Історія справи
Постанова ВАСУ від 10.12.2014 року у справі №2а-17939/11/2670
ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
10 грудня 2014 року м. Київ К/9991/44345/12
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України у складі суддів:
Головуючого: судді Чалого С.Я.
Суддів: Гончар Л.Я.
Конюшка К.В.
секретар
судового засідання Зубенко Д.В.
за участю представників сторін:
позивача - Мустіпан О.О.
відповідача - не з'явився
прокуратури - Чубенко В.В.
розглянувши в порядку касаційного провадження у відкритому судовому засіданні в залі суду адміністративну справу за касаційного скаргою Заступника прокурора міста Києва на постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 23 лютого 2012 року та постанову Київського апеляційного адміністративного суду від 07 червня 2012 року у справі за позовом публічного акціонерного товариства "Мостобуд" до Державної екологічної інспекції в місті Києві, за участі прокуратури Голосіївського району міста Києва про визнання дій протиправними, -
в с т а н о в и л а :
У грудні 2011 року публічне акціонерне товариство "Мостобуд" (далі - позивач, ПАТ "Мостобуд") звернулося до суду з позовом до Державної екологічної інспекції в місті Києві (далі - відповідач) та просило визнати протиправними дії відповідача щодо здійснення 28 жовтня 2011 року перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства позивачем на земельній ділянці по вул.Промисловій, 4 у Голосіївському районі м.Києва, складання акта №05/1142а перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства від 28 жовтня 2011 року та складання розрахунку розміру шкоди, зумовленої забрудненням і засміченням земельних ресурсів через порушення природоохоронного законодавства на суму 491 043 000 грн. 00 коп.; визнати протиправним та скасувати розрахунок розміру шкоди, зумовленої забрудненням і засміченням земельних ресурсів через порушення природоохоронного законодавства на суму 491 043 000 грн. 00 коп. та акт№05/1142а перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства від 28 жовтня 2011 року.
Постановою Окружного адміністративного суду міста Києва від 23 лютого 2012 року позов задоволено.
Постановою Київського апеляційного адміністративного суду від 07 червня 2012 року рішення суду першої інстанції скасовано, позов ПАТ "Мостобуд" задоволено частково. Визнано протиправними дії відповідача щодо здійснення 28 жовтня 2011 року перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства позивачем на земельній ділянці по вул.Промисловій, 4 у Голосіївському районі м.Києва, щодо складання акта №05/1142а перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства від 28 жовтня 2011 року та щодо складання розрахунку розміру шкоди, зумовленої забрудненням і засміченням земельних ресурсів через порушення природоохоронного законодавства. В частині позовних вимог щодо визнання протиправним та скасування розрахунку розміру шкоди, зумовленої забрудненням і засміченням земельних ресурсів через порушення природоохоронного законодавства та акту перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства №05/1142а - провадження у справі закрито.
Не погоджуючись з рішеннями судів першої та апеляційної інстанцій, заступник прокурора міста Києва звернувся з касаційною скаргою, в якій посилаючись на порушення судами норм матеріального та процесуального права, просить їх скасувати та прийняти нове рішення про відмову в задоволенні позову.
Заслухавши доповідь судді Вищого адміністративного суду України стосовно обставин, необхідних для прийняття рішення судом касаційної інстанції, перевіривши і обговоривши доводи касаційної скарги, проаналізувавши правильність застосування судом апеляційної інстанції норм матеріального та процесуального права, колегія суддів Вищого адміністративного суду України приходить до висновку, що касаційна скарга підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.
Як встановлено судами та підтверджується наявними у справі матеріалами, 28 жовтня 2011 року державним інспектором з охорони навколишнього природного середовища м. Києва Державної екологічної інспекції в м. Києві Копаницею О.Б. було складено акт №05/1142а перевірки дотримання ПАТ «Мостобуд» вимог природоохоронного законодавства на земельній ділянці за адресою: м. Київ, Голосіївський район, вул. Промислова, 4, яка перебуває у користуванні ПАТ «Мостобуд» відповідно до договору оренди від 30.07.2007 року.
Згідно з інформацією, що міститься у вищезазначеному акті, вказана перевірка була позаплановою і проводилась на підставі наказу Державної екологічної інспекції в м. Києві №1439 від 25.10.2011 року.
Так, згідно ст. 5 Закону України від 25.06.1991, № 1264-XII "Про охорону навколишнього природного середовища" (далі Закон № 1264-XII) державній охороні і регулюванню використання на території України підлягають: навколишнє природне середовище як сукупність природних і природно-соціальних умов та процесів, природні ресурси, як залучені в господарський обіг, так і невикористовувані в народному господарстві в даний період (земля, надра, води, атмосферне повітря, ліс та інша рослинність, тваринний світ), ландшафти та інші природні комплекси.
Державний контроль у галузі охорони навколишнього природного середовища здійснюється Радами та їх виконавчими і розпорядчими органами, спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади з питань екології та природних ресурсів, його органами на місцях, а на території Автономної Республіки Крим - органом виконавчої влади Автономної Республіки Крим з питань екології та природних ресурсів, та іншими спеціально уповноваженими державними органами. Державному контролю підлягають використання і охорона земель, надр, поверхневих і підземних вод, атмосферного повітря, лісів та іншої рослинності, тваринного світу, морського середовища та природних ресурсів територіальних вод, континентального шельфу та виключної (морської) економічної зони республіки, природних територій та об'єктів, що підлягають особливій охороні, стан навколишнього природного середовища, а також дотримання заходів біологічної і генетичної безпеки щодо біологічних об'єктів навколишнього природного середовища при створенні, дослідженні та практичному використанні генетично модифікованих організмів у відкритій системі. (ч. 1, 2 ст. 35 Закону № 1264-XII).
Повноваження відповідача щодо проведення перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства передбачені Положенням про Державну екологічну інспекцію в областях, містах Києві та Севастополі, затвердженого Наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України від 19.12.2006 р. №548 (далі Положення).
Пунктом 1 Положення визначено, що Державна екологічна інспекція в областях, містах Києві та Севастополі (далі - Інспекція) є спеціальним підрозділом Мінприроди, який підзвітний та підконтрольний в частині здійснення державного контролю Державній екологічній інспекції (далі - Держекоінспекція). Інспекція в межах своїх повноважень забезпечує реалізацію державної політики у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення та охорони природних ресурсів, поводження з відходами (крім поводження з радіоактивними відходами), екологічної та в межах своєї компетенції радіаційної безпеки на відповідній території. Повноваження Інспекції поширюються на територію відповідної області, міст Києва та Севастополя, за винятком території, віднесеної до зони діяльності Державної екологічної інспекції з охорони довкілля Північно-Західного регіону Чорного моря, Державної Азово-Чорноморської екологічної інспекції та Державної екологічної інспекції Азовського моря.
Так, відповідно до п.п. 1 п. 4 Положення Інспекція відповідно до покладених на неї завдань здійснює державний контроль за додержанням вимог законодавства про охорону навколишнього природного середовища, раціональне використання, відтворення та охорону природних ресурсів, екологічну та в межах своєї компетенції радіаційну безпеку, у сфері поводження з відходами (крім поводження з радіоактивними відходами), небезпечними хімічними речовинами, пестицидами та агрохімікатами місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування в частині здійснення делегованих їм повноважень органами виконавчої влади, суб'єктами господарювання, фізичними особами.
Інспекція має право обстежувати в установленому порядку підприємства, установи і організації, військові та оборонні об'єкти, об'єкти органів внутрішніх справ, Державного департаменту з питань виконання покарань, Служби безпеки України та Державної прикордонної служби у місцях їх постійної дислокації, проведення військових навчань, маневрів, а також під час передислокації військ і військової техніки з використанням автомобільних, повітряних, залізничних та плавучих транспортних засобів з метою перевірки додержання ними вимог законодавства про охорону навколишнього природного середовища, раціональне використання, відтворення та охорону природних ресурсів, поводження з відходами (крім поводження з радіоактивними відходами), небезпечними хімічними речовинами, пестицидами та агрохімікатами, екологічної та в межах своєї компетенції радіаційної безпеки, а також складати акти перевірок і протоколи про адміністративні правопорушення та розглядати справи про адміністративні правопорушення у межах повноважень, визначених законом (п.п. 1, п.п. 6 п. 5 Положення).
Таким чином, перевірка дотримання вимог природоохоронного законодавства на засмічення земельної ділянки 28.10.2011 року проводилась в межах повноважень Державної екологічної інспекції у м. Києві.
Однак, колегія суддів вказує на помилковість висновків судів попередніх інстанцій щодо порушення відповідачем процедури проведення перевірки з огляду на таке.
Матеріалами справи підтверджується, що Державною екологічної інспекцією в м.Києві за участю представника прокуратури Голосіївського району м. Києва на вимогу прокуратури міста Києва №07/4-773вих від 25.10.11 відповідно до ст. 20 Закону України „Про прокуратуру" з 25.10.2011 року по 28.10.2011 року з виїздом на місце проведено позапланову перевірку дотримання вимог природоохоронного законодавства ПАТ »Мостобуд" під час використання земельної ділянки за адресою: м. Київ, вул.Промислова, 4 у Голосіївському районі м. Києва, за результатами якої складено Акт перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства № 05/П42а від 28.10.11.
Оскільки вищевказана перевірка була позаплановою, тому проводилась за наявності згоди центрального органу виконавчої влади на її проведення, як це передбачено абзацом 5 п. 3.6 Порядку та ст. 6 Закону України „Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності".
Зазначене підтверджується наказом та направленням Голови ліквідаційної комісії - Заступником начальника Державної екологічної інспекції в м. Києві Білицьким П.О. від 25.10.2011 №1439 щодо здійснення позапланової перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства ПАТ «Мостобуд'" на території Голосіївського району, на земельних ділянках, прилеглої до вул.Промислова, 4, що в м. Києві.
Так, 25.10.2011 року у присутності заступника начальника Мостозагону №2 ПАТ „Мостобуд" Бабенка СІ. проведені заміри площі засміченої земельної ділянки з використанням рулетки Р-5О-УЗК-ДСТУ 4179-2003 з одночасним проведенням фотозйомки.
Того ж дня на місці перевірки у присутності заступника начальника Мостозагону №2 ПАТ »Мостобуд" Бабенка СІ. розраховано площу засмічення та складено акт обстеження засміченої земельної ділянки, відповідно до якого площа засмічення становила 3,5 га, про що зазначено в акті перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства №05/1142а, який підписано заступником начальника Мостозагону №2 ПАТ «Мостобуд» Бабенком С.І.
В подальшому, 28.10.2011 року у присутності начальника Мостозагону №2 ПАТ „Мостобуд" Лавроненка М.В. державним інспектором з охорони навколишнього природного середовища м. Києва Копаницею О.Б. з виїздом на місце складено акт перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства №05/1142а від 28.10.2011 року.
Таким чином, на виконання п. 4.9 Порядку організації та проведення перевірок суб'єктів господарювання, перевірка проводилась у присутності керівника суб'єкта господарювання, а саме начальника Мостозагону №2 ПАТ „Мостобуд" Лавроненка М.В., про що свідчить запис у акті перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства №05/1142а, який останній відмовився підписувати, про що зроблено відповідний запис.
Крім того, в матеріалах справи містяться пояснення начальника Мостозагону №2 ПАТ «Мостобуд" Лавроненка М.В., з яких вбачається, що відповідно до посадової інструкції в його посадові обов'язки входить, зокрема, визначення, формулювання, планування, здійснення і координація всіх видів діяльності ПАТ «Мостобуд" Мостозагопу №2 по вул. Промисловій, 4, що в м. Києві, організація роботи підприємства та інше. Також Лавроненко М.В. погодився з тим, що вказана перевірка 28.10.2011 проведена державним інспектором охорони навколишнього природного середовища м.Києва Копаницею О.Б. у його присутності, про вказану перевірку ним того ж дня було доведено до відома Голову правління ПАТ »Мостобуд" Циганка Ю.О.
Також, Державною екологічною інспекцією в м. Києві надсилався лист на адресу ПАТ «Мостобуд" від 15.1 1.11 №3986-04/12 з повідомленням про проведену перевірку по вул. Промисловій, 4, що в м. Києві та про виявлені порушення природоохоронного законодавства. Одночасно, з листом направлено на адресу ПАТ ,.Мостобуд" для ознайомлення акт перевірки від 28.10.11 №05/1142а.
Листом від 23.01.12 №92/02-12 Головою правління ПАТ ,.Мостобуд" Циганком Ю.О повідомлено Державну екологічну інспекцією в м. Києві про те, що зазначені порушення в акті перевірки № 05/1142а, позивачем усунуто.
Тобто, порушення викладені в акті перевірки від 28.10.2011 року №05/1142а позивачем фактично визнавалися та сумнівів у достовірності інформації щодо виявлених порушень природоохоронного законодавства не виникало.
Колегія суддів вважає за доцільне зазначити також, що недотримання контролюючим органом окремих вимог законодавства під час проведення перевірки діяльності позивача не звільняє останнього від передбаченої чинним законодавством відповідальності за допущені ним порушення вимог нормативно-правових актів. Зокрема, порушення посадовими особами окремих норм права тягне за собою застосування до них відповідних заходів примусу в розрізі дисциплінарної, адміністративної, кримінальної відповідальності тощо. Однак жодним чином не звільняє позивача від обов'язку виконати розрахунки по складених актах перевірки відповідно до чинного законодавства України.
З урахуванням зазначеного, колегія суддів приходить до висновку про відсутність правових підстав для задоволення позовних вимог в частині визнання протиправними дій відповідача щодо здійснення 28 жовтня 2011 року перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства позивачем на земельній ділянці по вул.Промисловій, 4 у Голосіївському районі м.Києва, щодо складання акта №05/1142а перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства від 28 жовтня 2011 року та щодо складання розрахунку розміру шкоди, зумовленої забрудненням і засміченням земельних ресурсів через порушення природоохоронного законодавства.
Поряд з цим, колегія суддів погоджує висновок суду апеляційної інстанції щодо закриття провадження у справі в частині позовних вимог щодо визнання протиправним та скасування розрахунку розміру шкоди, зумовленої забрудненням і засміченням земельних ресурсів через порушення природоохоронного законодавства та акту перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства №05/1142а з огляду на приписи ч.2 ст.17 КАС України.
З урахуванням зазначеного, колегія суддів Вищого адміністративного суду України прийшла до висновків, що обставини справи встановлені повно і правильно, але суд апеляційної інстанції при ухваленні судового рішення порушив норми матеріального та процесуального права, що призвело до ухвалення необґрунтованого рішення, яке підлягає скасуванню з винесенням нової постанови про відмову в задоволенні позовних вимог за їх необґрунтованістю та безпідставністю в повному обсязі.
Відповідно до статті 229 Кодексу адміністративного судочинства України, суд касаційної інстанції має право змінити судове рішення, якщо у справі немає необхідності досліджувати нові докази або встановлювати обставини, а судове рішення, яке змінюється, є помилковим тільки в частині.
Керуючись ст.ст. 220, 221, 223, 225, 230, 232 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів Вищого адміністративного суду України, -
ПОСТАНОВИЛА:
Касаційну скаргу Заступника прокурора міста Києва задовольнити частково.
Постанову Київського апеляційного адміністративного суду від 07 червня 2012 року змінити, скасувавши в частині задоволення позову про визнання протиправними дій відповідача щодо здійснення 28 жовтня 2011 року перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства позивачем на земельній ділянці по вул.Промисловій, 4 у Голосіївському районі м.Києва, щодо складання акта №05/1142а перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства від 28 жовтня 2011 року та щодо складання розрахунку розміру шкоди, зумовленої забрудненням і засміченням земельних ресурсів через порушення природоохоронного законодавства. Відмовити в цій частині в позові.
В іншій частині постанову Київського апеляційного адміністративного суду від 07 червня 2012 року залишити без змін.
Постанова набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути переглянута Верховним Судом України з підстав, у строки та в порядку, встановленими статтями 237, 238, 239-1 КАС України.
Судді: