Головна Сервіси для юристів ... База рішень" Протокол " Постанова ВГСУ від 10.02.2016 року у справі №925/925/15 Постанова ВГСУ від 10.02.2016 року у справі №925/9...
print
Друк
search Пошук

КОМЕНТАР від ресурсу "ПРОТОКОЛ":

Історія справи

Постанова ВГСУ від 10.02.2016 року у справі №925/925/15

Державний герб України

ВИЩИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД УКРАЇНИ

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

10 лютого 2016 року Справа № 925/925/15

Вищий господарський суд України у складі колегії суддів:

Полянського А.Г.- головуючого, Коробенка Г.П. (доповідач), Мачульського Г.М.,розглянувши матеріали касаційної скарги Фізичної особи - підприємця ОСОБА_4на постановуКиївського апеляційного господарського суду від 02.12.2015у справі№925/925/15 Господарського суду Черкаської областіза позовомпрокурора Кам'янського району в інтересах держави в особі Баландинської сільської радидоФізичної особи - підприємця ОСОБА_4провнесення змін до договору оренди земельної ділянки за участю представників:

позивача: не з'явився,

відповідача: не з'явився,

прокуратури: Романов Р.О. (прокурор Генеральної прокуратури України, посв. від 21.01.2013 № 014714)

ВСТАНОВИВ:

Прокурор Кам'янського району в інтересах держави в особі Баландинської сільської ради звернувся до Господарського суду Черкаської області з позовом до фізичної особи-підприємця ОСОБА_4 про внесення змін до пункту 5 договору оренди землі від 23.08.2007 укладеного між Баландинською сільською радою та приватним підприємцем ОСОБА_4, який зареєстрований 21.11.2007 у Кам'янському відділі регіональної філії Державного підприємства "Центр державного земельного кадастру при Державному комітеті України по земельних ресурсах" за №040778500153, виклавши його в наступній редакції: "Нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 4951223,36 грн."; та про внесення змін до п. 9 цього договору, виклавши його в наступній редакції: "орендна плата за земельну ділянку вноситься орендарем у грошовій формі у розмірі 3% від її нормативної грошової оцінки".

Рішенням Господарського суду Черкаської області від 25.08.2015 у справі №925/925/15, з урахуванням ухвали про виправлення описки від 11.09.2015, залишеним без змін постановою Київського апеляційного господарського суду від 02.12.2015, позов задоволено частково. Внесено зміни до договору оренди землі від 23.08.2007, укладеного між Баландинською сільською радою та ПП ОСОБА_4, який зареєстрований 21.11.2007 у Кам'янському відділу регіональної філії Державного підприємства "Центр державного земельного кадастру при Державному комітеті України по земельних ресурсах" за №040778500153, а саме: викладено пункт 5 в наступній редакції: "Нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 3 515 765 грн."; викладено пункт 9 в наступній редакції: "орендна плата за земельну ділянку вноситься орендарем у грошовій формі у розмірі 3% від її нормативної грошової оцінки". В решті позову відмовлено.

Не погоджуючись з прийнятими у справі рішенням та постановою, ПП ОСОБА_4 звернувся до Вищого господарського суду України з касаційною скаргою, в якій просить їх скасувати та направити справу на новий розгляд до суду першої інстанції, мотивуючи касаційну скаргу доводами про порушення судами норм матеріального та процесуального права, ігноруванням висновку Конституційного суду України, правових позицій Верховного суду України.

Колегія суддів, приймаючи до уваги межі перегляду справи в касаційній інстанції, проаналізувавши на підставі фактичних обставин справи застосування норм матеріального та процесуального права при винесенні оспорюваних судових актів, знаходить необхідним в задоволенні касаційної скарги відмовити, враховуючи наступне.

Як встановлено судами попередніх інстанцій та вбачається з матеріалів справи, 23.08.2007 між Баландинською сільською радою в особі голови Ювшина Анатолія Івановича (орендодавець) та приватним підприємцем ОСОБА_4 (орендарем) укладено договір оренди землі, який зареєстровано 21.11.2007 у Кам'янському відділі регіональної філії Державного підприємства "Центр державного земельного кадастру при Державному комітеті України по земельних ресурсах" за №040778500153.

Відповідно до умов даного договору, позивач передає, а відповідач приймає в строкове платне користування земельну ділянку водного фонду, загальною площею 53,35 га, яка знаходиться на адміністративній території Баландинської сільської ради в межах населеного пункту.

Пунктом 5 договору встановлено, що нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить - не визначена.

Відповідно до п.8 договору, останній укладено на 5 років до 09.06.2012. Після закінчення строку договору орендар має переважне право поновлення його на новий строк.

Пунктом 9 договору визначено, що річна орендна плата за земельну ділянку площею 53,35 га складає в розмірі 12003,75 грн., тобто 225,00 грн. за 1 га земель водного фонду.

02.04.2010 та 01.07.2013 додатковими угодами до договору вносилися зміни щодо терміну дії договору та розміру орендної плати.

За твердженням прокурора, згідно витягів з технічної документації із землеустрою, нормативна грошова оцінка спірної земельної ділянки водного фонду площею 53,337 га, розташованої в межах Баладинської сільської ради, в період з 01.01.2011 по 01.01.2014 становила 1643180,00 грн., проте станом на 01.01.2015 нормативна грошова оцінка спірної земельної ділянки становить 4951223,36 грн.

Предметом спору у даній справі є вимога позивача про внесення змін до зазначеного договору оренди землі водного фонду від 23.08.2007 в частині розміру нормативної грошової оцінки землі та розміру орендної плати.

Відповідно до ст. 632 Цивільного кодексу України, ціна в договорі встановлюється за домовленістю сторін. У випадках, встановлених законом, застосовуються ціни (тарифи, ставки тощо), які встановлюються або регулюються уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування. Зміна ціни після укладення договору допускається лише у випадках і на умовах, встановлених договором або законом.

Відповідно до ст. 19 Закону України "Про оренду землі" (в редакції, чинній на момент укладення спірного договору) орендна плата за земельні ділянки, які перебувають у державній або комунальній власності, централізується на спеціальних бюджетних рахунках, розподіляється і використовується відповідно до Закону України "Про плату за землю" і не може бути меншою за розмір земельного податку, що встановлюється зазначеним Законом.

З 01.01.2011 набрав чинності Податковий кодекс України, положеннями якого передбачено, що підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки. Платником орендної плати є орендар земельної ділянки. Об'єктом оподаткування є земельна ділянка, надана в оренду. Розмір та умови внесення орендної плати встановлюються у договорі оренди між орендодавцем (власником) і орендарем. Розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу не може бути меншою: для земель сільськогосподарського призначення - розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом; для інших категорій земель - трикратного розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом.

Відповідно до ст. 289 Податкового кодексу України, для визначення розміру податку та орендної плати використовується нормативна грошова оцінка земельних ділянок.

Правові засади проведення оцінки земель в Україні визначено Законом України "Про оцінку земель", відповідно до абзацу п'ятого статті 5 якого нормативна грошова оцінка земельних ділянок використовується для визначення розміру земельного податку та орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності.

Відповідно до ст. 18 Закону України "Про оцінку земель" нормативна грошова оцінка земельних ділянок, розташованих у межах населених пунктів незалежно від їх цільового призначення, проводиться не рідше ніж один раз у 5 - 7 років.

Згідно ст. 20 Закону України "Про оцінку земель", за результатами бонітування ґрунтів, економічної оцінки земель та нормативної грошової оцінки земельних ділянок складається технічна документація, а за результатами проведення експертної грошової оцінки земельних ділянок складається звіт. Дані про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки оформляються як витяг з технічної документації з нормативної грошової оцінки земель.

Відповідно до ст. 23 Закону України "Про оцінку земель", технічна документація з нормативної грошової оцінки земельних ділянок у межах населених пунктів затверджується відповідною сільською, селищною і міською радою.

Відповідно до висновку державної експертизи землевпорядної документації від 09.08.2013 №431, затвердженого першим заступником начальника Головного управління Держземагентства у Черкаській області 09.08.2013, вартість одного квадратного метра земельної ділянки категорії за функцією використання - ставок, становить - 6,59 грн.

Рішенням Баландинської сільської ради від 08.07.2014 №33-4/VI "Про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земель села Баландине", затверджено технічну документацію з нормативної грошової оцінки земель села Баландине, вирішено ввести в дію нормативно грошову оцінку земель населеного пункту села Баландине Баландинської сільської ради з 01.01.2015.

Відповідно до ч. 1 ст. 144 Конституції України органи місцевого самоврядування в межах повноважень, визначених законом приймають рішення, які є обов'язковими до виконання на відповідній території.

Відповідно до ст. 651 ЦК України зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом. Договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом; а також у разі істотної зміни обставин, якими сторони керувалися при укладенні договору (ст. 652 Цивільного кодексу України).

Згідно ст. 21 Закону України "Про оренду землі", умови договору оренди про розмір орендної плати можуть переглядатися за згодою сторін. Орендар має право вимагати відповідного зменшення орендної плати у випадках, якщо стан орендованої земельної ділянки погіршився не внаслідок дій чи бездіяльності орендаря.

Зміна умов договору оренди землі здійснюється за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору оренди землі спір вирішується в судовому порядку (ст. 30 Закону України "Про оренду землі").

В пункті 13 зазначеного договору оренди земельної ділянки від 23.08.2007 сторони передбачили можливість зміни розміру орендної плати, зокрема, у разі зміни розмірів земельного податку, підвищення цін, тарифів, у тому числі внаслідок інфляції, в інших випадках, передбачених законодавством України.

За таких обставин, оскільки нормами законодавства передбачено можливість зміни умов договору за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у випадках встановлених договором або законом, а орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності є регульованою ціною, відсутність в матеріалах справи доказів скасування чи визнання недійсним рішення Баландинської сільської ради від 08.07.2014 №33-4/VI "Про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земель села Баландине", висновок господарського суду першої та апеляційної інстанції щодо часткового задоволення позову прокурора, колегія визнає правомірним та обґрунтованим.

Твердження відповідача про відсутність у прокурора повноважень звертатися до суду в інтересах Баландинської сільської ради, судом апеляційної інстанції обгрунтовано визнано безпідставними з огляду на положення ст. 121 Конституції України, ст. 36-1 Закону України "Про прокуратуру", рішення Конституційного Суду України від 08.04.1999 у справі №1-1/99, оскільки прокурором Кам'янського району в інтересах держави в особі Баландинської сільської ради правильно визначено позивача Баландинську сільську раду в інтересах якого подано позов, належним чином обґрунтовано наявність порушень інтересів держави в особі позивача, які підлягають захисту.

Згідно з п.1 ст. 1119 ГПК України касаційна інстанція за результатами розгляду касаційної скарги має право залишити рішення першої інстанції або постанову апеляційної інстанції без змін, а скаргу без задоволення коли визнає, що вони прийняті з дотриманням вимог матеріального та процесуального права.

З огляду на викладене, доводи касаційної скарги не спростовують висновків, викладених в оскаржуваних рішенні та постанові, і не можуть бути підставою для їх зміни чи скасування, оскільки вони відповідають чинному законодавству України і обставинам справи.

Керуючись ст.ст. 1115, 1117, 1118, 1119 - 11111 Господарського процесуального кодексу України, Вищий господарський суд України, -

ПОСТАНОВИВ:

В задоволенні касаційної скарги відмовити.

Постанову Київського апеляційного господарського суду від 02.12.2015 у справі №925/925/15 залишити без змін.

Головуючий суддя: А.Г. Полянський

Судді: Г.П. Коробенко

Г.М. Мачульський

logo