Головна Сервіси для юристів ... База рішень" Протокол " Постанова ВГСУ від 13.07.2016 року у справі №903/375/15 Постанова ВГСУ від 13.07.2016 року у справі №903/3...
print
Друк
search Пошук
comment
КОМЕНТАР від ресурсу "ПРОТОКОЛ":

КОМЕНТАР від ресурсу "ПРОТОКОЛ":

Державний герб України

ВИЩИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД УКРАЇНИ

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

13 липня 2016 року Справа № 903/375/15 Вищий господарський суд України у складі колегії суддів:

Полянського А.Г. - головуючого (доповідача), Коробенко Г.П., Мачульського Г.М.,розглянувши касаційну скаргу ТОВ "Павлівське мисливське господарство"на постановувід 17.03.2016Рівненського апеляційного господарського судуу справі Господарського суду Волинської області № 903/375/15за позовомпрокурора Іваничіського району в інтересах держави в особі Волинської обласної державної адміністраціїдо треті особиТОВ "Павлівське мисливське господарство" державне підприємство "Володимир-Волинське лісомисливське господарство", Павлівська сільська рада, Волинське обласне управління лісового та мисливського господарствапрознесення самовільно збудованих споруд, звільнення самовільно зайнятої земельної ділянки та приведення її у первинний станза участю представників сторін:

позивача - не з"явились,

відповідача - не з"явились,

третьої особи - не з"явились,

прокуратури - Томчук М.О., посв. № 000606,

В С Т А Н О В И В:

Рішенням Господарського суду Волинської області від 23.12.2015 р. (суддя - Кравчук А.М.) відмовлено у позові.

Постановою Рівненського апеляційного господарського суду від 17.03.2016 р. (судді - Демянчук Ю.Г., Крейбух О.Г., Огороднік К.М.) рішення Господарського суду Волинської області від 23.12.2015 р. скасовано. Прийнято нове рішення. Позов задоволено. Зобов'язано Товариство з обмеженою відповідальністю "Павлівське мисливське господарство" звільнити самовільно зайняту земельну ділянку та привести її у первинний стан, шляхом знесення за рахунок Товариства з обмеженою відповідальністю "Павлівське мисливське господарство" самовільно збудованих будівель, а саме: двоповерхову споруду прямокутної форми, розміром 12,2 x 11,75 м., одноповерхову споруду прямокутної форми, розміром 5,0 x 16,8м., одноповерхову споруду прямокутної форми, розміром 5,5 x 31,25 м., та інші будівлі і споруди, що розташовані у кварталі 17 виділах: 5.1, 24, 37, 39, 41, 42 Павлівського лісництва ДП "Володимир-Волинське ЛМГ". Стягнуто з Товариства з обмеженою відповідальністю "Павлівське мисливське господарство" в доход державного бюджету 3654,00 грн. витрат по сплаті судового збору за подання позовної заяви. Стягнуто з Товариства з обмеженою відповідальністю "Павлівське мисливське господарство" на користь прокуратури Волинської області 4019,40 грн. витрат по сплаті судового збору за подання апеляційної скарги.

Не погоджуючиcь з постановою апеляційного господарського суду, ТОВ "Павлівське мисливське господарство" звернулось до Вищого господарського суду України з касаційною скаргою, в якій просить її скасувати, мотивуючи скаргу доводами про порушення судом норм матеріального та процесуального права та залишити в силі рішення місцевого господарського суду.

У відзиві на касаційну скаргу заступник прокурора Волинської області просить залишити без змін постанову апеляційного господарського суду.

Розглянувши матеріали справи, оцінивши доводи касаційної скарги, перевіривши правильність застосування судом норм матеріального та процесуального права, колегія суддів Вищого господарського суду України прийшла до висновку, що касаційна скарга не підлягає задоволенню, виходячи із наступного.

Відповідно до п. 1 ст. 1119 ГПК України касаційна інстанція за результатами розгляду касаційної скарги має право залишити постанову апеляційного господарського суду без змін, а скаргу без задоволення.

Касаційна скарга залишається без задоволення, коли суд визнає, що постанова апеляційного господарського суду прийнята з дотриманням вимог матеріального та процесуального права.

Як вбачається з матеріалів справи, прокурор Іваничівського району в інтересах держави в особі Волинської обласної державної адміністрації звернувся в Господарський суд Волинської області з позовною заявою до ТОВ "Павлівське мисливське господарство" про знесення самовільно побудованих споруд на самовільно зайнятій земельній ділянці лісового фонду.

Розпорядженням Волинської обласної державної адміністрації № 419 від 22.10.2013 року "Про виділення лісової ділянки" ТОВ "Павлівське мисливське господарство" виділена лісова ділянка площею 4,0 га у кварталі 17 виділах: 5.1, 24, 37, 39, 41, 42 в культурно-оздоровчих та рекреаційних цілях у довгострокове тимчасове платне користування терміном на 25 років без вилучення у постійного лісокористувача ДП "Володимир-Волинське ЛМГ". П.2 розпорядження передбачено, що право довгострокового тимчасового платного користування лісами сторони повинні оформити договором, який зареєструвати в обласному управлінні лісового та мисливського господарства.

На підставі звернення молодіжної громадської організації "Молодіжна ініціатива" міста Нововолинськ з приводу незаконного, на думку заявників, будівництва котеджу на території загальнозоологічного заказника "Павлівський" прокуратурою Іваничівського району винесено постанову від 13.03.2014 року про проведення перевірки у порядку нагляду за додержанням і застосуванням законів, доручено прокурору прокуратури Іваничівського району провести перевірку діяльності Павлівського лісництва ДП "Володимир-Волинське ЛМГ".

Згідно листа ДП "Володимир-Волинське лісомисливське господарство" № 01/70 від 21.03.2014 року спірна лісова ділянка площею 4,0 га у кварталі 17 виділах 5.1, 24, 37, 37, 41, 42 до земель загальнозоологічного заказника "Павлівський" не відноситься.

Працівниками ДП ВРФ "Державного земельного кадастру" проведено обміри спірної земельної ділянки, на якій проводиться будівництво, та встановлено, що загальна територія, на якій проводиться будівництво, складає 0.2208 га, з них під забудовою 0.0482 га та прибудинкова територія 0.1726 га.

Згідно довідки Державної екологічної інспекції України № 23-510 від 14.03.2014 року документи на право користування земельною ділянкою під будівлями відсутні. В результаті використання земельної ділянки без правовстановлюючих документів державі завдано шкоду в сумі 2 078 грн. 70 коп.

Державною екологічною інспекцією у Волинській області винесено постанову № 002382 від 23.06.2014 року про накладення адміністративного стягнення, протокол № 000948 від 23.06.2014 року про адміністративне правопорушення. Відповідачем були сплачені кошти в сумі 2 078 грн. 70 коп.

24.03.2015 року на виконання розпорядження Волинської ОДА № 419 від 22.10.2013 року між ДП "Володимир-Волинське лісомисливське господарство" та ТОВ "Павлівське мисливське господарство" укладено договір довгострокового тимчасового платного користування земельною лісовою ділянкою, згідно умов якого ДП "Володимир-Волинське лісомисливське господарство" виділяє та передає, а ТОВ "Павлівське мисливське господарство" приймає в довгострокове тимчасове платне користування земельну ділянку площею 4.0 га, яка розташована на території Павлівської сільської ради Іваничівського району Волинської області, в кварталі 17 Павлівського лісництва, виділи 5.1, 39, 41, 42, згідно з планом-схемою, яка є складовою частиною договору, з метою використання корисних властивостей лісів в культурно-оздоровчих та рекреаційних цілях. 24.03.2015 року між сторонами був підписаний акт приймання-передачі земельної лісової ділянки.

Відповідно до ст. 7 Лісового кодексу України, ліси, які знаходяться в межах території України, є об'єктами права власності Українського народу. Від імені Українського народу права власника на ліси здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених Конституцією України.

Ліси можуть перебувати в державній, комунальній та приватній власності. Суб'єктами права власності на ліси є держава, територіальні громади, громадяни та юридичні особи.

Згідно з частинами 3, 4 ст. 18 Лісового кодексу України, довгострокове тимчасове користування лісами - засноване на договорі строкове платне використання лісових ділянок, які виділяються для потреб мисливського господарства, культурно-оздоровчих, рекреаційних, спортивних, туристичних і освітньо-виховних цілей, проведення науково-дослідних робіт. Довгострокове тимчасове користування лісами державної та комунальної власності здійснюється без вилучення земельних ділянок у постійних користувачів лісами на підставі рішення відповідних органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування, прийнятого в межах їх повноважень за погодженням з постійними користувачами лісами та органом виконавчої влади з питань лісового господарства Автономної Республіки Крим центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері лісового господарства.

Статтею 57 Земельного кодексу України передбачено, що земельні ділянки лісогосподарського призначення за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування надаються в постійне користування спеціалізованим державним або комунальним лісогосподарським підприємствам, іншим державним і комунальним підприємствам, установам та організаціям, у яких створено спеціалізовані підрозділи, для ведення лісового господарства. Порядок використання земель лісогосподарського призначення визначається законом.

Розпорядженням голови Волинської облдержадміністрації № 419 від 22.10.2013 "Про виділення лісової ділянки" з метою використання в культурно-оздоровчих та рекреаційних цілях ТОВ "Павлівське мисливське господарство" було виділено у довгострокове тимчасове платне користування терміном на 25 років лісову ділянку площею 4га, яка перебуває у постійному користуванні ДП "Володимир-Волинське лісомисливське господарство" та розташована у кварталі 17 (виділи 5.1, 24, 37, 39, 41, 42) Павлівського лісництва. Зобов'язано постійного та тимчасового лісокористувачів оформити договір довгострокового платного користування лісами.

ДП "Володимир-Волинське лісомисливське господарство" укладати такий договір відмовилось, оскільки саме на цій лісовій ділянці ними виявлено самочинне будівництво.

Рішенням Господарського суду Волинської області від 25.05.2015 у справі № 903/518/15, залишеним без змін постановою Рівненського апеляційного господарського суду від 08.07.2015 позов ТОВ "Павлівське мисливське господарство" задоволено та вирішено спонукати ДП "Володимир-Волинське лісомисливське господарство" укласти з ТОВ "Павлівське мисливське господарство" договір тимчасового платного користування земельною ділянкою в редакції від 24.03.2015.

На виконання рішення суду, яке набрало законної сили, вищевказаний договір укладено з 24.03.2015 та в цей же день один його екземпляр подано до Волинського обласного управління лісового та мисливського господарства.

За результатами розгляду касаційної скарги заступника прокурора Рівненської області Вищим господарським судом України 29.10.2015 було винесено постанову про скасування вищезазначених рішень судів першої і апеляційної інстанцій та направлення справи № 903/518/15 на новий судовий розгляд.

Ухвалою Господарського суду Волинської області від 08.12.2015 провадження у даній справі припинено у зв'язку з відмовою позивача від позову.

Підставою для скасування Вищим господарським судом України рішень у справі № 903/518/15 стало те, що розпорядженням Волинської ОДА № 419 у тимчасове користування виділено лісову ділянку, а договором передано в оренду земельну лісову ділянку, а ці два поняття, з врахуванням ч.ч. 4, 6 ст. 1 Лісового кодексу України мають різну юридичну природу. Рішення про надання ТОВ "Павлівське мисливське господарство" земельної лісової ділянки не приймалось.

Вищим господарським судом України у зазаначеій постанові було вказано, що ухвалюючи оскаржувані судові рішення, суди не звернули уваги та не дали належної правової оцінки тим обставинам, що виділення у тимчасове платне користування земельної лісової ділянки полягає у тому, що вона виділяється у користування з вилученням її у землекористувача чи власника, тобто, у одної земельної лісової ділянки одночасно не може бути два землекористувача.

Враховуючи вказані обставини та висновки суду касаційної інстанції, у справі № 903/518/15, апеляційний господарський суд дійшов висновку про невідповідність чинному законодавству договору тимчасового платного користування земельною ділянкою в редакції від 24.03.2015, який був укладений на виконання рішення Господарського суду Волинської області від 25.05.2015 та постанови Рівненського апеляційного господарського суду від 08.07.2015.

Апеляційним господарським судом було встановлено, що у ТОВ "Павлівське мисливське господарство" відсутні документи, які б підтверджували факт надання товариству у встановленому порядку земельної ділянки під уже збудоване нерухоме майно.

ДП "Володимир-Волинське лісомисливське господарство" 04.01.2016 на адресу ТОВ "Павлівське мисливське господарство" надіслало повідомлення про нікчемність договору довгострокового тимчасового платного користування земельною лісовою ділянкою від 24.03.2015, що спростовує твердження місцевого суду про відсутність порушення прав постійного лісокористувача.

Помилковими є висновки суду першої інстанції, що відповідач на земельній ділянці нового будівництва не здійснював, а лише провів реконструкцію наявних на спірній земельній ділянці розібраних будівель, шляхом приведення їх у належний будівельний, санітарно-епідеміологічний, протипожежний та технічний стан з метою використання для культурно-оздоровчих цілей.

Судом було вказано, що експертний висновок від 30.06.2015 № 10/15 стверджує лише про відсутність новозбудованих об'єктів на земельній лісовій ділянці у кварталі 17, виділах 5.1, 24, 37, 39, 41, 42 Павлівського лісництва, однак, будь-якої оцінки щодо відповідності об'єктів нерухомості будівельним, санітарно-епідеміологічним, протипожежним та технічним вимогам не надає. Так само у висновку відсутні дані наявності документів, які дають право на виконання будівельних робіт чи їх відповідності проектній документації, а також матеріали щодо наявності самої проектної документації.

Згідно ч.1 ст. 376 Цивільного кодексу України будівля, споруда, інше нерухоме майно вважається самочинним будівництвом, якщо вони збудовані або будуються на земельній ділянці, що не була відведена для цієї мети, або без відповідного документа, який дає право виконувати будівельні роботи чи належно затвердженого проекту, або з істотним порушенням будівельних норм і правил.

Відповідно до акту технічного стану приміщення господарського призначення від 05.04.2013 вбачається, що приміщення господарського типу (80 кв.м.), розміщене в 17 кварталі Павлівського лісництва, введене в експлуатацію в 1972 році. За результатами експертної оцінки величини фізичного спрацювання окремих конструкцій та їх частин встановлено, що загальний технічний стан приміщення - незадовільний та непридатний до експлуатації.

Як зазначено у техніко-економічному обґрунтуванні доцільності списання основних засобів ДП "Володимир-Волинське лісомисливське господарство" за № 8 від 27.04.2013, списання визначеного майна (приміщення господарського призначення) не вплине на цілісність майнового комплексу Володимир-Волинського лісгоспу, а навпаки, буде сприяти виконанню виробничих завдань підприємства. Земельна ділянка буде використовуватись під посадку лісових культур.

У подальшому наказом начальника Волинського обласного управління лісового та мисливського господарства № 79 від 20.06.2013 основні засоби по ДП "Володимир-Волинське ЛМГ", а саме приміщення господарського призначення, дата введення в експлуатацію - 1972 рік, а також приміщення конюшні Ішівського лісництва, дата введення в експлуатацію - 1983 рік списано після розбирання, демонтажу та оприбуткування матеріалів від списання.

Апеляційним господарським судом зазначено, що матеріали, у відповідності до договору купівлі-продажу від 21.10.2013 відчужено ТОВ "Павлівське мисливське господарство". Згідно з п. 3.5 даного договору ТОВ "Павлівське мисливське господарство" як покупець зобов'язувалось вивезти матеріали з території Павлівського лісництва до 30.10.2013, однак, своїх зобов'язань в цій частині не виконало, а розпочало будівництво приміщень з добудовами.

Вказані обставини були підтверджені матеріалами перевірки контролюючих органів, зокрема, актом перевірки Державної екологічної інспекції у Волинській області від 23.06.2014, інформацією головного державного інспектора інспекції ДАБК у Волинській області від 28.03.2014, актом перевірки дотримання земельного законодавства № 000143 від 08.04.2014, складеного Державною інспекцією сільського господарства у Волинській області, які судом першої інстанції, не оцінено.

За таких обставин, колегія суддів погоджується з висновком апеляційного господарського суду, що ТОВ "Павлівське мисливське господарство" здійснило самочинне будівництво на самовільно зайнятій земельній ділянці лісового фонду.

Крім того, в матеріалах справи міститься Положення про державний загальнозоологічний заказник місцевого значення "Павлівський" Іваничівського району, затверджене першим заступником голови облдержадміністрації 08.06.1992 року.

Пунктами 2, 3 цього Положення визначено площу та місце розташування заказника, а саме - землекористування Павлівського лісництва Володимир-Волинського держлісгоспу, квартали 11-24, урочища "Павлівське" та "Ляхів". Його територія з усіма об'єктами, що на ній знаходяться, входить до складу державного природно-заповідного фонду України. Відповідно до п.п. "а" п. 10 Положення, на території заказника будівництво будь-яких об'єктів заборонено.

Також, що земельна ділянка, на якій здійснено самочинне будівництво, входить до території заказника "Павлівський", також зазначено в абз. 2 п. 2.2 технічної документації з проведеної ТОВ "Олді" нормативно-грошової оцінки земельної ділянки.

Колегія суддів погоджується з висновком апеляційного господарського суду про те, що приймаючи рішення, судом першої інстанції не надано оцінку вищевказаним доказам, що є порушенням норм процесуального права.

Відповідно до приписів ст. ст. 45, 47, 43 ГПК України судові рішення приймаються судом за результатами обговорення усіх обставин справи та за умови здійснення за своїм внутрішнім переконанням оцінки доказів, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом.

Колегія суддів вважає, що апеляційний господарський суд в порядку ст. ст. 43, 47, 43, 99, 101 ГПК України всебічно, повно і об'єктивно розглянув в судовому процесі всі обставини справи в їх сукупності, дослідив подані сторонами в обґрунтування своїх вимог і заперечень докази; належним чином проаналізував відносини сторін та дійшов обґрунтованих висновків.

Висновки суду апеляційної інстанції відповідають встановленим обставинам справи, доводи касаційної скарги їх не спростовують, а тому підстав для зміни чи скасування оскаржуваного судового рішення у справі не вбачається.

В судовому засіданні оголошена вступна та резолютивна частини постанови.

Керуючись ст. ст. 1115, 1117, п. 1 ст. 1119, 11111 ГПК України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Касаційну скаргу товариства з обмеженою відповідальністю "Павлівське мисливське господарство" залишити без задоволення.

Постанову Рівненського апеляційного господарського суду від 17.03.2016 у справі № 903/375/15 Господарського суду Волинської області залишити без змін.

Головуючий суддя А.Г. Полянський

Судді Г.П. Коробенко

Г.М. Мачульський

logo

Юридичні застереження

Protocol.ua є власником авторських прав на інформацію, розміщену на веб - сторінках даного ресурсу, якщо не вказано інше. Під інформацією розуміються тексти, коментарі, статті, фотозображення, малюнки, ящик-шота, скани, відео, аудіо, інші матеріали. При використанні матеріалів, розміщених на веб - сторінках «Протокол» наявність гіперпосилання відкритого для індексації пошуковими системами на protocol.ua обов`язкове. Під використанням розуміється копіювання, адаптація, рерайтинг, модифікація тощо.

Повний текст