Головна Сервіси для юристів ... База рішень" Протокол " Постанова ВАСУ від 30.07.2015 року у справі №807/33/14 Постанова ВАСУ від 30.07.2015 року у справі №807/3...
print
Друк
search Пошук

КОМЕНТАР від ресурсу "ПРОТОКОЛ":

Історія справи

Постанова ВАСУ від 30.07.2015 року у справі №807/33/14

Державний герб України

ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

"30" липня 2015 р. м. Київ К/800/49697/14

Вищий адміністративний суд України у складі колегії суддів:

Головуючого судді Шведа Е.Ю.,

Калашнікової О.В.,

Мороз Л.Л.,

розглянувши в порядку письмового провадження справу за

касаційною скаргою Державної фінансової інспекції в Закарпатській області

на постанову Закарпатського окружного адміністративного суду від 05 травня 2014 року

та ухвалу Львівського апеляційного адміністративного суду від 09 вересня 2014 року

у справі № 807/33/14

за позовом Управління соціального захисту населення Берегівської міської ради

до Державної фінансової інспекції в Закарпатській області, Головного державного фінансового інспектора відділу інспектування в соціальній сфері та культури Державної фінансової інспекції в Закарпатській області - Логойди О.А.

про визнання дій неправомірними та скасування вимоги,

встановив:

Управління соціального захисту населення Берегівської міської ради (далі - УПСЗН Берегівської міськради) звернулось до суду з позовом до Державної фінансової інспекції в Закарпатській області (далі - ДФІ в Закарпатській області), Головного державного фінансового інспектора відділу інспектування в соціальній сфері та культури ДФІ в Закарпатській області, в якому просило визнати протиправними дії по складанню акту ревізії і визнати протиправною та скасувати вимогу від 26 листопада 2013 року № 07-04-6-14/7907.

Постановою Закарпатського окружного адміністративного суду від 05 травня 2014 року, залишеною без змін ухвалою Львівського апеляційного адміністративного суду від 09 вересня 2014 року, позов задоволено частково: вимогу ДФІ в Закарпатській області від 26 листопада 2013 року за № 07-04-6-14/7907 визнано протиправною та скасовано. В решті позовних вимог відмовлено.

У касаційній скарзі відповідач, посилаючись на порушення судами норм матеріального та процесуального права, просить рішення судів скасувати, ухвалити нове рішення, яким відмовити в задоволенні позовних вимог. Касаційна скарга мотивована тим, що виявлені відповідачем порушення доведені у встановленому законодавством порядку, не спростовані позивачем, вимоги відповідача ґрунтуються на нормах закону, тому суди дійшли помилкового висновку про їх скасування.

В судове засідання представники сторін не з'явились.

Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши правильність застосування судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального і процесуального права, правової оцінки обставин справи, суд дійшов наступних висновків.

Суд касаційної інстанції розглядає справу в межах доводів касаційної скарги відповідно до ч. 2 ст. 220 КАС України.

Судами встановлено, що у період з 24 жовтня по 07 листопада 2013 року головним державним інспектором відділу інспектування в соціальній сфері та культури ДФІ в Закарпатській області Логойда О.А. проведено позапланову ревізію з окремих питань фінансово-господарської діяльності УПСЗН Берегівської міськради за період з 01 січня 2006 року по 31 жовтня 2013 року, за результатами якої складено відповідний акт ревізії від 07 листопада 2013 року за № 07-04/115. Вказаний акт не було підписано представниками управління соціального захисту населення по причині зазначення інспектором, на його думку, неправдивих відомостей та додатково було надано заперечення на вказаний акт ревізії.

Ревізією встановлено, що внаслідок неповідомлення громадянками ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9 та ОСОБА_10 інформації про факт проживання на момент звернення з особами, від яких вони мали дітей та нездійснення контролю відповідальними особами УПСЗН Берегівської міськради в період з 01 вересня 2009 року по 31 жовтня 2013 року в порушення вимог ст. 18-1 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» та вимог п. 33 «Порядку призначень і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми», незаконно виплачено допомоги на дітей одиноким матерям, які мали дітей від особи, з якою вони не перебували та не перебувають в зареєстрованому шлюбі, але з якими вони ведуть спільне господарство, разом проживають і виховують дітей, на загальну суму 120942,60 грн.

ДФІ в Закарпатській області підконтрольній організації направлено вимогу № 07-04-6-14/7907 від 26 листопада 2013 року, якою зобов'язано начальника УПСЗН Берегівської міськради забезпечити належний контроль за дотриманням відповідальними працівниками відділу соціальних допомог при призначенні та виплаті допомоги на дітей одиноким матерям вимог ст. 18-1 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» та вимог п. 33 «Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми» і забезпечити відшкодування коштів в загальній сумі 120942,60 грн. незаконно виплачених допомог на дітей одиноким матерям.

Позивач, непогодившись з наведеною письмовою вимогою про усунення виявлених порушень, звернувся до суду з даним позовом про її скасування, визнання дій неправомірними.

Задовольняючи частково позов, суд першої інстанції, з висновками якого погодився суд апеляційної інстанції, виходив з незаконності вимоги органу державного фінансового контролю через їх невідповідність законодавству.

Суд касаційної інстанції не погоджується з наведеними висновками судів, з огляду на наступне.

Згідно з Положенням про Державну фінансову інспекцію України, затвердженим Указом Президента України від 23 квітня 2011 року № 499/2011 (далі - Положення про Держфінінспекцію), зазначена інспекція є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра фінансів України, входить до системи органів виконавчої влади і забезпечує реалізацію державної політики у сфері державного фінансового контролю.

Держфінінспекція відповідно до покладених на неї завдань вживає в установленому порядку заходів до усунення виявлених під час здійснення державного фінансового контролю порушень законодавства та притягнення до відповідальності винних осіб, а саме: вимагає від керівників та інших підконтрольних установ усунення виявлених порушень законодавства; звертається до суду в інтересах держави, якщо підконтрольною установою не забезпечено виконання вимог до усунення виявлених під час здійснення державного фінансового контролю порушень законодавства з питань збереження і використання активів <…> (п.п. 4 п. 4 Положення про Держфінінспекцію).

Згідно з п. 6 Положення про Держфінінспекцію Держфінінспекція для виконання покладених на неї завдань має право в установленому порядку, зокрема, пред'являти керівникам та іншим особам підприємств, установ та організацій, що контролюються, обов'язкові до виконання вимоги щодо усунення виявлених порушень законодавства; при виявленні збитків, завданих державі чи об'єкту контролю, визначати їх розмір згідно з методикою, затвердженою Кабінетом Міністрів України.

Також Положенням про Держфінінспекцію встановлено, що у разі якщо підконтрольною установою не забезпечено виконання вимог до усунення виявлених під час здійснення державного фінансового контролю порушень законодавства з питань збереження і використання активів, Держфінінспекція має право звернутися до суду в інтересах держави.

Зазначені норми кореспондуються з положеннями п. 7 ст. 10 Закону України «Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні», згідно з якими органу державного фінансового контролю надається право пред'являти керівникам та іншим службовим особам підконтрольних установ, що ревізуються, вимоги щодо усунення виявлених порушень законодавства з питань збереження і використання державної власності та фінансів, вилучати в судовому порядку до бюджету виявлені ревізіями приховані і занижені валютні та інші платежі, ставити перед відповідними органами питання про припинення бюджетного фінансування і кредитування, якщо отримані підприємствами, установами та організаціями кошти і позички використовуються з порушенням чинного законодавства.

Процедура проведення інспектування в міністерствах та інших органах виконавчої влади, державних фондах, бюджетних установах і у суб'єктів господарювання державного сектору економіки, а також на підприємствах і в організаціях, які отримують (отримували в період, який перевіряється) кошти з бюджетів усіх рівнів та державних фондів або використовують (використовували у період, який перевіряється) державне чи комунальне майно (далі - підконтрольні установи), а на підставі рішення суду - в інших суб'єктів господарювання регулюється Порядком проведення інспектування Державною фінансовою інспекцією, її територіальними органами, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20 квітня 2006 р. N 550 (далі - Порядок проведення інспектування).

Відповідно до п. 2 Порядку проведення інспектування, інспектування полягає у документальній і фактичній перевірці певного комплексу або окремих питань фінансово-господарської діяльності об'єкта контролю і проводиться у формі ревізії, яка повинна забезпечувати виявлення фактів порушення законодавства, встановлення винних у їх допущенні посадових і матеріально відповідальних осіб.

П.п. 45, 46 Порядку проведення інспектування передбачено, що у міру виявлення ревізією порушень законодавства посадові особи контролюючого органу, не чекаючи закінчення ревізії, мають право усно рекомендувати керівникам об'єкта контролю невідкладно вжити заходів для їх усунення та запобігання у подальшому.

Якщо вжитими в період ревізії заходами не забезпечено повне усунення виявлених порушень, контролюючим органом у строк не пізніше ніж 10 робочих днів після реєстрації акта ревізії, а у разі надходження заперечень (зауважень) до нього - не пізніше ніж 3 робочих дні після надіслання висновків на такі заперечення (зауваження) надсилається об'єкту контролю письмова вимога щодо усунення виявлених ревізією порушень законодавства із зазначенням строку зворотного інформування.

Згідно з п. 50 Порядку проведення інспектування за результатами проведеної ревізії у межах наданих прав контролюючі органи вживають заходів для забезпечення, зокрема, звернення до суду в інтересах держави щодо усунення виявлених ревізією порушень законодавства з питань збереження і використання активів, а також стягнення у дохід держави коштів, одержаних за незаконними договорами, без встановлених законом підстав або з порушенням вимог законодавства.

Аналіз наведених норм дає підстави вважати, що органу державного фінансового контролю надано можливість здійснювати контроль за використанням коштів державного і місцевого бюджету та у разі виявлення порушень законодавства пред'являти обов'язкові до виконання вимоги щодо усунення таких правопорушень.

При виявленні збитків, завданих державі чи об'єкту контролю, орган державного фінансового контролю має право визначати їх розмір згідно з методикою, затвердженою Кабінетом Міністрів України, та звернутися до суду в інтересах держави, якщо підконтрольною установою не забезпечено виконання вимог до усунення виявлених під час здійснення державного фінансового контролю порушень законодавства з питань збереження і використання активів.

Вимога органу державного фінансового контролю спрямована на корегування роботи підконтрольної організації та приведення її у відповідність із вимогами законодавства і у цій частині вона є обов'язковою до виконання.

Що стосується відшкодування виявлених збитків, завданих державі чи об'єкту контролю, то про їх наявність може бути зазначено у вимозі, але вони не можуть бути примусово стягнуті шляхом вимоги. Такі збитки відшкодовуються у добровільному порядку або шляхом звернення до суду з відповідним позовом.

Наведена правова позиція викладена, зокрема, в постановах Верховного Суду України від 15 квітня 2014 року № 21-63а14, 20 січня 2015 року у справі № 21-603а14, 27 січня 2015 року у справі № 21-436а14, 21 квітня 2015 року у справі № 21-96а15, висновки яких мають враховуватися іншими судами загальної юрисдикції, відповідно до ст. 2442 КАС України.

З урахування викладеного, суд касаційної інстанції зазначає, що органи державного фінансового контролю мають право заявляти вимогу про усунення порушень, виявлених у ході перевірки підконтрольних установ, яка обов'язкова до виконання лише в частині усунення допущених порушень законодавства і за допомогою якої неможливо примусово стягнути виявлені в ході перевірки збитки.

В порядку адміністративного судочинства може бути оскаржене лише таке рішення, яке породжує безпосередньо права чи обов'язки для позивача.

В даній справі відповідачем пред'явлено вимогу про усунення виявлених ревізією порушень. При цьому, в частині оскаржувана вимога органу державного фінансового контролю вказує на виявлені збитки, їхній розмір та зобов'язання позивача вжити заходів щодо повернення цих коштів, в іншій частині вимога спрямована на корегування роботи підконтрольної організації та приведення її у відповідність із вимогами законодавства.

Зважаючи на те, що така вимога органу державного фінансового контролю в частині обов'язку позивача вжити заходів щодо повернення завданих збитків не є обов'язковою до виконання для підконтрольної установи та виконуються нею добровільно, однак все ж може бути зазначена у вимозі, а в іншій частині є обов'язковою до виконання, оскільки спрямована на корегування роботи підконтрольної організації та приведення її у відповідність із вимогами законодавства, вимога ДФІ в Закарпатській області, викладена в листі від 26 листопада 2013 року № 07-04-6-14/7907, не суперечать вимогам закону, тому не підлягає скасуванню.

Судами першої та апеляційної інстанцій обставини справи встановлено повно, але неправильно застосовано норми матеріального права, які регулюють спірні правовідносини, що призвело до ухвалення незаконних судових рішень в частині позовних вимог.

Відповідно до ст. 229 КАС України суд касаційної інстанції має право скасувати судові рішення судів першої та апеляційної інстанцій та ухвалити нове рішення, якщо обставини справи встановлені повно і правильно, але суди першої та апеляційної інстанцій порушили норми матеріального чи процесуального права, що призвело до ухвалення незаконного судового рішення.

За таких обставин, рішення судів першої та апеляційної інстанцій підлягають скасуванню в частині задоволених вимог, з ухваленням нового судового рішення в цій частині вимог про відмову в задоволенні позову.

Керуючись статтями 220, 222, 223, 229, 230, 232 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,

п о с т а н о в и в:

Касаційну скаргу Державної фінансової інспекції в Закарпатській області задовольнити частково.

Постанову Закарпатського окружного адміністративного суду від 05 травня 2014 року та ухвалу Львівського апеляційного адміністративного суду від 09 вересня 2014 року скасувати в частині задоволених позовних вимог.

Ухвалити в цій частині нову постанову, якою в задоволенні позову відмовити.

В іншій частині постанову Закарпатського окружного адміністративного суду від 05 травня 2014 року та ухвалу Львівського апеляційного адміністративного суду від 09 вересня 2014 року залишити без змін.

Постанова набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі та не підлягає оскарженню, проте може бути переглянута з підстав, у строк та у порядку, визначених статтями 237, 238, 2391 Кодексу адміністративного судочинства України.

Судді:

logo