі продажу права оренди) шляхом укладення договору оренди земельної ділянки чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки.

Згідно з частиною 1 статті 4 Закону України "Про інвестиційну діяльність " об'єктами інвестиційної діяльності може бути будь-яке майно, в тому числі основні фонди в усіх галузях економіки та об'єкти власності.

Частиною 1 статті 5 Закону України "Про інвестиційну діяльність" передбачено, що суб'єктами (інвесторами і учасниками) інвестиційної діяльності можуть бути громадяни і юридичні особи України та іноземних держав, а також держави.

Згідно зі статтею 9 зазначеного Закону основним правовим документом, який регулює взаємовідносини між суб'єктами інвестиційної діяльності, є договір (угода).

Попередніми судовими інстанціями встановлено, що рішенням Київської міської ради від 24.05.2007 №528/1189 затверджено Положення про порядок проведення інвестиційних конкурсів для будівництва, реконструкції, реставрації тощо об'єктів житлового та нежитлового призначення, незавершеного будівництва, інженерно-транспортної інфраструктури міста Києва; визначено порядок підготовки, проведення інвестиційного конкурсу, укладення інвестиційних договорів на залучення інвесторів до фінансування будівництва, реконструкції, реставрації тощо об'єктів житлового та нежитлового призначення, у тому числі соціальної інфраструктури міста, об'єктів незавершеного будівництва, станцій метрополітену, підземних переходів, автошляхів, площ та інших об'єктів, на умовах проведення інвестиційного конкурсу. Київська міська державна адміністрація була наділена повноваженнями щодо прийняття розпоряджень про проведення конкурсу та затвердження його результатів (п. 1.5. рішення № 528/1189). П. 1.9 зазначеного рішення встановлено, що організатором конкурсу є Головне управління економіки та інвестицій, якого наділено повноваженнями на укладення інвестиційних договорів з інвесторами Згідно з пунктом 1.5. Положення №528/1189 рішення про проведення конкурсу та про затвердження переможця конкурсу приймає виконавчий орган Київської міської ради (Київська міська державна адміністрація) за поданням організатора конкурсу шляхом видання відповідного розпорядження.

Пунктом 3.1. Положення №528/1189 передбачено, що з метою залучення інвестицій до економіки міста набуття права на землю може вирішуватись одним з таких способів: шляхом надання інвестиційно-привабливої земельної ділянки у власність або в оренду переможцеві інвестиційного конкурсу у відповідності до даного Положення (надання земельної ділянки за результатами інвестиційного конкурсу) та шляхом викупу земельної ділянки на загальних підставах (шляхом проведення аукціонів) в порядку, встановленому рішенням Київської міської ради від 19.07.2005 № 810/3385 "Про затвердження Тимчасового порядку набуття права на землю на конкурентних засадах в місті Києві", за умови, що Комісія прийняла рішення про недоцільність проведення інвестиційного конкурсу на такій земельній ділянці (надання земельної ділянки на загальних підставах).

Розпорядженням Київської міської державної адміністрації від 22.10.2007 №1403 було затверджено склад постійно діючої конкурсної комісії по залученню інвесторів до фінансування будівництва, реконструкції, реставрації тощо об'єктів житлового та нежитлового призначення, незавершеного будівництва, інженерно-транспортної інфраструктури міста Києва та створено робочу групу для виконання робіт та надання послуг, пов'язаних з організацією та проведенням конкурсів та затверджено її склад.

Розпорядженням Київської міської державної адміністрації від 17.01.2012 №63 "Про проведення інвестиційних конкурсів із залучення інвесторів до реалізації проектів будівництва та експлуатації багаторівневих паркінгів з об'єктами транспортної інфраструктури та обслуговування населення у м. Києві" до Переліку об'єктів, які потребують залучення інвестицій, включено влаштування та експлуатацію відкритої автостоянки з об'єктами транспортної інфраструктури/дорожнього сервісу на перетині вул. Ревуцького та вул. А. Ахматової у Дарницькому районі м. Києва. Замовником виконання підготовчих та будівельних робіт визначено Комунальне підприємство "Київтранспарксервіс".

Рішенням Київської міської ради від 18.04.2013 №211/9268 "Про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки КП "Київтранспарксервіс" на перетині вул. Ревуцького та вул. А.Ахматової у Дарницькому районі м. Києва для влаштування, експлуатації та обслуговування відкритої автостоянки з об'єктами транспортної інфраструктури " відповідачеві 2 було надано дозвіл на розробку проекту землеустрою.

Комунальному підприємству "Київтранспарксервіс" на підставі рішення Київської міської ради від 13.11.2013 №620/10108 було надано у постійне користування земельну ділянку площею 0,5506 га (кадастровий номер 8000000000:63:243:0202) для влаштування, експлуатації та обслуговування відкритої автостоянки з об'єктами транспортної інфраструктури на перетині вул. Ревуцького та вул. Анни Ахматової у Дарницькому районі м. Києва в короткострокову оренду на 5 років, із земель комунальної власності територіальної громади міста Києва.

На виконання розпорядження КМДА від 17.01.2012 №63 КП "Київтранспарксервіс" спільно з Департаментом економіки та інвестицій виконавчого органу Київської міської ради (КМДА) були проведені на конкурентних засадах інвестиційні конкурси із залучення інвесторів та укладено інвестиційні договори.

26.12.2013 на засіданні постійної діючої конкурсної комісії по залученню інвесторів було затверджено Умови конкурсу із залучення інвестора до влаштування та експлуатації відкритої автостоянки з об'єктами транспортної інфраструктури/дорожнього сервісу на перетині вул. Ревуцького та вул. А. Ахматової у Дарницькому районі м. Києва ( протокол №55/2013).

16.01.2014 вказані Умови конкурсу були опубліковані в газеті "Хрещатик" та на офіційному інтернет-порталі Київської міської державної адміністрації.

Рішенням постійної діючої конкурсної комісії по залученню інвесторів, що оформлене протоколом від 24.04.2014 №57/2014, переможцем вищезазначеного інвестиційного конкурсу визначено Товариство з обмеженою відповідальністю "ГУЕЛЬ ПАРК".

На виконання вищезазначеного рішення виконавчим органом Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) було видано розпорядження від 23.06.2014 №777 "Про затвердження переможця конкурсу із залучення інвестора до влаштування та експлуатації відкритої автостоянки з об'єктами транспортної інфраструктури/дорожнього сервісу на перетині вул. Ревуцького та вул. Анни Ахматової у Дарницькому районі".

Пунктом 2 вищевказаного розпорядження зобов'язано Департамент економіки та інвестицій виконавчого органу Київської міської ради (КМДА) укласти інвестиційний договір з переможцем конкурсу та замовником будівництва - КП "Київтранспарксервіс".

16.07.2014 між КП "Київтранспарксервіс", Департаментом економіки та інвестицій виконавчого органу Київської міської ради (КМДА) та Товариством з обмеженою відповідальністю "ГУЕЛЬ ПАРК" було укладено інвестиційний договір №050-13/і/142 про реалізацію інвестиційного проекту по влаштуванню та експлуатації відкритої з об'єктами транспортної інфраструктури/дорожнього сервісу на перетині вул. Ревуцького та вул. Анни Ахматової у Дарницькому районі м. Києва.

Пунктом 1.1.4. інвестиційного договору визначено, що інвестиційний проект - це сукупність дій сторін, спрямованих на будівництво об'єкта інвестування, оформлення прав на майно та земельну ділянку, відповідно до законодавства України та умов цього договору.

У пункті 1.1.7. інвестиційного договору передбачено, що земельна ділянка загальною площею 0,5506 (кадастровий номер 8000000000:63:243:0202), в межах якої буде здійснено влаштування об'єкта інвестування, надана КП "Київтранспарксервіс" у короткострокову оренду на 5 років відповідно до рішення Київської міської ради від 13.11.2013 № 620/10108 "Про надання комунальному підприємству "Київтранспарксервіс" земельної ділянки для влаштування, експлуатації та обслуговування відкритої автостоянки з об'єктами транспортної інфраструктури на перетині вул. Ревуцького та вул. Анни Ахматової у Дарницькому районі м. Києва". 13.03.2014 між замовником та Київською міською радою укладено договір оренди земельної ділянки (реєстраційний номер 1108).

В пункті 1.1.8. інвестиційного договору визначено, що утримання земельної ділянки - це сукупність дій з боку замовника, спрямованих на забезпечення інвестора земельною ділянкою для влаштування об'єкта інвестування та його експлуатації, які включають в себе орендну плату та інші витрати замовника на таку земельну ділянку.

Відповідно до пункту 1.6. договору після виконання інвестором всіх своїх зобов'язань за договором, завершення влаштування об'єкта інвестування та введення його в експлуатацію або окремих його складових частин, інвестор в установленому чинним законодавством України порядку оформляє право власності на об'єкт інвестування або окремі його складові частини, крім новостворених інженерних мереж, які після закінчення будівельних робіт передаються та зараховуються до комунальної власності територіальної громади міста Києва.

Згідно з пунктом 4.2.10. інвестиційного договору, після введення об'єкта інвестування в експлуатацію, або окремих складових його частин інвестор зобов'язується в установленому порядку оформити на нього, або на окремі складові його частини, право власності, крім новостворених інженерних мереж, які після закінчення будівельно-монтажних робіт безоплатно передаються та зараховуються до власності територіальної громади міста Києва, як це передбачено пунктом 1.6 договору.

Земельні та майново-правові питання вирішуються замовником та інвестором у встановленому чинним законодавством України порядку (пункт 1.7. інвестиційного договору).

Відповідно до пункту 1.10. договору після належного виконання інвестором всіх умов договору та введення об'єкту в експлуатацію інвестор у встановленому порядку оформлює право власності або користування на земельну ділянку, на якій реалізовано проект влаштування об'єкта інвестування.

Таким чином, попередніми судовими інстанціями встановлено та підтверджено наявними у матеріалах документами, що земельна ділянка на перетині вул. Ревуцького та вул. Анни Ахматової у Дарницькому районі м. Києва не може бути передана у користування або власність інвестору - ТОВ "ГУЕЛЬ ПАРК" до моменту завершення реалізації інвестиційного договору. Після реалізації інвестиційного проекту майново-правові питання (право власності на збудовані обь'єкти та право користування чи право власності на землю) будуть вирішуватись у відповідності до чинного законодавства України Отже, доводи прокурора, що розпорядження є підставою для автоматичного набуття інвестором права власності на земельну ділянку, не можуть бути прийняті до уваги, оскільки суперечать зібраним у справі доказам, зокрема самому розпорядженню.

При вказаних встановлених фактичних обставинах справи колегія суддів вважає обгрунтованим висновок судів, що оскаржуване розпорядження від 23.06.2014 №777 прийнято відповідачем 1 у відповідності з вимогами чинного законодавства на підставі та у відповідності до Положення про порядок проведення інвестиційних конкурсів для будівництва, реконструкції, реставрації тощо об'єктів житлового та нежитлового призначення, незавершеного будівництва, інженерно-транспортної інфраструктури міста Києва, затвердженого рішенням Київської міської ради від 24.05.2007 № 528/1189, а також згідно процедури, яка визначалась розпорядженням Київської міської державної адміністрації від 17.01.2012 р. №63 "Про проведення інвестиційних конкурсів із залучення інвесторів до реалізації проектів будівництва та експлуатації багаторівневих паркінгів з об'єктами транспортної інфраструктури та обслуговування населення у м. Києві".

Що стосується визнання недійсним інвестиційного договору, колегія суддів згідна з висновками попередніх судових інстанцій щодо безпідставності зазначених позовних вимог.

Так, відповідно до частини 1 статті 215 Цивільного кодексу України підставою недійсності правочину є недодержання в момент вчинення правочину стороною (сторонами) вимог, які встановлені частинами першою - третьою, п'ятою та шостою статті 203 цього Кодексу.

Згідно з частиною 3 статті 215 Цивільного кодексу України, якщо недійсність правочину прямо не встановлена законом, але одна із сторін або інша заінтересована особа заперечує його дійсність на підставах, встановлених законом, такий правочин може бути визнаний судом недійсним (оспорюваний правочин).

Частиною 1 статті 203 Цивільного кодексу України передбачено, що зміст правочину не може суперечити цьому Кодексу, іншим актам цивільного законодавства, а також інтересам держави і суспільства, його моральним засадам.

Встановлено, що в спірний інвестиційний договір його сторонами були включені положення умов конкурсу, затверджені постійною діючою конкурсною комісією із залучення інвесторів, умови договору не суперечать діючому законодавству, а отже і підстав для його визнання недійсним нема.

Крім того, як вже зазначалось вище, положення договору (як і Розпорядження) не є підставою для автоматичного набуття інвестором права на земельну ділянку, оскільки у самому договорі вказано, що таке право може бути отримано у відповідності до чинного законодавства України.

Колегія суддів вважає, що на час розгляду справи права та законні інтересі Київської міської ради не були порушені, тому підстав для задоволення позовних вимог нема.

Відповідно до ст. 1117 Господарського процесуального кодексу України, переглядаючи у касаційному порядку судові рішення, касаційна інстанція на підставі встановлених фактичних обставин справи перевіряє застосування судом першої чи апеляційної інстанції норм матеріального і процесуального права.

Касаційна інстанція не має права встановлювати або вважати доведеними обставини, що не були встановлені у рішенні або постанові господарського суду чи відхилені ним, вирішувати питання про достовірність того чи іншого доказу, про перевагу одних доказів над іншими, збирати нові докази або додатково перевіряти докази.

Всі доводи прокурора, у тому числі викладені в касаційній скарзі, були предметом розгляду судів попередніх інстанції, їм надана правильна юридична оцінка, ці доводи не спростовують висновків апеляційного господарського суду та не впливають на них, а тому підстави для її задоволення і скасування постанови Київського апеляційного господарського суду від 16.11.2015 року, ухваленої з правильним застосуванням норм матеріального права та дотриманням норм процесуального законодавства, відсутні.

Керуючись статтями 1115, 1117, 1119, 11111 Господарського процесуального кодексу України, Вищий господарський суд України

П О С Т А Н О В И В:

Касаційну скаргу Заступника прокурора міста Києва залишити без задоволення, а постанову Київського апеляційного господарського суду від 16.11.2015 року у справі №910/8955/15 без змін.

Головуючий Борденюк Є.М. Судді:Круглікова К.С. Мамонтова О.М.

logo