Історія справи
Постанова ВГСУ від 08.11.2016 року у справі №910/8080/16Постанова ВСУ від 15.03.2017 року у справі №910/8080/16

ВИЩИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД УКРАЇНИ
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
08 листопада 2016 року Справа № 910/8080/16
Вищий господарський суд України у складі: суддя Палій В.В. - головуючий (доповідач), судді Селіваненко В.П. і Студенець В.І.,
розглянув касаційну скаргу приватного акціонерного товариства "МАРІУПОЛЬСЬКИЙ МЕТАЛУРГІЙНИЙ КОМБІНАТ ІМЕНІ ІЛЛІЧА", м. Маріуполь,
на постанову Київського апеляційного господарського суду від 31.08.2016
зі справи № 910/8080/16
за позовом приватного акціонерного товариства "МАРІУПОЛЬСЬКИЙ МЕТАЛУРГІЙНИЙ КОМБІНАТ ІМЕНІ ІЛЛІЧА" (далі - Комбінат), м. Маріуполь,
до публічного акціонерного товариства "Українська залізниця" (далі - ПАТ "Українська залізниця"), м. Київ,
про стягнення 52 188, 53 грн. завданих збитків.
Судове засідання проведено за участю представників сторін:
позивача - Команов В.В. предст. (дов. від 12.05.2016)
відповідача - Щербина В.М. предст. (дов. від 29.04.2016)
За результатами розгляду касаційної скарги Вищий господарський суд України
ВСТАНОВИВ:
Комбінат звернувся до господарського суду міста Києва з позовом до ПАТ "Українська залізниця" про стягнення 52 188, 53 грн. збитків, завданих при перевезенні, у зв'язку з недостачею вантажу.
Рішенням господарського суду міста Києва від 14.07.2016 у справі № 910/8080/16 (суддя Ващенко Т.М.), яке залишено без змін постановою Київського апеляційного господарського суду від 31.08.2016 (судді Смірнова Л.Г. - головуючий, Мальченко А.О., Кропивна Л.В.) у позові відмовлено повністю, так як ПАТ "Українська залізниця" не стала правонаступником підприємств залізничного транспорту, розташованих на тимчасово окупованій території та території проведення антитерористичної операції (в тому числі й державного підприємства "Донецька залізниця"), оскільки процедура реорганізації цих підприємств та передача всіх їх прав та обов'язків до ПАТ "Українська залізниця" відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 12.11.2014 № 604 призупинена до завершення проведення антитерористичної операції, тому державне підприємство "Донецька залізниця" залишається юридичною особою, продовжує свою господарську діяльність та має нести самостійну відповідальність за договірними та позадоговірними зобов'язаннями, що виникли за його участі.
Комбінат, посилаючись на порушення судом апеляційної інстанції норм матеріального права, просить суд касаційної інстанції постанову апеляційного господарського суду скасувати, прийняти нове рішення, яким позовні вимоги задовольнити.
У відзиві на касаційну скаргу ПАТ "Українська залізниця" просило залишити судові акти попередніх інстанцій без змін, а касаційну скаргу - без задоволення.
Сторони у відповідності до статті 1114 Господарського процесуального кодексу України (далі - ГПК України) належним чином повідомлені про час і місце розгляду скарги.
Перевіривши на підставі встановлених попередніми судовими інстанціями обставин справи правильність застосування ними норм процесуального та матеріального права, заслухавши пояснення представників сторін, Вищий господарський суд України дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення касаційної скарги з урахуванням такого.
Місцевим та апеляційним господарськими судами у справі, зокрема, встановлено, що:
- 31.12.2014 Комбінатом як покупцем та товариством з обмеженою відповідальністю "Метінвест Холдинг" як постачальником укладено договір поставки коксової продукції № МДМ-13.50-14-1291/127 виробництва публічного акціонерного товариства "Авдіївський коксохімічний завод";
- публічним акціонерним товариством "Авдіївський коксохімічний завод" як вантажовідправником зі станції Авдіївка Донецької залізниці на станцію Маріуполь-Сортувальний Донецької залізниці за накладною № 49466238 від 26.10.2015 відправлено, зокрема вагони №№ 62199542, 53547030, 53531323, 52786233, 61014940, 60351152, 66721812, 56619844, 54039524 з вантажем - кокс доменний; вантажоодержувачем за вказаною накладною є Комбінат;
- вищевказані вагони були видані Комбінату із складанням комерційних актів від 05.11.2015: БН № 724413/1352, БН № 724414/1353, БН № 724415/1354, БН № 724416/1355, БН № 724417/1356, БН № 724418/1357, БН № 724419/1358, БН № 724420/1359, БН № 724421/1360, в яких зафіксовано недостачу вантажу в кількості: 1550кг у вагоні № 62199542 , 1700кг у вагоні № 53547030, 1750кг у вагоні № 53531323, 1950кг у вагоні № 52786233, 2300кг у вагоні № 61014940, 2300кг у вагоні № 60351152, 2350кг у вагоні № 66721812, 2400кг у вагоні № 56619844, 2850кг у вагоні № 54039524; в технічному відношенні вагони прибули справні, течі вантажу немає;
- вартість недостачі вантажу, яка була розрахована позивачем з урахуванням норми недостачі вантажу 2%, склала 52 188,53грн.
Причиною виникнення спору зі справи стало питання щодо наявності чи відсутності підстав для стягнення саме з ПАТ "Українська залізниця" на користь Комбінату 52 188,53грн. збитків, завданих при перевезенні, у зв'язку з недостачею вантажу.
Відповідно до пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України "Про утворення публічного акціонерного товариства "Українська залізниця" від 25.06.2014 № 200 вирішено утворити публічне акціонерне товариство "Українська залізниця" (100 відсотків акцій якого закріплюються в державній власності) на базі Державної адміністрації залізничного транспорту, підприємств та установ залізничного транспорту загального користування, які реорганізовуються шляхом злиття, згідно з додатком 1 (у т.ч. державне підприємство "Донецька залізниця" код ЄДРПОУ 01074957). Комісії необхідно у чотиримісячний строк з дати затвердження її персонального складу подати Міністерству інфраструктури: зведений акт оцінки майна, що вноситься до статутного капіталу товариства за формою згідно з додатком 5; зведені передавальні акти майна, земельних ділянок (абз. 2, 3 пункту 4). Міністерству інфраструктури: 1) у двомісячний строк: вжити заходів для реорганізації Укрзалізниці та підприємств, зазначених у додатку 1; 3) до 31 серпня 2015 року затвердити зведений акт оцінки, зведені перелік і передавальний акт майна, що вноситься до статутного капіталу товариства, та майна, яке закріплюється за товариством на праві господарського відання з відображенням вартості, визначеної за результатами незалежної оцінки; 4) вжити до 31 грудня 2015 року заходів для припинення Укрзалізниці та підприємств, зазначених у додатку 1. Установити, що майно (активи, власний капітал та зобов'язання) підприємств та установ залізничного транспорту загального користування, їх структурних підрозділів, яке розміщене на тимчасово окупованій території та території проведення антитерористичної операції (далі - майно), не включається до переліків і зведених актів інвентаризації майна, що затверджуються Міністерством інфраструктури відповідно до цього пункту, а відображається в балансі (крім зобов'язань підприємств та установ залізничного транспорту загального користування, їх структурних підрозділів, які розташовані на тимчасово окупованій території) і закріплюється в частині активів за публічним акціонерним товариством "Українська залізниця" на праві господарського відання до проведення його інвентаризації та оцінки відповідно до пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України № 604 від 12.11.2014 (пункт 5).
Постановою Кабінету Міністрів України "Деякі питання інвентаризації майна підприємств та установ залізничного транспорту загального користування, яке розміщене на тимчасово окупованій території та території проведення антитерористичної операції" від 12.11.2014 № 604 на часткову зміну пункту 5 постанови Кабінету Міністрів України від 25 червня 2014 № 200 "Про утворення публічного акціонерного товариства "Українська залізниця" установлено, що майно (активи, власний капітал та зобов'язання) підприємств та установ залізничного транспорту загального користування, їх структурних підрозділів, яке розміщене на тимчасово окупованій території та території проведення антитерористичної операції (далі - майно), не включається до переліків і зведених актів інвентаризації майна, що затверджуються Міністерством інфраструктури відповідно до пункту 5 зазначеної постанови, а відображається в балансі (крім зобов'язань підприємств та установ залізничного транспорту загального користування, їх структурних підрозділів, які розташовані на тимчасово окупованій території) і закріплюється в частині активів за публічним акціонерним товариством "Українська залізниця" на праві господарського відання до проведення його інвентаризації та оцінки відповідно до пункту 2 цієї постанови.
Комісії з утворення публічного акціонерного товариства "Українська залізниця" разом з Міністерством інфраструктури: 1) під час проведення інвентаризації та оцінки майна: сформувати окремі акти обліку активів, власного капіталу і зобов'язань державних підприємств та установ залізничного транспорту загального користування, їх структурних підрозділів, які розташовані на тимчасово окупованій території та території проведення антитерористичної операції, за даними фінансової звітності за видами активів, власного капіталу та зобов'язань у розрізі статей балансу на останню дату, на яку надавалася фінансова звітність; сформувати окремі акти обліку активів, які розміщені на тимчасово окупованій території і обліковуються на балансах підприємств та установ залізничного транспорту загального користування, їх структурних підрозділів, які розташовані на іншій території України; 2) після завершення тимчасової окупації території Автономної Республіки Крим та м. Севастополя та завершення проведення антитерористичної операції провести інвентаризацію та оцінку майна і за результатами подати пропозиції щодо зміни статутного капіталу публічного акціонерного товариства "Українська залізниця" згідно із законодавством (пункт 2 даної Постанови).
Таким чином, вказана постанова Кабінету Міністрів України фактично передбачає часткове правонаступництво ПАТ "Українська залізниця" (в частині активів) щодо ДП "Донецька залізниця", розташованого на тимчасово окупованій території та на території проведення антитерористичної операції), оскільки зобов'язання ДП "Донецька залізниця" не відображаються як в балансі правонаступника, так і не включаються до переліків і зведених актів інвентаризації майна (аналогічна позиція викладена у постанові ВГСУ від 17.10.2016 зі справи № 905/1774/15).
Відповідно до Указу Президента України № 405/2014 від 14.04.12014 "Про рішення Ради національної безпеки та оборони України від 13.04.2014 "Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України" антитерористичну операцію розпочато з 14.04.2014 на території Донецької та Луганської областей.
Згідно з приписами статті 1 Закону України "Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції" період проведення антитерористичної операції триває до дати набрання чинності Указу Президента України про завершення проведення антитерористичної операції або військових дій на території України.
Місцевий та апеляційний господарські суди: повно та всебічно дослідивши обставини справи, перевіривши їх поданими сторонами доказами, яким надали необхідну оцінку, з дотриманням наведених норм матеріального та процесуального права, встановивши, що державне підприємство "Донецька залізниця" знаходиться в зоні проведення антитерористичної операції; враховуючи, що процедура реорганізації цих підприємств і передача всіх прав і обов'язків ПАТ "Українська залізниця" призупинена до завершення проведення антитерористичної операції (що передбачено спеціальним підзаконним нормативно - правовим актом), беручи до уваги те, що державне підприємство "Донецька залізниця" самостійно здійснює свою господарську діяльність та не передавало ПАТ "Українська залізниця" свої зобов'язання і документи на їх підтвердження, - дійшли заснованого на законі висновку про відмову в позові, пред'явленого до ПАТ "Українська залізниця", яке не стало правонаступником в частині зобов'язань державного підприємства "Донецька залізниця".
Державне підприємство "Донецька залізниця" несе самостійну відповідальність за своїми зобов'язаннями, і скаржник не позбавлений права звернутися із даним позовом до належного відповідача - державного підприємства "Донецька залізниця".
Доводи скаржника, наведені в касаційній скарзі, не спростовують висновків, викладених у рішенні місцевого та постанові апеляційного господарських судів.
Таким чином, постанова апеляційного господарського суду зі справи, якою залишено без змін рішення місцевого господарського суду, відповідає встановленим ним фактичним обставинам, прийнята з дотриманням норм матеріального та процесуального права і передбачені законом підстави для її скасування відсутні.
Керуючись статтями 1117, 1119-11111 ГПК України, Вищий господарський суд України
ПОСТАНОВИВ:
Постанову Київського апеляційного господарського суду від 31.08.2016 зі справи № 910/8080/16 залишити без змін, а касаційну скаргу приватного акціонерного товариства "МАРІУПОЛЬСЬКИЙ МЕТАЛУРГІЙНИЙ КОМБІНАТ ІМЕНІ ІЛЛІЧА"- без задоволення.
Суддя В. Палій
Суддя В. Селіваненко
Суддя В. Студенець